Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i art. 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa(2013/C 84/08)
(Dz.U.UE C z dnia 22 marca 2013 r.)
Numer pomocy: SA.35752 (2012/XF)
Państwo członkowskie: Łotwa
Region/organ udzielający pomocy: Łotwa
Nazwa programu pomocy/Nazwa podmiotu otrzymującego pomoc ad hoc: Virssaist ības pasākumam "Zvejas un akvakultūras produktu apstrāde un marketings" [Nadmierne zobowiązania w odniesieniu do środka "Przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury"]
Podstawa prawna: Ministru kabineta 2008.gada 1.apr īļa noteikumi Nr.241 "Kārtība, kādā pieš ķir valsts un Eiropas Savien ības atbalstu zivsaimniec ības att īst ībai atklātu projektu iesniegumu konkursu veidā pasākumam "Zvejas un akvakultūras produktu apstrāde" " [Rozporządzenie rządu nr 241 z dnia 1 kwietnia 2008 r. ustanawiające procedurę przyznawania pomocy państwa i Unii Europejskiej na rozwój rybołówstwa w drodze otwartego zaproszenia do składania ofert w odniesieniu do środka "Przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury"]
Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy ad hoc przyznanej podmiotowi:
finansowanie publiczne na lata 2007-2013: 25 470 254 LVL
nadmierne zobowiązania: 2 828 196 LVL (11,1 %)
Maksymalna intensywność pomocy: 60 %
Data wejścia w życie: 6 grudnia 2012 r.
Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej (nie później niż do dnia 30 czerwca 2014 r.); należy określić:
Cel pomocy: Pomoc dla przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem produktów rybołówstwa i akwakultury w celu realizacji projektów w ramach środka "Inwestycje w przedsiębiorstwa sektora akwakultury."
Należy określić, który z art. 8-24 ma zastosowanie:
Artykuł 16 rozporządzenia Komisji (WE) nr 736/2008
Przedmiotowa działalność:
Finansowanie publiczne dostępne w odniesieniu do środka "Przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury" osi priorytetowej 2 "Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwarzanie produktów rybołówstwa i akwakultury oraz obrót nimi" w ramach programu operacyjnego przyznawania pomocy w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego na Łotwie (lata 2007-2013) wynosi 25 470 254 LVL. Zostaną podjęte nadmierne zobowiązania wynoszące 11,1 % finansowania publicznego dostępnego w odniesieniu do środka, tj. 2 828 196 LVL.
Celem środka "Przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury" jest zwiększenie wartości dodanej produktów rybołówstwa i akwakultury, podniesienie bezpieczeństwa i wydajności pracy, ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko, zapewnienie jakości produktu, w tym poprzez ograniczenie ilości szkodliwych substancji w produktach rybołówstwa, oraz wytwarzanie nowych produktów i wykorzystywanie produktów ubocznych i odpadów z przetwórstwa ryb.
W ramach środka "Przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury" pomoc z nadmiernych zobowiązań będzie przyznawana jedynie małym i średnim przedsiębiorstwom. Maksymalne kwalifikowalne koszty dla jednego projektu wynoszą 2 mln EUR. Maksymalne kwalifikowalne koszty dla jednego beneficjenta wynoszą 1 mln EUR rocznie.
Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:
Lauku atbalsta dienests
Republikas laukums 2, Ryga, LV-1981
Adres strony internetowej, na której można znaleźć pełny tekst programu pomocy lub kryteria i warunki, zgodnie z którymi przyznawana jest pomoc ad hoc niepodlegająca programowi pomocy:
http://www.zm.gov.lv/?sadala=2231
Uzasadnienie: należy określić, z jakiego powodu ustanowiono program pomocy państwa zamiast korzystania z pomocy w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego:
Program pomocy państwa został ustanowiony, aby po przejęciu nadmiernych zobowiązań po zakończeniu okresu wdrażania Europejskiego Funduszu Rybackiego wykorzystane zostało całe finansowanie publiczne, w tym finansowanie publiczne zarezerwowane dla projektów, które nie zostały zrealizowane.