Język postępowania: francuski
(Dz.U.UE C z dnia 13 stycznia 2025 r.)
Strony
Wnosząca odwołanie: International Management Group (IMG) (przedstawiciele: L. Levi, J.-Y. de Cara, adwokaci)
Druga strona postępowania: Komisja Europejska
Żądania
Wnosząca odwołanie wnosi do Trybunału o:
- uchylenie wyroku Sądu z dnia 4 września 2024 r. w sprawie T-509/21, IMG/Komisja;
- w konsekwencji, uwzględnienie żądań wnoszącej odwołanie zgłoszonych w pierwszej instancji a tym samym,
- stwierdzenie nieważności decyzji Komisji z dnia 8 czerwca 2021 r. podjętej w wykonaniu wyroku Trybunału z dnia 31 stycznia 2019 (sprawy C-183/17 P i C-184/17 P), zgodnie z którą wnosząca odwołanie nie kwalifikuje się do wdrażania funduszy Unii na podstawie przepisów szczegółowo określających sposób zarządzania pośredniego, które mają zastosowanie wobec organizacji międzynarodowych w ramach zasad finansowych obowiązujących w Unii;
- zasądzenie od drugiej strony postępowania odszkodowania za szkodę;
- obciążenie drugiej strony postepowania całością kosztów postępowania w obu instancjach.
Zarzuty i główne argumenty
Na poparcie odwołania wnosząca odwołanie podnosi następujące zarzuty:
Po pierwsze, Sąd orzekł ultra petita. Sąd naruszył art. 266 TFUE oraz ciążący na sądzie pierwszej instancji obowiązek uzasadnienia. Wypaczył on ponadto akta sprawy. W każdym razie naruszył on zasadę niedziałania prawa wstecz.
Po drugie, zaskarżony wyrok narusza powagę rzeczy osądzonej i ciążący na sądzie pierwszej instancji obowiązek uzasadnienia.
Po trzecie, Sąd naruszył zasadę równości i prawo do obrony.
Po czwarte, Sąd naruszył zasadę pewności prawa i ciążący na sądzie pierwszej instancji obowiązek uzasadnienia.
Po piąte, oddalenie przez Sąd zarzutu czwartego podniesionego w pierwszej instancji dotyczącego oczywistych błędów w ocenie i innych naruszeń prawa, stanowi naruszenie prawa.
Po szóste, Sąd naruszył zasadę dobrej administracji, obowiązek należytej staranności a także art. 41 Kraty praw podstawowych.
Po siódme, zaskarżony wyrok narusza zasady kontradyktoryjności i równości stron w odniesieniu do wniosku Komisji dotyczącego opinii Służby Prawnej.
Wreszcie, wnosząca odwołanie twierdzi, że zaskarżony wyrok narusza prawo również dlatego, że oddala żądania zasądzenia odszkodowania podniesione w pierwszej instancji w zakresie w jakim żądania stwierdzenia nieważności zostały z kolei oddalone w wyniku naruszenia prawa.
Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.
20.03.2025Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
20.03.2025Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.
19.03.2025Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.
13.03.2025Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.
11.03.2025Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.
27.02.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.156 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Sprawa C-790/24 P: Odwołanie od wyroku Sądu (dziewiąta izba w składzie powiększonym) wydanego w dniu 4 września 2024 r. w sprawie T-509/21, IMG/Komisja wniesione w dniu 14 listopada 2024 r. przez International Management Group (IMG) |
Data aktu: | 13/01/2025 |
Data ogłoszenia: | 13/01/2025 |