Strategiczne Forum ds. Ważnych Projektów Stanowiących Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 30 stycznia 2018 r.
ustanawiająca Strategiczne Forum ds. Ważnych Projektów Stanowiących Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania

(2018/C 39/03)

(Dz.U.UE C z dnia 2 lutego 2018 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykułem 173 Traktatu powierzono Unii i państwom członkowskim zadanie zapewnienia warunków niezbędnych dla konkurencyjności przemysłu Unii.

(2) Zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) Traktatu pomoc przeznaczona na wspieranie realizacji ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania może zostać uznana za zgodną z rynkiem wewnętrznym.

(3) Skuteczna strategia przemysłowa powinna opierać się na atutach i mocnych stronach Europy w strategicznych łańcuchach wartości w zakresie nowych technologii, co często wymaga wspólnych, skoordynowanych wysiłków i inwestycji ze strony organów publicznych i przedstawicieli przemysłu z różnych państw członkowskich.

(4) Potrzebne jest większe zaangażowanie ze strony państw członkowskich oraz przemysłu w celu wsparcia ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (tzw. projekty IPCEI) 1 , które mogą odgrywać istotną rolę w promowaniu strategii politycznych i działań w obszarach kluczowych dla rozwoju gospodarczego.

(5) W komunikacie Komisji zatytułowanym "Inwestowanie w inteligentny, innowacyjny i zrównoważony przemysł. Odnowiona strategia dotycząca polityki przemysłowej UE" 2  wezwano do ustanowienia strategicznego forum z udziałem najważniejszych zainteresowanych stron w celu określenia kluczowych łańcuchów wartości i projektów inwestycyjnych oraz monitorowania postępów.

(6) W związku z powyższym Komisja musi odwołać się do wiedzy fachowej specjalistów działających w ramach organu doradczego.

(7) Konieczne jest zatem ustanowienie grupy ekspertów w dziedzinie strategicznych łańcuchów wartości i projektów inwestycyjnych, w szczególności w odniesieniu do ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania, oraz zdefiniowanie jej zadań i struktury.

(8) Grupa powinna udzielać Komisji porad oraz być źródłem wiedzy fachowej, tak aby pomóc w tworzeniu wspólnej unijnej wizji w zakresie kluczowych dla Europy łańcuchów wartości oraz ułatwić osiąganie porozumień w sprawie opracowywania i realizacji nowych projektów inwestycyjnych w kluczowych dla Europy łańcuchach wartości dzięki współpracy i koordynacji działań organów publicznych oraz najważniejszych zainteresowanych stron z różnych państw członkowskich.

(9) W skład grupy powinni wchodzić wysokiego szczebla urzędnicy z właściwych organów państw członkowskich, wysokiego szczebla przedstawiciele innych podmiotów publicznych, takich jak organy Unii i organizacje międzynarodowe (działające w obszarach takich jak technologia i innowacje, energetyka, transport, inwestycje, analiza ekonomiczna, bezpieczeństwo i obrona), wysokiego szczebla przedstawiciele organizacji reprezentujących interesy środowisk akademickich i badawczych, sektora finansów, przemysłu, małych i średnich przedsiębiorstw oraz pracowników, a także osoby fizyczne powołane do działania we własnym imieniu.

(10) Należy ustanowić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy.

(11) Dane osobowe należy przetwarzać zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady 3 .

(12) Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji. W odpowiednim czasie Komisja rozważy celowość przedłużenia tego okresu,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Przedmiot

Ustanawia się Strategiczne Forum ds. Ważnych Projektów Stanowiących Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania (zwane dalej "grupą").

Artykuł  2

Mandat i zadania

Mandatem grupy jest ułatwianie porozumień między organami publicznymi i najważniejszymi zainteresowanymi stronami z różnych państw członkowskich w sprawie realizacji nowych ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania oraz tworzenie wspólnej unijnej wizji na rzecz wspólnych, skoordynowanych wysiłków i inwestycji w obszarze kluczowych łańcuchów wartości.

