Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(2023/C 275/17)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Aya§ Domatesi"

Nr UE: PDO-TR-02883 - 9.1.2023

ChNP (x) ChOG ()

1. Nazwa lub nazwy

"Ayas Domatesi"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Turcja

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Aya§ Domatesi" to bardzo soczysty pomidor o cienkiej skórce, uprawiany z wykorzystaniem lokalnego ekotypu nasion i siewek w dystrykcie Ayas w prowincji Ankara. Owoc "Aya§ Domatesi" jest duży i mięsisty, waży ok. 250-300 g, a jego skórka ma matową, różowoczerwoną barwę. Na zewnętrznej powierzchni pomidora występuje delikatne żeberkowanie. W miąższu owocu, po przekrojeniu na pół, znajduje się biała powierzchnia. Ze względu na wysoką kwasowość owoce mają lekko słonawy i cytrusowy aromat. "Aya§ Domatesi" wykazuje wysoką zawartość likopenu - około 5916 mg/100 g.

Właściwości fizyczne i chemiczne "Ayas Domatesi"
Zawartość suchej masy rozpuszczalnej w wodzie (oBx) co najmniej 4,20
Wartość pH 4,20-4,70
Kwasowość ogólna (% kwasu cytrynowego) co najmniej 0,40 %
Wartość zgodnie ze skalą barwy Hunter (minmax) *L 28,0-29,0
*a 14,0-17,0
*b 8,0-12,0

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych) -

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym Wszystkie etapy produkcji muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa -

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa -

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Wyznaczonym obszarem geograficznym jest dystrykt Ayas w prowincji Ankara, znajdujący się w regionie Środkowej Anatolii w Turcji.

5. Związek z obszarem geograficznym

Wyłączną podstawą wniosku o rejestrację nazwy pochodzenia "Ayas Domatesi" jest szczególna jakość i właściwości produktu, które wynikają z czynników naturalnych występujących na danym obszarze geograficznym.

Odmiana "Aya§ Domatesi" jest uprawiana w dystrykcie Aya§ od lat 60. XX wieku. "Aya§ Domatesi" to bardzo soczysty pomidor o cienkiej skórce, hodowany z lokalnego ekotypu nasion i siewek. Owoc "Aya§ Domatesi" jest duży i mięsisty, waży ok. 250-300 g, a jego skórka ma matową, różowoczerwoną barwę. Na zewnętrznej powierzchni pomidora występuje delikatne żeberkowanie. W miąższu owocu, po przekrojeniu na pół, znajduje się biała powierzchnia. Ze względu na wysoką kwasowość owoce mają lekko słonawy i cytrusowy aromat. Kształt i struktura owocu "Aya§ Domatesi" uzależnione są od lokalnych nasion i siewek przekazywanych z pokolenia na pokolenie na danym obszarze geograficznym. Jest to roślina o karłowatej budowie i wąskich liściach. Osiąga wysokość ok. 120 cm i rozwija się pod koniec sezonu. Zarówno liście, jak i łodyga pomidora są pokryte włoskami, które wydzielają intensywny pomidorowy aromat. Liście mają złożoną formę i różną wielkość. Mimo dużego nasłonecznienia w regionie występowania odmiany "Aya§ Domatesi", owoce rośliny nie ulegają oparzeniu słonecznemu dzięki jej obfitemu ulistwieniu liśćmi o szerokiej blaszce.

Klimat dystryktu Ayas w regionie Środkowej Anatolii różni się od warunków klimatycznych występujących w tym regionie i wykazuje właściwości mikroklimatu. Jego cechy kształtują właściwości produktu.

Typowy klimat kontynentalny występujący w dystrykcie Ayas położonym na wysokości 910 m n.p.m. charakteryzuje się chłodną zimą oraz gorącym i suchym latem. Średnia roczna temperatura wynosi 11,4 °C, a średnia wilgotność względna jest na poziomie 54 %. Najniższą średnią temperaturę 0,5 °C notuje się w styczniu, a najwyższa średnia temperatura 22,2 °C przypada na lipiec i sierpień.

Najwyższe opady występują w grudniu z 57,2 mm, a najniższe w sierpniu z 9,6 mm. "Ayas Domatesi" jest rośliną obcopylną i późno się rozwija. "Aya§ Domatesi" kiełkuje tylko w przypadku, gdy zapylenie nastąpiło w temperaturze co najmniej 10 °C, a procentowy udział zawiązanych owoców maleje, gdy temperatura spadnie poniżej 15 °C podczas dojrzewania. Optymalna temperatura kiełkowania pyłku i zawiązywania owoców występuje przy 18-26 °C i wilgot- otności powietrza na poziomie 50-80 %. Przy niskich temperaturach tworzy się bardzo mało ziaren pyłku, dochodzi tylko do częściowego zapylenia, a powstałe owoce są niesymetryczne. Podczas procesu dojrzewania owoców temperatura powinna wynosić od 18 do 26 °C. Substancje odpowiedzialne za kolor owocu - a więc także likopen - najlepiej syntezują właśnie w tym zakresie temperatury. "Aya§ Domatesi" wykazuje wysoką zawartość likopenu - około 5916 mg/100 g.

Klimat dystryktu Ayas zapewnia najodpowiedniejsze warunki do zapylania i rozwoju owoców. Siewki pomidorów przeznaczonych do bezpośredniego spożycia sadzi się w odległości 50-60 cm od siebie, pomidorów przeznaczonych do przetwórstwa - w rzędach co 25-30 cm, a odległość między rzędami wynosi 1,8-2,0 m. Ta stosowana przez producentów metoda sadzenia pomidorów w dużych odstępach, a także gleba bogata w potas i żelazo występująca na danym obszarze geograficznym zapewniają cyrkulację powietrza i dostęp roślin do słońca, co przyczynia się do zwiększenia plonów, a w efekcie do wyhodowania większych owoców.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

(art. 6 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia wymienionego na początku dokumentu)

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.275.45

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 04/08/2023
Data ogłoszenia: 04/08/2023