Opinia w sprawie projektu rozporządzenia Komisji zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2214/96 dotyczące zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych (ZWCK): przekazywanie i upowszechnianie wskaźników częściowych ZWCK, w odniesieniu do ustalenia zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych przy stałych stawkach podatkowych oraz w sprawie projektu rozporządzenia Komisji ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 dotyczącego zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych w odniesieniu do ustanawiania wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela (CON/2012/77).

OPINIA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO

z dnia 19 października 2012 r.

w sprawie projektu rozporządzenia Komisji zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2214/96 dotyczące zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych (ZWCK): przekazywanie i upowszechnianie wskaźników częściowych ZWCK, w odniesieniu do ustalenia zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych przy stałych stawkach podatkowych oraz w sprawie projektu rozporządzenia Komisji ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 dotyczącego zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych w odniesieniu do ustanawiania wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela

(CON/2012/77)

(2013/C 73/03)

(Dz.U.UE C z dnia 13 marca 2013 r.)

Wprowadzenie i podstawa prawna

W dniu 27 sierpnia 2012 r. Europejski Bank Centralny (EBC) otrzymał wniosek Komisji Europejskiej o wydanie opinii w sprawie: 1) projektu rozporządzenia Komisji zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2214/96 dotyczące zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych (ZWCK): przekazywanie i upowszechnianie wskaźników częściowych ZWCK, w odniesieniu do ustalenia zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych przy stałych stawkach podatkowych (zwanego dalej "projektem rozporządzenia ZWCK-SP") oraz 2) projektu rozporządzenia Komisji ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 dotyczącego zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych w odniesieniu do ustanawiania wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela (zwanego dalej "projektem rozporządzenia OOH") (zwanych dalej wspólnie "projektami rozporządzeń").

Właściwość EBC do wydania opinii wynika z art. 127 ust. 4 i art. 282 ust. 5 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz z art. 5 ust. 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 z dnia 23 października 1995 r. dotyczącego zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych(1). Rada Prezesów wydała niniejszą opinię zgodnie ze zdaniem pierwszym art. 17 ust. 5 Regulaminu Europejskiego Banku Centralnego.

1.
Uwagi ogólne

EBC popiera cele projektów rozporządzeń związane z: a) wprowadzeniem przez projekt rozporządzenia ZWCK-SP regularnego sporządzania zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych przy stałych stawkach podatkowych oraz opracowaniem powiązanych wymogów dotyczących danych i metadanych, jak również odpowiednich wytycznych metodologicznych oraz b) zestawianiem zgodnie z projektem rozporządzenia OOH wskaźników cen mieszkań oraz wydatków związanych z użytkowaniem mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela, w tym opracowaniem powiązanego opisu pokrycia, ram metodologicznych i wymogów dotyczących danych.

