Komunikat Ministerstwa Gospodarki Republiki Chorwacji wydany na podstawie art. 3 ust. 2 dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.

Komunikat Ministerstwa Gospodarki Republiki Chorwacji wydany na podstawie art. 3 ust. 2 dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów

(2014/C 302/03)

Ogłoszenie Republiki Chorwacji w sprawie pierwszej rundy wydawania zezwoleń na rozpoznawanie i wydobycie węglowodorów na obszarach lądowych

Ministerstwo Gospodarki

Ustawa o rozpoznawaniu i wydobyciu węglowodorów

(Dz.U.UE C z dnia 6 września 2014 r.)

Runda wydawania zezwoleń na obszarach lądowych

Ministerstwo Gospodarki zaprasza zainteresowane strony do składania wniosków o zezwolenia w odniesieniu do bloków na lądowym terytorium Chorwacji. Działania w zakresie rozpoznawania i wydobycia węglowodorów na obszarach lądowych pod jurysdykcją Republiki Chorwacji wymagają zezwolenia krajowego oraz umowy o wspólnym wydobyciu zawartej w następstwie udzielenia zezwolenia. Wybrany wnioskodawca, pojedynczy podmiot lub konsorcjum podmiotów, mają prawo do rozpoznawania węglowodorów i do bezpośredniego otrzymania koncesji na łączny okres nieprzekraczający 30 lat, jeśli stwierdzono, że odkrycie ma charakter komercyjny.

Dokładne informacje na temat oferty, w tym mapy i wykazy oferowanych bloków, wytyczne dotyczące zezwoleń oraz warunki, jakie zawierać będą te zezwolenia, jak również wskazówki dotyczące składania wniosków są dostępne na stronie internetowej Chorwackiej Agencji ds. Węglowodorów: www.azu.hr Właściwym organem jest Ministerstwo Gospodarki - Sektor Górnictwa, Ulica grada Vukovara 78, HR-10000 Zagrzeb, Republika Chorwacji.

Oferowany obszar geograficzny składa się z 6 lądowych bloków rozpoznawczych. Powierzchnie, głębokości i współrzędne bloków określono w kompletnym zbiorze wytycznych dotyczących przetargu.

Proponowana data lub termin udzielenia zezwolenia: wnioski należy składać do dnia 18 lutego 2015 r. do godz. 14:00 czasu lokalnego. Terminem przyznania zezwolenia jest dzień 18 maja 2015 r.

Kryteria

1.
Ogólna jakość złożonego wniosku.
2.
Techniczne, finansowe i zawodowe kompetencje wnioskodawcy.
3.
Wszystkie przypadki, w których wnioskodawca wykazał brak skuteczności i odpowiedzialności w ramach jakiegokolwiek poprzedniego zezwolenia w jakiejkolwiek formie w jakimkolwiek państwie.
4.
Wnioski dotyczące ochrony bezpieczeństwa publicznego, zdrowia publicznego, bezpieczeństwa transportu, ochrony środowiska, ochrony zasobów biologicznych i narodowych dóbr o wartości artystycznej, historycznej lub archeologicznej, bezpieczeństwa instalacji i pracowników oraz planowej gospodarki zasobami ropy naftowej.
5.
Nakłady pracy ogółem oraz oferowana gratyfikacja finansowa rozłożone na dwa etapy rozpoznawania (3 + 2 lata) i ocenione na podstawie planowanej odległości/powierzchni 3D lub stosownych badań sejsmicznych 3D, liczby odwiertów rozpoznawczych i innych badań.
6.
Oferowana premia z tytułu podpisania umowy (min. 1 400 000,00 HRK za blok).

Uwagi

Wniosek można złożyć w języku angielskim, ale musi on zawierać tłumaczenie na język chorwacki. Wnioskodawcy powinni zapoznać się z kompletnym zbiorem wytycznych dotyczących przetargu i korzystać z zawartych w nim odpowiednich formularzy.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2014.302.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Komunikat Ministerstwa Gospodarki Republiki Chorwacji wydany na podstawie art. 3 ust. 2 dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.
Data aktu: 06/09/2014
Data ogłoszenia: 06/09/2014