Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
(2022/C 351/08)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

POWIADOMIENIE O ZMIANIE STANDARDOWEJ W JEDNOLITYM DOKUMENCIE

"Saint-Guilhem-le-Désert"

PGI-FR-A1143-AM01

Data przekazania informacji: 6.7.2022

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1. Opis organoleptyczny win

W rozdziale I pkt 3.3 specyfikacji chronionego oznaczenia geograficznego "Saint-Guilhem-Le-Désert" uzupełniono opis organoleptyczny win. Wprowadzone uściślenia przenosi się do punktu "Opis win" w jednolitym dokumencie.

2. Odmiany winorośli

W rozdziale I pkt 5 specyfikacji chronionego oznaczenia geograficznego "Saint-Guilhem-Le-Désert" - odmiany winorośli,

- dodano następujące odmiany: Agiorgitiko N, Airen B, Artaban N, Assyrtiko B, Calabrese N, Carignan gris G, Carri- cante B, Felen B, Fiano B, Floreal B, Glera B, Montepulciano N, Moschofilero Rs, Œillade N, Primitivo N, Roditis Rs, Rousseli Rs, Saperavi N, Touriga nacional N, Verdejo B, Verdelho B, Vidoc N, Voltis B, Xinomavro N.

- usunięto następujące odmiany, ponieważ nie występują one na obszarze produkcji:"

Auxerrois B, Clairette rose Rs, Muscat à petits grains roses Rs, Rosé du Var Rs."

Odmiany włączone do specyfikacji są bardziej odporne na choroby kryptogamiczne, jak również lepiej przystosowane do zmiany klimatu. Odmiany te są zgodne z profilem win objętych ChOG. Organ ds. ochrony i zarządzania wnioskował również o wprowadzenie 5 odmian bardziej specyficznych, tradycyjnych i innowacyjnych, już występujących na obszarze produkcji, które wzmacniają profil win objętych ChOG, równocześnie zapewniając winnicy lepszą zdolność adaptacji.

Te odmiany przeniesiono do punktu "Odmiany winorośli" w jednolitym dokumencie.

JEDNOLITY DOKUMENT

1. Nazwa lub nazwy

Saint-Guilhem-le-Desert

2. Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChOG - Chronione oznaczenie geograficzne

3. Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

16. Wino wytwarzane z przejrzałych winogron

4. Opis wina lub win

1. Wina niemusujące

KRÓTKI OPIS

ChOG "Saint-Guilhem-le-Desert" jest zastrzeżone dla win niemusujących i win wytwarzanych z przejrzałych winogron, czerwonych, różowych i białych.

W przypadku win niemusujących całkowita objętościowa zawartość alkoholu, kwasowość ogólna, kwasowość lotna i całkowita zawartość dwutlenku siarki są zgodne z wartościami określonymi w przepisach wspólnotowych.

Wytwarzane wina odznaczają się utrzymującymi się aromatami, których intensywność i rodzaj zmieniają się zależnie od odmian winorośli i stosowanych technologii. W przypadku win czerwonych ekstrakcje prowadzi się w taki sposób, aby uzyskać struktury delikatne o dojrzałych i łagodnych taninach. Wina charakteryzują się intensywnie rubinowymi barwami, aromatami czerwonych owoców, czarnych owoców jagodowych, czarnego pieprzu i lukrecji. Są mięsiste, cechują się odpowiednią równowagą kwasową, długo utrzymującym się w ustach smakiem i jedwabistymi taninami. Dopuszczony na tym obszarze długi proces dojrzewania umożliwia uzyskanie win białych o barwie od słomkowożół- tej do złocistej, z aromatami białych kwiatów, owoców egzotycznych i nutami owoców kandyzowanych, o smaku, w którym zaznacza się krągłość i świeżość. Wina różowe, o delikatnie łososiowej, wiśniowej barwie, od intensywności od jasnej do dość głębokiej, posiadają aromaty czarnej porzeczki, moreli, kwiatów czarnego bzu i nuty amylowe. W smaku cechują się wspaniałą równowagą, łączącą w sobie świeżość i owocowość.

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 9
Minimalna kwasowość ogólna
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)

2. KRÓTKI OPIS

W przypadku win wytwarzanych z przejrzałych winogron rzeczywista objętościowa zawartość alkoholu, całkowita objętościowa zawartość alkoholu, naturalna objętościowa zawartość alkoholu i całkowita zawartość dwutlenku siarki są zgodne z wartościami określonymi w przepisach wspólnotowych.

Wina wytwarzane z przejrzałych winogron, koloru żółtobursztynowego, mają pełny smak i rozwijają złożone aromaty przypraw korzennych, orzechów i kandyzowanych owoców.