2.
Zasięgnięcie opinii EBC i jego udział w pracach przygotowawczych i wykonawczych
2.1.
EBC pragnie podkreślić, że - zgodnie z art. 127 ust. 4 i art. 282 ust. 5 Traktatu oraz zgodnie z art. 5 ust. 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 - opinii EBC zasięga się w odniesieniu do wszelkich środków wykonawczych dotyczących ram ZWCK proponowanych przez Komisję. Obowiązek zasięgnięcia opinii EBC jest ważnym wymogiem proceduralnym, który powinien być konsekwentnie wskazywany we wszystkich instrumentach prawnych obejmujących ramy prawne ZWCK. Ma on również zastosowanie do aktów delegowanych i wykonawczych, do przyjęcia których Komisja będzie upoważniona na podstawie zmienionych ram prawnych ZWCK, będących obecnie w przygotowaniu(2).
2.2.
W sprawie C-11/00 Trybunał Sprawiedliwości wyjaśnił obowiązek zasięgania opinii EBC odnosząc się do funkcji i wiedzy eksperckiej EBC(3). Zharmonizowane wskaźniki cen konsumpcyjnych są "ważnym wskaźnikiem przy zarządzaniu polityką monetarną"(4) i w związku z tym mają kluczowe znaczenie dla wypełniania przez EBC funkcji związanych z utrzymaniem stabilności cen jako głównego celu Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC)(5), jak również dla wypełniania zadań Eurosystemu obejmujących: a) definiowanie i prowadzenie polityki pieniężnej strefy euro oraz b) przyczynianie się do prowadzenia polityk dotyczących stabilności systemu finansowego(6). Podobnie jak w przypadku preambuły do rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95, która mówi o potrzebie dostępu władz monetarnych Unii do odpowiednio skalibrowanych wskaźników cen konsumpcyjnych(7), w motywach projektów rozporządzeń należy wyraźnie wskazać powiązanie pomiędzy ramami ZWCK a wykonywaniem zadań banków centralnych. Ponadto wiedza EBC w zakresie ram ZWCK powinna zostać wykorzystana nie tylko poprzez formalne zasięgnięcie opinii EBC w odniesieniu do instrumentów prawnych proponowanych przez Komisję, ale także poprzez odpowiednie angażowanie EBC w prace przygotowawcze i wykonawcze, w szczególności dotyczące opracowania odpowiednich ram metodologicznych, zgodnie z wyjaśnieniami wskazanymi poniżej. Wkład EBC może obejmować odpowiedni udział ekspertów zapewnionych przez innych członków ESBC.
3.
Opracowanie ram metodologicznych ZWCK i ich włączenie do instrumentów prawnych
3.1.
Projekty rozporządzeń przewidują opracowanie przez Komisję, w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi, ram metodologicznych obliczania wskaźników i wskaźników częściowych wprowadzonych projektami rozporządzeń(8). Popierając opracowanie takich ram metodologicznych EBC uważa jednocześnie, że wraz z państwami członkowskimi powinien być zaangażowany przez Komisję w ich opracowanie. Takie zaangażowanie EBC może uwzględniać odpowiedni wkład ekspertów zapewnionych przez innych członków ESBC i stanowić będzie właściwe rozwiązanie, biorąc pod uwagę znaczenie odpowiednich wskaźników dla celów ESBC oraz wiedzę ekspercką EBC i innych członków ESBC w zakresie ram ZWCK.
3.2.
Ponadto art. 12 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie statystyki europejskiej(9) stanowi, że przy stosowaniu kryteriów jakości określonych w tym rozporządzeniu w odniesieniu do danych objętych prawodawstwem sektorowym w określonych dziedzinach statystycznych, metody, struktura i cykliczność sprawozdań dotyczących jakości są określane przez Komisję zgodnie z procedurą regulacyjną określoną w art. 27 ust. 2 tego rozporządzenia(10). Na tym tle EBC uważa, że opracowanie ram metodologicznych obliczania wskaźników i wskaźników częściowych wprowadzonych projektami rozporządzeń powinno prowadzić do włączenia podstawowych elementów budowy i minimalnych standardów jakości takich ram metodologicznych do prawa Unii. Z uwagi na wymogi pewności prawnej, przejrzystości i ponoszenia odpowiedzialności podręczniki, wytyczne lub inne instrumenty pozaprawne mogą uzupełniać przepisy prawne, ale nie powinny ich zastępować.

Proponowane przez EBC zmiany projektów rozporządzeń wraz z ich uzasadnieniem zamieszczono w załączniku.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 19 października 2012 r.

Mario DRAGHI
Prezes EBC
______

(1) Dz.U. L 257 z 27.10.1995, s. 1.

(2) Zob. dokument "2011 Annual Activity Report", Komisja Europejska (Eurostat), s. 30, dostępny na stronie internetowej Komisji pod adresem http://www.ec.europa.eu. Zob. również pkt 5 opinii CON/2012/5 dostępnej na stronie internetowej EBC pod adresem http://www.ecb.europa.eu

(3) Wyrok z dnia 10 lipca 2003 r. w sprawie C-11/00 Komisja przeciwko Europejskiemu Bankowi Centralnemu (Zb.Orz.s. I-7147, w szczególności pkt 110 i 111). W wyroku w sprawie C-11/00 Trybunał Sprawiedliwości wyjaśnił, że obowiązek konsultacji z EBC "ma co do istoty zapewniać, że autor takiego aktu nie przyjmie go bez zasięgnięcia opinii instytucji, która ze względu na szczególne zadania, jakie wykonuje w ramach Wspólnoty w danej dziedzinie i wysoki stopień znajomości tematu, może mieć szczególnie wartościowy wkład w planowany proces uchwalania aktu".

(4) Zob. pierwszy motyw rozporządzenia Komisji (UE) nr 1114/2010 z dnia 1 grudnia 2010 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 w odniesieniu do minimalnych norm jakości ważenia zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych (HICP) i uchylającego rozporządzenie Komisji (WE) nr 2454/97 (Dz.U. L 316 z 2.12.2010, s. 4).

