Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady nr 4/2015 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wymagań dotyczących homologacji typu na potrzeby wdrożenia systemu pokładowego eCall opartego na numerze alarmowym 112 oraz zmiany dyrektywy 2007/46/WE.

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady nr 4/2015 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wymagań dotyczących homologacji typu na potrzeby wdrożenia systemu pokładowego eCall opartego na numerze alarmowym 112 oraz zmiany dyrektywy 2007/46/WE

(2015/C 134/02)

(Dz.U.UE C z dnia 24 kwietnia 2015 r.)

I.
WPROWADZENIE
1.
W dniu 13 czerwca 2013 r. Komisja przekazała Radzie i Parlamentowi Europejskiemu wyżej wymieniony wniosek w sprawie rozporządzenia wraz z wnioskiem dotyczącym stosownej decyzji. Celem obydwu tych wniosków jest zapewnienie wdrożenia w całej Unii usługi eCall do przekazywania zgłoszeń alarmowych opartej na numerze 112.

Decyzja w tej sprawie 1 została przyjęta przez Radę w dniu 8 maja 2014 r.

2.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny wydał opinię w dniu 19 września 2013 r.
3.
Europejski Inspektor Ochrony Danych przekazał swoją opinię Radzie i Parlamentowi Europejskiemu w dniu 29 października 2013 r.
4.
Parlament Europejski (sprawozdawczyni Olga Sehnalová, Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów) przyjął stanowisko w pierwszym czytaniu w dniu 26 lutego 2014 r. Olga Sehnalová została ponownie wybrana sprawozdawczynią po wyborach w maju 2014 r.
5.
Rada przyjęła podejście ogólne w dniu 26 maja 2014 r. (dok. 9879/14). Prezydencja otrzymała mandat do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim.
6.
Trzy rundy rozmów trójstronnych miały miejsce w dniach 8 października, 11 listopada i 1 grudnia 2014 r. Podczas trzeciej rundy rozmów trójstronnych współprawodawcy osiągnęli porozumienie w sprawie tekstu kompromisowego. Zatem pismem z dnia 8 grudnia 2014 r. Parlament Europejski poinformował Radę, że jeżeli Rada przyjmie swoje stanowisko w pierwszym czytaniu na podstawie uzgodnionego tekstu kompromisowego, Parlament Europejski będzie głosował za poparciem tekstu przyjętego przez Radę bez wprowadzania dalszych poprawek.
II.
CEL
7.
Omawiane rozporządzenie określa przepisy dotyczące wymagań w zakresie homologacji typu na potrzeby wdrożenia systemu pokładowego eCall. Zawiera ono wymóg, zgodnie z którym nowe typy samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych powinny być konstruowane w sposób, który zapewni, aby w razie poważnych wypadków automatycznie lub ręcznie realizowane było zgłoszenie alarmowe pod numer 112. Ze względu na charakter informacji dostarczanych w ramach tej usługi we wniosku ustanawia się też przepisy dotyczące ochrony prywatności i danych.
III.
ANALIZA STANOWISKA RADY W PIERWSZYM CZYTANIU
A.
Uwagi ogólne
8.
Rada wprowadziła do pierwotnego wniosku kilka zmian. Parlament Europejski również przegłosował pewne poprawki, które co do zasady były dość bliskie treści zmian omawianych przez Radę. Obydwie instytucje szybko osiągnęły porozumienie, opóźnione jedynie przez wybory do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 r.

Zatem pierwotny wniosek Komisji został zmieniony stanowiskiem Rady w pierwszym czytaniu - wniosek został częściowo przeredagowany na podstawie porozumienia z Parlamentem Europejskim.

B.
Podstawowe zagadnienia dotyczące polityki
9.
Usługa eCall oparta na numerze 112

W całym tekście, również w tytule, objaśniono odniesienia do usługi eCall, dodając, że chodzi konkretnie o usługę eCall opartą na numerze 112.

10.
Rozszerzenie zakresu stosowania na układy, komponenty i oddzielne zespoły techniczne

Rada dokonała rozszerzenia zakresu stosowania rozporządzenia, tak by obejmował on również układy, komponenty i oddzielne zespoły techniczne.

11.
Wyłączenia

Rada dodała przepis wyjaśniający, które kategorie pojazdów zostają wyłączone z zakresu stosowania rozporządzenia.

12.
Dodanie nowych definicji

Dodano szereg nowych definicji objaśniających pewne pojęcia stosowane w tekście, które będą też stosowane w przyszłych aktach delegowanych.

