Decyzja wykonawcza 2023/872 zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2022/2333 dotyczącą niektórych środków nadzwyczajnych w odniesieniu do ospy owiec i ospy kóz w Hiszpanii

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2023/872
z dnia 20 kwietnia 2023 r.
zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2022/2333 dotyczącą niektórych środków nadzwyczajnych w odniesieniu do ospy owiec i ospy kóz w Hiszpanii

(notyfikowana jako dokument nr C(2023) 2749)

(Jedynie tekst w języku hiszpańskim jest autentyczny)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 28 kwietnia 2023 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 259 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2022/2333 2  przyjęto w ramach rozporządzenia (UE) 2016/429 i ustanowiono w niej środki nadzwyczajne dotyczące Hiszpanii w odniesieniu do ognisk ospy owiec i ospy kóz, które wykryto w regionach Andaluzja i Kastylia-La Mancha i które tworzą dwa odrębne skupiska, po jednym w każdym regionie.

(2) W szczególności w decyzji wykonawczej (UE) 2022/2333 przewiduje się, że obszary zapowietrzone, obszary zagrożone i obszary buforowe, które mają zostać ustanowione przez Hiszpanię w następstwie wystąpienia ognisk ospy owiec i ospy kóz zgodnie z art. 21 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687 3 , powinny obejmować co najmniej obszary wymienione w załączniku do wspomnianej decyzji wykonawczej.

(3) Oprócz obszarów zapowietrzonych i zagrożonych ustanowiono obszar buforowy, zgodnie z art. 21 ust. 1 lit. c) rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 w regionach Andaluzja i Kastylia-La Mancha, gdzie Hiszpania musi stosować pewne środki w odniesieniu do ograniczeń przemieszczania owiec i kóz poza ten obszar, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na pozostałą część jej terytorium i na pozostałe terytorium Unii.

(4) Po przyjęciu decyzji wykonawczej (UE) 2022/2333 Hiszpania powiadomiła Komisję o wystąpieniu kolejnych ośmiu ognisk ospy owiec i ospy kóz w zakładach, w których utrzymuje się owce lub kozy, znajdujących się w regionie Kas- tylia-La Mancha. W rezultacie obszary wymienione w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2022/2333 jako obszary zapowietrzone i zagrożone, a także obszary buforowe w Hiszpanii zostały ponownie zmienione, a ostatnią zmianę w tym załączniku wprowadzono decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2023/836 4 .

(5) Od dnia przyjęcia decyzji wykonawczej (UE) 2023/836 Hiszpania powiadomiła Komisję o wystąpieniu jeszcze jednego ogniska ospy owiec i ospy kóz w zakładach, w których utrzymuje się owce lub kozy i które znajdują się w regionie Kastylia-La Mancha, konkretnie w prowincji Ciudad Real, w granicach obszaru zapowietrzonego ustanowionego wcześniej w tym regionie.

(6) Właściwy organ Hiszpanii wprowadził niezbędne środki zwalczania chorób wymagane zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687, w tym ustanowił obszary zapowietrzone i zagrożone wokół tych nowych ognisk. Hiszpania utrzymała również wcześniej ustanowione obszary buforowe wokół trzech poprzednich ognisk choroby odnotowanych od początku 2023 r. w regionie Kastylii-La Mancha.

(7) W związku z tym obszary wymienione w załączniku do decyzji wykonawczej (UE) 2022/2333 jako obszary zapowietrzone, zagrożone i buforowe w Hiszpanii należy zmienić przestrzennie i czasowo, uwzględniając obecną sytuację epidemiologiczną w regionie Kastylia-La Mancha.

