Wyrok Trybunału z dnia 1 czerwca 2022 r. w sprawie E-3/21 - PRA Group Europe AS przeciwko rządowi Norwegii reprezentowanemu przez administrację podatkową

WYROK TRYBUNAŁU
z dnia 1 czerwca 2022 r.
w sprawie E-3/21 PRA Group Europe AS przeciwko rządowi Norwegii reprezentowanemu przez administrację podatkową

(Swoboda przedsiębiorczości - Opodatkowanie bezpośrednie - Reguły dotyczące przenoszenia zysków w ramach grupy - Ograniczenia w zakresie odliczania odsetek płaconych na rzecz podmiotów powiązanych - Porównywalne sytuacje - Inna korzyść podatkowa)

(2023/C 29/04)

(Dz.U.UE C z dnia 26 stycznia 2023 r.)

W sprawie E-3/21, PRA Group Europe AS przeciwko rządowi Norwegii reprezentowanemu przez administrację podatkową - WNIOSEK złożony do Trybunału przez sąd rejonowy w Oslo (Oslo tingrett) na podstawie art. 34 Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości, dotyczący wykładni przepisów dotyczących swobody przedsiębiorczości, w szczególności wykładni art. 31 Porozumienia EOG w związku z art. 34, Trybunał w składzie: Páll Hreinsson (prezes), Per Christiansen (sędzia) i Bernd Hammermann (sędzia sprawozdawca) w dniu 1 czerwca 2022 r. wydał wyrok zawierający sentencję następującej treści:

1.
W kontekście ustawodawstwa krajowego, takiego jak będące przedmiotem postępowania głównego, sytuacja przedsiębiorstwa zagranicznego z siedzibą w państwie EOG, które tworzy grupę z norweskim przedsiębiorstwem, jest porównywalna z sytuacją norweskiego przedsiębiorstwa, które tworzy grupę z innym norweskim przedsiębiorstwem. Dla oceny porównywalności nie ma znaczenia fakt, że nie miało miejsce faktyczne przeniesienie zysków w ramach grupy z przedsiębiorstwa zagranicznego z siedzibą w państwie EOG do norweskiego przedsiębiorstwa.

Art. 31. Porozumienia EOG w związku z art. 34 Porozumienia EOG należy interpretować w taki sposób, że ustawodawstwo krajowe - takie jak będące przedmiotem postępowania głównego - stanowi ograniczenie swobody przedsiębiorczości, ponieważ przedsiębiorstwo podlegające opodatkowaniu w Norwegii może, dzięki stosowaniu reguł dotyczących przenoszenia zysków w ramach grupy, zmniejszyć lub usunąć wpływ przepisów ograniczających możliwość odliczania odsetek od kredytów i pożyczek udzielonych przez podmioty powiązane, o ile tworzy ono grupę z innymi przedsiębiorstwami podlegającymi opodatkowaniu w Norwegii. Nie jest to natomiast możliwe w przypadku tworzenia grupy z przedsiębiorstwami podlegającymi opodatkowaniu w innych państwach EOG.

2.
Ograniczenie wynikające z ustawodawstwa krajowego, takie jak będące przedmiotem postępowania głównego, można uznać za uzasadnione, o ile prowadzi ono do zapobiegania w pełni fikcyjnym układom mającym na celu unikanie opodatkowania. Jeżeli natomiast sąd odsyłający uzna, że ustawodawstwo krajowe nie gwarantuje podatnikowi możliwości udowodnienia, że transakcja została przeprowadzona na warunkach, które zastosowano by również między niezwiąza- nymi ze sobą podmiotami, to wykracza ono poza to, co jest konieczne do osiągnięcia tego celu.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.29.39

Rodzaj: Wyrok
Tytuł: Wyrok Trybunału z dnia 1 czerwca 2022 r. w sprawie E-3/21 - PRA Group Europe AS przeciwko rządowi Norwegii reprezentowanemu przez administrację podatkową
Data aktu: 01/06/2022
Data ogłoszenia: 26/01/2023