united kingdom
ukraine

Decyzja 2000/100 zmieniająca Protokół 31 do Porozumienia EOG, w sprawie współpracy w konkretnych dziedzinach poza czterema swobodami

DECYZJA WSPÓLNEGO KOMITETU EOG NR 100/2000
z dnia 10 listopada 2000 r.
zmieniająca Protokół 31 do Porozumienia EOG, w sprawie współpracy w konkretnych dziedzinach poza czterema swobodami

WSPÓLNY KOMITET EOG,

uwzględniając Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym, dostosowane Protokołem dostosowującym Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym, zwane dalej Porozumieniem, w szczególności jego art. 86 i 98,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Protokół 31 do Porozumienia został zmieniony decyzją nr 98/97 Wspólnego Komitetu EOG z dnia 12 grudnia 1997 r.(1)

(2) Decyzja Rady 95/468/WE z dnia 6 listopada 1995 r. w sprawie wkładu Wspólnoty do telematycznej wymiany danych między administracjami we Wspólnocie (IDA)(2), została włączona do Protokołu 31 do Porozumienia decyzją nr 98/97 Wspólnego Komitetu EOG.

(3) Europejski Trybunał Sprawiedliwości uchylił decyzję 95/468/WE dnia 28 maja 1998 r.

(4) Efekty zastosowania środków podjętych przez Komisję na podstawie decyzji 95/468/WE przed uchyleniem przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości zostają utrzymane.

(5) Wskazane jest rozszerzenie współpracy Umawiających się Stron Porozumienia w celu uwzględnia szeregu wytycznych, w tym identyfikacji projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, dotyczących transeuropejskich sieci elektronicznej wymiany danych między administracjami (IDA), (decyzja nr 1719/1999/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(3)) i szeregu działań i środków w celu zapewnienia interoperacyjności i dostępu do transeuropejskich sieci elektronicznej wymiany danych między administracjami (IDA) (decyzja nr 1720/1999/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(4)).

(6) Protokół 31 do Porozumienia powinien dlatego zostać zmieniony w celu umożliwienia nawiązania tej rozszerzonej współpracy od chwili wejścia w życie odpowiednich aktów wspólnotowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W Protokole 31 do Porozumienia art. 17 ust. 4 wprowadza się następujące zmiany:

1) zdanie wprowadzające otrzymuje brzmienie:

"Przedmiotem niniejszego artykułu są następujące akty wspólnotowe:".

2) dodaje się tiret w brzmieniu:

"- 399 D 1719: decyzja nr 1719/1999/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 lipca 1999 r. w sprawie szeregu wytycznych, w tym identyfikacji projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, dotyczących transeuropejskich sieci elektronicznej wymiany danych między administracjami (IDA) (Dz.U. L 203 z 3.8.1999, str. 1),

- 399 D 1720: decyzja nr 1720/1999/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 lipca 1999 r. przyjmująca szeregu działań i środków w celu zapewnienia interoperacyjności i dostępu do transeuropejskich sieci elektronicznej wymiany danych między administracjami (IDA) (Dz.U. L 203 z 3.8.1999, str. 9).".

Artykuł  2

W Protokole 31 do Porozumienia na końcu dodatku 3 dodaje się, co następuje:

"I. PROJEKTY STANOWIĄCE PRZEDMIOT WSPÓLNEGO ZAINTERESOWANIA

Państwa EFTA uczestniczą w następujących projektach stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania w zakresie transeuropejskich sieci wymiany danych między administracjami, na podstawie artykułu 3 ustęp 1 decyzji nr 1719/1999/WE Parlamentu Europejskiego i Rady:

A. W SENSIE OGÓLNYM

- Tworzenie sieci wymaganych do działania europejskich agencji i organów i wspieranie ram prawnych związanych z utworzeniem agencji europejskich.

- Tworzenie sieci w obszarach polityki związanej ze swobodnym przepływem osób, w takim stopniu, w jakim są one wymagane do wspierania działań Umawiających się Stron niniejszego Porozumienia, na mocy tego Porozumienia.

- Tworzenia sieci, które, w ramach niniejszego Porozumienia i w nieprzewidzianych okolicznościach, są pilnie wymagane do wspierania działań Umawiających się Stron niniejszego Porozumienia, między innymi, ochrony życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin, praw europejskich konsumentów, warunków życia osób w Europejskim Obszarze Gospodarczym lub podstawowych interesów Umawiających się Stron.