Zadania grupy obejmują w szczególności:

a)
doradzanie Komisji w zakresie kluczowych dla Europy łańcuchów wartości, definiowanych jako łańcuchy wartości o strategicznym znaczeniu dla Europy, wymagające wspólnych, skoordynowanych działań i inwestycji ze strony organów publicznych i przedstawicieli przemysłu z różnych państw członkowskich, tak aby Europa pozostała lub stała się światowym liderem w kluczowych obszarach przemysłu;
b)
pomoc Komisji w budowaniu wspólnej europejskiej wizji w zakresie tych kluczowych łańcuchów wartości, podzielanej przez państwa członkowskie i najważniejsze zainteresowane strony;
c)
doradzanie Komisji w zakresie ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania, które powinny być zrealizowane w ramach kluczowych łańcuchów wartości;
d)
pomoc Komisji w ustanowieniu mechanizmów współpracy i koordynacji działań organów publicznych oraz najważniejszych zainteresowanych stron z różnych państw członkowskich w celu ułatwienia osiągania porozumień w sprawie realizacji nowych istotnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania;
e)
wspieranie Komisji w monitorowaniu osiągniętych postępów; składanie sprawozdań na temat utrudnień oraz przeszkód napotykanych przy opracowywaniu i realizacji ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania; oraz proponowanie rozwiązań w celu przezwyciężenia tych przeszkód i utrudnień;
f)
doradzanie Komisji w zakresie środków wspomagających koniecznych do zapewnienia skutecznej realizacji nowych istotnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania;
g)
doradzanie Komisji w zakresie alternatywnych rozwiązań wspierających wspólne, skoordynowane inwestycje w kluczowych łańcuchach wartości, w przypadku gdy nie jest możliwa realizacja ważnego projektu stanowiącego przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania.
Artykuł  3

Konsultacje

Komisja może konsultować się z grupą w każdej sprawie dotyczącej przemysłowych łańcuchów wartości mających strategiczne znaczenie dla Europy i powiązanych inwestycji.

Artykuł  4

Członkostwo

1. 
W skład grupy wchodzi nie więcej niż 50 członków.
2. 
Członkami są
a)
osoby fizyczne powołane do działania we własnym imieniu;
b)
organizacje reprezentujące interesy środowisk akademickich i badawczych, sektora finansów, przemysłu, małych i średnich przedsiębiorstw oraz pracowników;
c)
organy państw członkowskich;
d)
inne podmioty publiczne.
3. 
Członkowie powołani do działania we własnym imieniu działają niezależnie i w interesie publicznym.
4. 
Organy państw członkowskich, organizacje oraz inne podmioty publiczne mianują swoich przedstawicieli i ponoszą odpowiedzialność za to, by ich przedstawiciele wykazywali wysoki poziom wiedzy fachowej. Dyrekcja Generalna Komisji ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP ("DG GROW") może odrzucić wysuniętą przez organizację kandydaturę na przedstawiciela, jeśli uzna ją za niewłaściwą w świetle wymogów określonych w rozdziale 4 zaproszenia do zgłaszania kandydatur, o którym mowa w art. 5. W takim przypadku dana organizacja proszona jest o wyznaczenie innego przedstawiciela.
5. 
Członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy ekspertów, którzy - zdaniem odpowiednich służb Komisji - nie spełniają warunków określonych w art. 339 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej lub którzy złożą rezygnację, nie będą już zapraszani do udziału w posiedzeniach grupy i mogą zostać zastąpieni na okres, jaki pozostaje do wygaśnięcia ich kadencji.
Artykuł  5

Proces wyboru członków

1. 
Wybór członków grupy wymienionych w art. 4 ust. 2 lit. a) i b) odbywa się w drodze otwartego zaproszenia do zgłaszania kandydatur publikowanego w rejestrze grup ekspertów Komisji i podobnych zespołów ("rejestr grup ekspertów"). Zaproszenie do zgłaszania kandydatur może ponadto zostać opublikowane za pośrednictwem innych środków, np. na odpowiednich stronach internetowych. Zaproszenie do zgłaszania kandydatur jasno określa kryteria wyboru członków, w tym wymaganą wiedzę fachową oraz interesy, które mają być reprezentowane w ramach wykonywanej pracy. Minimalny termin na zgłaszanie kandydatur wynosi cztery tygodnie.
2. 
Osoby ubiegające się o powołanie na członków grupy jako osoby występujące we własnym imieniu muszą ujawnić wszelkie okoliczności, które mogłyby prowadzić do wystąpienia konfliktu interesów. W szczególności Komisja wymaga od tych osób złożenia jako części ich zgłoszenia oświadczenia o braku konfliktu interesów w oparciu o standardowy formularz oświadczenia dla grup ekspertów oraz aktualnego życiorysu (CV). Złożenie należycie wypełnionego formularza oświadczenia o braku konfliktu interesów jest konieczne, aby móc zostać powołanym na członka grupy jako osoba występująca we własnym imieniu. Ocenę konfliktu interesów przeprowadza się zgodnie ze stosowanymi przez Komisję przepisami horyzontalnymi dotyczącymi grup ekspertów ("przepisy horyzontalne").
3. 
Do mianowania organizacji wymagana jest rejestracja w rejestrze służącym przejrzystości.
4. 
Członków grupy powołuje dyrektor generalny DG GROW spośród specjalistów posiadających kompetencje w dziedzinach, o których mowa w art. 2 i 3, i którzy odpowiedzieli na zaproszenie do zgłaszania kandydatur.
5. 
Członkowie są powoływani na okres dwóch lat. Pełnią oni swoje funkcje do czasu ich zastąpienia lub do końca swojej kadencji. Kadencja jest odnawialna.
6. 
DG GROW ustanawia listę rezerwową odpowiednich kandydatów, która może być wykorzystywana w celu powoływania zastępców członków. Przed umieszczeniem nazwisk kandydatów na liście rezerwowej DG GROW zwraca się do nich z prośbą o zgodę.
Artykuł  6

