Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2016/C 459/12)

(Dz.U.UE C z dnia 9 grudnia 2016 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 .

JEDNOLITY DOKUMENT

"NOVAC AFUMAT DIN ŢARA BÂRSEI"

Nr UE: RO-PDO-0005-01183 - 20.11.2013

ChOG ( ) ChNP (X)

1.
Nazwa

"Novac afumat din Ţara Bârsei"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Rumunia

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.7 Świeże ryby, małże i skorupiaki oraz produkty wytwarzane z nich

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Novac afumat din Ţara Bârsei" to filety wędzonej ryby otrzymywane z tołpygi pstrej (Arystichthys nobilis). Do obrotu wprowadza się filety wędzone.

Właściwości organoleptyczne

Wygląd:

-
filety wędzonej ryby o masie 100-400 g,
-
filety wędzonej ryby o gładkiej powierzchni, która nie jest przebarwiona i na której nie ma pozostałości skóry.

Barwa:

-
złota od strony skóry,
-
czerwonawo brązowa od strony mięśni.

Smak i aromat:

-
aromat wolny od zapachu mułu, osadów rzecznych lub wodorostów,
-
charakterystyczny aromat ryby wędzonej na gorąco.

Właściwości fizyczne i chemiczne:

Chlorek sodu: maksymalnie 5 %

Wilgotność: 65-75 %

Białka: maksymalnie 11 %

Tłuszcz: maksymalnie 4 %

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Tołpyga pstra żywi się głównie zooplanktonem a także w niewielkich ilościach glonami planktonicznymi oraz owadami i ich larwami.

Tołpyga pstra stanowi surowiec produktu końcowego jakim jest "Novac afumat din Ţara Bârsei" i pozyskuje się ją w wyniku trzyletniego cyklu hodowlanego w gospodarstwach rybackich na wyznaczonym obszarze geograficznym. Ryby wybiera się spośród ryb o masie od 1 200 do 2 000 g.

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy produkcji "Novac afumat din Ţara Bârsei" mają miejsce na wyznaczonym obszarze geograficznym. Produkcja "Novac afumat din Ţara Bârsei" obejmuje następujące etapy: hodowla tołpygi pstrej, przyjęcie (kondycjo-nowanie i przechowywanie), wstępne przetwarzanie (czyszczenie z łusek, odcinanie głowy, patroszenie, mycie), filetowanie, solenie, wędzenie i dojrzewanie ryby.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazw

-

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

-

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar geograficzny obejmuje administracyjne terytorium gmin: Dumbrăviț a, Feldioara, Hălchiu, Bod oraz Hărman. Są to miejscowości położone w dorzeczu rzeki Aluty a granice obszaru wyznaczają: na północy granica administracyjna gminy Măierus, rzeka Aluta na wschodzie, na południowym wschodzie granica administracyjna gminy Prejmer, na południu granica administracyjna gmin Braș ov i Sânpetru, na południowym zachodzie granica administracyjna gminy Codlea, na zachodzie góry Perș ani, a na północnym zachodzie granica administracyjna gminy Crizbav.

grafika

5.
Związek z obszarem geograficznym

Czynniki naturalne

Wody podziemne:

Z hydrogeologicznego punktu widzenia na obszarze występują warstwy wodonośne w skałach wapniowych i zlepieńce na skraju depresji Bârsei. Szczeliny i otwory, którymi spływa woda z opadów atmosferycznych (deszcze, śnieg) oraz stoki, na których występują liczne źródła, zasilają sieć hydrograficzną. Woda w strumieniach płynących przez te obszary, na których występują twarde krzemionkowe skały, jest czysta, o neutralnym pH i tworzy doskonałe warunki dla rozwoju tołpygi pstrej.

Gleba:

Położony na obszarze górskim wyznaczony obszar geograficzny odznacza się jednak pewnymi właściwościami typowymi dla równin. Gleby w gospodarstwach rybackich położonych na wyznaczonym obszarze geograficznym mają charakter hydromorficzny i obejmują bagna (gleby glejowe, czarnoziemy) i podmokłe łąki, które sprzyjają rozwojowi organizmów, którymi żywi się ten gatunek ryb.

Chronione obszary wiejskie:

Produkcja "Novac afumat din Ţara Bârsei" jest ściśle związana z jego miejscem pochodzenia na wyznaczonym obszarze geograficznym, na którym, dzięki bliskości obszarów zalewowych rzeki Aluty i jej dopływów, znajdują się źródła wody niezbędne do hodowli ryb.

Na wielkość produkcji i jakość tołpygi pstrej korzystnie wpływa rodzaj gleb, na jakich położone są gospodarstwa rybackie oraz różnorodność i jakość naturalnych zasobów pożywienia.

Czynnik ludzki

Wysoka wydajność (300 kg/ha) sprzyja przetwórstwu i konserwacji tołpygi pstrej. Jedną z metod przetwórstwa jest wędzenie na gorąco, stosowane od wieków.

Większość czynności związanych z produkcją "Novac afumat din Ţara Bârsei" wykonuje się ręcznie. To oznacza, że doświadczenie i umiejętności miejscowej ludności odgrywają ważną rolę.

W trakcie produkcji, na etapach które decydują o właściwościach produktu, stosowane są stare miejscowe techniki solenia i wędzenia.

Specyfika produktu

Poniżej wymieniono charakterystyczne właściwości "Novac afumat din Ţara Bârsei":

-
niska zawartość tłuszczu (co najwyżej 4 %) w porównaniu do zawartości tłuszczu w rybach hodowanych w gospodarstwach rybackich położonych poza wyznaczonym obszarem geograficznym, z uwagi na powolne tempo wzrostu tołpygi pstrej w wodzie, która charakteryzuje się niskimi temperaturami (latem maksymalnie 24 °C),
-
zwarta struktura filetów na skutek stosowanego pożywienia; jakość planktonu zależy od czynników naturalnych takich jak czystość wody i hydromorficzny charakter gleb, które są charakterystyczne dla tego obszaru i które sprzyjają rozwojowi organizmów stanowiących pożywienie tego gatunku ryb,
-
przyjemny aromat, jaki nadaje produktowi wędzenie na gorąco, w trakcie którego wykorzystuje się trociny bukowe pochodzące z wyznaczonego obszaru geograficznego,
-
zazwyczaj filety tołpygi pstrej uzyskane poza wyznaczonym obszarem geograficznym pochodzą od ryb o dwuletnim cyklu wzrostu i ważą ponad 4 000 g.

Czynniki naturalne wyznaczonego obszaru geograficznego wpływają na właściwości produktu. Jednak to dopiero połączenie tych czynników naturalnych i doświadczenia w praktykach hodowli ryb i wędzenia filetów nadaje produktowi jego unikalny charakter.

Od niepamiętnych czasów ludzie z tego obszaru łowili ryby i konserwowali je za pomocą wędzenia na gorąco w dymie z trocin bukowych. Tradycyjna metoda wędzenia na gorąco stanowi podstawę procesu konserwacji. Wędzenie i gotowanie odbywają się w pomieszczeniu w temperaturze 75-80 °C, przy czym wnętrze produktu osiąga temperaturę 70 °C, przynajmniej na 5 minut przy 25 % wilgotności.

Na tematycznych targach konsumenci doceniają właściwości filetów z tołpygi pstrej wędzone na gorąco.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

www.madr.ro http://www.madr.ro/docs/ind-alimentara/produse-traditionale/caiet-sarcini-novac-afumat-din-tara-barsei-igp-.pdf

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2016.459.28

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 09/12/2016
Data ogłoszenia: 09/12/2016