(5) Zob. art. 127 ust. 1 Traktatu i pierwsze zdanie art. 2 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwanego dalej "Statutem ESBC").

(6) Zob. art. 127 ust. 2 tiret pierwsze oraz art. 127 ust. 5 w związku z art. 139 ust. 2 lit. c) Traktatu oraz art. 3 ust. 1 tiret pierwsze i art. 3 ust. 3 w związku z art. 42 ust. 1 Statutu ESBC.

(7) Zob. motyw trzeci rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95.

(8) Zob. art. 3 rozporządzenia Komisji (WE) nr 2214/96 z dnia 20 listopada 1996 r. dotyczącego zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych (ZWCK): przekazywanie i upowszechnianie wskaźników częściowych ZWCK (Dz.U. L 296 z 21.11.1996, s. 8) w brzmieniu zmienionym przez art. 1 ust. 2 projektu rozporządzenia ZWCK-SP i art. 4 ust. 1 projektu rozporządzenia OOH.

(9) Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 164.

(10) Obecnie zgodnie z art. 5 lub art. 5a w związku z art. 7 decyzji Rady 1999/468/WE ustanawiającej warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji (Dz.U. L 184 z 17.7.1999, s. 23). Zgodnie z przyszłymi zasadami wprowadzanymi przez zmiany do rozporządzenia (WE) nr 223/2009, zaproponowanymi przez Komisję w dniu 17 kwietnia 2012 r. (COM(2012) 167 final), Komisja będzie działać w oparciu o art. 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiającego przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).

ZAŁĄCZNIK 

Propozycje zmian w projekcie rozporządzenia ZWCK-SP

Tekst proponowany przez Komisję Zmiany proponowane przez EBC(1)
Zmiana nr I
Preambuła do rozporządzenia ZWCK-SP
"uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, "uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2494/95 z dnia 23 października 1995 r. dotyczące zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych, w szczególności jego art. 4 akapit trzeci i art. 5 ust. 3, uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2494/95 z dnia 23 października 1995 r. dotyczące zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych, w szczególności jego art. 4 akapit trzeci i art. 5 ust. 3,
uwzględniając opinię Europejskiego Banku Centralnego(*).
a także mając na uwadze co następuje: a także mając na uwadze co następuje:
[***] [***]
(3) Do celów analizy inflacji oraz oceny konwergencji w państwach członkowskich EU niezbędne jest gromadzenie informacji na temat wpływu zmian podatkowych na inflację. W tym celu ZWCK powinny być dodatkowo obliczane na podstawie cen przy założeniu stałych stawek podatkowych, a nie na podstawie cen obserwowanych, i wyrażane w postaci zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych przy stałych stawkach podatkowych (ZWCK-SP). (3) Do celów analizy inflacji, polityki pieniężnej i finansowej oraz oceny konwergencji w państwach członkowskich UE niezbędne jest gromadzenie informacji na temat wpływu zmian podatkowych na inflację. W tym celu ZWCK powinny być dodatkowo obliczane na podstawie cen przy założeniu stałych stawek podatkowych, a nie na podstawie cen obserwowanych, i wyrażane w postaci zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych przy stałych stawkach podatkowych (ZWCK-SP).
[***] [***]
(6) Zasięgnięto opinii Europejskiego Banku Centralnego zgodnie z art. 5 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 2494/95." (6) Zasięgnięto opinii Europejskiego Banku Centralnego zgodnie z art. 5 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 2191/95.
______

(*) Dz.U. С X z xx.xx.2012, s. xx."