Przewodniczący

Grupie przewodniczy dyrektor generalny DG GROW.

Artykuł  7

Tryb pracy

1. 
Grupa podejmuje działania na wniosek DG GROW zgodnie z przepisami horyzontalnymi.
2. 
Posiedzenia grupy odbywają się zwyczajowo w pomieszczeniach Komisji w Brukseli.
3. 
Obsługę sekretariatu zapewnia DG GROW. W posiedzeniach grupy i jej podgrup mogą uczestniczyć urzędnicy z pozostałych departamentów Komisji zainteresowani określonymi pracami grupy.
4. 
W porozumieniu z DG GROW grupa może, po uzyskaniu zwykłej większości głosów swoich członków, podjąć decyzję o otwarciu obrad dla publiczności.
5. 
Protokół z dyskusji nad każdym punktem porządku obrad oraz opinie przedstawione przez grupę są konstruktywne i wyczerpujące. Protokół jest sporządzany przez sekretariat, pod nadzorem przewodniczącego.
6. 
Grupa przyjmuje swoje opinie, zalecenia lub sprawozdania w drodze konsensusu. Jeżeli odbywa się głosowanie, jego wynik rozstrzygany jest zwykłą większością głosów członków. Członkowie, którzy zagłosowali przeciwko, mają prawo do załączenia do opinii, zaleceń lub sprawozdań dokumentu uzasadniającego ich stanowisko.
Artykuł  8

Podgrupy

1. 
DG GROW może ustanowić podgrupy w celu zbadania szczegółowych zagadnień, w oparciu o zakres zadań ustalony przez DG GROW. Podgrupy działają zgodnie z przepisami horyzontalnymi i składają sprawozdania grupie. Po wypełnieniu swojego mandatu podgrupy są rozwiązywane.
2. 
Członkowie podgrup niebędący członkami grupy są wybierani w drodze otwartego zaproszenia do zgłaszania kandydatur, zgodnie z art. 5 oraz z przepisami horyzontalnymi.
3. 
Poszczególni członkowie mogą zostać wyznaczeni na sprawozdawców w zakresie konkretnego zagadnienia. Pomiędzy posiedzeniami prace prowadzone są drogą elektroniczną.
Artykuł  9

Zaproszeni eksperci

DG GROW może zapraszać ekspertów posiadających szczególne kompetencje w dziedzinie uwzględnionej w porządku obrad do wzięcia doraźnego udziału w pracach grupy lub podgrup.

Artykuł  10

Obserwatorzy

1. 
Osoby prywatne, organizacje i podmioty publiczne mogą otrzymać status obserwatora, zgodnie z przepisami horyzontalnymi, w drodze bezpośredniego zaproszenia.
2. 
Organizacje i podmioty publiczne posiadające status obserwatora wyznaczają swoich przedstawicieli.
3. 
Przewodniczący może zezwolić obserwatorom i ich przedstawicielom na wzięcie udziału w dyskusjach grupy i udostępnienie swojej fachowej wiedzy. Nie mają oni jednak prawa głosu i nie uczestniczą w formułowaniu zaleceń ani opinii grupy.
Artykuł  11

Regulamin wewnętrzny

Na wniosek DG GROW i w porozumieniu z nią grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny zwykłą większością głosów członków, na podstawie wzoru regulaminu grup ekspertów, zgodnie z przepisami horyzontalnymi.

