Zaproszenie do składania wniosków 2018 - EAC/A01/2019 - Europejski Korpus Solidarności - Zespoły wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW 2018 - EAC/A01/2019
Europejski Korpus Solidarności Zespoły wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie

(2019/C 196/09)

(Dz.U.UE C z dnia 12 czerwca 2019 r.)

1.
Wprowadzenie/kontekst

Podstawą dla niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1475 z dnia 2 października 2018 r. ustanawiające ramy prawne Europejskiego Korpusu Solidarności i zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1288/2013, rozporządzenie (UE) nr 1293/2013 i decyzję 1313/2013/UE 1 , a także roczny program prac Europejskiego Korpusu Solidarności na 2018 r. Rozporządzenie w sprawie Europejskiego Korpusu Solidarności obejmuje lata 2018-2020. Ogólne i szczegółowe cele Europejskiego Korpusu Solidarności wymieniono w art. 3 i 4 rozporządzenia.

2.
Opis

Zespoły wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie to duże projekty wspierające działania zespołów wolontariuszy mające na celu przeprowadzanie krótkoterminowych działań o dużym wpływie, ukierunkowanych na wyzwania społeczne w obszarach polityki określonych na szczeblu UE.

3.
Cele i priorytety

Europejski Korpus Solidarności ma na celu promowanie solidarności jako wartości, głównie za pośrednictwem wolontariatu, zwiększenie zaangażowania osób młodych i organizacji w dostępne działania solidarnościowe wysokiej jakości, będące jednym ze sposobów wzmocnienia spójności, solidarności, demokracji i obywatelstwa w Europie, a także reagowanie na wyzwania społeczne i wzmocnienie społeczności, przy jednoczesnym podjęciu szczególnych starań na rzecz promowania włączenia społecznego. Ma on również wkład w zacieśnienie europejskiej współpracy, istotnej dla osób młodych.

Zespoły wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie będą miały za zadanie przede wszystkim:

-
zajęcie się jasno zdefiniowanymi niezaspokojonymi potrzebami społecznymi,
-
promowanie solidarności w państwach członkowskich,
-
umożliwienie młodym wolontariuszom zdobycia umiejętności i kompetencji przydatnych w ich rozwoju osobistym, edukacyjnym, społecznym i zawodowym,
-
przyniesienie konkretnych korzyści społecznościom, w obrębie których działania są realizowane,
-
dotarcie do młodych ludzi o mniejszych szansach, włącznie z uchodźcami, osobami ubiegającymi się o azyl i migrantami,
-
promowanie różnorodności, dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego, wspólnych wartości wolności, tolerancji i poszanowania praw człowieka oraz realizowanie projektów zwiększających umiejętności korzystania z mediów, krytyczne myślenie i zmysł inicjatywy u młodych ludzi,
-
wzmacnianie potencjału i międzynarodowego zasięgu uczestniczących organizacji,
-
podniesienie poziomu wiedzy i znajomości innych kultur i krajów wśród uczestników, oferując im możliwość tworzenia sieci kontaktów międzynarodowych umożliwiających aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i rozwój poczucia europejskiego obywatelstwa i tożsamości.

Oprócz realizacji powyższych celów, wnioski złożone w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków muszą dotyczyć jednego lub kilku spośród trzech wymienionych poniżej priorytetów:

-
europejskiego dziedzictwa kulturowego,
-
integracji obywateli państw trzecich (w tym osób ubiegających się o azyl i uchodźców),
-
reagowania na wyzwania związane z ochroną środowiska, w tym zapobiegania katastrofom, gotowości i usuwania ich skutków (z wyłączeniem natychmiastowego reagowania na katastrofy).

W ramach priorytetu europejskiego dziedzictwa kulturowego wspierane mogą być projekty odbudowy, w tym np. katedry Notre Dame w Paryżu.

4.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Kwalifikującymi się wnioskodawcami są organizacje publiczne i prywatne posiadające w okresie składania wniosków ważny certyfikat wolontariatu lub znak jakości dla wolontariatu Erasmus+.

