united kingdom
ukraine

Sprawa C-679/24, UniCredit Bank i Momentum Credit: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Fővárosi Törvényszék (Węgry) w dniu 15 października 2024 r. - HL/UniCredit Bank Zrt. i Momentum Credit Zrt

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Fovarosi Torvenyszek (Węgry) w dniu 15 października 2024 r. - HL/UniCredit Bank Zrt. i Momentum Credit Zrt.
(Sprawa C-679/24, UniCredit Bank i Momentum Credit)

(C/2025/378)

Język postępowania: węgierski

(Dz.U.UE C z dnia 27 stycznia 2025 r.)

Sąd odsyłający

Fovarosi Torvenyszek

Strony w postępowaniu głównym

Strona inicjująca postępowanie przed sądem odsyłającym: HL

Druga strona postępowania: UniCredit Bank Zrt., Momentum Credit Zrt.

Pytania prejudycjalne

1) Czy cele określone w art. 1 i 7 dyrektywy Rady 93/13/EWG 1  z dnia 5 kwietnia 1993 r. zostały osiągnięte, jeżeli w zainicjowanym przez konsumenta postępowaniu dotyczącym podniesionego przez niego roszczenia opartego na nieuczciwym charakterze głównego przedmiotu umowy kredytu zawartej z konsumentem ([w zakresie] informacji o ryzyku kursowym) roszczenie finansowe podlega pięcioletniemu okresowi przedawnienia przewidzianemu w węgierskim kodeksie cywilnym liczonemu od momentu, w którym może zostać wytoczone powództwo - biorąc również pod uwagę przepisy ustaw DH1 i DH2 przewidujące możliwość zawieszenia biegu terminu przedawnienia - niezależnie od tego, że nieuczciwy charakter głównego przedmiotu umowy powoduje, iż umowa jako całość jest nieważna, a zatem jednostronne rozwiązanie tej umowy nie może skutkować jej wygaśnięciem, co powoduje, że data zawarcia umowy wyznacza początek biegu terminu przedawnienia?

2) Czy są istotne dla osiągnięcia celów określonych w dyrektywie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach terminów przedawnienia w odniesieniu do przedawnienia roszczeń konsumenta oraz orzeczenia Kuria (sądu najwyższego, Węgry) wydane w następstwie tych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości i które są wiążące lub przynajmniej są wytycznymi dla sądów węgierskich umożliwiającymi konsumentowi rozpoznać nieuczciwy charakter głównego przedmiotu umowy, którą zawarł? W przypadku odpowiedzi twierdzącej, czy [datę] wydania takich orzeczeń można uznać za początek biegu terminu przedawnienia roszczenia o stwierdzenie nieuczciwego charakteru postanowień, czy też można jedynie uznać, że bieg terminu przedawnienia uległ zawieszeniu w okresie między zawarciem umowy a datą wydania takich orzeczeń?

3) Czy oprócz daty wydania orzeczeń, o których mowa w pytaniu drugim, za początek biegu terminu przedawnienia należy uznać moment, w którym konsument dowiedział się o tych orzeczeniach, czy też należy go uznać za koniec okresu, który rozpoczął się wraz z zawarciem umowy i w którym bieg terminu przedawnienia został zawieszony?

4) W przypadku gdy bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się w chwili zawarcia umowy, czy uzasadnione jest przyznanie konsumentowi, którego roszczenie jest oparte na nieuczciwym charakterze głównego przedmiotu umowy, możliwości dochodzenia roszczeń do końca okresu obowiązywania umowy, którą zawarł, jeżeli okres obowiązywania umowy przekracza obecnie obowiązujący pięcioletni okres przedawnienia?

1 Dyrektywa Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich (Dz.U. 1993, L 95, s. 29).

Zmiany w prawie

Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Wyższe kary dla pracodawców zostaną – rząd przeciwny ich usuwaniu z ustawy o cudzoziemcach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 11.03.2025
Rząd zostawił przedsiębiorców na lodzie

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.

Grażyna J. Leśniak 27.02.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2025.378

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-679/24, UniCredit Bank i Momentum Credit: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Fővárosi Törvényszék (Węgry) w dniu 15 października 2024 r. - HL/UniCredit Bank Zrt. i Momentum Credit Zrt
Data aktu: 27/01/2025
Data ogłoszenia: 27/01/2025