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)

5. Praktyki winiarskie

5.1. Szczególne praktyki enologiczne

1. Szczególne praktyki enologiczne

W zakresie praktyk enologicznych wina muszą być produkowane zgodnie z wymogami obowiązującymi na poziomie wspólnotowym oraz zawartymi w kodeksie rolnictwa i rybołówstwa morskiego.

5.2. Maksymalne zbiory

1. Wina czerwone i różowe

95 hektolitrów z hektara

2. Wina białe

100 hektolitrów z hektara

6. Wyznaczony obszar geograficzny

Zbiór winogron, winifikacja oraz produkcja win objętych chronionym oznaczeniem geograficznym "Saint-Guilhem- le-Désert" odbywają się na obszarze następujących gmin:

w departamencie Hérault: Agonès, Aniane, Arboras, Argelliers, Assas, Brissac, Causse-de-la-Selle, Cazevieille, Cazilhac, Ceyras, Clapiers, Claret, Combaillaux, Ferrières-les-Verreries, Fontanès, Ganges, Gignac, Gorniès, Guzargues, Jacou, Jonquières, La Boissière, Lagamas, Laroque, Lauret, Le Bosc, Le Rouet, Le Triadou, Les Matelles, Mas-de-Londres, Mont- ferrier-sur-Lez, Montoulieu, Montpellier (sections AI, AK, KO, KP, MP et MZ), Montpeyroux, Moulès-et-Baucels, Murles, Notre-Dame-de-Londres, Pégairolles-de-Buèges, Prades-le-Lez, Puéchabon, Saint-André-de-Buèges, Saint-André- de-Sangonis, Saint-Bauzille-de-Montmel, Saint-Bauzille-de-Putois, Saint-Clément-de-Rivière, Sainte-Croix-de-Quintil- largues, Saint-Félix-de-Lodez, Saint-Gély-du-Fesc, Saint-Guilhem-le-Désert, Saint-Guiraud, Saint-Jean-de-Buèges, Saint-Jean-de-Cuculles; Saint-Jean-de-Fos, Saint-Jean-de-la-Blaquière, Saint-Martin-de-Londres, Saint-Mathieu-de-Tré- viers, Saint-Privat, Saint-Saturnin-de-Lucian, Saint-Vincent-de-Barbeyrargues, Sauteyrargues, Teyran, Usclas-du-Bosc, Vacquières, Vailhauquès, Valflaunès, Viols-le-Fort, Viols-en-Laval.

w departamencie Gard: Brouzet-lès-Quissac, Corconne.