Kwalifikują się jedynie wnioski złożone przez osoby prawne mające siedzibę w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Informacja dla brytyjskich wnioskodawców: Należy pamiętać, że kryteria kwalifikowalności muszą być przestrzegane przez cały okres trwania dotacji. Jeżeli Zjednoczone Królestwo wystąpi z UE w okresie obowiązywania dotacji i nie zawrze z UE porozumienia zapewniającego w szczególności, aby brytyjscy wnioskodawcy nadal się kwalifikowali, przestaną oni otrzymywać finansowanie ze środków UE (w miarę możliwości kontynuując udział w projekcie) lub będą zmuszeni zaprzestać udziału w projekcie na podstawie odpowiednich przepisów umowy o udzielenie dotacji dotyczących jej rozwiązania.

5.
Działania kwalifikowalne i czas trwania projektu

Do objęcia pomocą kwalifikują się następujące rodzaje działalności:

-
Zespoły wolontariuszy to działania solidarnościowe, które umożliwiają zespołom uczestników z co najmniej dwóch różnych krajów wspólne odbycie wolontariatu przez okres od dwóch tygodni do dwóch miesięcy. W ramach zespołów wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności będą wykonywać przez krótki okres zadania związane z projektem. Chociaż działania te trwają krócej, przyniosą korzyść zarówno wolontariuszom, jak i społecznościom, które korzystają z tej usługi.
-
Wizyty przygotowawcze to wizyty organizacyjne przed rozpoczęciem działań wolontariackich, które mają na celu zapewnienie wysokiej jakości działań poprzez ułatwienie i przygotowanie ustaleń administracyjnych, budowanie zaufania i zrozumienia oraz ustanowienie solidnego partnerstwa między organizacjami i zaangażowanymi osobami.
-
Działania uzupełniające to stosowne działania dodatkowe, które mają wnieść dodatkową wartość i poprawić wyniki projektu, jak również zwiększyć jego wpływ na szczeblu lokalnym, regionalnym lub europejskim. Te działania uzupełniające mają również na celu zwiększenie świadomości na temat wartości wolontariatu dla osób młodych i społeczności, jak również zwiększenie stopnia, w jakim uznaje się umiejętności i kompetencje zdobyte przez wolontariuszy.

Czas trwania projektu musi wynosić od 3 do 24 miesięcy.

6.
Budżet

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów objętych niniejszym zaproszeniem do składania wniosków wynosi 1 018 325 EUR i opiera się na rocznym programie prac Europejskiego Korpusu Solidarności na 2018 r. Wsparcie finansowe ze strony UE nie może przekroczyć 80 % łącznych kosztów kwalifikowalnych projektu.

Agencja przewiduje finansowanie dziewięciu wniosków.

Agencja zastrzega sobie prawo do niewypłacenia wszystkich dostępnych środków.

7.
Składanie wniosków

Wnioski należy składać za pomocą elektronicznego formularza wniosku o dotację (eForm). eForm dostępny jest w językach angielskim, francuskim i niemieckim pod następującym adresem internetowym: http://eacea.ec.europa.eu/_documents/eforms_en i musi być należycie wypełniony w jednym z języków urzędowych UE.

Wniosek - należycie wypełniony - należy złożyć online do dnia 19 września 2019 r. do godz. 12.00 w południe czasu obowiązującego w Brukseli.

8.
Szczegółowe informacje

Szczegółowe warunki niniejszego zaproszenia do składania wniosków określone są w przewodniku dla zespołów wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie, dostępnym pod następującym adresem:

https://eacea.ec.europa.eu/european-solidarity-corps/funding_en

Przewodnik dla zespołów wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie jest integralną częścią niniejszego zaproszenia do składania wniosków, a określone w nim warunki uczestnictwa i finansowania mają w całości zastosowanie do niniejszego zaproszenia.

1 Dz.U. L 250 z 4.10.2018, s. 1.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.196.22

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków 2018 - EAC/A01/2019 - Europejski Korpus Solidarności - Zespoły wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie.
Data aktu: 12/06/2019
Data ogłoszenia: 12/06/2019