OPINIA KOMISJIz dnia 13 marca 2013 r.
dotycząca planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych powstałych w związku z likwidacją elektrowni jądrowej Latina, znajdującej się w mieście Latina w regionie Lacjum (Włochy)
(Jedynie tekst w języku włoskim jest autentyczny)
(2013/C 78/01)
(Dz.U.UE C z dnia 16 marca 2013 r.)
Poniższa ocena została przeprowadzona zgodnie z postanowieniami Traktatu Euratom, bez uszczerbku dla ewentualnych dodatkowych ocen, które mogą zostać dokonane na podstawie Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, oraz zobowiązań wynikających z tego traktatu, a także z prawodawstwa wtórnego(1).
W dniu 18 października 2012 r. do Komisji Europejskiej wpłynęły dane ogólne dotyczące planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych powstałych w związku z likwidacją elektrowni jądrowej Latina, przedłożone przez rząd Włoch zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom.
Na podstawie tych danych oraz dodatkowych informacji, o które Komisja wystąpiła w dniu 30 października 2012 r. i które zostały przekazane przez władze Włoch w dniu 17 grudnia 2012 r., a także po konsultacji z grupą ekspertów, Komisja sporządziła następującą opinię:
W związku z powyższym Komisja wyraża opinię, że wdrożenie planu usuwania wszystkich typów odpadów promieniotwórczych powstałych w związku z likwidacją elektrowni jądrowej Latina, znajdującej się w mieście Latina w regionie Lacjum (Włochy), zarówno w normalnym toku działań, jak i w wypadku awarii o typie i skali określonych w ogólnych danych, nie może skutkować znaczącym z punktu widzenia zdrowia skażeniem promieniotwórczym wody, gleby lub powietrza w innym państwie członkowskim.
Sporządzono w Brukseli dnia 13 marca 2013 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Günther OETTINGER |
|
Członek Komisji |
______(1) Na przykład zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej należy poddać bardziej szczegółowej ocenie aspekty środowiskowe. W szczególności Komisja pragnie zwrócić uwagę na przepisy dyrektywy 2011/92/UE w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko, dyrektywy 2001/42/WE w sprawie oceny wpływu niektórych planów i programów na środowisko, jak również dyrektywy 92/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory oraz dyrektywy 2000/60/WE ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej.