Zaproszenie do składania wniosków - GR/002/23 - Akademicki program badawczy EUIPO

Zaproszenie do składania wniosków
GR/002/23

Akademicki program badawczy EUIPO

(2023/C 105/09)

(Dz.U.UE C z dnia 21 marca 2023 r.)

1. Cele i opis

Celem drugiej edycji organizowanego przez EUIPO akademickiego programu badawczego APB jest dalszy rozwój kontaktów ze środowiskiem akademickim w celu wspierania badań nie tylko w zakresie będących przedmiotem zainteresowania Urzędu obszarach związanych z własnością intelektualną, ale również w zakresie innowacji w dziedzinie technologii informacyjnych.

Prowadzony przez EUIPO program APB będzie koncentrować się na badaniach w zakresie ekonomii, prawa, technologii i zarządzania i będzie złożony z dwóch specjalnie opracowanych pakietów oferowanych w ramach zaproszenia do składania wniosków w 2023 r., a mianowicie pakietów dotyczących własności intelektualnej oraz technologii informacyjnych.

Koncepcja programu ma na celu zapewnienie, aby:

- w ramach programu były prowadzone badania mające znaczenie dla EUIPO i jego interesariuszy;

- naukowcy postrzegali program jako skoncentrowany na wysokiej jakości projektach i oparty na sprawiedliwych i przejrzystych zasadach wyboru;

- zgodnie z oczekiwaniami program przyczyniał się do stworzenia wokół EUIPO energicznej społeczności najlepszych naukowców (w dziedzinie własności intelektualnej, ale również w innych dziedzinach) w całej Europie;

- program zwiększył zainteresowanie środowisk akademickich zagadnieniami mającymi znaczenie dla Urzędu;

- program miał dużą widoczność w środowisku akademickim i poza nim.

Wynikiem projektu wspieranego w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków będzie badanie danego zagadnienia (określonego w zaproszeniu) w ramach harmonogramu i budżetu określonego we wniosku.

W celu monitorowania postępu badań naukowych i zapewnienia zgodności z opisem projektu przedstawionym w zaproszeniu do składania wniosków ustanowiony zostanie mechanizm kontroli obejmujący okresowe spotkania online. W ciągu pierwszych trzech (3) miesięcy od podpisania umowy o udzielenie dotacji odbędzie się co najmniej jedno spotkanie. W zależności od wyników wstępnego spotkania w sprawie postępów oraz czasu trwania projektu badawczego mogą zostać zorganizowane dodatkowe spotkania.

Najpóźniej w ciągu 11 miesięcy od podpisania umowy o udzielenie dotacji w siedzibie EUIPO zostaną zorganizowane warsztaty APB. Koszty podróży i zakwaterowania uczestników pokrywa EUIPO.

Podczas warsztatu autorzy wszystkich nagrodzonych projektów przedstawią uzyskane wyniki badań.

Zostanie ustalony termin, nie krótszy niż jeden (1) miesiąc od zakończenia warsztatu, do którego należy przedłożyć końcowy dokument badawczy. Umożliwi to naukowcom uwzględnienie wszelkich otrzymanych informacji zwrotnych oraz zmian wynikających z dyskusji podczas warsztatu.

Ostateczna wypłata dotacji będzie uzależniona od zatwierdzenia końcowego dokumentu badawczego.

Akademicki program badawczy EUIPO jest ukierunkowany na badania w dziedzinie ekonomii, prawa, technologii i zarządzania.

Zaproszenie do składania wniosków w 2023 r. koncentruje się na zagadnieniach związanych z własnością intelektualną (Pakiet 1) i technologiami informacyjnymi (Pakiet 2), jak określono poniżej.

Pakiet 1 - Własność intelektualna

Zapraszamy do składania wniosków dotyczących następujących obszarów/tematów:

1. znaki towarowe jako wskaźnik innowacji i innej działalności gospodarczej;

2. wzory jako wskaźnik innowacji i innej działalności gospodarczej;

3. korzystanie z praw własności intelektualnej przez małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w celu przezwyciężenia barier dla wzrostu;

Preferencyjnie będą traktowane propozycje badawcze mające na celu wykazanie gospodarczego, społecznego lub politycznego wpływu wyników badań. Badania powinny w miarę możliwości koncentrować się na tematach związanych ze znakami towarowymi i wzorami, chociaż ich przedmiotem mogą być też inne tematy, takie jak oznaczenia geograficzne, MŚP, podejścia klientów czy szkolenia i edukacja w dziedzinie własności intelektualnej.

Pakiet 2 - Technologie informacyjne

Zapraszamy do składania wniosków dotyczących następujących obszarów/tematów:

1. Przetwarzanie języka naturalnego (NLP). W tej dziedzinie mile widziane będą projekty dotyczące następujących obszarów:

- Badania dotyczące systemów pytań i odpowiedzi (Q&A). System może mieć wzorcowy układ zawierający całość tekstu prawnego. Model ten powinien umożliwiać uzyskanie z wprowadzonych do niego tekstów zwięzłej odpowiedzi na zapytania użytkowników.

- Wyszukiwanie w streszczeniu tekstu. System powinien być w stanie wygenerować streszczenie długiego lub złożonego tekstu.

- Badania w zakresie adaptacji tekstu. Po wprowadzeniu do systemu tekstu o charakterze technicznym/prawnym/finansowym powinno być możliwe uzyskanie jego wersji w przystępnym języku zrozumiałym dla nie- specjalisty.

- Badania w zakresie pozyskiwania informacji. Z wprowadzonego dokumentu, na przykład w formacie PDF, system powinien być w stanie wyodrębnić odpowiednie wymagane informacje (nazwę użytkownika, nazwę znaku towarowego, towary i usługi, towary i usługi objęte sprzeciwem itp.).

- Badanie podobieństwa tekstu. Bazując na dwóch fragmentach (krótkiego) tekstu (być może pytań), model powinien móc określić, czy mają one bardzo podobne znaczenie, to znaczy, czy są podobne co do przedmiotu, ale sformułowane w inny sposób.

- Badanie dotyczące instalacji wyszukiwarek skupiających się na małych fragmentach tekstu (towarach i usługach). System końcowy powinien być w stanie kompilować i pobierać teksty znalezione przez wyszukiwarki semantyczne i syntaktyczne.

2. Przetwarzanie obrazów. W tej dziedzinie mile widziane będą projekty dotyczące następujących obszarów:

- Badania nad stworzeniem programu optycznego rozpoznawania znaków (OCR) umożliwiającego identyfikację niestandardowych krojów pisma.

- Badania w zakresie wykrywania anomalii we wzorach przemysłowych. System, do którego wprowadzono obraz lub serię obrazów, powinien wykryć, czy nie ma w nich nieprawidłowości, zgodnie z wytycznymi EUIPO dotyczącymi badania zarejestrowanych wzorów wspólnotowych.

- Badanie dotyczące napisów do obrazów. System, do którego wprowadzono obraz (logotyp) powinien być w stanie stworzyć podpis lub zestaw tagów opisujących ten obraz.

- Badanie segmentacji obrazów. Na podstawie obrazu system powinien być w stanie zidentyfikować różne obiekty, które się na nim znajdują.

- Badanie dotyczące wyszukiwarek obrazów. Mając do dyspozycji zestaw obrazów, zdjęć lub rysunków, oraz nowy obraz wprowadzony przez użytkownika, model powinien być w stanie wyszukać zestaw obrazów wizualnie podobnych do obrazu wprowadzonego przez użytkownika.

3. Uczenie się przez wzmacnianie. Ta dziedzina obejmuje wszystkie badania dotyczące zastosowania systemu uczenia się poprzez wzmacnianie w dwóch wyżej opisanych obszarach.

Preferowane będą wnioski dotyczące badań nad nowymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja (tj. uczenie maszynowe, analiza danych itp.) stosowanymi w dziedzinie własności intelektualnej, w tym demonstracja technologii w odpowiednim środowisku, tworzenie prototypów i demonstracja na poziomie systemu. Badania powinny w miarę możliwości koncentrować się na tematach związanych ze znakami towarowymi i wzorami, chociaż ich przedmiotem mogą być też inne tematy, takie jak oznaczenia geograficzne, MŚP, podejścia klientów czy szkolenia i edukacja w dziedzinie własności intelektualnej.

ZASTRZEŻENIE PRAWNE: zarówno w przypadku Pakietu 1, jak i Pakietu 2 wszelkie wnioski w zakresie badań/tematy muszą być powiązane z przynajmniej jednym z trzech obszarów ogólnych wskazanych wyżej. Wybór ostatecznych tematów przez EUIPO będzie dotyczyć kwestii będących przedmiotem zainteresowania Urzędu (nawet jeśli dotyczą one tylko jednego z trzech obszarów).

Podstawą oceny każdego wniosku będą obiektywne, przejrzyste i standardowe z góry określone kryteria (np. jakość wniosku, zdolność kandydatów, przewidywany wpływ, wiarygodność wniosku budżetowego) określone w rozdziale II poniżej.

Uwzględnione zostaną projekty, które mają największe znaczenie dla Urzędu. Będą to np. projekty, które generują istotne dowody empiryczne dla decydentów politycznych i biznesowych, różne projekty związane z własnością intelektualną lub inicjatywy dotyczące danych, a także program MŚP.

Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć w rozdziale I wytycznych dla wnioskodawców.

2. Kwalifikowalność

2.1. Kwalifikacja wnioskodawców

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków skierowane jest wyłącznie do naukowców akademickich zrzeszonych w szkołach wyższych lub instytutach badawczych (publicznych lub prywatnych) zlokalizowanych w jednym z 27 państw członkowskich UE. Kwalifikują się oni do objęcia programem niezależnie od ich obywatelstwa (warunkiem jest pobyt stały w UE).

Naukowcy mogą być doktorantami, naukowcami ze stopniem doktora, pracownikami uczelni lub innymi naukowcami akademickimi.

Wniosek może złożyć jeden zgłaszający lub kilku zgłaszających. Ocenie podlega tylko jeden wniosek od danego naukowca.

Organy publiczne, które otrzymują fundusze lub wsparcie od EUIPO poprzez inne środki finansowe, takie jak programy współpracy, i których zadaniem jest osiągnięcie takich samych celów jak przedstawione w niniejszym zaproszeniu (np. krajowe lub regionalne urzędy własności intelektualnej, organizacje międzynarodowe itp.), nie kwalifikują się do udziału w programie.

2.2. Kwalifikujące się działania

Badania naukowe na tematy związane z własnością intelektualną i technologiami informatycznymi określone w opisie tematycznym zaproszenia do składania wniosków.

Maksymalny czas trwania projektów wynosi 12 miesięcy od daty podpisania umowy o udzielenie dotacji.

Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć w rozdziale II wytycznych dla wnioskodawców.

3. Kryteria wyboru i wyłączenia

Wnioskodawcy nie mogą znajdować się w sytuacji, która wyłącza ich z uczestnictwa lub otrzymania dotacji w rozumieniu rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Unii.

Wnioskodawcy muszą mieć zdolności finansowe i operacyjne niezbędne do zrealizowania proponowanych działań.

Bardziej szczegółowe informacje o dokumentach potwierdzających, które należy dostarczyć, można znaleźć w rozdziale II wytycznych dla wnioskodawców.

4. Kryteria udzielania dotacji

Punkty (na 100 możliwych) przyznaje się kwalifikowalnym wnioskom według następujących ocen ważonych:

Kryteria udzielania dotacji Próg minimalny Próg maksymalny
Doskonałość 20 40
Wpływ 15 30
Jakość i skuteczność realizacji 15 30
Ogólna ocena punktowa (dopuszczająca) 50 100

Aby wnioski zostały dopuszczone do finansowania, muszą uzyskać:

- co najmniej 50 punktów łącznie

oraz

- co najmniej minimalne liczby punktów dla każdego z kryteriów

Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć w rozdziale II wytycznych dla wnioskodawców.

5. Budżet

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie działań w ramach zaproszenia do składania wniosków szacuje się na 80 000 EUR (Pakiet 1: 60 000 EUR i Pakiet 2: 20 000 EUR). Kwota ta zostanie rozłożona na dwa lata budżetowe, a dostępność środków odpowiadających budżetowi na 2024 r. będzie uzależniona od przyjęcia budżetu przez władze budżetowe Urzędu.

Minimalna i maksymalna kwota dotacji na projekt i na pakiet wynosi od 10 000 EUR do 20 000 EUR. EUIPO zastrzega sobie prawo do nierozdysponowania pełnej dostępnej puli środków lub do rozdysponowania dostępnych środków pomiędzy priorytetami zaproszenia w zależności od złożonych wniosków i wyników ich oceny.

Urząd przewiduje finansowanie do trzech wniosków w ramach Pakietu 1 i do dwóch wniosków w ramach Pakietu 2.

Urząd zastrzega sobie prawo do nierozdysponowania całości dostępnych funduszy.

6. Ostateczny termin składania wniosków

Pakiet wniosków jest dostępny w internecie pod adresem: https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/grants

Wnioski należy składać do EUIPO za pomocą internetowego formularza zgłoszenia (e-formularza) najpóźniej do dnia 2 maja 2023 r. do godziny 13.00 (czasu lokalnego).

Wniosek złożony w inny sposób nie zostanie przyjęty.

Wnioskodawcy muszą upewnić się, że przekazali wszystkie wymagane dokumenty wskazane w e-formularzu.

Wnioski, które nie będą zawierały wszystkich określonych informacji i które nie zostaną złożone przed upływem wyznaczonego terminu, nie będą brane pod uwagę.

Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć w rozdziale IV wytycznych dla wnioskodawców.

7. Szczegółowe informacje

Szczegółowe warunki obowiązujące w odniesieniu do niniejszego zaproszenia do składania wniosków można znaleźć w wytycznych dla wnioskodawców pod następującym adresem: https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/grants

Wnioski muszą spełniać wszystkie warunki wskazane w wytycznych i muszą zostać złożone na udostępnionych formularzach.

8. Dane kontaktowe

W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt pod następującym adresem e-mail: grants@euipo.europa.eu

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.105.15

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - GR/002/23 - Akademicki program badawczy EUIPO
Data aktu: 21/03/2023
Data ogłoszenia: 21/03/2023