Informacje zbiorcze przekazywane przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa.

Informacje zbiorcze przekazywane przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa

(2013/C 99/04)

(Dz.U.UE C z dnia 5 kwietnia 2013 r.)

Pomoc nr: SA.35397 (12/XF)

Państwo członkowskie: Włochy

Region/organ przyznający pomoc: Regione Autonoma della Sardegna

Nazwa: "Misure per migliorare la sostenibilità della pesca marittima nelle acque prospicienti il territorio della Sardegna: arresto temporaneo per le unità abilitate ai sistemi di pesca a strascico e/o volante anno 2012"

Podstawa prawna: Decreto n. 1205/DecA/84 del 08.08.2012 dellAssessore dellAgricoltura e riforma agropastorale, Legge regionale 14 aprile 2006 n. 3 art. 6, Legge Regionale 14 maggio 2009, n. 1, art. 4, comma 27, Legge regionale 28 dicembre 2009, n. 6; Decreto del Ministro delle Politiche Agricole Alimentari e Forestali del 28 giugno 2012, Decreto del Direttore del Dipartimento delle Politiche Competitive, della Qualità Agroalimentare e della Pesca del Ministero delle politiche agricole alimentari e forestali n. 7 del 9.8.2012.

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy ad hoc przyznanej podmiotowi:

1.000.000,00 EUR

Maksymalna intensywność pomocy: do 100 %

Data wejścia w życie: 1 listopada 2012 r.

Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej (nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2014 r.); należy określić: 1 listopada 2013 r.

Cel pomocy: zapewnienie pomocy dla statków tymczasowo zaprzestających działalności oraz premii w zamian za dobre praktyki stosowane przez armatorów zgodnie ze środkiem 1.2 "Pomoc państwa z tytułu tymczasowego zaprzestania działalności" w ramach programu operacyjnego wdrażającego plan zarządzania dla GSA11 przyjęty dekretem Dyrektora ds. Rybołówstwa Morskiego (Departament Polityki Europejskiej i Międzynarodowej) Ministerstwa Polityki Rolnej, Żywnościowej i Leśnej (Direttore della Pesca Marittima [Dipartimento delle politiche europee e internazionali] del Ministero delle politiche agricole alimentari e forestali) z dnia 20 maja 2011 r. w odniesieniu do floty trawlerów, w którym przewidziano stopniowe zmniejszenie nakładu połowowego zgodnie z celami określonymi w planie dostosowania floty, o którym mowa w dekrecie dyrekcyjnym z dnia 19 maja 2011 r.

Należy określić, który z artykułów ma zastosowanie: artykuł 9

Przedmiotowa działalność: połowy tuką denną lub pelagiczną

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc: Regione Autonoma della Sardegna - Assessorato dellAgricoltura e della riforma agropastorale, via Pessagno n. 4 - 09126 - Cagliari, za pośrednictwem Agenzia regionale autonoma ARGEA Sardegna.

Adres strony internetowej, na której można znaleźć pełny tekst programu pomocy lub kryteria i warunki, zgodnie z którymi przyznawana jest pomoc ad hoc niepodlegająca programowi pomocy:

www.regione.sardegna.it

(http://www.regione.sardegna.it/documenti/1_5_20120813103528.pdf)

Uzasadnienie (należy określić, z jakiego powodu ustanowiono program pomocy państwa zamiast korzystania z pomocy w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego):

uzupełnienie zmniejszonej puli środków finansowych instytucji zarządzającej EFR, będącej podmiotem odpowiadającym za realizację środka 1.2 (art. 24 rozporządzenia (WE) nr 1198/2006);
zapewnienie premii stanowiących zachęty do stosowania dobrych praktyk przez armatorów, którzy decydują się na dobrowolne znaczne przedłużenie okresu tymczasowego zaprzestania działalności.

