[COM(2018) 99 final - 2018/0047 (COD)]"Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie europejskich dostawców usług w zakresie finansowania społecznościowego dla przedsiębiorstw"
[COM(2018) 113 final - 2018/0048 (COD)]
(2018/C 367/13)
(Dz.U.UE C z dnia 10 października 2018 r.)
Sprawozdawca: Daniel MAREELS
Wniosek o konsultację |
Parlament Europejski, 16.4.2018 Rada Unii Europejskiej, 27.3.2018 |
Podstawa prawna |
Art. 114 i art. 53 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej |
Sekcja odpowiedzialna |
Sekcja ds. Unii Gospodarczej i Walutowej oraz Spójności Gospodarczej i Społecznej |
Data przyjęcia przez sekcję |
27.6.2018 |
Data przyjęcia na sesji plenarnej |
11.7.2018 |
Sesja plenarna nr |
536 |
Wynik głosowania (za/przeciw/wstrzymało się) |
146/0/1 |
Ogólne - poparcie dla inicjatywy
Wnioski - dobra podstawa, niemniej potrzebne są dodatkowe środki ochronne
W odniesieniu do dostawców usług finansowania społecznościowego
W odniesieniu do przedsiębiorstw korzystających z finansowania społecznościowego
W odniesieniu do (potencjalnych) inwestorów
Inne uwagi
Ostrożny start, budowanie wiarygodności i myśl o przyszłości
Bruksela, dnia 11 lipca 2018 r.
|
Luca JAHIER |
|
Przewodniczący |
|
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego |
1 Zob. pkt 3.1 do 3.4.
5 Również Komisja przyjęła komunikat, w którym wezwała do przyspieszenia reform. Zob. COM(2016) 601 final.
7 Oprócz wymienionego w punkcie 2.5 planu działania chodzi o "Plan działania na rzecz zrównoważonego finansowania".
13 Zob. uzasadnienie wniosku dotyczącego rozporządzenia i art. 1-9 wniosku dotyczącego rozporządzenia.
14 Zob. art. 16 wniosku dotyczącego rozporządzenia. Arkusz kluczowych informacji inwestycyjnych, który musi zostać udostępniony zainteresowanym stronom, zawiera następujące zalecenie: "[...] nie należy w projekty oparte na finansowaniu społecznościowym inwestować więcej niż 10 % swojego majątku netto".
15 W ocenie skutków uwzględniono cztery opcje polityki. Zob. wniosek dotyczący rozporządzenia, rozdział 3, "Ocena skutków".
16 Włącznie z tymi wynikającymi z dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID II), dyrektywy w sprawie usług inwestycyjnych (PSD) i dyrektywy w sprawie zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (AIFMD).
17 W zależności od tego, czy zainteresowana strona jest przedsiębiorcą, czy inwestorem.
18 Jest to jeden z czynników środowiskowych, na które zwrócono uwagę w pkt 3.9.
19 Zob. pkt 3.8.
20 Zob. motyw 16 wniosku dotyczącego rozporządzenia.
21 Zob. pkt 3.10.
22 Przykładowo na ich witrynie internetowej.
23 Przykładowo we wszystkich dokumentach przeznaczonych dla zainteresowanych stron.
24 Niezależnie od rozporządzenia w sprawie nadzoru i kwestii, o której mowa w pkt 3.15.
25 Motyw 4 wniosku dotyczącego rozporządzenia.
26 Np. akcje lub podobne papiery wartościowe.
27 Zob. motyw 11 wniosku dotyczącego rozporządzenia.
28 Rozporządzenie w sprawie prospektu emisyjnego (które wejdzie w życie w lipcu 2018 r.) nie zawiera wyjątku dla finansowania społecznościowego. W wielu państwach, w tym w Belgii, wprowadzono własny system ustalania wyjątków. Wyjątek dotyczy transakcji do 8 mln EUR, które nie zostały zharmonizowane (powyżej tej kwoty w każdym przypadku wymagany jest prospekt emisyjny). W efekcie każde państwo członkowskie opracowuje obecnie własny system zwolnień z prospektu emisyjnego w odniesieniu do transakcji finansowania społecznościowego, czego skutkiem jest fragmentacja rynku. Platformy, które pragną działać w kilku państwach członkowskich, zmuszone są zatem za każdym razem kontrolować przepisy krajowe i ich przestrzegać. Wniosek pozostaje ograniczony do transakcji poniżej 1 mln EUR, a zatem w niewielkim stopniu wpływa na rynek finansowania społecznościowego dla transakcji powyżej tej kwoty.
