Poprawki przyjęte przez Parlament Europejski w dniu 15 września 2022 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statusu i finansowania europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych (wersja przekształcona) (COM(2021)0734 - C9-0432/2021 - 2021/0375(COD))

Status i finansowanie europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych (wersja przekształcona) ***I
Poprawki przyjęte przez Parlament Europejski w dniu 15 września 2022 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statusu i finansowania europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych (wersja przekształcona) (COM(2021)0734 - C9-0432/2021 - 2021/0375(COD)) 1

(Zwykła procedura ustawodawcza - przekształcenie)

(2023/C 125/29)

(Dz.U.UE C z dnia 5 kwietnia 2023 r.)

Poprawka 1

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(2a) Art. 8 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) wprowadza zasadę uwzględniania aspektu płci, zgodnie z którą Unia we wszystkich swoich działaniach dąży do wyeliminowania nierówności oraz do propagowania równości mężczyzn i kobiet.

Poprawka 2

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 3 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(3a) Art. 21 Karty ustanawia prawo do równości płci we wszystkich dziedzinach.

Poprawka 3

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 12 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(12a) Europejskim fundacjom politycznym należy przyznać zróżnicowane poziomy afiliacji oraz kategorię partnerów badawczych, co pozwoli na większą elastyczność i ułatwi swobodę badań.

Poprawka 4

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 23

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(23) Europejski status prawny przyznany europejskim partiom politycznym i powiązanym z nimi europejskim fundacjom politycznym powinien wyposażyć je w pełną zdolność prawną i sprawić, że będą uznawane we wszystkich państwach członkowskich. Zdolność prawna i uznawanie we wszystkich państwach członkowskich nie uprawniają ich do zgłaszania kandydatów w wyborach krajowych ani w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wszelkie uprawnienia tego rodzaju lub podobne pozos- tają w kompetencji państw członkowskich. (23) Europejski status prawny przyznany europejskim partiom politycznym i powiązanym z nimi europejskim fundacjom politycznym powinien wyposażyć je w pełną zdolność prawną i sprawić, że będą uznawane we wszystkich państwach członkowskich. Zdolność prawna i uznawanie we wszystkich państwach członkowskich nie uprawniają ich do zgłaszania kandydatów w wyborach krajowych ani w krajowych czy regionalnych okręgach wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wszelkie uprawnienia tego rodzaju lub podobne pozos- tają w kompetencji państw członkowskich.

Poprawka 144

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 30

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(30) Europejskie partie polityczne i ich partie członkowskie powinny dawać dobry przykład, znosząc różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn w sferze politycznej. Jeżeli chcą korzystać z finansowania unijnego, europejskie partie polityczne powinny przyjąć przepisy wewnętrzne promujące równowagę płci oraz zapewniać przejrzystość w kwestii równowagi płci w swoich partiach członkowskich. Europejskie partie polityczne powinny przedstawić dowody, że przyjęły wewnętrzne strategie na rzecz równowagi płci oraz reprezentacji płci wśród kandydatów i posłów do Parlamentu Europejskiego wywodzących się z ich partii członkowskich. Europejskie partie polityczne zachęca się też do przedstawiania informacji dotyczących inkluzywności i reprezentacji mniejszości w ich partiach członkowskich. (30) Europejskie partie polityczne i ich partie członkowskie oraz europejskie fundacje polityczne powinny dawać dobry przykład, znosząc różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn w sferze politycznej. Jeżeli chcą korzystać z finansowania unijnego, europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne powinny przyjąć przepisy wewnętrzne promujące równouprawnienie płci, w tym plan dotyczący równowagi płci i protokół zapobiegania molestowaniu seksualnemu i molestowaniu ze względu na płeć oraz jego wykrywania i zwalczania. Ponadto europejskie partie polityczne powinny zapewniać przejrzystość w kwestii równowagi płci w swoich partiach członkowskich i przedstawić dowody dotyczące reprezentacji płci wśród kandydatów i posłów do Parlamentu Europejskiego wywodzących się z ich partii członkowskich. Europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne powinny także przedstawić dowody, że przyjęły wewnętrzne strategie na rzecz równowagi płci, w formie raportu rocznego. Europejskie partie polityczne zachęca się też do przedstawiania informacji dotyczących inkluzywności i reprezentacji mniejszości w ich partiach członkowskich.

Poprawka 5

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 38

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(38) W rozporządzeniu (UE, Euratom) nr 1141/2014 oprócz wkładów z budżetu Unii Europejskiej uznaje się tylko dwie kategorie dochodów europejskich partii i fundacji politycznych, mianowicie wkłady od członków oraz darowizny. Szereg źródeł dochodów wygenerowanych w wyniku własnej działalności gospodarczej (takiej jak sprzedaż publikacji lub opłaty za konferencje) nie wchodzi w zakres tych dwóch kategorii, co powoduje problemy w zakresie księgowości i przejrzystości. Należy zatem stworzyć trzecią kategorię dochodów ("zasoby własne"). Odsetek zasobów własnych w łącznym budżecie europejskiej partii lub fundacji politycznej należy ograniczyć do 5 %, aby nie stały się one nadmierne w stosunku to całkowitego budżetu danej jednostki. (38) W rozporządzeniu (UE, Euratom) nr 1141/2014 oprócz wkładów z budżetu Unii Europejskiej uznaje się tylko dwie kategorie dochodów europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych, mianowicie wkłady lub opłaty stowarzyszeniowe od członków oraz darowizny. Szereg źródeł dochodów wygenerowanych w wyniku własnej działalności gospodarczej (takiej jak sprzedaż publikacji lub opłaty za konferencje czy warsztaty) nie wchodzi w zakres tych dwóch kategorii, co powoduje problemy w zakresie księgowości i przejrzystości. Należy zatem stworzyć trzecią kategorię dochodów ("uzupełniające zasoby własne"). Odsetek uzupełniających zasobów własnych w łącznym budżecie europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej należy ograniczyć do 10 % kwoty wygenerowanej z wkładów i opłat stowarzyszeniowych, aby odsetek ten pozostał proporcjonalny do całkowitego budżetu danej jednostki.

Poprawka 6

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 39

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(39) Aby mogły docierać do swoich członków i elektoratu w całej Unii, europejskie partie polityczne powinny mieć prawo wykorzystywania swoich funduszy na transgra- niczne kampanie polityczne. Finansowanie i ograniczanie wydatków wyborczych partii i kandydatów w tych kampaniach powinny regulować przepisy obowiązujące w każdym państwie członkowskim. (39) Aby mogły docierać do swoich członków i elektoratu w całej Unii, europejskie partie polityczne powinny mieć prawo wykorzystywania swoich funduszy na transgra- niczne kampanie polityczne, takie jak kampanie refe- rendalne i kampanie prowadzone w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego, w tym na tworzenie i promowanie ogólnounijnych list kandydatów w takich wyborach. Finansowanie i ograniczanie wydatków wyborczych partii i kandydatów w tych kampaniach powinny regulować przepisy obowiązujące w każdym państwie członkowskim.

Poprawka 7

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 41

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(41) Europejskie partie polityczne nie powinny finansować, bezpośrednio ani pośrednio, innych partii politycznych, a zwłaszcza partii lub kandydatów krajowych. Europejskie fundacje polityczne nie powinny finansować, bezpośrednio ani pośrednio, europejskich ani krajowych partii politycznych ani kandydatów. Zakaz finansowania pośredniego nie powinien jednak uniemożliwiać europejskim partiom politycznym publicznego wspierania swoich partii członkowskich w Unii ani współpracy z nimi w kwestiach istotnych dla Unii, ani też wspierania działań politycznych we wspólnym interesie, tak aby mogły wypełniać swoją misję na podstawie art. 10 ust. 4 TUE. Ponadto europejskie partie polityczne i powiązane z nimi europejskie fundacje polityczne powinny finansować działania w kontekście krajowych kampanii referendalnych tylko wówczas, gdy dotyczą one wdrażania TUE i TFUE. Powyższe zasady odzwierciedlają założenia deklaracji nr 11 dotyczącej art. 191 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, załączonej do Aktu końcowego traktatu z Nicei. (41) Europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne nie powinny wykorzystywać środków finansowych otrzymanych z budżetu ogólnego Unii do bezpośredniego ani pośredniego finansowania innych podmiotów politycznych, a zwłaszcza partii lub kandydatów krajowych. Zakaz finansowania pośredniego nie powinien jednak uniemożliwiać europejskim partiom politycznym lub europejskim fundacjom politycznym publicznego wspierania swoich partii członkowskich lub organizacji członkowskich w Unii ani współpracy z nimi w kwestiach istotnych dla Unii, wspierania działań politycznych we wspólnym interesie lub angażowania się w działalność edukacyjną, tak aby mogły wypełniać swoją misję na podstawie art. 10 ust. 4 TUE i wzmacniać europejski demos. Zakaz finansowania pośredniego nie powinien uniemożliwiać udziału przedstawicieli i pracowników partii politycznych ani osób potencjalnie aktywnych politycznie w wydarzeniach organizowanych przez europejskie fundacje polityczne. Europejskie fundacje polityczne nie powinny jednak angażować się w szkolenie kandydatów na stanowiska polityczne w okresie sześciu miesięcy przed wyborami krajowymi lub europejskimi. Ponadto europejskie partie polityczne powinny finansować działania w kontekście krajowych kampanii referendalnych tylko wówczas, gdy dotyczą one kwestii bezpośrednio związanych z Unią. Powyższe zasady odzwierciedlają założenia deklaracji nr 11 dotyczącej art. 191 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, załączonej do Aktu końcowego traktatu z Nicei.

Poprawka 8

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 50

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(50) Należy ustanowić wspólne repozytorium informacji ujawnianych przez europejskie partie polityczne. Biorąc pod uwagę szczególną rolę Urzędu we wdrażaniu niniejszego rozporządzenia, Urząd powinien ustanowić takie repozytorium w ramach rejestru europejskich partii politycznych i nim zarządzać. Informacje zawarte w repozytorium powinny być przekazywane Urzędowi przez europejskie partie polityczne z wykorzystaniem standardowego formatu i w sposób, który może być zautomatyzowany. Europejskie partie polityczne powinny udostępnić w repozytorium Urzędu informacje umożliwiające zrozumienie szerszego kontekstu danej reklamy politycznej i jej celów. Informacje dotyczące kwot przeznaczonych na działalność w zakresie reklamy politycznej w kontekście określonej kampanii, które mają być zawarte w repozytorium, mogą być oparte na szacunkowej alokacji finansowania. Kwoty, które mają być zgłoszone do repozytorium, obejmują darowizny na określone cele lub świadczenia rzeczowe. (50) Należy ustanowić wspólne repozytorium informacji ujawnianych przez europejskie partie polityczne. Biorąc pod uwagę szczególną rolę Urzędu we wdrażaniu niniejszego rozporządzenia, Urząd powinien ustanowić takie repozytorium w ramach rejestru europejskich partii politycznych i nim zarządzać. Informacje zawarte w repozytorium powinny być przekazywane Urzędowi przez europejskie partie polityczne z wykorzystaniem standardowego formatu i w sposób, który może być zautomatyzowany. Europejskie partie polityczne powinny udostępnić w repozytorium Urzędu informacje umożliwiające obywatelom zrozumienie szerszego kontekstu i celów danej reklamy politycznej. Informacje dotyczące kwot przeznaczonych na działalność w zakresie reklamy politycznej w kontekście określonej kampanii, które mają być zawarte w repozytorium, mogą być oparte na realistycznych szacunkach finansowania i rzeczywistych kwotach, kiedy będą one znane. Kwoty, które mają być zgłoszone do repozytorium, obejmują darowizny na określone cele, świadczenia rzeczowe, wkłady, opłaty stowarzyszeniowe i uzupełniające zasoby własne.

Poprawka 9

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 61

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(61) Aby ułatwić monitorowanie wdrażania niniejszego rozporządzenia, każde państwo członkowskie powinno wyznaczyć pojedynczy punkt kontaktowy odpowiedzialny za koordynację z poziomem unijnym. Takie punkty kontaktowe powinny dysponować odpowiednimi zasobami, aby były w stanie zapewnić skuteczną koordynację, w tym w kwestiach związanych z monitorowaniem działalności w zakresie reklamy politycznej. (61) Aby ułatwić monitorowanie wdrażania niniejszego rozporządzenia, każde państwo członkowskie powinno wyznaczyć pojedynczy punkt kontaktowy odpowiedzialny za koordynację z poziomem unijnym. Takie punkty kontaktowe powinny dysponować odpowiednimi zasobami, aby były w stanie zapewnić skuteczną koordynację, w tym w kwestiach związanych z monitorowaniem działalności w zakresie reklamy politycznej. Urząd powinien regularnie zwoływać spotkania punktów kontaktowych wyznaczonych przez państwa członkowskie w celu wymiany najlepszych praktyk w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Poprawka 10

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 2 - akapit 1 -punkt 1 - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) jest uznane przez porządek prawny przynajmniej jednego państwa członkowskiego lub ustanowione zgodnie z porządkiem prawnym przynajmniej jednego państwa członkowskiego; b) jest uznane przez porządek prawny lub ustanowione zgodnie z porządkiem prawnym przynajmniej jednego państwa członkowskiego lub kraju trzeciego, który należy do Rady Europy i ma pełne prawa do reprezentacji w niej;

Poprawka 11

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 2 - akapit 1 - punkt 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3) "europejska partia polityczna" oznacza sojusz polityczny realizujący cele polityczne, dążący do realizacji tych celów w całej Unii i zarejestrowany w Urzędzie ds. Europejskich Partii Politycznych i Europejskich Fundacji Politycznych, o którym mowa w art. 7, zgodnie z niniejszym rozporządzeniem; 3) "europejska partia polityczna" oznacza sojusz polityczny realizujący cele polityczne, który dąży do realizacji tych celów w całej Unii i którego większość partii członkowskich jest uznana przez porządek prawny lub ustanowiona zgodnie z porządkiem prawnym przynajmniej jednego państwa członkowskiego, i która ma siedzibę w Unii Europejskiej; sojusz ten musi być zarejestrowany w Urzędzie ds. Europejskich Partii Politycznych i Europejskich Fundacji Politycznych, o którym mowa w art. 7, zgodnie z niniejszym rozporządzeniem;

Poprawka 12

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 2 - akapit 1 - punkt 7

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
7) "darowizna" oznacza wszelkie przekazane środki pieniężne, wszelkie darowizny rzeczowe, wszelkie towary przekazywane poniżej wartości rynkowej, usługi (w tym pożyczki) lub prace świadczone poniżej wartości rynkowej, a także wszelkie inne transakcje, które stanowią korzyść ekonomiczną dla danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej, z wyjątkiem wkładów od członków i zwykłej działalności politycznej realizowanej na zasadzie dobrowolności przez osoby fizyczne; 7) "darowizna" oznacza wszelkie płatności, wszelkie darowizny rzeczowe, wszelkie towary przekazywane poniżej wartości rynkowej, usługi (w tym pożyczki) lub prace świadczone poniżej wartości rynkowej, a także wszelkie inne transakcje, które stanowią korzyść ekonomiczną dla danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej, z wyjątkiem wkładów, opłat stowarzyszeniowych, uzupełniających zasobów własnych i zwykłej działalności politycznej realizowanej na zasadzie dobrowolności przez osoby fizyczne;

Poprawka 13

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 2 - akapit 1 - punkt 8

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
8) "wkład od członków" oznacza wszelką płatność w gotówce, w tym składki członkowskie, lub wkłady rzeczowe, lub wszelkie towary przekazywane poniżej wartości rynkowej, usługi (w tym pożyczki) lub prace świadczone poniżej wartości rynkowej, a także wszelkie inne transakcje, które stanowią korzyść ekonomiczną dla danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej, jeżeli przekazywane są tej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej przez jednego z jej członków, z wyjątkiem zwykłej działalności politycznej realizowanej na zasadzie dobrowolności przez poszczególnych członków; 8) "wkład" oznacza wszelką płatność, z wyjątkiem gdy jasno wskazano, że dany wkład pochodzi z budżetu ogólnego Unii Europejskiej, w tym składki członkowskie, lub wkłady rzeczowe, lub wszelkie towary przekazywane poniżej wartości rynkowej, usługi (w tym pożyczki) lub prace świadczone poniżej wartości rynkowej, a także wszelkie inne transakcje, które stanowią korzyść ekonomiczną dla danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej, jeżeli przekazywane są tej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej przez jednego z jej członków mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania w Unii, z wyjątkiem zwykłej działalności politycznej realizowanej na zasadzie dobrowolności przez poszczególnych członków;

Poprawka 14

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 2 - akapit 1 - punkt 8 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
8a) "opłaty stowarzyszeniowe" oznaczają płatności przekazywane europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej przez jedną z jej partii członkowskich lub organizacji członkowskich, która ma siedzibę w państwie trzecim należącym do Rady Europy i ma pełne prawa do reprezentacji w niej.

Poprawka 15

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 2 - akapit 1 - punkt 9

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
9) "zasoby własne" oznaczają dochód wygenerowany w wyniku własnej działalności gospodarczej, jak opłaty za konferencje i sprzedaż publikacji; 9) "uzupełniające zasoby własne" oznaczają dochód wygenerowany w wyniku własnej działalności gospodarczej, jak wspólne działania realizowane z innymi podmiotami politycznymi, sprzedaż publikacji, opłaty za udział w konferencjach lub warsztatach oraz inne formy działalności bezpośrednio związane z działaniami politycznymi;

Poprawka 16

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 2 - akapit 1 - punkt 10

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
10) "finansowanie pośrednie" oznacza finansowanie, z którego partia członkowska czerpie korzyści finansowe, nawet jeśli nie dochodzi do bezpośredniego przekazania środków finansowych; obejmuje to przypadki umożliwiające partii członkowskiej uniknięcie wydatków, które w przeciwnym razie musiałaby ponieść w związku z działalnością inną niż działalność polityczna we wspólnym interesie, prowadzoną dla swojej własnej wyłącznej korzyści; 10) "finansowanie pośrednie" oznacza finansowanie, z którego partia członkowska czerpie korzyści finansowe, nawet jeśli nie dochodzi do bezpośredniego przekazania środków finansowych; obejmuje to przypadki umożliwiające partii członkowskiej uniknięcie wydatków, które w przeciwnym razie musiałaby ponieść w związku z działalnością inną niż działania wspólne z innymi podmiotami politycznymi, współfinansowane w zakresie, w jakim dotyczą one kwestii istotnych dla obszaru działalności Unii, prowadzoną dla swojej własnej wyłącznej korzyści;

Poprawka 17

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 2 - akapit 1 - punkt 16

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
16) "działalność w zakresie reklamy politycznej" oznacza działalność w zakresie reklamy w rozumieniu art. 2 pkt 2 rozporządzenia (UE) 2022/xx [w sprawie przejrzystości i targetowania reklamy politycznej]; 16) "działalność w zakresie reklamy politycznej" oznacza działalność w zakresie reklamy zdefiniowaną w art. 2 pkt 2 rozporządzenia (UE) 2022/xx [w sprawie przejrzystości i targetowania reklamy politycznej];

Poprawka 18

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 2 - akapit 1 - punkt 17

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
17) "reklama polityczna" oznacza reklamę w rozumieniu art. 2 pkt 3 rozporządzenia (UE) 2022/xx [w sprawie przejrzystości i targetowania reklamy politycznej]; 17) "reklama polityczna" oznacza reklamę zdefiniowaną w art. 2 pkt 3 rozporządzenia (UE) 2022/xx [w sprawie przejrzystości i targetowania reklamy politycznej];

Poprawka 19

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 2 - akapit 1 - punkt 18

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
18) "usługi reklamy politycznej" oznaczają usługi w rozumieniu art. 2 pkt 5 rozporządzenia (UE) 2022/xx [w sprawie przejrzystości i targetowania reklamy politycznej]. 18) "usługi reklamy politycznej" oznaczają usługi zdefiniowane w art. 2 pkt 5 rozporządzenia (UE) 2022/xx [w sprawie przejrzystości i targetowania reklamy politycznej].

Poprawka 20

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - ustęp 1 - litera d

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
d) przestrzega, w szczególności w swoim programie i swoich działaniach, wartości, na których opiera się Unia, wymienionych w art. 2 TUE, mianowicie poszanowania godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności oraz poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Przedstawia oświadczenie pisemne przy użyciu wzoru określonego w załączniku I; d) przestrzega, w szczególności w swoim programie i swoich działaniach, wartości, na których opiera się Unia, wymienionych w art. 2 TUE, mianowicie poszanowania godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości i praworządności, a także poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości, i przedstawia w tym celu oświadczenie pisemne zgodne z wzorem określonym w załączniku I;

Poprawka 21

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - ustęp 1 - litera e

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
e) zapewnia również, aby jego partie członkowskie mające siedzibę w Unii przestrzegały wartości wymienionych w art. 2 TUE, a jego partie członkowskie mające siedzibę poza Unią przestrzegały wartości równoważnych. Przedstawia oświadczenie pisemne przy użyciu wzoru określonego w załączniku I; e) zapewnia, aby jego partie członkowskie mające siedzibę w Unii przestrzegały wartości wymienionych w art. 2 TUE oraz aby jego partie członkowskie, które mają siedzibę w państwie trzecim należącym do Rady Europy i mają pełne prawa do reprezentacji w niej, przestrzegały wartości równoważnych, i przedstawia w tym celu oświadczenie pisemne zgodnie z wzorem określonym w załączniku I;

Poprawka 22

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - ustęp 2 - litera c

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
c) przestrzega, w szczególności w swoim programie i swoich działaniach, wartości, na których opiera się Unia, wymienionych w art. 2 TUE, mianowicie poszanowania godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności oraz poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Przedstawia oświadczenie pisemne przy użyciu wzoru określonego w załączniku I; c) przestrzega, w szczególności w swoim programie i swoich działaniach, wartości, na których opiera się Unia, wymienionych w art. 2 TUE, mianowicie poszanowania godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności oraz poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości, i przedstawia w tym celu oświadczenie pisemne zgodnie z wzorem określonym w załączniku I;

Poprawka 23

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - ustęp 2 - litera d

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
d) zapewnia również, aby jego organizacje członkowskie mające siedzibę w Unii przestrzegały wartości wymienionych w art. 2 TUE, a jego organizacje członkowskie mające siedzibę poza Unią przestrzegały wartości równoważnych. Przedstawia oświadczenie pisemne przy użyciu wzoru określonego w załączniku I; d) zapewnia również, aby jego organizacje członkowskie mające siedzibę w Unii przestrzegały wartości wymienionych w art. 2 TUE oraz by jego organizacje członkowskie, które mają siedzibę w państwie trzecim należącym do Rady Europy i mającym pełne prawa do reprezentacji w niej, przestrzegały wartości równoważnych, a także przedstawia w tym celu oświadczenie pisemne zgodnie z wzorem określonym w załączniku I;

Poprawka 24

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 4 - ustęp 1 - litera i

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
i) wymóg, aby partie członkowskie eksponowały logo europejskiej partii politycznej w sposób wyraźnie widoczny i przyjazny dla użytkownika, z doprecyzowaniem, że logo to ma być umieszczone w górnej części strony głównej witryny internetowej partii członkowskiej, w sposób równie widoczny jak własne logo partii członkowskiej; skreśla się

Poprawka 131

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 4 - ustęp 1 - litera j

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
j) jej przepisy wewnętrzne dotyczące równowagi płci. j) jej własne przepisy wewnętrzne dotyczące równości płci.

Poprawka 26

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 4 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Artykuł 4a
Obowiązki w zakresie przejrzystości w odniesieniu do stosowania logo, publikacji programu politycznego i równowagi płci
1. Każda europejska partia polityczna dopilnowuje, by partie członkowskie publikowały na swoich stronach internetowych program polityczny i logo europejskiej partii politycznej. Logo europejskiej partii politycznej jest umieszczane w górnej części strony głównej na stronie internetowej partii członkowskiej i musi być wyraźnie widoczne.
2. Każda europejska partia polityczna i jej partie członkowskie publikują na swoich stronach internetowych informacje dotyczące równowagi płci wśród kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego mających miejsce po ... [data wejścia w życie niniejszego rozporządzenia], a także zaktualizowane informacje na temat reprezentacji płci wśród posłów do Parlamentu Europejskiego. Każda europejska partia polityczna dopilnowuje, by jej partie członkowskie publikowały takie informacje dotyczące swoich kandydatów w wyborach europejskich oraz posłów do Parlamentu Europejskiego na swoich stronach internetowych.

Poprawka 27

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 5 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Każda europejska partia polityczna, w terminie pięciu dni roboczych od daty pierwszego rozpowszechnienia reklamy politycznej, przekazuje Urzędowi informacje dotyczące każdej reklamy politycznej, którą sponsoruje lub publikuje bezpośrednio, aby umożliwić obywatelom zrozumienie szerszego kontekstu takiej reklamy politycznej i jej celów. Informacje te obejmują przynajmniej informacje wymienione w załączniku II pkt 1. 2. Każda europejska partia polityczna przekazuje Urzędowi informacje dotyczące każdej reklamy politycznej, którą sponsoruje lub publikuje bezpośrednio, aby umożliwić obywatelom zrozumienie szerszego kontekstu takiej reklamy politycznej i jej celów. Informacje te obejmują przynajmniej informacje wymienione w załączniku II pkt 1. Informacje są przekazywane Urzędowi w łatwo dostępnej formie i przy użyciu prostego języka.

Poprawka 28

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 5 - ustęp 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3. Urząd natychmiast publikuje informacje, o których mowa w ust. 2, w repozytorium przewidzianym w art. 8. Informacje te są prezentowane w formie łatwo dostępnej, wyraźnie widocznej i przyjaznej dla użytkownika oraz są wyrażone prostym językiem. 3. Urząd bez zbędnej zwłoki publikuje informacje, o których mowa w ust. 2, w repozytorium przewidzianym w art. 8.

Poprawka 29

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 5 - ustęp 6

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
6. Państwa członkowskie wyznaczają co najmniej jeden krajowy organ regulacyjny właściwy do nadzorowania zgodności z ust. 1, 2 i 4 i powiadamiają o tym Urząd. Takie krajowe urzędy lub organy regulacyjne wykonują swoje uprawnienia w sposób bezstronny i przejrzysty oraz są prawnie odrębne od rządu i funkcjonalnie niezależne od swoich rządów i od wszelkich innych podmiotów publicznych lub prywatnych. Urząd publikuje na swojej stronie internetowej i aktualizuje wykaz krajowych organów regulacyjnych państw członkowskich. Decyzje krajowych organów regulacyjnych podlegają skutecznym środkom odwoławczym. Państwa członkowskie muszą zapewnić możliwość dochodzenia, na wniosek dowolnej zainteresowanej strony, roszczenia o zaniechanie naruszenia wymogów określonych w ust. 1, 2 lub 4 przez europejską partię polityczną. skreśla się

Poprawka 133

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 1 - litera i a (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(a) jej własne przepisy wewnętrzne dotyczące równości płci.

Poprawka 134

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Artykuł 6a
Wymogi dotyczące zasad równości płci
1. Kolegialne organy kierownicze europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych są zrównoważone pod względem płci.
2. Europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne przyjmują plan dotyczący równości płci zawierający mechanizmy zapewniające aktywny udział kobiet w całej ich różnorodności. Europejskie partie polityczne zachęcają swoje partie członkowskie, by również przyjmowały takie plany.
3. Europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne wprowadzają protokół zapobiegania molestowaniu seksualnemu i molestowaniu ze względu na płeć oraz wykrywania i zwalczania tych zjawisk. Zapewniają niezależność i wiedzę fachową ekspertów prowadzących dochodzenia i podejmują odpowiednie środki wobec sprawców tych czynów. Europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne włączają zakaz molestowania seksualnego i molestowania ze względu na płeć do swoich przepisów wewnętrznych.

Poprawka 30

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 2 - akapit 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Urząd podejmuje decyzje o rejestracji i usunięciu z rejestru europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych zgodnie z procedurami i warunkami określonymi w niniejszym rozporządzeniu. Ponadto Urząd regularnie sprawdza, czy nadal spełnione są warunki rejestracji określone w art. 3 i czy zarejestrowane europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne przestrzegają nadal przepisów o zarządzaniu ustanowionych zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. a), b), d), e) i f), i art. 6 ust. 1 lit. a)-e) i g). Urząd podejmuje decyzje o rejestracji i usunięciu z rejestru europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych zgodnie z procedurami i warunkami określonymi w niniejszym rozporządzeniu. Ponadto Urząd regularnie sprawdza, czy nadal spełnione są warunki rejestracji określone w art. 3 i czy zarejestrowane europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne przestrzegają nadal przepisów o zarządzaniu ustanowionych w art. 4 ust. 1 lit. a), b), d), e), f) i h) i art. 6 ust. 1 lit. a)-e) i g).

Poprawka 31

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 10 - ustęp 5

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
5. Wszelkie zmiany w dokumentach lub statutach przedłożonych jako część wniosku o rejestrację zgodnie z art. 9 ust. 2 podaje się do wiadomości Urzędu, który aktualizuje rejestrację, stosując odpowiednio z procedury określone w art. 18 ust. 2 i 4. 5. Wszelkie zmiany w dokumentach lub statutach przedłożonych jako część wniosku o rejestrację zgodnie z art. 9 ust. 2 podaje się do wiadomości Urzędu w terminie dwóch miesięcy. Urząd aktualizuje rejestrację w świetle takich zmian, stosując odpowiednio procedury określone w art. 18 ust. 2 i 4.

Poprawka 32

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 10 - ustęp 6

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
6. Zaktualizowana lista partii będących członkami europejskiej partii politycznej, załączana do statutu partii zgodnie z art. 4 ust. 2, przesyłana jest Urzędowi co roku. Wszelkie zmiany, w następstwie których europejska partia polityczna może przestać spełniać warunek ustanowiony w art. 3 ust. 1 lit. b), podaje się do wiadomości Urzędu w terminie czterech tygodni od dokonania takiej zmiany. 6. Zaktualizowana lista partii będących członkami europejskiej partii politycznej, załączana do statutu partii zgodnie z art. 4 ust. 2, przesyłana jest Urzędowi co roku do 30 września. Wszelkie zmiany, w następstwie których europejska partia polityczna może przestać spełniać warunek ustanowiony w art. 3 ust. 1 lit. b), podaje się do wiadomości Urzędu w terminie czterech tygodni od dokonania takiej zmiany.

Poprawka 33

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - nagłówek

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Weryfikacja spełnienia warunków i wymogów rejestracji Weryfikacja spełnienia warunków i wymogów rejestracji oraz badanie przez Urząd przesłanek usunięcia z rejestru

Poprawka 34

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Bez uszczerbku dla procedury określonej w ust. 3 niniejszego artykułu Urząd regularnie sprawdza, czy zarejestrowane europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne nadal spełniają warunki rejestracji określone w art. 3 i czy nadal przestrzegają przepisów o zarządzaniu określonych w art. 4 ust. 1 lit. a), b), d), e) i f) oraz w art. 6 ust. 1 lit. a)-e) i g). 1. Bez uszczerbku dla procedury określonej w art.11a Urząd regularnie sprawdza, czy zarejestrowane europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne nadal spełniają warunki rejestracji określone w art. 3 i czy nadal przestrzegają przepisów o zarządzaniu określonych w art. 4 ust. 1 lit. a), b), d), e), f) i h) oraz w art. 6 ust. 1 lit. a)-e) i g).

Poprawka 35

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Jeżeli Urząd stwierdzi, że nie jest spełniony któryś z warunków rejestracji lub przepisów o zarządzaniu, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem warunków zawartych w art. 3 ust. 1 lit. d) i art. 3 ust. 2 lit. c), powiadamia daną europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną. 2. Jeżeli po weryfikacji przeprowadzonej zgodnie z ust. 1 niniejszego artykułu Urząd uzna, że jedna z przesłanek usunięcia z rejestru na mocy art. 19 ust. 1 lit. a) pkt (i) lub (ii) może mieć zastosowanie względem europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej, Urząd bez zbędnej zwłoki informuje o tym daną europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną.
Jeżeli Urząd dowiedział się o okolicznościach wskazujących, że jedna z przesłanek usunięcia z rejestru na mocy art. 19 ust. 1 lit. a) lub art. 19 ust. 2 może mieć zastosowanie względem europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej, Urząd bez zbędnej zwłoki informuje o tym daną europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną.
Informując europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną zgodnie z akapitem pierwszym lub drugim, Urząd zwraca się do europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej o przedstawienie uwag w terminie jednego miesiąca od daty otrzymania danych informacji.

Poprawka 36

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 3 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3. Parlament Europejski, działając z własnej inicjatywy lub w reakcji na uzasadniony wniosek grupy obywateli przedłożony zgodnie z odnośnymi przepisami jego regulaminu, Rada lub Komisja mogą złożyć w Urzędzie wniosek o sprawdzenie spełnienia przez określoną europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną warunków określonych w art. 3 ust. 1 lit. d) i art. 3 ust. 2 lit. c). W takich przypadkach oraz w przypadkach, o których mowa w art. 19 ust. 3 lit. a), Urząd zwraca się do komitetu niezależnych wybitnych osobistości, o którym mowa w art. 14, o opinię. Komitet wydaje opinię w terminie dwóch miesięcy. 3. W przypadku nieprzestrzegania przepisów art. 3 ust. 1 lit. c), f) lub g), art. 3 ust. 2 lit. e), f) lub g) lub przepisów o zarządzaniu, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, Urząd umożliwia danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej zastosowanie środków wymaganych w celu naprawy tej sytuacji w terminie określonym w ust. 2 niniejszego artykułu. Urząd może przedłużyć ten termin na uzasadniony wniosek danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej, jeżeli i w takim zakresie, w jakim takie przedłużenie jest konieczne i właściwe w odniesieniu do środków naprawczych przewidzianych przez europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną.