13.
Systemy eCall "zainstalowane na stałe"

Do tekstu dodano wyjaśnienie, że system eCall powinien być zainstalowany na stałe w pojeździe, gdy pojazd ten jest przedstawiony do homologacji typu.

14.
Usługi dostarczane przez stronę trzecią (TPS)

Rada wprowadziła do tekstu możliwość wykorzystywania przez właścicieli pojazdów usług dostarczanych przez stronę trzecią jako uzupełnienia systemu eCall opartego na numerze 112, nie nałożyła jednak na TPS żadnych obowiązków.

15.
Kompatybilność z systemami nawigacji satelitarnej

Rada wprowadziła przepis dotyczący obowiązkowej kompatybilności systemu eCall z systemami nawigacji satelitarnej Galileo i EGNOS, umożliwiający producentom zapewnienie kompatybilności również z innymi systemami nawigacji.

16.
Dostęp dla niezależnych operatorów

W tekście postanowiono, że systemy eCall oparte na numerze 112 powinny być dostępne za rozsądną opłatą dla niezależnych operatorów do celów naprawy i konserwacji zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 715/2007 w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów.

17.
Przepisy dotyczące ochrony prywatności i danych

Rada zmieniła pierwotny wniosek Komisji, wprowadzając jasne odniesienie do mających zastosowanie przepisów o ochronie danych osobowych poprzez określenie, że dane przetwarzane za pomocą systemu eCall mogą być wykorzystywane wyłącznie w celu obsługi sytuacji nadzwyczajnych i że są one automatycznie usuwane, nie może być mowy o wymianie danych pomiędzy systemem eCall opartym na numerze 112 a jakimkolwiek systemem należącym do stron trzecich, oraz że w instrukcji obsługi przekazuje się właścicielowi informacje o przetwarzaniu danych przez każdy z systemów.

18.
Akty wykonawcze

Rada włączyła również do tekstu przepis określający, że pewne ustalenia praktyczne w zakresie ochrony danych zostaną określone w drodze aktów wykonawczych, a nie delegowanych. Przepis ten pociągnął za sobą dodanie stosownych przepisów wykonawczych.

19.
Uprawnienia Komisji

Tekst Rady określa, że uprawnienie Komisji do przyjmowania aktów delegowanych powinno być ograniczone do pięcioletniego okresu, przedłużanego automatycznie, oraz że Komisja przygotowuje sprawozdanie dotyczące przekazanych uprawnień na dziewięć miesięcy przed końcem okresu pięciu lat.

20.
Sprawozdawczość i przegląd

Dodano przepis, w którym zwrócono się do Komisji o przedłożenie do 2021 r. sprawozdania oceniającego osiągnięcia systemu eCall i stopień jego rozpowszechnienia, a także o zbadanie ewentualnego rozszerzenia zakresu przedmiotowego rozporządzenia na inne kategorie pojazdów oraz o ocenę potrzeby zapewnienia ogólnodostępnej platformy.

21.
Data rozpoczęcia stosowania

Data rozpoczęcia stosowania została ustalona w związku z przepisami decyzji nr 585/2014/UE w sprawie wdrożenia interoperacyjnej usługi eCall na terenie całej UE. Rozporządzenie będzie stosowane od dnia 31 marca 2018 r.

22.
Zmiana załącznika

Załącznik został tak zmieniony przez Radę, by lepiej odzwierciedlał przepisy zawarte w artykułach.

23.
Motywy

Motywy zostały zmienione przez Radę, by odpowiadały zmienionym częściom operacyjnym rozporządzenia oraz by odzwierciedlały pewne zastrzeżenia zgłoszone przez Parlament Europejski.

IV.
WNIOSEK

Opracowując swoje stanowisko, Rada w pełni uwzględniła wniosek Komisji oraz opinię Parlamentu Europejskiego w pierwszym czytaniu.

W odniesieniu do poprawek zaproponowanych przez Parlament Europejski Rada stwierdza, że duża ich liczba została odzwierciedlona w jej stanowisku - co do ich ducha, częściowo lub w pełni.

1 Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 585/2014/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie wdrożenia interoperacyjnej usługi eCall na terenie całej UE (Dz.U. L 164 z 3.6.2014, s. 6).

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.134.15

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady nr 4/2015 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wymagań dotyczących homologacji typu na potrzeby wdrożenia systemu pokładowego eCall opartego na numerze alarmowym 112 oraz zmiany dyrektywy 2007/46/WE.
Data aktu: 24/04/2015
Data ogłoszenia: 24/04/2015