7. Odmiana(-y) winorośli

Abouriou B

Agiorgitiko N

Airen

Alicante Henri Bouschet N

Aligoté B

Altesse B

Arinarnoa N

Artaban N

Assyrtiko B

Aubun N - Murescola

Baroque B

Bourboulenc B - Doucillon blanc

Cabernet franc N

Cabernet-Sauvignon N

Calabrese N

Caladoc N

Carignan N

Carignan blanc B

Carignan gris G

Carmenère N

Carricante

Chardonnay B

Chasan B

Chatus N

Chenanson N

Chenin B

Cinsaut N - Cinsault

Clairette B

Colombard B

Cot N - Malbec

Counoise N

Duras N

Egiodola N

Felen

Fiano

Floreal B

Folle blanche B

Furmint B

Gamaret

Gamay N

Gewurztraminer Rs

Glera

Grenache N

Grenache blanc B

Grenache gris G

Grolleau N

Gros Manseng B

Jacquère B

Jurançon noir N - Dame noire

Lledoner pelut N

Macabeu B - Macabeo

Marsanne B

Marselan N

Mauzac B

Melon B

Merlot N

Meunier N

Mondeuse N

Montepulciano

Morrastel N - Minustellu, Graciano

Moschofilero Rs

Mourvèdre N - Monastrell

Muscat d'Alexandrie B - Muscat, Moscato

Muscat de Hambourg N - Muscat, Moscato

Muscat à petits grains blancs B - Muscat, Moscato

Nielluccio N - Nielluciu

Négrette N

Oeillade noire

Petit Courbu B

Petit Manseng B

Petit Verdot N

Pineau d'Aunis N

Pinot blanc B

Pinot gris G

Pinot noir N

Piquepoul blanc B

Piquepoul gris G

Piquepoul noir N

Portan N

Poulsard N - Ploussard

Primitivo N - Zinfandel

Riesling B

Rivairenc N - Aspiran noir

Roditis Rs

Rosé du Var Rs

Roussanne B

Rousseli Rs

Saperavi N

Sauvignac

Sauvignon B - Sauvignon blanc

Sauvignon gris G - Fié gris

Savagnin blanc B

Sciaccarello N

Semillon B

Servant B

Sylvaner B

Syrah N - Shiraz

Tannat N

Tempranillo N

Terret blanc B

Terret gris G

Terret noir N

Tibouren N

Touriga nacional N

Trousseau N

Ugni blanc B

Verdejo B

Verdelho B

Vermentino B - Rolle

Vidoc N

Viognier B

Voltis B

Xinomavro N

8. Opis związku lub związków

8.1. Specyfika obszaru geograficznego i produktu

Obszar chronionego oznaczenia geograficznego "Saint-Guilhem-le-Désert" jest położony we wspaniałym krajobrazie śródziemnomorskich dolin, w północnej części departamentu Hérault, u podnóża płaskowyżu Larzac i łańcucha Sewennów.

Obszar produkcji rozciąga się na około pięćdziesiąt kilometrów, głównie na wapiennych, żwirowych i marglowych glebach pochodzenia mezozoicznego, a także na czwartorzędowych tarasach położonych na obrzeżach doliny rzeki Hérault, w jej górnym i środkowym biegu.

Nad winnicami dominują dwie wapienne góry, Mont Baudile na zachodzie i Pic Saint-Loup na wschodzie obszaru.

Klimat ma wyrazisty charakter i w zasadniczy sposób wpływa na winnice. Ponieważ obszar jest oddalony od Morza Śródziemnego, mgły morskie są bardzo delikatne. Wyrazisty charakter klimatu śródziemnomorskiego ograniczają opady na poziomie od 800 do 900 mm, a obecność gór wywołuje znaczne wahania temperatur między dniem a nocą oraz chroni winnice przed północnymi wiatrami. W ten sposób winnice, położone głównie na wysokości od 100 do 150 metrów n.p.m., korzystają z łagodnego klimatu śródziemnomorskiego.

Na tym obszarze znajdują się ślady uprawy winorośli już od czasów rzymskich. W średniowieczu, w okresie imperium karolińskiego, powstają opactwa Aniane i Saint-Guilhem, które dadzą początek całej sieci klasztorów i wpłyną na jej rozkwit. Mnisi benedyktyńscy odegrają wówczas zasadniczą rolę w utrwaleniu i upowszechnieniu praktyk winiarskich, wybierając na lokalizację opactwa miejsce, w którym z powodzeniem można uprawiać winorośl.

ChOG wzięło swoją nazwę od opactwa Saint-Guilhem-le-Désert, klejnotu sztuki romańskiej, miejsca przesiąkniętego historią i przystanku w drodze do Santiago de Compostela, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, równocześnie położonego geograficznie w samym centrum obszaru produkcji.

W tym regionie, w znacznej części pokrytym obszarami naturalnymi porośniętymi dębami ostrolistnymi i sosnami lub śródziemnomorskim garigiem, człowiek mógł praktykować zróżnicowane formy rolnictwa: uprawy zbóż, oliwek, pasterstwo, a do wielkiego rozkwitu uprawy winorośli doszło tam pod koniec XIX wieku, wraz z rozwojem wymiany handlowej.

Oznaczenie "vin de pays" (wino regionalne) zostało przyznane dekretem z dnia 5 kwietnia 1982 r. i objęło jedynie 5 gmin, ale mając na względzie uwarunkowania glebowo-klimatyczne, pobliscy producenci win zawnioskowali o rozszerzenie obszaru produkcji, który obecnie rozciąga się na 71 gmin i na którym wytwarza się od 30 do 40 000 hektolitrów win czerwonych, różowych i białych.

Dzięki dwóm mniejszym jednostkom geograficznym, Cité d'Aniane i Val de Montferrand, producenci mogą oznaczać swoje wina bardziej precyzyjnie. Wina objęte nazwą "Val de Montferrand" są wytwarzane z ograniczonej liczby odmian winorośli, przy maksymalnej wydajności 70 hektolitrów z hektara, co zapewnia winom duże stężenie. Wina objęte nazwą "Cité d'Aniane" są wytwarzane wyłącznie z winogron zbieranych na obszarze gminy Aniane.

Producenci win bardzo szybko wzbogacili listę wykorzystywanych odmian, tworząc wina, które wykorzystują potencjał wapiennych gleb i warunków klimatycznych sprzyjających wolnemu dojrzewaniu, a obok odmian śródziemnomorskich pojawiły się odmiany z innych regionów, takie jak Cabernet-Sauvignon i Merlot w przypadku win czerwonych oraz Chardonnay, Sauvignon i Viognier w przypadku win białych.