Poprawka 37

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 3 - akapit 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
W przypadku gdy Urząd dowie się o okolicznościach mogących wywołać wątpliwości co do spełnienia przez określoną europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną warunków określonych w art. 3 ust. 1 lit. d) i art. 3 ust. 2 lit. c), powiadamia Parlament Europejski, Radę i Komisję, żeby umożliwić im złożenie wniosku o sprawdzenie, o którym mowa w akapicie pierwszym. Bez uszczerbku dla akapitu pierwszego Parlament Europejski, Rada i Komisja zgłaszają swój zamiar w terminie dwóch miesięcy od otrzymania przedmiotowego powiadomienia. skreśla się

Poprawka 38

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 3 - akapit 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Procedur określonych w akapitach pierwszym i drugim nie wszczyna się w okresie dwóch miesięcy poprzedzających wybory do Parlamentu Europejskiego. To ograniczenie czasowe nie ma zastosowania do procedury określonej w art. 12. skreśla się

Poprawka 39

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 3 - akapit 4

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Uwzględniając opinię komitetu, Urząd postanawia, czy usunąć z rejestru daną europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną. Urząd należycie uzasadnia swoją decyzję. skreśla się

Poprawka 40

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 3 - akapit 5

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Urząd może podjąć decyzję o usunięciu z rejestru ze względu na nieprzestrzeganie warunków określonych w art. 3 ust. 1 lit. d) lub art. 3 ust. 2 lit. c) tylko w razie oczywistego i poważnego naruszenia tych warunków. Decyzję przyjmuje się zgodnie z procedurą, o której mowa w ust. 4. skreśla się

Poprawka 41

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 4 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4. Decyzję Urzędu o usunięciu z rejestru europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej ze względu na oczywiste i poważne naruszenie w zakresie spełnienia warunków określonych w art. 3 ust. 1 lit. d) lub art. 3 ust. 2 lit. c) podaje się do wiadomości Parlamentu Europejskiego i Rady. Decyzja wchodzi w życie jedynie w przypadku, gdy ani Parlament Europejski, ani Rada nie wyraziły sprzeciwu w okresie trzech miesięcy od podania przedmiotowej decyzji do wiadomości Parlamentu Europejskiego i Rady lub jeżeli przed upływem tego terminu Parlament Europejski i Rada powiadomiły Urząd o braku sprzeciwu. W razie sprzeciwu Parlamentu Europejskiego i Rady europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna pozostaje w rejestrze. 4. Po upływie terminów, o których mowa w ust. 2 i 3, lub po otrzymaniu w tym terminie od danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej jakichkolwiek uwag lub informacji dotyczących środków naprawczych Urząd, bez zbędnej zwłoki i w świetle wszelkich takich uwag przedstawionych przez europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną, ocenia, czy jedna z przesłanek usunięcia z rejestru na podstawie art. 19 ust. 1 lit. a) lub art. 19 ust. 2 ma zastosowanie do europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej.

Poprawka 42

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 4 - akapit 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Parlament Europejski i Rada mogą zgłosić sprzeciw wobec decyzji tylko z przyczyn związanych z oceną spełnienia warunków rejestracji określonych w art. 3 ust. 1 lit. d) i art. 3 ust. 2 lit. c). skreśla się

Poprawka 43

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 4 - akapit 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Zainteresowaną europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną powiadamia się o zgłoszeniu sprzeciwu wobec decyzji Urzędu o usunięciu jej z rejestru. skreśla się

Poprawka 44

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 4 - akapit 4

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Parlament Europejski i Rada zajmują stanowisko zgodnie z ich odpowiednimi przepisami dotyczącymi podejmowania decyzji określonymi zgodnie z Traktatami. Każdy sprzeciw musi być należycie uzasadniony i podany do publicznej wiadomości. skreśla się

Poprawka 45

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 5

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
5. Decyzja Urzędu o usunięciu z rejestru europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej, wobec której nie wniesiono sprzeciwu w ramach procedury określonej w ust. 4, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem usunięcia z rejestru, jest notyfikowana danej europejskiej partii lub fundacji politycznej oraz publikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Decyzja staje się skuteczna wraz z notyfikacją, zgodnie z art. 297 TFUE. skreśla się

Poprawka 46

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 6

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
6. Europejska fundacja polityczna automatycznie traci swój status, jeżeli europejska partia polityczna, z którą jest ona powiązana, zostaje usunięta z rejestru. skreśla się

Poprawka 47

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Artykuł 11a
Weryfikacja warunków rejestracji w odniesieniu do wartości, na których opiera się Unia
1. Parlament Europejski, działając z własnej inicjatywy lub w reakcji na uzasadniony wniosek grupy obywateli przedłożony zgodnie z odnośnymi przepisami jego regulaminu, Rada lub Komisja mogą złożyć w Urzędzie wniosek o sprawdzenie spełnienia przez określoną europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną warunków określonych w art. 3 ust. 1 lit. d) i e) oraz art. 3 ust. 2 lit. c) i d). W takich przypadkach i w przypadkach, o których mowa w art. 11b ust. 2, Urząd bez zbędnej zwłoki informuje daną europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną, wzywa ją do przedstawienia uwag i daje je możliwość wprowadzenia środków w celu zaradzenia tej sytuacji w terminie jednego miesiąca.
Urząd może przedłużyć ten termin na uzasadniony wniosek danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej, jeżeli takie przedłużenie jest konieczne i właściwe w odniesieniu do środków naprawczych przewidzianych przez europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną.
Po upływie terminu, o którym mowa w akapicie pierwszym i drugim, lub po otrzymaniu w tym terminie uwag i informacji dotyczących środków naprawczych od danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej Urząd przedkłada komitetowi niezależnych wybitnych osobistości, o którym mowa w art. 14, uwagi zgłoszone przez daną europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną oraz, w stosownych przypadkach, opis środków naprawczych podjętych przez tę partię lub fundację, a także zwraca się do tego komitetu o wydanie opinii w tej sprawie. Komitet wydaje opinię w terminie dwóch miesięcy.
W przypadku gdy Urząd dowiaduje się o okolicznościach mogących wywołać wątpliwości co do spełnienia przez określoną europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną warunków określonych w art. 3 ust. 1 lit. d) i e) oraz art. 3 ust. 2 lit. c) i d), powiadamia Parlament Europejski, Radę i Komisję, żeby umożliwić im złożenie wniosku o sprawdzenie, o którym mowa w akapicie pierwszym. Bez uszczerbku dla akapitu pierwszego Parlament Europejski, Rada i Komisja zgłaszają swój zamiar złożenia wniosku o sprawdzenie w terminie dwóch miesięcy od otrzymania przedmiotowego powiadomienia.
2. Procedur określonych w ust. 1 nie wszczyna się w okresie dwóch miesięcy poprzedzających wybory do Parlamentu Europejskiego.
3. Urząd podejmuje decyzję, czy usunąć z rejestru daną europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną, i uwzględnia przy tym opinię komitetu niezależnych wybitnych osobistości, o którym mowa w art. 14. Urząd należycie uzasadnia swoją decyzję.
4. Urząd może podjąć decyzję o usunięciu z rejestru na podstawie nieprzestrzegania warunków ustanowionych w art. 3 ust. 1 lit. d) lub e) lub art. 3 ust. 2 lit. c) lub d) tylko w razie oczywistego i poważnego naruszenia tych warunków. Decyzję przyjmuje się zgodnie z procedurą, o której mowa w ust. 5.
5. Decyzję Urzędu o usunięciu z rejestru europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej na podstawie oczywistego i poważnego nieprzestrzegania warunków ustanowionych w art. 3 ust. 1 lit. d) lub e) lub art. 3 ust. 2 lit. c) lub d) podaje się do wiadomości Parlamentu Europejskiego i Rady. Decyzja wchodzi w życie jedynie w przypadku, gdy ani Parlament Europejski, ani Rada nie wyraziły sprzeciwu w okresie trzech miesięcy od podania przedmiotowej decyzji do ich wiadomości lub jeżeli przed upływem tego terminu Parlament Europejski i Rada powiadomiły Urząd o braku sprzeciwu. W razie sprzeciwu Parlamentu Europejskiego i Rady europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna pozostaje w rejestrze.
6. Parlament Europejski i Rada mogą zgłosić sprzeciw wobec decyzji Urzędu o usunięciu z rejestru europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej tylko z przyczyn związanych z oceną spełnienia warunków rejestracji określonych w art. 3 ust. 1 lit. d) lub e) lub art. 3 ust. 2 lit. c) lub d).
7. W przypadku gdy zgłoszono sprzeciw wobec decyzji Urzędu o usunięciu z rejestru europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej, Urząd informuje daną europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną o takim sprzeciwie.
8. Parlament Europejski i Rada zajmują stanowisko zgodnie z ich odpowiednimi przepisami dotyczącymi podejmowania decyzji określonymi zgodnie z Traktatami. Każdy sprzeciw wobec decyzji Urzędu o usunięciu z rejestru europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej jest należycie uzasadniony i podawany do wiadomości publicznej.

Poprawka 48

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Artykuł 11b
Weryfikacja zobowiązań wynikających z prawa krajowego
1. Jeżeli europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna nie wypełniła istotnych zobowiązań przewidzianych w krajowym prawie, mającym zastosowanie na mocy art. 17 ust. 2 akapit pierwszy, oraz jeżeli w kontekście prawa swobody stowarzyszeń zapisanego w art. 12 Karty i potrzeby zapewnienia pluralizmu partii politycznych w Europie zaniedbanie to jest wystarczające poważne, by uzasadnić usunięcie jej z rejestru, państwo członkowskie siedziby europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej może skierować do Urzędu wniosek o skreślenie jej z rejestru. Taki wniosek zawiera należyte uzasadnienie. W szczególności należy dokładnie i wyczerpująco określić działania niezgodne z prawem oraz konkretne wymagania krajowe, które nie zostały spełnione.
Jeżeli przedmiot wniosku państwa członkowskiego odnosi się wyłącznie lub w przeważającym stopniu do elementów dotyczących przestrzegania wartości, na których opiera się Unia, wymienionych w art. 2 TUE, Urząd wszczyna postępowanie sprawdzające zgodnie z art. 11a.
We wszystkich innych kwestiach, jeżeli we wniosku złożonym zgodnie z akapitem pierwszym państwo członkowskie potwierdza, że na szczeblu krajowym istnieje skuteczny środek odwoławczy od takiego wniosku oraz że wszystkie środki krajowe dotyczące takiego wniosku zostały wyczerpane, po wysłuchaniu przedstawiciela danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej Urząd ocenia, czy przesłanka usunięcia z rejestru na mocy art. 19 ust. 1 lit. d) ma zastosowanie względem danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej.
2. Jeżeli europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna dopuści się poważnego zaniedbania obowiązków przewidzianych w krajowym prawie mającym zastosowanie na mocy art. 17 ust. 2 akapit drugi i jeżeli dana kwestia ma związek wyłącznie lub w przeważającym stopniu z elementami dotyczącymi przestrzegania wartości, na których opiera się Unia, wymienionych w art. 2 TUE, dane państwo członkowskie może skierować do Urzędu wniosek zgodnie z przepisami ustępu 1 akapit pierwszy. Urząd postępuje zgodnie z ust. 1 akapit drugi.
3. We wszystkich przypadkach Urząd podejmuje działania bez zbędnej zwłoki. Urząd informuje dane państwo członkowskie oraz daną europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną o działaniach podjętych w następstwie uzasadnionego wniosku o usunięciu z rejestru.

