P8_TC1-COD(2016)0187 Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 3 października 2017 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/… ustanawiającego środki zarządzania, ochrony i kontroli obowiązujące na obszarze konwencji Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT) oraz zmieniającego rozporządzenia Rady (WE) nr 1936/2001, (WE) nr 1984/2003 i (WE) nr 520/2007.

P8_TC1-COD(2016)0187
Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 3 października 2017 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/... ustanawiającego środki zarządzania, ochrony i kontroli obowiązujące na obszarze konwencji Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT) oraz zmieniającego rozporządzenia Rady (WE) nr 1936/2001, (WE) nr 1984/2003 i (WE) nr 520/2007

(Jako że pomiędzy Parlamentem i Radą osiągnięte zostało porozumienie, stanowisko Parlamentu odpowiada ostatecznej wersji aktu prawnego, rozporządzenia (UE) 2017/2107.)

ZAŁĄCZNIK 

OŚWIADCZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

Parlament Europejski wyraża głębokie zaniepokojenie faktem, że w 2017 r. Komisja proponuje wdrożyć zalecenia Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT) z 2008 r. Oznacza to, że od prawie 10 lat Unia nie przestrzega spoczywających na niej zobowiązań międzynarodowych.

Taki stan rzeczy można zaskarżyć w Trybunale Sprawiedliwości i zarzucić mu, że psuje opinię Unii jako lidera w dziedzinie zrównoważonego rozwoju na forach międzynarodowych, co więcej - skutkuje on również brakiem pewności prawnej dla operatorów statków, a ponadto prowadzi do uzasadnionej krytyki ze strony zainteresowanych podmiotów: instytucje mają przyjąć zalecenia ICCAT (a zwłaszcza zalecenie dotyczące włócznika śródziemnomorskiego - najbardziej znanego gatunku, w stosunku którego ICCAT przyjęła w ubiegłym roku wieloletni plan odbudowy), które są przestarzałe i nieaktualne.

Może to doprowadzić do paradoksalnej sytuacji przyjęcia przez Unię, w drodze niniejszego rozporządzenia, środków dotyczących włócznika, które zostały w międzyczasie zastąpione nowym planem naprawczym mającym już zastosowanie do operatorów od kwietnia 2017 r. Sytuacja ta jest nie do przyjęcia pod względem prawnym i - co najważniejsze - pod względem politycznym.

Jest ona tym bardziej nie do przyjęcia, że Komisja, po upływie prawie sześciu miesięcy od przyjęcia przez ICCAT zalecenia 16-05 dotyczącego włócznika śródziemnomorskiego, nie przyjęła żadnego wniosku w sprawie transpozycji tego zalecenia, choć uznaje się ogólnie, że stan stad włócznika jest krytyczny, zaś plan naprawy ma już zastosowanie do operatorów. Należy zauważyć, że transpozycja zalecenia nie jest skomplikowana, jako że odnośne przepisy zostały już przyjęte i konieczne są jedynie niewielkie zmiany tekstu.

Parlament Europejski wzywa Komisję do przekazania wszelkich przyszłych wniosków dotyczących transpozycji zaleceń regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem w ciągu maksymalnie sześciu miesięcy od daty ich przyjęcia.

W kwestii treści planu odbudowy:

Parlament Europejski z zadowoleniem przyjmuje zalecenie ICCAT 16-05 ustanawiające wieloletni plan odbudowy populacji włócznika śródziemnomorskiego.

Parlament Europejski uznaje wymiar społeczno-gospodarczy rybołówstwa przybrzeżnego na Morzu Śródziemnym i potrzebę stopniowego podejścia i elastyczności w zarządzaniu nim.

Podkreśla, że jeżeli plan odbudowy zasobów włócznika ma się powieść, działania muszą podjąć również sąsiadujące państwa trzecie, aby możliwe było skuteczne zarządzanie tym gatunkiem.

Ponadto zwraca uwagę, że należy dokonywać sprawiedliwego rozdziału kwot pomiędzy operatorów, ze zwróceniem uwagi na wartości produkcji i obrotu. Kwoty nielegalnie poławiane za pomocą pławnic nie powinny być uwzględniane w obliczeniach historycznych wielkości połowów oraz praw połowowych.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2018.346.236/2

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: P8_TC1-COD(2016)0187 Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 3 października 2017 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/… ustanawiającego środki zarządzania, ochrony i kontroli obowiązujące na obszarze konwencji Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT) oraz zmieniającego rozporządzenia Rady (WE) nr 1936/2001, (WE) nr 1984/2003 i (WE) nr 520/2007.
Data aktu: 03/10/2017
Data ogłoszenia: 27/09/2018