Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA ZMIANY STANDARDOWEJ
"Haute Vallée de l'Orb"
PGI-FR-A1163-AM01
Data przekazania informacji:
31.03.2023
OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY
1. Opis właściwości organoleptycznych produktów
W rozdziale I specyfikacji produktu chronionego oznaczenia geograficznego "Haute Vallée de l'Orb" w pkt 3.3 uzupełniono opis organoleptyczny win objętych ChOG.
Jednolity dokument uzupełniono w punkcie "Opis wina lub win".
2. Obszar bezpośredniego sąsiedztwa
Rozdział I specyfikacji produktu chronionego oznaczenia geograficznego "Haute Vallée de l'Orb" zmieniono w pkt 4.2 "Obszar bezpośredniego sąsiedztwa", dodając następujące trzy gminy: "Caussiniojouls, Laurens, Saint-Pons-de-Tho- mières". Celem jest włączenie terytorium, na którym znajdują się jednostki podmiotów zarejestrowanych na obszarze produkcji ChOG zajmujących się winifikacją. Gminy te sąsiadują z obecnym obszarem bezpośredniego sąsiedztwa, co pozwala na zachowanie ciągłości granic.
Jednolity dokument uzupełniono w punkcie "Wymogi dodatkowe - obszar bezpośredniego sąsiedztwa".
3. Odmiany winorośli
Rozdział I specyfikacji produktu chronionego oznaczenia geograficznego "Haute Vallée de l'Orb" zmieniono w pkt 5, dodając do wykazu odmian wybranych do produkcji win objętych ChOG następujące odmiany:
- odmiany białe: Cabernet blanc B, Colombard B, Floreal B, Muscaris B, Sauvignac B, Soreli B, Souvignier gris B, Voltis B;
- odmiany czarne: Aramon N, Artaban N, Cabernet Cortis N, Caladoc N, Chenanson N, Vidoc N;
- odmiany szare: Pinot gris G.
Są to odmiany odporne na suszę i grzybowe choroby roślin. Umożliwiają one stosowanie mniejszej ilości środków ochrony roślin i jednocześnie odpowiadają odmianom wykorzystywanym do produkcji win objętych ChOG, zarówno pod względem właściwości fizjologicznych, jak i enologicznych. Nie wpływają na właściwości win objętych ChOG.
Wprowadzenie tych odmian do odmian winorośli ma wpływ na jednolity dokument. Dodano je w punkcie "Winne odmiany winorośli".
4. Maksymalna wydajność produkcji
Rozdział I specyfikacji produktu chronionego oznaczenia geograficznego "Haute Vallée de l'Orb" zmieniono w pkt 6 "Wydajność". Wina niemusujące objęte chronionym oznaczeniem geograficznym "Haute Vallée de l'Orb" produkuje się w granicy maksymalnej wydajności z hektara wynoszącej 80 hektolitrów w przypadku win czerwonych, różowych i białych zamiast 65 hl/ha w przypadku win czerwonych i 70 hl/ha w przypadku win różowych i białych. Celem jest umożliwienie rozwoju produkcji wina objętego tym ChOG, którego rynek jest bardzo dynamiczny, oraz dostosowanie poziomów wydajności do segmentu rynku win z regionu objętych ChOG.
Jednolity dokument zmieniono w punkcie "Maksymalna wydajność".
5. Związek z obszarem geograficznym
Rozdział I specyfikacji produktu chronionego oznaczenia geograficznego "Haute Vallée de l'Orb" zmieniono w pkt 8 "Związek z obszarem geograficznym", w ostatnim akapicie ppkt 8.1, aby rozszerzyć opis specyfiki obszaru geograficznego.
Jednolity dokument zmieniono i uzupełniono w punkcie "Związek z obszarem geograficznym".
6. Organ odpowiedzialny za kontrolę
Rozdział III specyfikacji produktu chronionego oznaczenia geograficznego "Haute Vallée de l'Orb" zmieniono, aby uprościć punkt "Organ odpowiedzialny za kontrolę" i uściślić, że kontrola przestrzegania specyfikacji jest przeprowadzana w oparciu o zatwierdzony plan kontroli i przez podmiot zewnętrzny dający gwarancje kompetencji, bezstronności i niezależności, upoważniony przez INAO (francuski Krajowy Instytut Pochodzenia i Jakości).
Uproszczenie to nie ma wpływu na jednolity dokument.