Poprawka 49

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 12 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Jeżeli Urząd poweźmie wiadomość o decyzji krajowego organu nadzorczego w rozumieniu art. 4 pkt 21 rozporządzenia (UE) 2016/679 stwierdzającej, że osoba fizyczna lub prawna naruszyła obowiązujące przepisy o ochronie danych osobowych, i jeżeli z tej decyzji wynika lub istnieją uzasadnione powody, by sądzić, że dane naruszenie wiąże się z działalnością polityczną europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego, Urząd przekazuje sprawę komitetowi niezależnych wybitnych osobistości, o którym mowa w art. 14 niniejszego rozporządzenia. Urząd może w razie potrzeby skontaktować się z odpowiednim krajowym organem nadzorczym. 2. Urząd informuje się o każdej decyzji podjętej na szczeblu krajowym przez organ nadzorczy określony w art. 4 pkt 21 rozporządzenia (UE) 2016/679 stwierdzającej, że osoba fizyczna lub prawna naruszyła obowiązujące przepisy o ochronie danych osobowych, i jeżeli z tej decyzji wynika lub istnieją uzasadnione powody, by sądzić, że dane naruszenie wiąże się z działalnością polityczną europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego, Urząd przekazuje sprawę komitetowi niezależnych wybitnych osobistości, o którym mowa w art. 14 niniejszego rozporządzenia. Urząd może w razie potrzeby skontaktować się z odpowiednim organem nadzorczym.

Poprawka 50

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 12 - ustęp 4

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4. Uwzględniając opinię komitetu, Urząd podejmuje decyzję w sprawie nałożenia na daną europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną kar finansowych zgodnie z art. 30 ust. 2 lit. a) pkt (vii). Decyzja Urzędu jest odpowiednio uzasadniona, w szczególności w odniesieniu do opinii komitetu, i jest niezwłocznie publikowana. 4. Uwzględniając opinię komitetu, Urząd podejmuje decyzję w sprawie nałożenia na daną europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną kar finansowych zgodnie z art. 30 ust. 1 lit. a) pkt (vii). Decyzja Urzędu jest odpowiednio uzasadniona, w szczególności w odniesieniu do opinii komitetu, i jest niezwłocznie publikowana.

Poprawka 51

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 12 - ustęp 5

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
5. Procedura określona w niniejszym artykule nie narusza procedury określonej w art. 11. 5. Procedura określona w niniejszym artykule nie narusza procedury określonej w art. 11, 11a i 11b. Termin, o którym mowa w art. 11a ust. 2, nie ma zastosowania do procedury określonej w niniejszym artykule.

Poprawka 52

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 13 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Urząd co roku przygotowuje i publikuje sprawozdanie dotyczące działalności w zakresie reklamy politycznej europejskich partii politycznych. Sprawozdanie to obejmuje podsumowanie faktów zawartych w sprawozdaniach za dany rok sprawozdawczy publikowanych przez europejskie partie polityczne zgodnie z art. 5 ust. 4, a także wszelkie decyzje krajowych organów regulacyjnych wyznaczonych na podstawie art. 5 ust. 6 lub organów nadzorczych, o których mowa w art. 5 ust. 7, stwierdzające naruszenie przez europejską partię polityczną art. 5 niniejszego rozporządzenia. Urząd co roku przygotowuje i publikuje sprawozdanie dotyczące działalności w zakresie reklamy politycznej europejskich partii politycznych. Sprawozdanie to obejmuje sprawozdania za dany rok sprawozdawczy publikowane przez europejskie partie polityczne zgodnie z art. 5 ust. 4.

Poprawka 53

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 19 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna traci europejską osobowość prawną w dniu notyfikacji decyzji zgodnie z art. 11 ust. 5. 1. Europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna traci europejską osobowość prawną po usunięciu z rejestru na mocy decyzji Urzędu:
a) jeżeli, w kontekście procedury ustanowionej w art. 11, Urząd uzna, iż
(i) dana europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna nie spełnia jednego z warunków rejestracji określonych w art. 3 ust. 1 lit. a), b), c), f) lub g) lub w art. 3 ust. 2 lit. a), b), e), f) lub g);
(ii) dana europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna nie spełnia jednego z przepisów o zarządzaniu określonych w art. 4 ust. 1 lit. a), b), d), e), f), h) lub i) lub w art. 6 ust. 1 lit. a)-e) lub g);
(iii) danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej dotyczy jedna z sytuacji wykluczenia, o których mowa w art. 136 ust. 1 rozporządzenia (UE, Euratom) 2018/1046;
(iv) decyzja o rejestracji danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej została podjęta na podstawie informacji rozstrzygających o decyzji rejestracyjnej, które były nieprawidłowe lub wprowadzające w błąd, oraz w przypadku gdy decyzja została uzyskana w wyniku oszustwa;
b) jeżeli, w kontekście procedury określonej w art. 11a, Urząd stwierdzi, że warunki rejestracji określone w art. 3 ust. 1 lit. d) lub e) lub w art. 3 ust. 2 lit. c) lub d) dotyczące poszanowania wartości wyrażonych w art. 2 TUE zostały w sposób oczywisty i poważny naruszone przez daną europejską partię polityczną lub partie będące jej członkami, lub przez daną europejską fundację polityczną lub organizacje będące jej członkami;
c) na wniosek danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej; lub
d) na wniosek państwa członkowskiego, które spełnia wymogi określone w art. 11b ust. 1 i 3.

Poprawka 54

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 19 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna zostaje usunięta z rejestru na mocy decyzji Urzędu: 2. Jeżeli Urząd podejmie decyzję o usunięciu z rejestru europejskiej partii politycznej, usuwa z rejestru również powiązaną z nią europejską fundację polityczną.
a) w wyniku decyzji przyjętej zgodnie z art. 11 ust. 2-5;
b) w okolicznościach, o których mowa w art. 11 ust. 6;
c) na wniosek danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej;
d) w przypadkach, o których mowa w ust. 3 akapit pierwszy lit. b).

Poprawka 55

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 19 - ustęp 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3. Jeżeli europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna dopuści się poważnego zaniedbania obowiązków przewidzianych w krajowym prawie mającym zastosowanie na mocy art. 17 ust. 2 akapit pierwszy, państwo członkowskie siedziby może skierować do Urzędu należycie uzasadniony wniosek o skreślenie jej z rejestru, w którym to wniosku dokładnie i wyczerpująco wskaże niezgodne z prawem działania oraz konkretne wymogi krajowe, których nie dochowano. W takich przypadkach Urząd: 3. Decyzja Urzędu w sprawie usunięcia europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej z rejestru kierowana jest do europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej, której dotyczy, i przekazywana jej do wiadomości. Decyzja ta jest publikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
a) w kwestiach związanych wyłącznie lub w przeważającym stopniu z elementami dotyczącymi poszanowania wartości, na których opiera się Unia, wymienionych w art. 2 TUE, wszczyna postępowanie sprawdzające zgodnie z art. 11 ust. 3 niniejszego rozporządzenia. Zastosowanie ma także art. 11 ust. 4, 5 i 6 niniejszego rozporządzenia;
b) we wszystkich innych kwestiach i jeżeli uzasadniony wniosek danego państwa członkowskiego potwierdzi, że zostały wyczerpane wszystkie środki krajowe, postanawia usunąć z rejestru daną europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną.
Jeżeli europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna dopuści się poważnego zaniedbania obowiązków przewidzianych w krajowym prawie mającym zastosowanie na mocy art. 17 ust. 2 akapit drugi i jeżeli dana kwestia ma związek wyłącznie lub w przeważającym stopniu z elementami dotyczącymi przestrzegania wartości, na których opiera się Unia, wymienionych w art. 2 TUE, dane państwo członkowskie może skierować do Urzędu wniosek zgodnie z przepisami akapitu pierwszego niniejszego ustępu. Urząd postępuje zgodnie z akapitem pierwszym lit. a) niniejszego ustępu.
We wszystkich przypadkach Urząd podejmuje działania bez nieuzasadnionej zwłoki. Urząd informuje dane państwo członkowskie oraz daną europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną o działaniach podjętych w następstwie uzasadnionego wniosku o usunięciu z rejestru.

Poprawka 56

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 19 - ustęp 4

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4. Urząd określa datę opublikowania, o której mowa w ust. 1, po konsultacji z państwem członkowskim, w którym ma siedzibę europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna. skreśla się

Poprawka 57

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 20 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Europejska partia polityczna zarejestrowana zgodnie z warunkami i procedurami określonymi w niniejszym rozporządzeniu, która reprezentowana jest w Parlamencie Europejskim przez co najmniej jednego ze swych członków i która nie znajduje się w jednej z sytuacji wykluczenia, o których mowa w art. 136 ust. 1 rozporządzenia (UE, Euratom) 2018/1046, może ubiegać się o finansowanie z budżetu ogólnego Unii Europejskiej, zgodnie z warunkami określonymi przez urzędnika zatwierdzającego Parlamentu Europejskiego w zaproszeniu do składania wniosków o wkład. 1. Europejska partia polityczna zarejestrowana zgodnie z warunkami i procedurami określonymi w niniejszym rozporządzeniu, która reprezentowana jest w Parlamencie Europejskim przez co najmniej jednego ze swych członków i która nie znajduje się w jednej z sytuacji wykluczenia, o których mowa w art. 136 ust. 1 rozporządzenia (UE, Euratom) 2018/1046, może ubiegać się o finansowanie z budżetu ogólnego Unii Europejskiej, zgodnie z warunkami określonymi przez urzędnika zatwierdzającego Parlamentu Europejskiego w zaproszeniu do składania wniosków o wkład z budżetu ogólnego Unii Europejskiej.

Poprawka 58

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 20 - ustęp 3 - akapit 1 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Członkostwo bezpośrednie Parlamentu Europejskiego jest dopuszczalne, jeżeli poseł do Parlamentu Europejskiego nie jest członkiem partii krajowej lub regionalnej stowarzyszonej z europejską partia polityczną.

Poprawka 59

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 20 - ustęp 5

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
5. W granicach określonych w art. 24 i 25 wydatki podlegające zwrotowi z wkładu finansowego obejmują wydatki administracyjne i wydatki związane ze wsparciem technicznym, posiedzeniami, analizami, wydarzeniami transgranicznymi, badaniami, informowaniem i publikacjami, a także wydatki związane z kampaniami. 5. W granicach określonych w art. 24 i 25 wydatki podlegające zwrotowi z wkładu finansowego pochodzącego z budżetu ogólnego Unii Europejskiej obejmują wydatki administracyjne i wydatki związane ze wsparciem technicznym, posiedzeniami, analizami, wydarzeniami transgranicznymi, badaniami, informowaniem i publikacjami, a także wydatki związane z kampaniami.

Poprawka 60

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 21 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. W celu otrzymania finansowania z budżetu ogólnego Unii Europejskiej europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna, która spełnia warunki określone w art. 20 ust. 1 lub ust. 2, składa wniosek do Parlamentu Europejskiego w następstwie zaproszenia do składania wniosków o wkład lub zaproszenia do składania wniosków. 1. W celu otrzymania finansowania z budżetu ogólnego Unii Europejskiej europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna, która spełnia warunki określone w art. 20 ust. 1 lub ust. 2, składa wniosek do Parlamentu Europejskiego w następstwie zaproszenia do składania wniosków o wkład z budżetu ogólnego Unii Europejskiej lub zaproszenia do składania wniosków.