29 Artykuł 15 projektu rozporządzenia
30 Zob. art. 16 wniosku dotyczącego rozporządzenia.
31 Z wyjątkiem właściwych organów krajowych. Zob. art. 16 ust. 8 wniosku dotyczącego rozporządzenia.
32 "Arkusz kluczowych informacji inwestycyjnych sporządzony jest w jednym z języków urzędowych danego państwa członkowskiego lub w języku zwyczajowo przyjętym w sferze finansów międzynarodowych". Inwestor może "zażądać od dostawcy przetłumaczenia (wyżej wymienionego) arkusza na język wybrany przez inwestora", jednak dostawca nie ma żadnego obowiązku tego tłumaczenia dostarczać. Zob. art. 16 wniosku dotyczącego rozporządzenia.
33 Banki i spółki giełdowe podlegają systemowi MiFID, a platformy finansowania społecznościowego są z tego zwolnione (zob. wniosek dotyczący dyrektywy). Te ostatnie podlegają szczególnym zasadom, jak określono we wniosku dotyczącym rozporządzenia.
34 ESMA stwierdziła, że "inwestycje oparte na finansowaniu społecznościowym niosą ze sobą ryzyko finansowania terroryzmu, w szczególności gdy platformy nie prowadzą analizy due diligence wobec właścicieli projektów lub prowadzą ją jedynie w ograniczonym stopniu, a ich projekty, otwarcie lub w tajemnicy, gromadzą fundusze na finansowanie terrorystów" ESMA, "Questions and Answers Investment-based crowdfunding: money laundering/terrorist financing" [Pytania i odpowiedzi dotyczące opartego na inwestycjach finansowania społecznościowego: pranie pieniędzy/finansowanie terroryzmu]. Zob. https://www.esma. europa.eu/sites/default/files/library/2015/11/esma_2015_1005_qa_crowdfunding_money_laundering_and_terrorist_financing.pdf.
35 Zob. wniosek dotyczący rozporządzenia. W szczególności art. 9 stanowi, że płatności na rzecz transakcji finansowania społecznościowego muszą być przeprowadzane za pośrednictwem podmiotów, którym udzielono zezwolenia na mocy dyrektywy w sprawie usług płatniczych i które w związku z tym podlegają czwartej dyrektywie w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy, niezależnie od tego, czy płatność jest przeprowadzana przez samą platformę czy przez osobę trzecią. Art. 9 stanowi również, że dostawcy finansowania społecznościowego muszą zapewnić, by właściciele projektów akceptowali finansowanie ofert finansowania społecznościowego lub jakąkolwiek płatność wyłącznie za pośrednictwem podmiotu, któremu udzielono zezwolenia na mocy dyrektywy w sprawie usług płatniczych. Art. 10 wprowadza wymogi dotyczące "nieposzlakowanej opinii" kierownictwa, w tym niekaralność, jeżeli chodzi o naruszenia prawodawstwa dotyczącego przeciwdziałania praniu pieniędzy. Art. 13 zobowiązuje właściwe organy krajowe, w tym właściwe organy krajowe wyznaczone na mocy przepisów dyrektywy (UE) 2015/849, do zawiadamiania ESMA o wszelkich kwestiach, które są istotne na mocy dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz dotyczą platformy finansowania społecznościowego. W oparciu o te informacje ESMA może następnie cofnąć licencję.
36 Artykuł 38 wniosku dotyczącego rozporządzenia
37 Zob. art. 38 wniosku dotyczącego rozporządzenia. Podsumowując, stanowi on, że w określonym terminie (2 lat) Komisja powinna przedstawić Parlamentowi i Radzie sprawozdanie na temat stosowania rozporządzenia. Sprawozdanie to musi zawierać ocenę tego, czy istnieje "konieczność i proporcjonalność nałożenia na dostawców finansowania społecznościowego obowiązku przestrzegania krajowych przepisów wdrażających dyrektywę (UE) 2015/849 w odniesieniu do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu". W stosownych przypadkach sprawozdaniu temu powinien towarzyszyć wniosek ustawodawczy.
38 Zob. poprzedni przypis; na podstawie wyżej wymienionego art. 38 wydaje się, że jest to jedyny moment, w którym można rozstrzygnąć tę kwestię.
39 W szczególności bierze się tutaj pod uwagę obowiązki nałożone na dłużników zalegających ze spłatą m.in. odsetek i dywidend na podstawie obowiązków dotyczących przejrzystości, w tym obowiązków dotyczących ujawniania informacji i sprawozdawczości.
40 Chodzi o kolejny czynnik środowiskowy, na który zwrócono uwagę w pkt 3.9.