Artykuł  12

Tajemnica służbowa i przetwarzanie informacji niejawnych

Członkowie grupy i podgrup oraz ich przedstawiciele, a także zaproszeni eksperci i obserwatorzy podlegają wymogowi zachowania tajemnicy służbowej - który na mocy traktatów i ich przepisów wykonawczych dotyczy wszystkich członków instytucji i ich pracowników - oraz przestrzegają przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w decyzjach Komisji (UE, Euratom) 2015/443 4  i (UE, Euratom) 2015/444 5 . W przypadku nieprzestrzegania przez nich powyższych zobowiązań Komisja może zastosować wszelkie właściwe środki.

Artykuł  13

Przejrzystość

1. 
Grupa oraz jej podgrupy zostają wpisane do rejestru grup ekspertów Komisji.
2. 
W odniesieniu do składu grupy w rejestrze grup ekspertów publikowane są następujące dane:
a)
nazwiska osób fizycznych powołanych do działania we własnym imieniu;
b)
nazwy organizacji członkowskich; należy ujawnić reprezentowane interesy;
c)
nazwy innych podmiotów publicznych;
d)
nazwiska lub nazwy obserwatorów;
e)
nazwy organów państw członkowskich.
3. 
Wszystkie istotne dokumenty, takie jak porządki obrad, protokoły i opinie uczestników, udostępnia się w rejestrze grup ekspertów bądź za pomocą wskazanego we wspomnianym rejestrze linku do strony internetowej, na której można znaleźć odpowiednie informacje. Dostęp do podanych stron internetowych nie wymaga rejestrowania się przez użytkowników ani nie podlega innym ograniczeniom. W szczególności porządek obrad oraz inne istotne dokumenty referencyjne są publikowane w odpowiednim czasie przed posiedzeniem, a protokoły - terminowo po posiedzeniu. Wyjątki od zasady publikowania przewiduje się jedynie w przypadku uznania, że ujawnienie danego dokumentu naruszyłoby ochronę interesu publicznego lub prywatnego, jak określono w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady 6 .
Artykuł  14

Koszty związane z posiedzeniami

1. 
Osoby uczestniczące w pracach grupy i jej podgrup nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.
2. 
Koszty podróży służbowych i pobytu ponoszone przez osoby uczestniczące w pracach grupy i jej podgrup są zwracane przez Komisję. Zwrot kosztów następuje zgodnie z obowiązującymi przepisami Komisji oraz w granicach dostępnych środków przyznanych departamentom Komisji w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.
Artykuł  15

Stosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 maja 2020 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 stycznia 2018 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Komisja udostępnia zasady pomocy państwa (Dziennik Urzędowy C 188 z dnia 20 czerwca 2014 r.), opracowane specjalnie w celu udzielenia państwom członkowskim wskazówek co do sposobu przekazywania finansowania publicznego na rzecz zintegrowanych projektów IPCEI, które muszą mieć wyraźne pozytywne efekty zewnętrzne dla szerokiej części gospodarki i społeczeństwa Unii, na przykład w zakresie kluczowych technologii prorozwojowych. Kluczowe technologie prorozwojowe to technologie oparte na wiedzy i powiązane z intensywnością badań i rozwoju, krótkimi cyklami innowacji, dużymi nakładami kapitałowymi oraz wysokimi kwalifikacjami pracowników - COM(2012) 341.
2 COM(2017) 479 final.
3 Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1).
4 Decyzja Komisji (UE, Euratom) 2015/443 z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie bezpieczeństwa w Komisji (Dz.U. L 72 z 17.3.2015, s. 41).
5 Decyzja Komisji (UE, Euratom) 2015/444 z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie przepisów bezpieczeństwa dotyczących ochrony informacji niejawnych UE (Dz.U. L 72 z 17.3.2015, s. 53).
6 Wyjątki te przewidziano w celu ochrony bezpieczeństwa publicznego, spraw wojskowych, stosunków międzynarodowych, polityki finansowej, pieniężnej lub gospodarczej, prywatności i integralności osoby fizycznej, interesów handlowych, postępowania sądowego i opinii prawnej, kontroli/dochodzenia/audytu oraz procesu decyzyjnego instytucji.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2018.39.3

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Strategiczne Forum ds. Ważnych Projektów Stanowiących Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania.
Data aktu: 30/01/2018
Data ogłoszenia: 02/02/2018