Uzasadnienie
Obowiązek zasięgnięcia opinii EBC jest wymogiem proceduralnym, który powinien być konsekwentnie wskazywany w preambułach wszystkich instrumentów prawnych obejmujących ramy prawne ZWCK. Ponadto, podobnie jak w przypadku preambuły do rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95, w motywach projektu rozporządzenia ZWCK-SP należy wyraźnie wskazać powiązanie pomiędzy ramami ZWCK a wykonywaniem zadań banków centralnych.
Zmiana nr 2
Artykuł 1 ust. 2 projektu rozporządzenia ZWCK-SP
"2. Artykuł 3 otrzymuje następujące brzmienie: "2. Artykuł 3 otrzymuje następujące brzmienie:
»Artykuł 3 »Artykuł 3
Sporządzanie i przekazywanie wskaźników częściowych Sporządzanie i przekazywanie wskaźników częściowych
Państwa członkowskie sporządzają i przekazują Komisji (Eurostatowi) co miesiąc wszystkie wskaźniki częściowe (załącznik I), których wagi wynoszą więcej niż jeden promil łącznych wydatków ujętych w ZWCK. Wraz ze wskaźnikiem na styczeń każdego roku państwa członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi) odnośne informacje dotyczące ważeń statystycznych. Państwa członkowskie sporządzają i przekazują Komisji (Eurostatowi) co miesiąc wszystkie wskaźniki częściowe (załącznik I), których wagi wynoszą więcej niż jeden promil łącznych wydatków ujętych w ZWCK. Wraz ze wskaźnikiem na styczeń każdego roku państwa członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi) odnośne informacje dotyczące ważeń statystycznych.
Ponadto państwa członkowskie sporządzają i przekazują Komisji (Eurostatowi) co miesiąc te same wskaźniki częściowe obliczone przy założeniu stałych stawek podatkowych (ZWCK-SP). Komisja (Eurostat) w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi określa wytyczne zapewniające metodologiczne ramy obliczania wskaźników i wskaźników częściowych ZWCK-SP. W uzasadnionych przypadkach Komisja (Eurostat) aktualizuje odnośną metodologię zgodnie z procedurami zatwierdzonymi przez Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego.«" Ponadto państwa członkowskie sporządzają i przekazują Komisji (Eurostatowi) co miesiąc te same wskaźniki częściowe obliczone przy założeniu stałych stawek podatkowych (ZWCK-SP). Komisja (Eurostat) w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi i Europejskim Bankiem Centralnym określa wytyczne zapewniające metodologiczne ramy obliczania wskaźników i wskaźników częściowych ZWCK-SP. W uzasadnionych przypadkach Komisja (Eurostat) aktualizuje odnośną metodologię zgodnie z procedurami zatwierdzonymi przez Komitet ds. Europejskiego Systemu Statystycznego.«"
Uzasadnienie
EBC powinien być zaangażowany w przygotowanie i wykonanie projektu rozporządzenia ZWCK-SP a w szczególności w opracowanie odpowiednich ram metodologicznych. Takie zaangażowanie EBC może uwzględniać odpowiedni wkład ekspertów zapewnionych przez innych członków ESBC. Jest to niezbędny element, uzupełniający obowiązek zasięgnięcia opinii EBC w odniesieniu do proponowanych instrumentów prawnych obejmujących ZWCK. Uzasadnieniem tego jest: a) wiedza ekspercka EBC w zakresie ram ZWCK oraz b) znaczenie ram ZWCK dla skutecznego wykonywania funkcji banków centralnych, w szczególności dla osiągnięcia przez ESBC celu w postaci utrzymania stabilności cen, oraz dla zadań Eurosystemu polegających na definiowaniu i prowadzeniu polityki pieniężnej strefy euro oraz przyczynianiu się do prowadzenia polityk dotyczących stabilności systemu finansowego.
Zmiana nr 3
Art. 1a (nowy) projektu rozporządzenia ZWCK-SP
Brak tekstu "Artykuł 1a
Środki przejściowe
W ciągu dwóch lat od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Komisja (Eurostat), z udziałem Europejskiego Banku Centralnego, przygotuje sprawozdanie dotyczące: (i) oceny skuteczności ram metodologicznych obliczania wskaźników i wskaźników częściowych ZWCK-SP wprowadzonych na mocy zmienionego art. 3 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 2214/96 oraz (ii) rekomendacji co do podstawowych elementów budowy i minimalnych standardów jakości takich ram metodologicznych, które powinny być określone w prawie Unii w drodze odpowiednich zmian ram prawnych ZWCK."
Uzasadnienie
EBC uważa, że opracowanie ram metodologicznych obliczania wskaźników i wskaźników częściowych wprowadzonych projektem rozporządzenia ZWCK-SP powinno zapewnić włączenie podstawowych elementów budowy i minimalnych standardów jakości takich ram metodologicznych do odpowiednich instrumentów prawa Unii. Podręczniki, wytyczne lub inne instrumenty pozaprawne mogą uzupełniać przepisy prawne, ale - z uwagi na wymogi pewności prawnej, przejrzystości i ponoszenia odpowiedzialności - nie powinny tych przepisów zastępować. Z powodów wskazanych powyżej w zmianie nr 2 EBC powinien być zaangażowany w przygotowanie odpowiednich wniosków ustawodawczych Komisji. Wkład EBC może obejmować odpowiedni udział ekspertów zapewnionych przez innych członków ESBC.
Propozycje zmian w projekcie rozporządzenia OOH
Zmiana nr 1
Preambuła do rozporządzenia OOH
"uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, "uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2494/95 z dnia 23 października 1995 r. dotyczące zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych, w szczególności jego art. 4 i art. 5 ust. 3, uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2494/95 z dnia 23 października 1995 r. dotyczące zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych, w szczególności jego art. 4 i art. 5 ust. 3,
uwzględniając opinię Europejskiego Banku Centralnego(*),
a także mając na uwadze co następuje: a także mając na uwadze co następuje:
[...] [...]
(3) W celu zestawienia wskaźników cen mieszkań i domów zajmowanych przez właściciela niezbędne jest stworzenie wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych. Wskaźniki cen mieszkań i domów mieszkalnych są także istotnymi wskaźnikami same w sobie. (3) W celu zestawienia wskaźników cen mieszkań i domów zajmowanych przez właściciela niezbędne jest stworzenie wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych. Wskaźniki cen mieszkań i domów mieszkalnych są także istotneymi wskaźnikami same w sobie oraz z punktu widzenia polityki pieniężnej i finansowej.
[...] [...]
(5) Zasięgnięto opinii Europejskiego Banku Centralnego... .' (5) Zasięgnięto opinii Europejskiego Banku Centralnego...
______

