Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa.

Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa

(2013/C 95/06)

(Dz.U.UE C z dnia 3 kwietnia 2013 r.)

Numer środka pomocy: SA.33029 (11/XF)

Państwo członkowskie: Łotwa

Region/organ udzielający pomocy: Łotwa

Nazwa programu pomocy/Nazwa podmiotu otrzymującego pomoc ad hoc: Atbrīvojums no akcīzes nodokļa akvakultūras produkcijas ražošanas uzņēmumiem [Zwolnienie z podatku akcyzowego dla przedsiębiorstw produkcyjnych w sektorze akwakultury]

Podstawa prawna:

Likums "Par akc īzes nodokli"

Noteikumu projekts "Kārtība, kādā no akcīzes nodokļa atbrīvo dīzeļdegvielu (gāzeļļu), ko izmanto lauksaimniecības produkcijas ražošanai, lauksaimniecības zemes apstrādei un meža vai purva zemes apstrādei, kurā kultivē dzērvenes vai mellenes, kā ar ī zemes apstrādei zem zivju dīķiem"

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy ad hoc przyznanej podmiotowi:

2011 r. - 50 000 LVL

2012 r. - 100 000 LVL

2013 r. - 100 000 LVL

2014 r. - 50 000 LVL Całkowite wydatki: 300 000 LVL

Maksymalna intensywność pomocy: 100 litrów na hektar

Data rozpoczęcia obowiązywania: dnia 1 lipca 2011 r.

Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej (nie później niż do dnia 30 czerwca 2014 r.); należy określić

w ramach programu: datę, do której pomoc może zostać przyznana; dnia 30 czerwca 2014 r.
w przypadku pomocy ad hoc: przewidywaną datę wypłaty ostatniej raty.

Cel pomocy: Pomoc dla przedsiębiorstw produkcyjnych z sektora akwakultury w formie zwolnienia z podatku akcyzowego z zastosowaniem zerowej stawki podatkowej, zgodnie z art. 15 dyrektywy Rady 2003/96/WE.

Należy określić, który z art. 8-24 ma zastosowanie:

rozporządzenie Komisji (WE) nr 736/2008 - art. 24

Sektory gospodarki:

Pomoc w formie zwolnienia z podatku akcyzowego jest udzielana w odniesieniu do obszarów wód wykorzystywanych do hodowli ryb, w przypadku gdy obszary te zajmują co najmniej 20 ha i są własnością przedsiębiorstwa produkcyjnego z sektora akwakultury lub są przez takie przedsiębiorstwo eksploatowane.

W każdym roku budżetowym w ramach pomocy każdej działce przydziela się do 100 litrów oleju napędowego, przy zastosowaniu współczynnika hodowli ryb wynoszącego 1/3. Przedsiębiorstwo produkcyjne z sektora akwakultury powinno generować przychody w wysokości co najmniej 200 LVL rocznie dzięki akwakulturze (z wyłączeniem pomocy państwa i UE) z każdej działki (w hektarach) wykorzystywanej jako staw rybny i zgłoszonej do niniejszej pomocy, jak wskazano w deklaracji rocznej przychodów przedłożonej w Urzędzie Skarbowym lub w sprawozdaniu rocznym za ostatni zamknięty rok.

Olej napędowy będzie dostępny w magazynach produktów objętych akcyzą, hurtowniach oleju napędowego lub na stacjach benzynowych bez konieczności płacenia podatku akcyzowego. Przy zakupach oleju napędowego bez płacenia akcyzy na fakturach wystawianych przez magazyny produktów objętych akcyzą lub hurtownie oleju napędowego bądź też na potwierdzeniach zapłaty ze stacji benzynowych widnieć będzie oddzielnie wartość oleju napędowego, wysokość podatku akcyzowego oraz całkowita kwota do zapłaty, na podstawie której naliczany będzie VAT. Podatek akcyzowy nie będzie zawarty w kwocie do zapłaty.

Łotewski organ ds. wsparcia dla rolnictwa ocenia informacje dotyczące beneficjenta pomocy polegającej na zwolnieniu z podatku akcyzowego i decyduje o ilości oleju napędowego przyznanego na podstawie powierzchni wykorzystywanej do akwakultury zgłoszonej do uzyskania pomocy w danym roku.

Dostawca oleju napędowego przekazuje do bazy danych organu ds. wsparcia dla rolnictwa informacje dotyczące ilości oleju napędowego dostarczonego przedsiębiorstwu produkcyjnemu z sektora akwakultury uprawnionemu do korzystania ze zwolnienia z podatku. Dostawca oleju napędowego wysyła informacje do bazy danych w ciągu 24 godzin po dokonaniu transakcji.

Kontrola:

W każdym roku organ ds. wsparcia dla rolnictwa przeprowadza wyrywkowe kontrole co najmniej 5 % beneficjentów zwolnionych z podatku. Jeśli okaże się, że ilość oleju napędowego przydzielona przedsiębiorstwu produkcyjnemu z sektora akwakultury uprawnionemu do korzystania ze zwolnienia z podatku nie może być uzasadniona lub przekracza poziom określony w przepisach, wówczas dane przedsiębiorstwo produkcyjne z sektora akwakultury spłaca kwotę nadwyżki zwolnienia z podatku do urzędu skarbowego w terminie jednego miesiąca od otrzymania odpowiedniego powiadomienia. Jeśli okaże się, że dane przedsiębiorstwo produkcyjne z sektora akwakultury nie spłaca nadwyżki zwolnienia z podatku, kwota ta jest odzyskiwana zgodnie z procedurą przewidzianą w przepisach regulujących administrację podatkową.

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Lauku atbalsta dienests

Ryga, Republikas laukums 2, LV-1981

Adres strony internetowej, na której można znaleźć pełny tekst programu pomocy lub kryteria i warunki, zgodnie z którymi przyznawana jest pomoc ad hoc niepodlegająca programowi pomocy:

http://www.likumi.lv/doc.php?id=81066&from=off

http://www.zm.gov.lv/index.php?sadala=1895&id=12411

Uzasadnienie: należy określić, z jakiego powodu ustanowiono program pomocy państwa zamiast skorzystania z pomocy w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego:

Pomoc państwa została ustanowiona ze względu na to, że w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego nie przewiduje się tego rodzaju pomocy.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.95.116

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa.
Data aktu: 03/04/2013
Data ogłoszenia: 03/04/2013