Poprawka 61

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 21 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. W chwili składania wniosku europejska partia polityczna i europejska fundacja polityczna spełniają wymogi wyszczególnione w art. 26. Od dnia złożenia wniosku do końca roku budżetowego lub działania objętego wkładem lub dotacją po- zostają zarejestrowane w rejestrze i nie podlegają żadnym karom przewidzianym w art. 30 ust. 1 i art. 30 ust. 2 lit. a) pkt (v)-(ix). 2. W chwili składania wniosku europejska partia polityczna i europejska fundacja polityczna spełniają wymogi wyszczególnione w art. 26. Od dnia złożenia wniosku do końca roku budżetowego lub działania objętego wkładem lub dotacją z budżetu ogólnego Unii Europejskiej pozostają zarejestrowane w rejestrze i nie podlegają żadnym karom przewidzianym w art. 30 ust. 1 i art. 30 ust. 2 lit. a) pkt (v) i (vi)

Poprawka 62

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 21 - ustęp 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3. Europejska partia polityczna uwzględnia w swoim wniosku dowody wykazujące, iż jej unijne partie członkowskie co do zasady publikowały na swoich stronach internetowych, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt (i), przez 12 miesięcy poprzedzających ostateczny termin złożenia wniosku, program polityczny i logo europejskiej partii politycznej. skreśla się

Poprawka 63

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 21 - ustęp 4

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4. Europejska partia polityczna uwzględnia w swoim wniosku dowody wykazujące, że zapewnia zgodność z art. 4 ust. 1 pkt (j) oraz że jej partie członkowskie przez 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku stale publikowały na swoich stronach internetowych informacje dotyczące reprezentacji płci wśród kandydatów w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz zmian w zakresie reprezentacji płci wśród ich posłów do Parlamentu Europejskiego. skreśla się

Poprawka 64

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 21 - ustęp 5

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
5. Europejska partia polityczna w swoim wniosku uwzględnia także dowody wykazujące zgodność z art. 5, tj. że posiada aktualną strategię prowadzenia działalności w zakresie reklamy politycznej i że wdrażała tę strategię przez 12 miesięcy poprzedzających ostateczny termin złożenia wniosku. skreśla się

Poprawka 65

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 21 - ustęp 7

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
7. Urzędnik zatwierdzający Parlamentu Europejskiego przyjmuje decyzję w ciągu trzech miesięcy od dnia zamknięcia zaproszenia do składania wniosków o wkład lub zaproszenia do składania wniosków oraz zatwierdza odnośne środki i zarządza nimi zgodnie z rozporządzeniem (UE, Euratom) 2018/1046. 7. Urzędnik zatwierdzający Parlamentu Europejskiego przyjmuje decyzję w ciągu trzech miesięcy od dnia zamknięcia zaproszenia do składania wniosków o wkład z budżetu ogólnego Unii Europejskiej lub zaproszenia do składania wniosków oraz zatwierdza odnośne środki i zarządza nimi zgodnie z rozporządzeniem (UE, Euratom) 2018/1046.

Poprawka 66

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 23 - nagłówek

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Darowizny, wkłady i zasoby własne Darowizny, wkłady, opłaty stowarzyszeniowe i uzupełniające zasoby własne

Poprawka 67

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 23 - ustęp 2 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne, w momencie składania swoich rocznych sprawozdań finansowych zgodnie z art. 26, przekazują także wykaz wszystkich darczyńców wraz z odnośnymi darowiznami, wskazując zarówno charakter, jak i wartość poszczególnych darowizn. Niniejszy ustęp ma zastosowanie również do wkładów przekazywanych przez partie będące członkami europejskich partii politycznych oraz organizacje będące członkami europejskich fundacji politycznych. 2. Europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne, w momencie składania swoich rocznych sprawozdań finansowych zgodnie z art. 26, przekazują także wykaz wszystkich darczyńców wraz z odnośnymi darowiznami, wskazując zarówno charakter, jak i wartość poszczególnych darowizn. Niniejszy ustęp ma zastosowanie również do wkładów i opłat stowarzyszeniowych przekazywanych przez partie będące członkami europejskich partii politycznych oraz organizacje będące członkami europejskich fundacji politycznych oraz do wkładów w wysokości powyżej 1 500 EUR wnoszonych przez indywidualnych członków europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych.

Poprawka 68

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 23 - ustęp 2 - akapit 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
W odniesieniu do darowizn od osób fizycznych, których wartość przekracza 1 500 EUR, lecz nie przekracza 3 000 EUR, dana europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna wskazuje, czy odpowiedni darczyńcy udzielili uprzedniej pisemnej zgody na publikację zgodnie z art. 36 ust. 1 lit. e). W odniesieniu do darowizn i wkładów od osób fizycznych, których wartość przekracza 1 500 EUR, lecz nie przekracza 3 000 EUR, dana europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna wskazuje, czy odpowiednie osoby fizyczne udzieliły uprzedniej pisemnej zgody na publikację zgodnie z art. 36 ust. 1 lit. e).

Poprawka 69

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 23 - ustęp 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3. Darowizny, jakie europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne otrzymują, oraz wydatki finansowane z tych darowizn w okresie sześciu miesięcy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego są co tydzień zgłaszane Urzędowi na piśmie i zgodnie z ust. 2. 3. Darowizny, jakie europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne otrzymują w okresie sześciu miesięcy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, są co tydzień zgłaszane Urzędowi na piśmie i zgodnie z ust. 2.

Poprawka 70

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 23 - ustęp 5 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
5. W odniesieniu do darowizn, których wartość przekracza 3 000 EUR, europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne zwracają się do darczyńców o przedstawienie niezbędnych informacji służących do ich odpowiedniej identyfikacji. Europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne przekazują otrzymane informacje Urzędowi na jego wniosek. 5. Jeśli chodzi o wszystkie darowizny od jednego darczyńcy, których łączna wartość roczna przekracza 3 000 EUR, europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne zwracają się do takich darczyńców o dostarczenie niezbędnych informacji umożliwiających ich właściwą identyfikację. Europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne przekazują otrzymane informacje Urzędowi na jego wniosek.

Poprawka 71

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 23 - ustęp 5 - akapit 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Urząd określa formę, jaka ma być stosowana do celów akapitu pierwszego. Urząd określa formę, jaka ma być stosowana do celu identyfikacji darczyńców, o których mowa w akapicie pierwszym.

Poprawka 72

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 23 - ustęp 6 - litera a

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
a) anonimowych darowizn lub wkładów; a) anonimowych darowizn, wkładów lub opłat stowarzyszeniowych;

Poprawka 73

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 23 - ustęp 6 - litera d

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
d) darowizn od podmiotów prywatnych mających siedzibę w państwie trzecim lub od osób fizycznych z państw trzecich, które nie są uprawnione do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. d) darowizn od podmiotów prywatnych mających siedzibę poza Unią lub od osób fizycznych spoza Unii, które nie są uprawnione do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Poprawka 74

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 23 - ustęp 8

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
8. Urząd przeprowadza weryfikacje, jeżeli ma powody, by sądzić, że darowizna została udzielona z naruszeniem niniejszego rozporządzenia. W tym celu może wystąpić do europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej i ich darczyńców o dodatkowe informacje. 8. Urząd przeprowadza kontrole, jeżeli ma powody, by sądzić, że darowizna została przyjęta z naruszeniem niniejszego rozporządzenia. W tym celu może wystąpić do europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej i ich darczyńców o dodatkowe informacje.

Poprawka 75

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 23 - ustęp 9

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
9. Dopuszczalne są wkłady od członków europejskiej partii politycznej mających siedzibę w państwie członkowskim lub będących obywatelami państwa członkowskiego lub od partii członkowskich, których siedziba znajduje się w państwie należącym do Rady Europy. Łączna wartość wkładów od członków nie może przekraczać 40 % rocznego budżetu europejskiej partii politycznej. Wartość wkładów od partii członkowskich mających siedzibę w państwie nienależącym do Unii nie może przekraczać 10 % łącznych wkładów od członków. 9. Łączna wartość wkładów na rzecz europejskiej partii politycznej nie może przekraczać 40 % jej rocznego budżetu.

Poprawka 76

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 23 - ustęp 9 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
9a. Łączna wartość opłat stowarzyszeniowych na rzecz europejskiej partii politycznej nie może przekraczać 20 % łącznej wartości wkładów na rzecz tej partii. Wszelkie opłaty stowarzyszeniowe mogą być uiszczane wyłącznie w ramach powszechnie obowiązujących zasad i stawek ustanowionych przez europejską partię polityczną.

Poprawka 77

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 23 - ustęp 10 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
10. Dopuszczalne są wkłady przekazywane przez członków europejskiej fundacji politycznej mających siedzibę w państwie członkowskim lub będących obywatelami państwa członkowskiego lub przez organizacje członkowskie, których siedziba znajduje się w państwie należącym do Rady Europy, oraz przez europejską partię polityczną, z którą jest powiązana. Łączna wartość wkładów od członków nie może przekraczać 40 % rocznego budżetu europejskiej fundacji politycznej i wkłady te nie mogą pochodzić ze środków, które europejska partia polityczna otrzymała na mocy niniejszego rozporządzenia z budżetu ogólnego Unii Europejskiej. Wartość wkładów od organizacji członkowskich mających siedzibę w państwie nienależącym do Unii nie może przekraczać 10 % łącznych wkładów od członków. 10. Łączna wartość wkładów od członków na rzecz europejskich fundacji politycznych oraz finansowania ze strony europejskiej partii politycznej, z którą fundacja jest powiązana, nie może przekraczać 40 % rocznego budżetu europejskiej fundacji politycznej i wkłady te nie mogą pochodzić ze środków, które europejska partia polityczna otrzymała na mocy niniejszego rozporządzenia z budżetu ogólnego Unii Europejskiej.

Poprawka 78

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 23 - ustęp 10 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
10a. Łączna wartość opłat stowarzyszeniowych na rzecz europejskiej fundacji politycznej nie może przekraczać 20 % łącznej wartości wkładów na rzecz tej fundacji.

Poprawka 79

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 23 - ustęp 12

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
12. Wszelkie wkłady, które nie są dozwolone na mocy niniejszego rozporządzenia, są zwracane zgodnie z ust. 7. 12. Wszelkie wkłady lub opłaty stowarzyszeniowe, które nie są dozwolone na mocy niniejszego rozporządzenia, są zwracane zgodnie z ust. 7.

Poprawka 80

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 23 - ustęp 13

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
13. Wartość zasobów własnych europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej wygenerowanych z własnej działalności gospodarczej nie przekracza 5 % rocznego budżetu tej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej. 13. Wartość uzupełniających zasobów własnych europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej wygenerowanych z własnej działalności gospodarczej nie przekracza 10 % środków tej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej pochodzących z wkładów lub z opłat stowarzyszeniowych.

Poprawka 81

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 24 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Środki z budżetu ogólnego Unii Europejskiej lub z jakiegokolwiek innego źródła przeznaczone na finansowanie europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych mogą być wykorzystywane do finansowania kampanii referendalnych, jeżeli kampanie te dotyczą wdrażania unijnych Traktatów. 2. Środki z budżetu ogólnego Unii Europejskiej lub z jakiegokolwiek innego źródła przeznaczone na finansowanie europejskich partii politycznych mogą być wykorzystywane do finansowania kampanii referendalnych, jeżeli kampanie te dotyczą kwestii bezpośrednio związanych z Unią Europejską.