(8) Ponadto w świetle obecnej sytuacji epidemiologicznej konieczne jest wprowadzenie bardziej rygorystycznych środków w odniesieniu do przemieszczania owiec i kóz utrzymywanych na obszarach zapowietrzonych lub zagrożonych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na pozostałą część terytorium Hiszpanii i na pozostałe terytorium Unii. W tym celu należy zezwolić wyłącznie na przemieszczanie owiec i kóz utrzymywanych na obszarach zapowietrzonych lub zagrożonych do rzeźni w celu natychmiastowego uboju w obrębie tego samego obszaru zapowietrzonego lub zagrożonego co zakład pochodzenia. Ponadto należy zapewnić uprzednią kontrolę kliniczną owiec i kóz, które mają być przemieszczane, aby wykluczyć podejrzenie choroby; środki transportu muszą być oczyszczone i zdezynfekowane przed transportem i po nim oraz muszą transportować wyłącznie owce i kozy o tym samym statusie zdrowotnym utrzymywane w tym samym zakładzie.

(9) Ze względu na pilny charakter sytuacji epidemiologicznej w Unii w odniesieniu do rozprzestrzeniania się ospy owiec i ospy kóz ważne jest, aby zmiany wprowadzone niniejszą decyzją w decyzji wykonawczej (UE) 2022/2333 stały się skuteczne tak szybko, jak jest to możliwe.

(10) Ponadto, biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną w Unii w odniesieniu do ospy owiec i ospy kóz, okres stosowania decyzji wykonawczej (UE) 2022/2333 należy przedłużyć do dnia 31 października 2023 r.

(11) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2022/2333.

(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji wykonawczej (UE) 2022/2333 wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 3 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 3

Środki, które mają być stosowane na obszarach zapowietrzonych, zagrożonych i buforowych

1. Przemieszczanie owiec i kóz utrzymywanych na obszarze zapowietrzonym jest dozwolone tylko wtedy, gdy zezwoli na nie właściwy organ i gdy spełnia ono warunki określone w ust. 2, 7 i 8.

2. Właściwy organ może zezwolić na przemieszczanie owiec i kóz utrzymywanych na obszarze zapowietrzonym, jeżeli takie przemieszczanie owiec i kóz ma miejsce bezpośrednio do rzeźni znajdującej się na tym samym obszarze zapowietrzonym co zakład pochodzenia, w celu natychmiastowego uboju.

3. Przemieszczanie owiec i kóz utrzymywanych na obszarze zagrożonym jest dozwolone tylko wtedy, gdy zezwoli na nie właściwy organ i gdy spełnia ono warunki określone w ust. 4, 7 i 8.

4. Właściwy organ może zezwolić na przemieszczanie owiec i kóz utrzymywanych na obszarze zagrożonym, jeżeli takie przemieszczanie owiec i kóz ma miejsce bezpośrednio do rzeźni znajdującej się na tym samym obszarze zagrożonym co zakład pochodzenia, w celu natychmiastowego uboju.

5. Przemieszczanie owiec i kóz z obszaru buforowego do miejsca przeznaczenia poza tym obszarem buforowym jest dozwolone tylko wtedy, gdy zezwoli na nie właściwy organ i gdy spełnia ono warunki określone w ust. 6, 7 i 8.

6. Właściwy organ może zezwolić na przemieszczanie owiec i kóz utrzymywanych na obszarze buforowym do miejsca przeznaczenia poza tym obszarem buforowym, jeżeli takie przemieszczanie owiec i kóz ma miejsce bezpośrednio do rzeźni znajdującej się na terytorium Hiszpanii, w celu natychmiastowego uboju.

7. Owce i kozy przeznaczone do transportu podlegają kontroli klinicznej, którą właściwy organ przeprowadza nie wcześniej niż 24 godziny przed datą transportu.