B. SPECJALNE SIECI WSPIERAJĄCE UGW ORAZ POLITYKĘ I DZIAŁANIA WSPÓLNOTOWE

- Sieci telematyczne związane z finansowaniem przez Wspólnotę, zwłaszcza sieci tworzące połączenie z istniejącymi bazami danych Komisji w celu ułatwienia dostępu europejskich organizacji, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw, do wspólnotowych źródeł finansowania.

- Sieci telematyczne w dziedzinie statystyki, zwłaszcza sieci związane z gromadzeniem i upowszechnianiem informacji statystycznych.

- Sieci telematyczne w dziedzinie publikacji dokumentów urzędowych.

- Sieci telematyczne w sektorze przemysłu, zwłaszcza sieci związane z wymianą informacji między administracjami zajmującymi się sprawami przemysłu i między tymi administracjami a federacjami przemysłowymi, w celu wymiany danych dotyczących wymiany danych motoryzacyjnych dotyczących homologacji typu między administracjami, jak również usługami upraszczającymi i usprawniającymi proces wypełnienia formularzy urzędowych.

- Sieci telematyczne związane z polityką konkurencji, w szczególności poprzez stosowanie usprawnionej wymiany danych elektronicznych z administracjami krajowymi w celu ułatwienia stosowania procedur informowania i konsultacji.

- Sieci telematyczne w dziedzinach kultury, informacji, komunikacji i w sektorze audiowizualnym, zwłaszcza w celu wymiany informacji dotyczących kwestii zawartości otwartych sieci i wspierania rozwoju i swobodnej wymiany nowych usług audiowizualnych i informacyjnych.

- Sieci telematyczne w sektorze transportu, zwłaszcza w celu wspierania wymiany danych dotyczących kierowców, pojazdów i przewoźników.

- Sieci telematyczne w dziedzinie turystyki, środowiska, ochrony konsumenta i ochrony zdrowia konsumentów w celu wspierania wymiany informacji między Umawiającymi się Stronami niniejszego Porozumienia.

C. SIECI MIĘDZY INSTYTUCJAMI

- Sieci telematyczne wspierające wymianę informacji między instytucjami, zwłaszcza:

- ułatwiające wielojęzyczną wymianę informacji między instytucjami, upraszczające sposoby zarządzania przepływem tłumaczeń i narzędzia wspomagania tłumaczenia, dzielenie/wymianę środków wielojęzycznych i organizację powszechnego dostępu do terminologicznych baz danych, oraz

- umożliwiające wymianę dokumentów między europejskimi agencjami i organami oraz europejskimi instytucjami.

D. GLOBALIZACJA SIECI IDA

- Rozciągnięcie sieci IDA na EOG, EFTA, CEEC i inne kraje stowarzyszone, jak również na kraje G7 i organizacje międzynarodowe, w szczególności w zakresie zabezpieczenia społecznego, opieki zdrowotnej, sieci związanych z farmakologią i środowiskiem.

II. DZIAŁANIA I ŚRODKI HORYZONTALNE

Państwa EFTA uczestniczą w następujących działaniach i środkach horyzontalnych w celu zapewnienia interoperacyjności i dostępu do transeuropejskich sieci elektronicznych wymiany danych między administracjami (IDA) na podstawie artykułu 3 ustęp 1 decyzji nr 1720/1999/WE Parlamentu Europejskiego i Rady:

- usługi podstawowe,

- powszechnie stosowane narzędzia i techniki,

- interoperacyjność treści informacji,

- referencyjne praktyki z zakresu prawa i bezpieczeństwa,

- kontrola i zapewnienie jakości,

- interoperacyjność z krajowymi i regionalnymi inicjatywami,

- upowszechnianie najlepszej praktyki.".

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 15 grudnia 2000 r., pod warunkiem że wszystkie notyfikacje na mocy art. 103 ust. 1 Porozumienia zostały dokonane wobec Wspólnego Komitetu EOG(*).

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 3 sierpnia 1999 r.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Sekcji EOG i w Dodatku EOG do Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 10 listopada 2000 r.
W imieniu Wspólnego Komitetu EOG
G. S. GUNNARSSON
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 193 z 9.7.1998, str. 55.

(2) Dz.U. L 269 z 11.11.1995, str. 23.

(3) Dz.U. L 203 z 3.8.1999, str. 1.

(4) Dz.U. L 203 z 3.8.1999, str. 9.

(*) Wskazano wymogi konstytucyjne.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.7.32

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2000/100 zmieniająca Protokół 31 do Porozumienia EOG, w sprawie współpracy w konkretnych dziedzinach poza czterema swobodami
Data aktu: 10/11/2000
Data ogłoszenia: 11/01/2001
Data wejścia w życie: 15/12/2000, 01/05/2004, 03/08/1999