Wszystkie wina charakteryzują się niezwykłą świeżością.

Wina czerwone, zarówno te poddawane długiej i krótkiej maceracji, cechują się taninami o wyjątkowej subtelności; wina różowe oraz wina białe charakteryzują się dużą mocą aromatów.

8.2. Związek przyczynowy między specyfiką obszaru geograficznego a specyfiką produktu

Specyfika panującego na obszarze klimatu sprawiła, że producenci win zaczęli dążyć do optymalnego dostosowania odmian winorośli do jego uwarunkowań. Późne występowanie pór roku i duże amplitudy temperatur zapewniają odmianom śródziemnomorskim oraz odmianom stosowanym od niedawna powolne i regularne dojrzewanie, które korzystnie wpływa na stężenie polifenoli w przypadku win czerwonych oraz na moc i subtelność aromatyczną win różowych i białych. Wszystkie wina, zarówno te szybko wprowadzane na rynek jak i te długo dojrzewające, posiadają więc wyraziste cechy charakterystyczne.

Winnice składają się z niewielkich działek i są położone głównie na wapiennych, bardzo charakterystycznych dla regionu stokach, które w naturalny sposób ograniczają wigor winorośli i sprzyjają jej głębokiemu ukorzenieniu, sprawiając, że jest ona odporna na letnią suszę. Często rozciągają się na obszary przyrodnicze, które są objęte ochroną. Dzięki winnicom obszar posiada niepowtarzalny krajobraz, który cieszy się renomą i uznaniem wśród turystów. Te czynniki mobilizują obecnie do działania producentów wina, którzy przede wszystkim podnoszą wartość wina dzięki ochronie własnych obszarów produkcji, w powiązaniu z rozwojem turystyki winiarskiej.

W ten sposób między producentami win a turystami odwiedzającymi opactwo Saint-Guilhem-le-désert (około 800 000 osób rocznie) powstaje synergia, sprzyjająca rozwojowi działalności gospodarczej na terenach położonych w głębi departamentu Hérault.

Nazwa Saint-Guilhem-le-désert, kojarzona zarówno z tysiącletnią historią opactwa jak i z winami produkowanymi pod ChOG, zapewnia dużą rozpoznawalność poza Francją.

9. Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

W przypadku win niemusujących, chronione oznaczenie geograficzne "Saint-Guilhem-le-Désert" można uzupełnić następującymi określeniami:

- nazwą jednej odmiany lub nazwami kilku odmian winorośli.

- określeniami "primeur" (wczesne) lub "nouveau" (młode).

Chronione oznaczenie geograficzne "Saint-Guilhem-le-Désert" można uzupełnić nazwami następujących mniejszych jednostek geograficznych - "Cité d'Aniane" i "Val de Montferrand" - zgodnie z warunkami określonymi w specyfikacji produktu.

Gdy określenie "chronione oznaczenie geograficzne" zastąpiono tradycyjnym określeniem "vin de pays", na etykiecie umieszcza się unijne logo ChOG.

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony na zasadzie wyjątku w odniesieniu do fermentacji i wytwarzania win objętych chronionym oznaczeniem geograficznym "Saint-Guilhem-le-Désert", składa się z następujących sąsiadujących ze sobą gmin:

w departamencie Hérault: Aumelas, Brignac, Buzignargues, Canet, Castelnau-le-Lez, Castries, Celles, Clermont-l'Hé- rault, Fozières, Galargues, Grabels, Juvignac, La Vacquerie-et-Saint-Martin-de-Castries, Lacoste, Lansargues, Lattes, Le Crès, Le Puech, Lodeve, Mauguio, Montarnaud, Montaud, Mudaison, Popian, Pouzols, Saint-Aunès, Saint-Bauzille-de- la-Sylve, Saint-Etienne-de-Gourgas, Saint-Génies-des-Mougues, Saint-Jean-de-Védas, Saint-Maurice-Navacelles, Saint- Paul-et-Valmalle, Saint-Pierre-de-la-Fage, Soumont, Valergues, Vendargues.

w departamencie Gard: Carnas, La Cadiere-et-Cambo, Liouc, Montdardier, Orthoux-Sérignac-Quilhan, Pompignan, Rogues, Saint-Hippolyte-du-Fort, Saint-julien-de-la-Nef, Saint-Laurent-le-Minier, Sardan, Sauve, Sumène.

Link do specyfikacji produktu

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-770aea9b-b2c6-4aa0-ae5b-7f1f81ec19c3

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.351.12

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
Data aktu: 14/09/2022
Data ogłoszenia: 14/09/2022