8. Środki transportu wykorzystywane do przemieszczania owiec i kóz z obszarów zapowietrzonych, zagrożonych lub buforowych, określonych w ust. 1, 3 i 5:

a) spełniają wymogi dotyczące środków transportu określone w art. 24 ust. 1 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687;

b) są czyszczone i dezynfekowane przed każdym transportem zwierząt pod kontrolą lub nadzorem właściwego organu;

c) są czyszczone i dezynfekowane zgodnie z wymogami dotyczącymi środków transportu określonymi w art. 24 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 pod kontrolą lub nadzorem właściwego organu;

d) transportują wyłącznie owce i kozy o tym samym statusie zdrowotnym utrzymywane w tym samym zakładzie;

e) są plombowane przez właściwy organ w zakładzie pochodzenia po załadunku zwierząt i odplombowywane przez właściwy organ w rzeźni przeznaczenia.";

2)
art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 5

Stosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 października 2023 r.";

3)
załącznik do decyzji wykonawczej (UE) 2022/2333 zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszej decyzji.
Artykuł  2

Adresat

Niniejsza decyzja skierowana jest do Królestwa Hiszpanii.

Sporządzono w Brukseli dnia 20 kwietnia 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK

A. Obszary zapowietrzone i zagrożone ustanowione wokół potwierdzonych ognisk
Region i numer referencyjny ADIS przypisany ognisku choroby Obszary w Hiszpanii ustanowione jako obszary zapowietrzone i obszary zagrożone, część obszarów buforowych, o których mowa w art. 1 Data, do której środki mają zastosowanie
Region Kastylia-La Mancha

ES-CAPRIPOX-2023-00003

ES-CAPRIPOX-2023-00004

ES-CAPRIPOX-2023-00005

ES-CARPIPOX-2023-00006

Obszar zapowietrzony:

Obszar zapowietrzony obejmujący następujące obszary:

W prowincji Ciudad Real gminy:

- Alcázar de San Juan

- Campo de Criptana

31.5.2023
Obszar zagrożony:

Obszar zagrożony obejmujący następujące obszary:

W prowincji Ciudad Real gminy:

- Villarta de San Juan

- Villarrubia de los Ojos

- Tomelloso

- Socuéllamos

- Puerto Lápice

- Pedro Muñoz

- Manzanares

- Llanos del Caudillo

- Las Labores

- Herencia

- Daimiel

- Argamasilla de Alba

- Arenas de San Juan

- Arenales de San Gregorio

W prowincji Toledo gminy:

- Villafranca de los Caballeros

- Villacañas

- Quintanar de la Orden

- Quero

- Miguel Esteban

- Madridejos

- La Villa de Don Fabrique

- La Puebla de Almoradiel

- El Toboso

- Camuñas

W prowincji Cuenca gminy:

- Mota del Cuervo

15.6.2023
Obszar zagrożony:

Obszar zagrożony obejmujący następujące obszary:

W prowincji Ciudad Real gminy:

- Alcázar de San Juan

- Campo de Criptana

1.6.2023

15.6.2023

B. Obszary buforowe

Region Obszary w Hiszpanii ustanowione jako obszary buforowe, część obszarów objętych ograniczeniami, o których mowa w art. 1 Data, do której środki mają zastosowanie
Region Kastylia-La Mancha Obszar buforowy obejmujący następujące prowincje:

- Albacete

- Ciudad Real

- Cuenca

- Toledo

31.7.2023"
1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.
2 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2022/2333 z dnia 23 listopada 2022 r. dotycząca niektórych środków nadzwyczajnych w odniesieniu do ospy owiec i ospy kóz w Hiszpanii oraz uchylająca decyzję wykonawczą (UE) 2022/1913 (Dz.U. L 308 z 29.11.2022, s. 22).
3 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 64).
4 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2023/836 z dnia 11 kwietnia 2023 r. zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2022/2333 dotyczącą niektórych środków nadzwyczajnych w odniesieniu do ospy owiec i ospy kóz w Hiszpanii (Dz.U. L 105 z 20.4.2023, s. 51).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.113.49

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2023/872 zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2022/2333 dotyczącą niektórych środków nadzwyczajnych w odniesieniu do ospy owiec i ospy kóz w Hiszpanii
Data aktu: 20/04/2023
Data ogłoszenia: 28/04/2023
Data wejścia w życie: 28/04/2023