Pomoc państwa - Słowenia - Pomoc państwa SA.37792 (2014/C) (ex 2013/N) - Program restrukturyzacji spółki Cimos d.d. - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - SŁOWENIA

Pomoc państwa SA.37792 (2014/C) (ex 2013/N) - Program restrukturyzacji spółki Cimos d.d.

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2014/C 156/07)

(Dz.U.UE C z dnia 23 maja 2014 r.)

Pismem z dnia 9 kwietnia 2014 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Słowenię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Registry

1049 Brussels

Belgia

Faks: + 32 22961242

E-mail: stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Słowenii. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

Procedura

Dnia 21 listopada 2013 r. Słowenia zgłosiła pomoc na restrukturyzację spółki Cimos w wysokości 35 mln EUR. Wspomniany środek pomocy był poprzedzony zgłoszeniem w dniu 17 kwietnia 2013 r. pomocy na ratowanie w formie gwarancji państwa obejmującej krótkoterminowe pożyczki udzielone przez banki i udziałowców w wysokości 35 mln EUR, którą to pomoc Komisja zatwierdziła dnia 2 lipca 2013 r. 1 . Dnia 17 grudnia 2013 r. Komisja zwróciła się o udzielenie dodatkowych informacji. Słowenia przekazała częściową odpowiedź dnia 7 lutego 2014 r. Słowenia wyjaśniła, że nie jest w stanie udzielić ostatecznej odpowiedzi, gdyż kluczowe elementy planu restrukturyzacji są przedmiotem trwających negocjacji między zainteresowanymi stronami.

Opis środka

Zgodnie z planem restrukturyzacji państwo wesprze restrukturyzację spółki poprzez jej dokapitalizowanie kwotą w wysokości 35 mln EUR. Dokapitalizowanie nastąpi w drodze zamiany na kapitał wierzytelności powstałych w wyniku udzielenia przez państwo gwarancji w ramach pomocy na ratowanie.

Ocena środka

Komisja uważa, że Cimos jest przedsiębiorstwem znajdującym się w trudnej sytuacji w rozumieniu wytycznych dotyczących ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw («wytyczne») 2 .

Ponieważ pomoc na restrukturyzację stanowi selektywną korzyść dla Cimos, zakłóca konkurencję lub grozi jej zakłóceniem oraz wpływa na wymianę handlową między państwami członkowskimi, Komisja uważa, że stanowi ona pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE. Władze słoweńskie nie kwestionują uznania zgłoszonego środka za pomoc państwa.

Jeżeli chodzi o zgodność pomocy z rynkiem wewnętrznym, Komisja uważa, że - ze względu na charakter środka i trudną sytuację spółki Cimos - jedynymi odpowiednimi kryteriami oceny wydają się być przepisy dotyczące pomocy w celu ratowania i restrukturyzacji przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. c) TFUE w oparciu o wytyczne. Na obecnym etapie Komisja ma wątpliwości, czy warunki określone w wytycznych zostały spełnione.

W szczególności Komisja ma wątpliwości co do tego, czy plan restrukturyzacji przedstawiony przez Słowenię jest w stanie przywrócić długoterminową rentowność spółce Cimos w oparciu o realistyczne założenia. Według prognoz przedsiębiorstwo będzie przynosić straty netto i będzie miało ujemny przepływów środków pieniężnych nawet po zakończeniu restrukturyzacji. Ponadto plan restrukturyzacji opiera się na założeniu, że banki wyrażą zgodę na restrukturyzację długu spółki, nie osiągnięto jednak jeszcze z nimi żadnego porozumienia i wciąż nie jest pewne, w jakim zakresie i na jakich warunkach wyrażą one zgodę na restrukturyzację wspomnianego długu. Na obecnym etapie istnieją zatem wątpliwości, czy założenie to jest realistyczne.

Komisja ma również wątpliwości, czy spółka Cimos zapewniła odpowiedni wkład własny w koszty restrukturyzacji. Po pierwsze, niebudzące zastrzeżeń źródła wkładu własnego stanowią znacznie poniżej 50 % kosztów restrukturyzacji, a wiec wartości stanowiącej minimalny próg wymagany przez wytyczne. Po drugie, oprócz zgłoszonej pomocy Słowenia przewiduje również dwa dodatkowe środki: (i) dokapitalizowanie spółki przez dwóch udziałowców publicznych oraz (ii) restrukturyzację długu bankowego, w tym długu zaciągniętego w bankach będących własnością państwa. Zdaniem władz Słowenii środki te należy uznać za źródła wkładu własnego, natomiast zdaniem Komisji nie można wykluczyć, że stanowią one dodatkową pomoc państwa.

Komisja ma też wątpliwości, czy środki wyrównawcze zaproponowane przez Słowenię w celu złagodzenia zakłóceń konkurencji spełniają kryteria określone w wytycznych.

Z powodów określonych powyżej Komisja ma wątpliwości dotyczące zgodności zgłoszonego środka z rynkiem wewnętrznym; podjęła w związku z tym decyzję o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego.

TEKST PISMA

grafika

1 Decyzja Komisji z dnia 2 lipca 2013 r. w sprawie SA. 36548 (2013/N) - Pomoc na ratowanie spółki Cimos, Dz.U. C 287 z 3.10.2013, s. 2 («decyzja w sprawie pomocy na ratowanie»).
2 Wytyczne wspólnotowe dotyczące pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw, Dz.U. C 244 z 1.10.2004, s. 2.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2014.156.63

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Słowenia - Pomoc państwa SA.37792 (2014/C) (ex 2013/N) - Program restrukturyzacji spółki Cimos d.d. - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 23/05/2014
Data ogłoszenia: 23/05/2014