Poprawka 82

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 25 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Niezależnie od art. 24 ust. 1 środki z budżetu ogólnego Unii Europejskiej lub z jakiegokolwiek innego źródła przeznaczone na finansowanie europejskich partii politycznych nie mogą być wykorzystywane do bezpośredniego lub pośredniego finansowania innych partii politycznych, w szczególności krajowych partii politycznych lub kandydatów. Krajowe partie polityczne i osoby kandydujące z ramienia tych partii nadal podlegają przepisom krajowym. 1. Niezależnie od art. 23 ust. 10 i art. 24 ust. 1 środki z budżetu ogólnego Unii Europejskiej lub z jakiegokolwiek innego źródła przeznaczone na finansowanie europejskich partii politycznych nie mogą być wykorzystywane do bezpośredniego lub pośredniego finansowania innych podmiotów politycznych, w szczególności krajowych partii politycznych lub kandydatów. Krajowe partie polityczne i osoby kandydujące z ramienia tych partii nadal podlegają przepisom krajowym.

Poprawka 83

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 25 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Środki z budżetu ogólnego Unii Europejskiej lub z jakiegokolwiek innego źródła przeznaczone na finansowanie europejskich fundacji politycznych nie mogą być wykorzystywane do żadnych innych celów niż finansowanie ich zadań wymienionych w art. 2 pkt 4 i pokrycie wydatków bezpośrednio związanych z celami określonymi w ich statucie zgodnie z art. 6. Nie mogą być one wykorzystane w szczególności do bezpośredniego lub pośredniego finansowania wyborów, partii politycznych, kandydatów ani innych fundacji. 2. Środki z budżetu ogólnego Unii Europejskiej lub z jakiegokolwiek innego źródła przeznaczone na finansowanie europejskich fundacji politycznych nie mogą być wykorzystywane do żadnych innych celów niż finansowanie ich zadań wymienionych w art. 2 pkt 4 i pokrycie wydatków bezpośrednio związanych z celami określonymi w ich statucie zgodnie z art. 6. Nie mogą być one wykorzystane w szczególności do bezpośredniego lub pośredniego finansowania wyborów, partii politycznych, kandydatów w okresie sześciu miesięcy przed wyborami krajowymi lub europejskimi ani innych fundacji.

Poprawka 84

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 1 - akapit 1 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Nie później niż sześć miesięcy po zakończeniu roku budżetowego europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne przekazują Urzędowi z kopią dla urzędnika zatwierdzającego Parlamentu Europejskiego oraz właściwego punktu krajowego w państwie członkowskim siedziby: 1. Nie później niż sześć miesięcy po zakończeniu roku budżetowego europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne przekazują urzędnikowi zatwierdzającemu Parlamentu Europejskiego w formacie otwartym, nadającym się do odczytu maszynowego następujące informacje:

Poprawka 85

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 1 - akapit 1 - litera c

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
c) wykaz darczyńców i ofiarodawców wraz z odnośnymi darowiznami lub wkładami zgłoszonymi zgodnie z art. 23 ust. 2, 3 i 4. c) wykaz darczyńców i ofiarodawców wraz z odnośnymi darowiznami, wkładami lub opłatami stowarzyszeniowymi zgłoszonymi zgodnie z art. 23 ust. 2, 3 i 4.

Poprawka 86

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 1 - akapit 1 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne przesyłają również kopię wszelkich złożonych dokumentów, o których mowa w akapicie pierwszym, Urzędowi i właściwemu krajowemu punktowi kontaktowemu państwa członkowskiego, w którym mają siedzibę. Kopia ta jest w formacie otwartym nadającym się do odczytu maszynowego.

Poprawka 87

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 27 - ustęp 2 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Urząd sprawuje kontrolę nad wypełnianiem przez europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne ich obowiązków, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, w szczególności w związku z art. 3, art. 4 ust. 1 lit. a), b), d), e) i f), art. 6 ust. 1 lit. a)-e) i g), art. 10 ust. 5 i 6 oraz art. 23, 24 i 25. 2. Urząd sprawuje kontrolę nad wypełnianiem przez europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne ich obowiązków, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, w szczególności w związku z art. 3, art. 4 ust. 1 lit. a), b), d), e), f) i h), art. 4a, art. 5, art. 6 ust. 1 lit. a)-e) i g), art. 10 ust. 5 i 6 oraz art. 23. W przypadku gdy nie dotyczy to finansowania z budżetu ogólnego Unii Europejskiej, kontroluje również przestrzeganie przez europejskie partie polityczne ich obowiązków wynikających z art. 25 ust. 1.

Poprawka 88

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 27 - ustęp 2 - akapit 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Urzędnik zatwierdzający Parlamentu Europejskiego sprawuje kontrolę nad wypełnianiem przez europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne obowiązków związanych z finansowaniem unijnym, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, zgodnie z rozporządzeniem (UE, Euratom) 2018/1046. Przy sprawowaniu takiej kontroli Parlament Europejski podejmuje niezbędne środki w zakresie zwalczania nadużyć finansowych mających skutki dla interesów finansowych Unii i zapobiegania im. Urzędnik zatwierdzający Parlamentu Europejskiego sprawuje kontrolę nad wypełnianiem przez europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne obowiązków związanych z finansowaniem unijnym, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu oraz rozporządzeniu (UE, Euratom) 2018/1046. Przy sprawowaniu takiej kontroli Parlament Europejski podejmuje niezbędne środki w zakresie zwalczania nadużyć finansowych mających skutki dla interesów finansowych Unii i zapobiegania im.

Poprawka 89

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 30 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Zgodnie z art. 19 Urząd tytułem kary usuwa europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną z rejestru w następujących sytuacjach:

a) jeżeli danej partii lub fundacji dotyczy jedna z sytuacji wykluczenia, o których mowa w art. 136 ust. 1 rozporządzenia (UE, Euratom) 2018/1046;

b) jeżeli zgodnie z procedurami określonymi w art. 11 ust. 2-5 stwierdzono, że nie spełnia już ona jednego lub kilku warunków określonych w art. 3 ust. 1 lub 2;

c) jeżeli decyzja o zarejestrowaniu danej partii lub fundacji opiera się na nieprawidłowych bądź błędnych informacjach, za które odpowiada wnioskodawca, lub jeżeli taka decyzja została uzyskana w drodze oszustwa;

d) jeżeli wniosek państwa członkowskiego o usunięcie z rejestru ze względu na poważne zaniedbanie obowiązków przewidzianych w prawie krajowym spełnia wymogi określone w art. 19 ust. 3 lit. b).

skreśla się

Poprawka 90

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 30 - ustęp 2 - litera a - podpunkt ii

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(ii) w przypadku braku zgodności z podjętymi zobowiązaniami i informacjami udzielonymi przez europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. a), b), d), e), f), i) i j) oraz z art. 6 ust. 1 lit. a), b), d) i e); (ii) w przypadku braku zgodności z podjętymi zobowiązaniami i informacjami udzielonymi przez europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. a), b), d), e), f) i h) oraz z art. 6 ust. 1 lit. a), b), d) i e);

Poprawka 91

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 30 - ustęp 2 - litera a - podpunkt ii a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(iia) w przypadku niewywiązania się z obowiązków określonych w art. 4a ust. 1;

Poprawka 92

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 30 - ustęp 2 - litera a - podpunkt ii b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(iib) w przypadku niewywiązania się z obowiązków określonych w art. 4a ust. 2;

Poprawka 93

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 30 - ustęp 2 - litera a - podpunkt ii c (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(iic) w przypadku niewywiązania się z obowiązków określonych w art. 5 ust. 1-5;

Poprawka 94

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 30 - ustęp 2 - litera a - podpunkt viii

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(viii) w przypadku nieprzekazania dowodów świadczących o wykorzystywaniu logo i publikacji programów politycznych zgodnie z art. 21 ust. 3; skreśla się

Poprawka 95

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 30 - ustęp 2 - litera a - podpunkt ix

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(ix) w przypadku nieprzekazania dowodów dotyczących reprezentacji płci zgodnie z art. 21 ust. 4. skreśla się

Poprawka 96

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 30 - ustęp 2 - litera b - podpunkt i

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(i) jeżeli europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna przyjęła darowizny i wkłady, które nie są dozwolone na podstawie art. 23 ust. 1 lub 5, chyba że zostały spełnione warunki określone w art. 23 ust. 7; (i) jeżeli europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna przyjęła darowizny, wkłady lub opłaty stowarzyszeniowe, które nie są dozwolone na podstawie art. 23 ust. 1 lub 6 chyba że zostały spełnione warunki określone w art. 23 ust. 7;

Poprawka 97

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 30 - ustęp 4 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4. Do celów ust. 2 i 3 na europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną są nakładane następujące kary finansowe: 4. Do celów ust. 1 i 2 na europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną są nakładane następujące kary finansowe:

Poprawka 98

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 30 - ustęp 4 - litera b - akapit 1 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) w przypadku naruszeń wymiernych ustalony odsetek łącznych kwot nieprawidłowo pobranych lub niezgłoszonych, zgodnie z następującą skalą, do maksymalnej wysokości 10 % rocznego budżetu danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej: b) w przypadku naruszeń wymiernych ustalony odsetek łącznych kwot nieprawidłowo pobranych lub niezgłoszonych lub kwot wykorzystanych na finansowanie zabronione na mocy art. 25, zgodnie z następującą skalą, do maksymalnej wysokości 10 % rocznego budżetu danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej:

Poprawka 99

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 30 - ustęp 4 - litera b - akapit 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Przy stosowaniu wymienionych w akapicie pierwszym wartości procentowych każdą darowiznę lub wkład należy rozpatrywać osobno. Przy stosowaniu wymienionych w akapicie pierwszym wartości procentowych każdą darowiznę, każdy wkład, każdą opłatę stowarzyszeniową lub kwotę wykorzystaną do finansowania zabronionego na mocy art. 25 należy rozpatrywać osobno.

Poprawka 100

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 30 - ustęp 5 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
5a. Urząd odzyskuje odpowiednie kwoty od europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej, na którą nałożono sankcje finansowe.

Poprawka 101

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 33 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. W celu wywiązania się w pełni z obowiązków, o których mowa w art. 38, przed podjęciem przez Urząd ostatecznej decyzji dotyczącej kar, o których mowa w art. 30, Urząd lub urzędnik zatwierdzający Parlamentu Europejskiego umożliwia danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej wprowadzenie niezbędnych środków w celu zaradzenia sytuacji w rozsądnym terminie, który zazwyczaj nie powinien być dłuższy jeden miesiąc. W szczególności Urząd lub urzędnik zatwierdzający Parlamentu Europejskiego umożliwia poprawienie błędów pisarskich i arytmetycznych, przedstawienie dodatkowych dokumentów lub informacji, jeżeli zajdzie taka potrzeba, lub poprawienie wszelkich drobnych błędów. 1. W celu wywiązania się w pełni z obowiązków, o których mowa w art. 38, przed podjęciem przez Urząd ostatecznej decyzji dotyczącej kar, o których mowa w art. 30 ust. 1 lit. a) pkt (i) - (iv), Urząd lub urzędnik zatwierdzający Parlamentu Europejskiego umożliwia danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej wprowadzenie niezbędnych środków w celu zaradzenia sytuacji w rozsądnym terminie, który zazwyczaj nie powinien być dłuższy jeden miesiąc. W szczególności Urząd lub urzędnik zatwierdzający Parlamentu Europejskiego umożliwia poprawienie błędów pisarskich i arytmetycznych, przedstawienie dodatkowych dokumentów lub informacji, jeżeli zajdzie taka potrzeba, lub poprawienie wszelkich drobnych błędów.