(*) Dz.U. C X z xx.xx.2012, s. xx."

Uzasadnienie
Obowiązek zasięgnięcia opinii EBC jest wymogiem proceduralnym, który powinien być konsekwentnie wskazywany w preambułach wszystkich instrumentów prawnych obejmujących ramy prawne ZWCK. Ponadto, podobnie jak w przypadku preambuły do rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95, w motywach projektu rozporządzenia OOH należy wyraźnie wskazać powiązanie pomiędzy ramami ZWCK a wykonywaniem zadań banków centralnych.
Zmiana nr 2
Artykuł 2 ust. 2 projektu rozporządzenia OOH
"2. "wskaźnik cen mieszkań i domów mieszkalnych" to wskaźnik, który mierzy zmiany w cenach transakcji dotyczących mieszkań zakupionych przez gospodarstwa domowe." "2. "wskaźnik cen mieszkań i domów mieszkalnych" to wskaźnik, który mierzy zmiany w cenach transakcji dotyczących mieszkań zakupionych przez gospodarstwa domowe, w tym udział ceny gruntu."
Uzasadnienie
EBC uważa, że ceny gruntów są kluczowym składnikiem wskaźnika cen mieszkań i domów mieszkalnych, jako że odgrywają one kluczową rolę w analizie stabilności finansowej i ekonomicznej, w szczególności wykrywaniu potencjalnych baniek cenowych. Dlatego uwzględnienie cen gruntów powinno zostać przewidziane w rozporządzeniu OOH a nie w podręczniku metodologicznym.
Zmiana nr 3
Artykuł 4 ust. 1 projektu rozporządzenia OOH
"1. Komisja (Eurostat) w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi opracowuje podręcznik, który określi ramy metodologiczne dotyczące wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela oraz wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych tworzonych zgodnie z niniejszym rozporządzeniem (dalej zwanym »podręcznikiem OOH-HPI«). W należycie uzasadnionych przypadkach Komisja (Eurostat) uaktualnia podręcznik, stosując się do uzgodnień proceduralnych zatwierdzonych przez Komitet ds. ESS." "1. Komisja (Eurostat) w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi i Europejskim Bankiem Centralnym opracowuje podręcznik, który określi ramy metodologiczne dotyczące wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela oraz wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych tworzonych zgodnie z niniejszym rozporządzeniem (dalej zwanym »podręcznikiem OOH-HPI«). W należycie uzasadnionych przypadkach Komisja (Eurostat) uaktualnia podręcznik, stosując się do uzgodnień proceduralnych zatwierdzonych przez Komitet ds. ESS."
Uzasadnienie
EBC powinien być zaangażowany w przygotowanie i wykonanie projektu rozporządzenia OOH a w szczególności w opracowanie odpowiednich ram metodologicznych. Takie zaangażowanie EBC może uwzględniać odpowiedni wkład ekspertów zapewnionych przez innych członków ESBC. Jest to niezbędny element, uzupełniający obowiązek zasięgnięcia opinii EBC w odniesieniu do proponowanych instrumentów prawnych obejmujących ZWCK. Uzasadnieniem tego jest: a) wiedza ekspercka EBC w zakresie ram ZWCK, oraz b) znaczenie ram ZWCK dla skutecznego wykonywania funkcji banków centralnych, w szczególności dla osiągnięcia przez ESBC celu w postaci utrzymania stabilności cen, oraz dla zadań Eurosystemu polegających na definiowaniu i prowadzeniu polityki pieniężnej strefy euro oraz przyczynianiu się do prowadzenia polityk dotyczących stabilności systemu finansowego.
Zmiana nr 4
Artykuł 6 projektu rozporządzenia OOH
"1. Po upływie roku, a następnie po upływie trzech lat od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia państwa członkowskie dostarczają Komisji (Eurostatowi) sprawozdania dotyczące jakości danych oparte na standardach określonych w ramach Europejskiego Systemu Statystycznego oraz w podręczniku OOH-HPI.

