Rozporządzenie 2146/68 zmieniające rozporządzenie nr 136/66/EWG w sprawie ustanowienia wspólnej organizacji rynku olejów i tłuszczów

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 2146/68
z dnia 20 grudnia 1968 r.
zmieniające rozporządzenie nr 136/66/EWG w sprawie ustanowienia wspólnej organizacji rynku olejów i tłuszczów

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Zgromadzenia (1),

a także mając na uwadze, co następuje:

procedurę ustalania jednolitych cen w sektorze olejów i tłuszczów dla Wspólnoty należy skoordynować z procedurą przewidzianą dla innych sektorów podlegających wspólnemu systemowi cen;

brak systemu ustalania z góry opłat wyrównawczych za oliwę z oliwek uniemożliwia podmiotom we Wspólnocie poznanie kosztu produktu w momencie zawierania umowy; ta sytuacja może jeszcze bardziej utrudnić utrzymanie normalnej podaży oliwy we Wspólnocie; w związku z tym należy ustanowić przepis umożliwiający ustalanie z góry opłaty wyrównawczej za oliwę z oliwek;

należy ustanowić wyraźny przepis umożliwiający ustalanie z góry refundacji wywozowych dla oliwy z oliwek i nasion oleistych;

art. 35 rozporządzenia nr 136/66 (EWG) (2) stanowi, że opisy i definicje oliwy z oliwek określone w załączniku do tego rozporządzenia są stosowane do celów handlu wewnątrzwspólnotowego oraz handlu z państwami trzecimi z wyjątkiem wywozu do tych państw; jest wskazane rozszerzenie tych opisów i definicji o wywóz do państw trzecich;

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W art. 4 pierwszy akapit rozporządzenia nr 136/66/EWG zastępuje się dwoma akapitami w brzmieniu:

"Do dnia 1 sierpnia każdego roku zgodnie art. 43 ust. 2 Traktatu ustala się dla Wspólnoty docelową cenę produkcji, docelową cenę rynkową i cenę interwencyjną oliwy z oliwek.

Do dnia 1 października każdego roku Rada, działając zgodnie z procedurą głosowania określoną w art. 43 ust. 2 Traktatu na wniosek Komisji, ustala wspólnotową cenę progową oliwy z oliwek."

Artykuł  2

Artykuł 16 rozporządzenia nr 136/66/EWG otrzymuje brzmienie:

"1. Do przywozu stosuje się opłatę wyrównawczą, obowiązującą w dniu przywozu.

Jednakże w przypadku przywozu produktów określonych w art. 1 ust. 2 lit. c) opłata wyrównawcza może być ustalona z góry na wniosek danej strony na warunkach, określonych przez Radę na wniosek Komisji, działającą zgodnie z procedurą głosowania przewidzianą w art. 43 ust. 2 Traktatu.

2. Szczegółowe zasady stosowania niniejszego artykułu przyjmuje się zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 38."

Artykuł  3

W art. 18 ust. 2 rozporządzenia nr 136/66/EWG otrzymuje brzmienie:

"2. Rada na wniosek Komisji, działając zgodnie z procedurą głosowania przewidzianą w art. 43 ust. 2 Traktatu, przyjmuje ogólne zasady dotyczące środków określonych w niniejszym artykule, w szczególności zasady dotyczące przyznawania refundacji, nakładania opłat wyrównawczych, ustalania kwot refundacji i opłat wyrównawczych oraz, gdzie jest to właściwe, ustalania refundacji z góry.

3. Szczegółowe zasady stosowania niniejszego artykułu przyjmuje się zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 38."

Artykuł  4

W art. 22 ust. 1 rozporządzenia nr 136/66/EWG otrzymuje brzmienie:

"1. Do dnia 1 sierpnia każdego roku dla każdego gatunku nasion oleistych ustala się cenę docelową dla Wspólnoty oraz podstawową cenę interwencyjną.

Z zastrzeżeniem przepisów art. 25, ceny te obowiązują w ciągu roku gospodarczego rozpoczynającego się w następującym roku kalendarzowym; odnoszą się one do standardowej jakości i są ustalane na poziomie sprzedaży hurtowej bez uwzględnienia podatków.

Ceny określone w pierwszym akapicie, centrum skupu interwencyjnego, dla którego określa się podstawową cenę interwencyjną oraz standardowa jakość są wyznaczane przez Radę działającą zgodnie z procedurą określoną w art. 43 ust. 2 Traktatu.

Terminy rozpoczęcia i zakończenia każdego roku gospodarczego określa Rada działając na wniosek Komisji zgodnie z procedurą głosowania określoną w art. 43 ust. 2 Traktatu".

Artykuł  5

W art. 28 ust. 2 rozporządzenia nr 136/66/EWG otrzymuje brzmienie:

"2. Rada działając na wniosek Komisji, zgodnie z procedurą głosowania określoną w art. 43 ust. 2 Traktatu, przyjmuje przepisy ogólne dotyczące przyznawania refundacji, ustalania wielkości refundacji i gdzie to jest właściwe, ustalania kwoty refundacji z góry.

3. Szczegółowe zasady stosowania niniejszego artykułu przyjmuje się zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 38."

Artykuł  6

Artykuł 35 rozporządzenia nr 136/66/EWG otrzymuje brzmienie:

"Bez uszczerbku dla harmonizacji ustawodawstw odnoszących się do oliwy z oliwek przeznaczonej do spożycia przez człowieka, Państwa Członkowskie do celów handlu wewnątrzwspólnotowego i handlu z państwami trzecimi, przyjmują opisy i definicje oliwy z oliwek określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia."

Artykuł  7

W rozporządzeniu nr 136/66/EWG dodaje się art. 42a:

"Artykuł 42a

Ogólne zasady dotyczące wykładni Wspólnej Taryfy Celnej i szczegółowe zasady jej stosowania znajdują zastosowanie w odniesieniu do klasyfikacji celnej produktów objętych niniejszym rozporządzeniem; nomenklaturę taryfową wynikającą ze stosowania niniejszego rozporządzenia włącza się do Wspólnej Taryfy Celnej."

Artykuł  8

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 grudnia 1968 r.

W imieniu Rady
V. LATTANZIO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 108 z 19.10.1968, str. 46.

(2) Dz.U. 172 z 30.09.1966, str 3025/66.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1968.314.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2146/68 zmieniające rozporządzenie nr 136/66/EWG w sprawie ustanowienia wspólnej organizacji rynku olejów i tłuszczów
Data aktu: 20/12/1968
Data ogłoszenia: 31/12/1968
Data wejścia w życie: 03/01/1969, 01/05/2004