Decyzja 2023/2061 w sprawie ustanowienia składu Parlamentu Europejskiego

DECYZJA RADY EUROPEJSKIEJ (UE) 2023/2061
z dnia 22 września 2023 r.
w sprawie ustanowienia składu Parlamentu Europejskiego

RADA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 14 ust. 2,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 106a ust. 1,

uwzględniając wniosek Parlamentu Europejskiego 1 ,

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego 2 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 14 ust. 2 akapit pierwszy Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) określa kryteria dotyczące składu Parlamentu Europejskiego, w myśl których całkowita liczba przedstawicieli obywateli Unii nie przekracza siedmiuset pięćdziesięciu, nie licząc przewodniczącego, a reprezentacja ta ma charakter degresywnie proporcjonalny, z minimalnym progiem sześciu członków na państwo członkowskie, przy czym żadnemu państwu nie można przyznać więcej niż dziewięćdziesiąt sześć miejsc.

(2) Art. 10 TUE stanowi między innymi, że podstawą funkcjonowania Unii jest demokracja przedstawicielska, w której obywatele są bezpośrednio reprezentowani na poziomie Unii w Parlamencie Europejskim, a państwa członkowskie są reprezentowane w Radzie przez swoje rządy, które odpowiadają demokratycznie przed parlamentami narodowymi albo swoimi obywatelami.

(3) Art. 14 ust. 2 TUE ma zatem zastosowanie w kontekście szerszych ustaleń instytucjonalnych określonych w Traktatach, które dotyczą także przepisów dotyczących procesu podejmowania decyzji w Radzie.

(4) Do końca 2026 r. i przed przedstawieniem wniosku w sprawie swojego składu Parlament Europejski powinien zaproponować obiektywną, sprawiedliwą, trwałą i przejrzystą metodę podziału miejsc, wdrażającą zasadę degresywnej proporcjonalności, bez uszczerbku dla prerogatyw instytucji wynikających z Traktatów. Taka metoda powinna gwarantować zrównoważoną maksymalną liczbę członków Parlamentu Europejskiego, z uwzględnieniem wpływu ewentualnych przyszłych zmian.

(5) Władza budżetowa oraz Komisja, wykonując swoje prerogatywy w ramach rocznej procedury budżetowej, powinny zapewnić, aby zwiększenie liczby miejsc przewidziane w niniejszej decyzji było neutralne dla budżetu w ramach sekcji 1 budżetu ogólnego Unii,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ,

Artykuł  1

Przy stosowaniu art. 14 ust. 2 TUE przestrzega się następujących zasad:

całkowita liczba miejsc w Parlamencie Europejskim nie przekracza 750, nie licząc przewodniczącego,
podział miejsc między państwa członkowskie jest degresywnie proporcjonalny, z minimalnym progiem sześciu miejsc oraz maksymalnym progiem 96 miejsc na państwo członkowskie, odzwierciedlając jednocześnie w możliwie najszerszym zakresie liczbę ludności poszczególnych państw członkowskich,
degresywną proporcjonalność określa się następująco: stosunek liczby ludności każdego z państw członkowskich do liczby posiadanych miejsc - przed zaokrągleniem do najbliższej liczby całkowitej w górę albo w dół - powinien różnić się w zależności od liczby ludności w taki sposób, aby każdy członek Parlamentu Europejskiego z państwa członkowskiego o większej liczbie ludności reprezentował większą liczbę obywateli niż członek Parlamentu Europejskiego z państwa członkowskiego o mniejszej liczbie ludności, a im większa liczba ludności państwa członkowskiego, do tym większej liczby miejsc w Parlamencie Europejskim jest ono uprawnione,
podział miejsc w Parlamencie Europejskim powinien brać pod uwagę zmiany demograficzne w państwach członkowskich.
Artykuł  2

Całkowita liczba ludności państw członkowskich jest obliczana przez Komisję (Eurostat) na podstawie danych przekazanych przez państwa członkowskie, zgodnie z metodą określoną w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1260/2013 3 .

Artykuł  3

Liczbę przedstawicieli wybieranych do Parlamentu Europejskiego w każdym z państw członkowskich na kadencję parlamentarną 2024-2029 ustala się następująco:

Belgia

22

Bułgaria

17

Czechy

21

Dania

15

Niemcy

96

Estonia

7

Irlandia

14

Grecja

21

Hiszpania

61

Francja

81

Chorwacja

12

Włochy

76

Cypr

6

Łotwa

9

Litwa

11

Luksemburg

6

Węgry

21

Malta

6

Niderlandy

31

Austria

20

Polska

53

Portugalia

21

Rumunia

33

Słowenia

9

Słowacja

15

Finlandia

15

Szwecja

21

Artykuł  4

Z odpowiednim wyprzedzeniem przed rozpoczęciem kadencji parlamentarnej 2029-2034, i w miarę możliwości do końca 2027 r., Parlament Europejski przedstawi Radzie Europejskiej - zgodnie z art. 14 ust. 2 TUE - wniosek dotyczący aktualizacji podziału miejsc w Parlamencie Europejskim.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 września 2023 r.
1 Wniosek przyjęty w dniu 15 czerwca 2023 r. (dotychczas nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym).
2 Zgoda z dnia 13 września 2023 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1260/2013 z dnia 20 listopada 2013 r. w sprawie statystyk europejskich w dziedzinie demografii (Dz.U. L 330 z 10.12.2013, s. 39).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.238.114

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2023/2061 w sprawie ustanowienia składu Parlamentu Europejskiego
Data aktu: 22/09/2023
Data ogłoszenia: 27/09/2023
Data wejścia w życie: 28/09/2023