2. W ciągu pięciu lat od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Komisja (Eurostat) przygotuje sprawozdanie dotyczące wskaźników stworzonych zgodnie z niniejszym rozporządzeniem, w szczególności stopnia zgodności tych wskaźników z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1749/96(5) i rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1114/2010(6). Sprawozdanie dotyczy również tego, czy wskaźniki cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela mogą zostać objęte zakresem HICP.

"1. Po upływie roku, a następnie po upływie trzech lat od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia państwa członkowskie dostarczają Komisji (Eurostatowi) i Europejskiemu Bankowi Centralnemu sprawozdania dotyczące jakości danych oparte na standardach określonych w ramach Europejskiego Systemu Statystycznego oraz w podręczniku OOH-HPI.

2. W ciągu pięciu lat od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Komisja (Eurostat), z udziałem Europejskiego Banku Centralnego, przygotuje sprawozdanie dotyczące: (i) oceny wskaźników stworzonych zgodnie z niniejszym rozporządzeniem, w szczególności stopnia zgodności tych wskaźników z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1749/96(5) i rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1114/2010(6), (ii) Sprawozdanie dotyczy również tego, czy wskaźniki cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela mogą zostać objęte zakresem HICP oraz (iii) rekomendacji co do podstawowych elementów budowy i minimalnych standardów jakości ram metodologicznych dotyczących mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela oraz wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych, które powinny być określone w prawie Unii w drodze odpowiednich zmian ram prawnych ZWCK.

______

(5) Dz.U. L 229 z 10.9.1996, s. 3.

(6) Dz.U. L 316 z 2.12.2010, s. 4."

______

(5) Dz.U. L 229 z 10.9.1996, s. 3.

(6) Dz.U. L 316 z 2.12.2010, s. 4."

Uzasadnienie
EBC uważa, że opracowanie ram metodologicznych obliczania wskaźników i wskaźników częściowych wprowadzonych projektem rozporządzenia OOH powinno zapewnić włączenie podstawowych elementów budowy i minimalnych standardów jakości takich ram metodologicznych do odpowiednich instrumentów prawa Unii. Podręczniki, wytyczne lub inne instrumenty pozaprawne mogą uzupełniać przepisy prawne, ale - z uwagi na wymogi pewności prawnej, przejrzystości i ponoszenia odpowiedzialności - nie powinny tych przepisów zastępować. Z powodów wskazanych powyżej w zmianie nr 3 EBC powinien być zaangażowany w przygotowanie odpowiednich wniosków ustawodawczych Komisji. Wkład EBC może obejmować odpowiedni udział ekspertów zapewnionych przez innych członków ESBC.
(1) Pogrubienie w tekście wskazuje, w którym miejscu EBC proponuje wprowadzenie nowego tekstu. Przekreślenie w tekście oznacza, że EBC proponuje wykreślenie fragmentu tekstu.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.73.5

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia w sprawie projektu rozporządzenia Komisji zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2214/96 dotyczące zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych (ZWCK): przekazywanie i upowszechnianie wskaźników częściowych ZWCK, w odniesieniu do ustalenia zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych przy stałych stawkach podatkowych oraz w sprawie projektu rozporządzenia Komisji ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2494/95 dotyczącego zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych w odniesieniu do ustanawiania wskaźników cen mieszkań i domów mieszkalnych zajmowanych przez właściciela (CON/2012/77).
Data aktu: 19/10/2012
Data ogłoszenia: 13/03/2013