Numer pomocy: SA.35752 (12/XF)

Państwo członkowskie: Łotwa

Region/organ udzielający pomocy: Łotwa

Nazwa programu pomocy/Nazwa podmiotu otrzymującego pomoc ad hoc: Virssaist ības pasākumam "Zvejas un akvakultūras produktu apstrāde un marketings" [Nadmierne zobowiązania w odniesieniu do środka "Przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury"]

Podstawa prawna: Ministru kabineta 2008.gada 1.aprīļa noteikumi Nr.241 "Kārt ība, kādā pieš ķir valsts un Eiropas Savien ības atbalstu zivsaimniec ības att īst ībai atklātu projektu iesniegumu konkursu veidā pasākumam "Zvejas un akvakultūras produktu apstrāde" [Cabinet Regulation No 241 of 1 April 2008 laying down the procedure for granting state and European Union aid for fisheries development by means of an open call for tenders for the measure 'Processing of fisheries and aquaculture products']

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy ad hoc przyznanej podmiotowi:

finansowanie publiczne na lata 2007-2013: 25 470 254 LVL

nadmierne zobowiązania: 2 828 196 LVL (11,1 %) Maksymalna intensywność pomocy: 60 %

Data wejścia w życie: 6 grudnia 2012 r.

Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej (nie później niż do dnia 30 czerwca 2014 r.); należy określić:

w ramach programu: datę, do której pomoc może zostać przyznana;

30 czerwca 2014 r.

w przypadku pomocy ad hoc: przewidywaną datę spłaty ostatniej raty.

Cel pomocy: Pomoc dla przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem produktów rybołówstwa i akwakultury w celu realizacji projektów w ramach środka "Inwestycje w przedsiębiorstwa sektora akwakultury."

Należy określić, który z art. 8-24 ma zastosowanie:

Artykuł 16 rozporządzenia Komisji (WE) nr 736/2008

Przedmiotowa działalność:

Finansowanie publiczne dostępne w odniesieniu do środka "Przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury" osi priorytetowej 2 "Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwarzanie produktów rybołówstwa i akwakultury oraz obrót nimi" w ramach programu operacyjnego przyznawania pomocy w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego na Łotwie (lata 2007-2013) wynosi 25 470 254 LVL. Zostaną podjęte nadmierne zobowiązania wynoszące 11,1 % finansowania publicznego dostępnego w odniesieniu do środka, tj. 2 828 196 LVL.

Celem środka "Przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury" jest zwiększenie wartości dodanej produktów rybołówstwa i akwakultury, podniesienie bezpieczeństwa i wydajności pracy, ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko, zapewnienie jakości produktu, w tym poprzez ograniczenie ilości szkodliwych substancji w produktach rybołówstwa, oraz wytwarzanie nowych produktów i wykorzystywanie produktów ubocznych i odpadów z przetwórstwa ryb.

W ramach środka "Przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury" pomoc z nadmiernych zobowiązań będzie przyznawana jedynie małym i średnim przedsiębiorstwom. Maksymalne kwalifikowalne koszty dla jednego projektu wynoszą 2 mln EUR. Maksymalne kwalifikowalne koszty dla jednego beneficjenta wynoszą 1 mln EUR rocznie.

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Lauku atbalsta dienests

Republikas laukums 2, Ryga, LV-1981

Adres strony internetowej, na której można znaleźć pełny tekst programu pomocy lub kryteria i warunki, zgodnie z którymi przyznawana jest pomoc ad hoc niepodlegająca programowi pomocy:

http://www.zm.gov.lv/?sadala=2231

Uzasadnienie: należy określić, z jakiego powodu ustanowiono program pomocy państwa zamiast korzystania z pomocy w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego:

Program pomocy państwa został ustanowiony, aby po przejęciu nadmiernych zobowiązań po zakończeniu okresu wdrażania Europejskiego Funduszu Rybackiego wykorzystane zostało całe finansowanie publiczne, w tym finansowanie publiczne zarezerwowane dla projektów, które nie zostały zrealizowane.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.99.77

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Informacje zbiorcze przekazywane przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa.
Data aktu: 05/04/2013
Data ogłoszenia: 05/04/2013