Poprawka 102

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 33 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Jeżeli europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna nie wprowadzi środków naprawczych w terminie, o którym mowa w ust. 1, wydana zostaje decyzja dotycząca nałożenia odpowiednich kar, o których mowa w art. 30. 2. Jeżeli europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna nie wprowadzi wystarczających środków naprawczych w terminie, o którym mowa w ust. 1, wydana zostaje decyzja dotycząca nałożenia odpowiednich kar, o których mowa w art. 30.

Poprawka 103

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 33 - ustęp 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3. Ust. 1 i 2 nie mają zastosowania do warunków określonych w art. 3 ust. 1 lit. b)-f) oraz w art. 3 ust. 2 lit. c). skreśla się

Poprawka 104

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 34 - nagłówek

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Odzyskiwanie środków finansowania Odwołanie decyzji o finansowaniu ze skutkiem na przyszłość

Poprawka 105

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 34 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Na podstawie decyzji Urzędu o usunięciu europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej z rejestru, urzędnik zatwierdzający Parlamentu Europejskiego odwołuje lub zawiesza wszelkie obowiązujące decyzje lub umowy dotyczące finansowania unijnego, chyba że zachodzi przypadek przewidziany w art. 19 ust. 2 lit. c) i w art. 3 ust. 1 lit. b) i f). Odzyskuje on również wszelkie finansowanie unijne, w tym wszelkie niewykorzystane środki unijne z poprzednich lat. 1. Urzędnik zatwierdzający Parlamentu Europejskiego odwołuje obowiązującą decyzję dotyczącą finansowania skierowaną do europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej ze skutkiem na przyszłość w oparciu o następujące przesłanki:
a) decyzja Urzędu dotycząca usunięcia partii lub fundacji z rejestru, z wyłączeniem decyzji podjętej na podstawie przesłanek usunięcia z rejestru określonych w art. 19 ust. 1 lit. a) pkt (iv);
b) decyzja w sprawie kary podjęta zgodnie z art. 30 ust. 1 lit. a) pkt (v) i (vi).
Pozostałe przesłanki odwołania decyzji o finansowaniu ze skutkiem na przyszłość mogą zostać określone w umowie o przyznaniu wkładu lub dotacji.

Poprawka 106

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 34 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Europejska partia polityczna lub europejska fundacja polityczna, na którą nałożono karę w związku z którymkolwiek naruszeniem wymienionym w art. 30 ust. 1 i art. 30 ust. 2 lit. a) pkt (v) i (vi), przestaje spełniać z tego powodu wymogi art. 21 ust. 2. W związku z tym urzędnik zatwierdzający Parlamentu Europejskiego rozwiązuje umowę lub decyzję o przyznaniu wkładu lub dotacji w ramach finansowania unijnego przyznanego na mocy niniejszego rozporządzenia oraz przystępuje do odzyskania kwot nienależnie wypłaconych na mocy takiej umowy lub decyzji o przyznaniu wkładu lub dotacji, w tym wszelkich niewykorzystanych środków unijnych z poprzednich lat. Urzędnik zatwierdzający Parlamentu Europejskiego odzyskuje również kwoty nienależnie wypłacone na mocy takiej umowy lub decyzji o przyznaniu wkładu lub dotacji od osoby fizycznej, w odniesieniu do której podjęto decyzję na mocy art. 31, z uwzględnieniem, w stosownych przypadkach, wyjątkowych okoliczności związanych z tą osobą fizyczną. 2. Decyzja o odwołaniu decyzji o finansowaniu ze skutkiem na przyszłość staje się skuteczna w dniu określonym w decyzji o odwołaniu lub, jeżeli taki dzień nie został wskazany, w dniu notyfikowania europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej o decyzji o odwołaniu.
W przypadku takiego rozwiązania płatności zatwierdzane przez urzędnika zatwierdzającego Parlamentu Europejskiego zostają ograniczone do wydatków podlegających zwrotowi poniesionych przez europejską partię polityczną lub kwalifi- kowalnych kosztów poniesionych przez europejską fundację polityczną do dnia, w którym skuteczna stała się decyzja o rozwiązaniu.
Niniejszy ustęp ma również zastosowanie do przypadków, o których mowa w art. 19 ust. 2 lit. c) oraz w art. 3 ust. 1 lit. b) i f).

Poprawka 107

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 34 - ustęp 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2a. Odwołanie decyzji o finansowaniu ze skutkiem na przyszłość ma następujące konsekwencje:
a) rozwiązanie umowy o przyznaniu wkładu lub dotacji z dniem, o którym mowa w ust. 2;
b) ograniczenie płatności zatwierdzanych przez urzędnika zatwierdzającego Parlamentu Europejskiego do wydatków podlegających zwrotowi poniesionych przez europejską partię polityczną lub kwalifikowalnych kosztów faktycznie poniesionych przez europejską fundację polityczną do dnia, o którym mowa w ust. 2;
c) uznanie wydatków lub kosztów poniesionych przez europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną za wydatki niepodlegające zwrotowi lub koszty niekwalifi- kowalne począwszy od dnia, o którym mowa w ust. 2;
d) urzędnik zatwierdzający Parlamentu Europejskiego odzyskuje wszystkie nienależnie wypłacone środki unijne, w tym:
(i) środki unijne, które zostały przeznaczone na wydatki niepodlegające zwrotowi lub koszty niekwalifikowalne;

oraz

(ii) wszelkie niewykorzystane unijne płatności zaliczkowe, które nie zostały zrealizowane przed dniem, o którym mowa w ust. 2, w tym niewykorzystane środki unijne z lat poprzednich; oraz
e) urzędnik zatwierdzający Parlamentu Europejskiego odzyskuje wszelkie nienależnie wypłacone kwoty od osoby fizycznej, względem której podjęto decyzję zgodnie z art. 34.

Poprawka 108

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 34 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Artykuł 34a
Odwołanie decyzji o finansowaniu z mocą wsteczną
1. Na podstawie decyzji Urzędu o usunięciu europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej z rejestru na podstawie przesłanek usunięcia z rejestru określonych w art. 19 ust. 1 lit. a) pkt (iv) urzędnik zatwierdzający Parlamentu Europejskiego odwołuje decyzje o finansowaniu skierowane do danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej z mocą wsteczną od daty przyjęcia tych decyzji.
2. Odwołanie decyzji o finansowaniu z mocą wsteczną ma następujące konsekwencje:
a) wypowiedzenie umowy o przyznaniu wkładu lub dotacji z dniem poinformowania danej europejskiej partii politycznej lub europejskiej fundacji politycznej o wypowiedzeniu umowy;
b) uznanie wszystkich wydatków lub kosztów poniesionych przez europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną za wydatki niepodlegające zwrotowi lub koszty niekwalifikowalne; oraz
c) uznanie wszelkich kwot wypłaconych w ramach umowy o przyznaniu wkładu lub dotacji, wraz z niewykorzystanymi środkami unijnymi z lat poprzednich, za płatności nienależne i ich zwrot zgodnie z rozporządzeniem (UE, Euratom) 2018/1046.

Poprawka 109

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 36 - ustęp 1 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Parlament Europejski pod nadzorem swojego urzędnika zatwierdzającego lub pod nadzorem Urzędu podaje do wiadomości publicznej na utworzonej w tym celu stronie internetowej w formacie otwartym, nadającym się do odczytu maszynowego następujące informacje: 1. Parlament Europejski lub Urząd, zgodnie z podziałem ich obowiązków, podają do wiadomości publicznej na utworzonej w tym celu stronie internetowej w formacie otwartym, nadającym się do odczytu maszynowego następujące informacje:

Poprawka 110

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 36 - ustęp 1 - litera f

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
f) wkłady, o których mowa w art. 23 ust. 9 i 10, zgłoszone przez europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne zgodnie z art. 23 ust. 2, w tym tożsamość partii lub organizacji członkowskich, które dokonały tych wkładów; f) wkłady i opłaty stowarzyszeniowe, o których mowa w art. 23 ust. 9 i 10, zgłoszone przez europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne zgodnie z art. 23 ust. 2, w tym tożsamość indywidualnych członków, partii lub organizacji członkowskich, od których pochodzą wkłady, z wyjątkiem wkładów o wartości powyżej 1 500 i do 3 000 EUR rocznie od osób fizycznych, jeśli osoby te nie wyraziły pisemnej zgody na taką publikację;

Poprawka 111

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 36 - ustęp 1 - litera f a (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
fa) opłaty stowarzyszeniowe, o których mowa w art. 23 ust. 9a i 10a, zgłoszone przez europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne zgodnie z art. 23 ust. 2, w tym tożsamość partii lub organizacji, które dokonały tych płatności;

Poprawka 112

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 36 - ustęp 1 - litera f b (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(b) uzupełniające zasoby własne, o których mowa w art. 23 ust. 13, zgłoszone przez europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne zgodnie z art. 23 ust. 2;

Poprawka 113

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 36 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Parlament Europejski podaje do wiadomości publicznej listę osób prawnych będących członkami europejskiej partii politycznej, załączaną do statutu partii zgodnie z art. 4 ust. 2 i aktualizowaną zgodnie z art. 10 ust. 6, a także łączną liczbę poszczególnych członków. 2. Urząd podaje do wiadomości publicznej listę osób prawnych będących członkami europejskiej partii politycznej, załączaną do statutu partii zgodnie z art. 4 ust. 2 i aktualizowaną zgodnie z art. 10 ust. 6, a także łączną liczbę poszczególnych członków.

Poprawka 114

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 37 - ustęp 8

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
8. Europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne, państwa członkowskie oraz niezależne organy lub eksperci uprawnieni do badania sprawozdań finansowych na podstawie niniejszego rozporządzenia, ponoszą odpowiedzialność za wszelkie szkody, które spowodują, przetwarzając dane osobowe na podstawie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami krajowymi. Państwa członkowskie zapewniają stosowanie skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających kar za naruszenie przepisów niniejszego rozporządzenia, rozporządzenia (UE) 2016/679 oraz przepisów krajowych przyjętych na mocy tego rozporządzenia, a zwłaszcza za wykorzystanie danych osobowych w sposób stanowiący nadużycie. 8. Europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne, państwa członkowskie oraz niezależne organy lub eksperci uprawnieni do badania sprawozdań finansowych na podstawie niniejszego rozporządzenia, ponoszą odpowiedzialność za wszelkie szkody, które spowodują, przetwarzając dane osobowe na podstawie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami krajowymi. Nie naruszając rozporządzenia (UE) 2016/679, państwa członkowskie zapewniają stosowanie skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających kar za naruszenie przepisów niniejszego rozporządzenia.

Poprawka 115

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 44 - ustęp 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2a. Wszelkie kroki i decyzje proceduralne podjęte wcześniej przez Parlament Europejski, Radę lub Komisję, urzędnika zatwierdzającego Parlamentu Europejskiego lub Urząd zgodnie z rozporządzeniem (UE, Euratom) nr 1141/2014 lub na jego podstawie mają nadal zastosowanie i są interpretowane w świetle niniejszego rozporządzenia.

Poprawka 117

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik II - część 2 - tiret 5 a (nowe)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
- w przypadku stosowania technik targetowania - wszelkie informacje wymagane zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/679.
1 Sprawa została odesłana do komisji właściwej w celu przeprowadzenia negocjacji międzyinstytucjonalnych na podstawie art. 59 ust. 4 akapit czwarty Regulaminu (A9-0223/2022).

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.125.485

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Poprawki przyjęte przez Parlament Europejski w dniu 15 września 2022 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statusu i finansowania europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych (wersja przekształcona) (COM(2021)0734 - C9-0432/2021 - 2021/0375(COD))
Data aktu: 15/09/2022
Data ogłoszenia: 05/04/2023