(2015/C 179/03)(Dz.U.UE C z dnia 2 czerwca 2015 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W art. 173 ust. 1 Traktatu Unii i państwom członkowskim powierzono zadanie czuwania nad zapewnieniem warunków niezbędnych dla konkurencyjności przemysłu Unii, w szczególności poprzez wspieranie środowiska sprzyjającego współpracy między przedsiębiorstwami. W art. 173 ust. 2 w szczególności wezwano państwa członkowskie do wzajemnej konsultacji w powiązaniu z Komisją i, w miarę potrzeby, do koordynacji swoich działań w dziedzinie przemysłu. Komisja może podjąć każdą użyteczną inicjatywę w celu wsparcia takiej koordynacji.
(2) W 2010 r. Komisja powołała grupę ekspertów - Forum Wysokiego Szczebla do spraw Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Dostaw Żywności (zwane dalej "forum") - której celem było wspieranie Komisji w opracowaniu solidnej polityki przemysłowej w sektorze rolno-spożywczym, stosując się do zalecenia Grupy Wysokiego Szczebla ds. Konkurencyjności Przemysłu Rolno-Spożywczego oraz realizując inicjatywy zapowiedziane w komunikacie "Poprawa funkcjonowania łańcucha dostaw żywności w Europie" z 2009 r.
(3) Do 2014 r. Forum Wysokiego Szczebla do spraw Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Dostaw Żywności przyczyniło się do obszernej analizy głównych czynników wpływających na konkurencyjność całego łańcucha dostaw żywności poprzez przyjęcie całościowego podejścia. Uznano potrzebę spójności między wszystkimi obszarami polityki mającymi wpływ na unijny łańcuch dostaw żywności, a zwłaszcza w takich obszarach jak: rolnictwo, bezpieczeństwo żywności, żywienie i zdrowie, środowisko, handel, rynki finansowe, badania i innowacje oraz polityka przemysłowa w ujęciu bardziej ogólnym.
(4) W swoim sprawozdaniu końcowym z dnia 15 października 2014 r. 47 członków forum jednomyślnie zwróciło się do Komisji o odnowienie mandatu forum, aby możliwy był dalszy konstruktywny dialog między europejskimi podmiotami prywatnymi i publicznymi na temat kluczowych kwestii politycznych oraz nowych wyzwań mających wpływ na konkurencyjność całego łańcucha dostaw żywności.
(5) Sprawozdanie końcowe zawiera zalecenia wskazujące tematy, które mogłyby być przedmiotem dalszych dyskusji i inicjatyw kolejnego forum, takie jak konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw, praktyki handlowe między przedsiębiorstwami, rynek wewnętrzny, dostęp do rynku, zrównoważony rozwój, wymiar społeczny, innowacje, ceny. Tematem przyszłych działań forum mogłyby być również inne zagadnienia istotne dla konkurencyjności łańcucha dostaw żywności.
(6) Forum powinno zatem kontynuować prace.
(7) Aby ułatwić wymianę dobrych praktyk, członkostwo w forum powinno być otwarte dla organów krajowych ze wszystkich państw członkowskich; należy je również umożliwić właściwym podmiotom reprezentującym przemysł i społeczeństwo obywatelskie, w szczególności organizacjom konsumenckim, związkom zawodowym i organizacjom pozarządowym. Udział organizacji prywatnych należy określić na podstawie publicznego zaproszenia do składania wniosków, aby zapewnić zrównoważoną reprezentację zainteresowanych stron.
(8) Bez uszczerbku dla przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom 1 , należy określić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków forum.
(9) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady 2 .
(10) Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji. W odpowiednim czasie Komisja rozważy celowość przedłużenia tego okresu,
STANOWI, CO NASTĘPUJE:
1 Decyzja Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom z dnia 29 listopada 2001 r. zmieniająca jej regulamin wewnętrzny (Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1).
2 Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1).
3 Rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji (Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43).