Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/10/13 - Program "Młodzież w działaniu" - Działanie 3.2 - "Młodzi w świecie": Współpraca z państwami niesąsiadującymi z Unią Europejską.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/10/13

Program "Młodzież w działaniu"

Działanie 3.2 - "Młodzi w świecie": Współpraca z państwami niesąsiadującymi z Unią Europejską

(2013/C 72/05)

(Dz.U.UE C z dnia 12 marca 2013 r.)

1.
CELE

Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest wspieranie projektów promujących współpracę na rzecz młodzieży między państwami uczestniczącymi w programie "Młodzież w działaniu" i państwami partnerskimi niesąsiadującymi z Unią Europejską (państwami, które podpisały porozumienie w sprawie młodzieży z Unią Europejską). Projekty powinny zapewniać komplementarność z działaniami realizowa-nymi w ramach współpracy na rzecz rozwoju. W ramach niniejszego zaproszenia przewidziane są dotacje na projekty.

Zaproszenie kierowane jest do organizacji działających na rzecz młodzieży, które są zainteresowane prowa-dzeniem projektów promujących współpracę w tej dziedzinie z udziałem liderów młodzieżowych i osób pracujących z młodzieżą, jak również samej młodzieży i innych podmiotów zaangażowanych w organizacje i struktury młodzieżowe.

Niniejsze zaproszenie ma na celu:

zwiększenie mobilności młodzieży i osób pracujących z młodzieżą, jak również szans zatrudnienia młodzieży,
wspieranie zwiększonego zaangażowania i aktywności młodzieży,
sprzyjanie budowaniu potencjału młodzieżowych organizacji i struktur, aby mogły one wnieść wkład w rozwój społeczeństwa obywatelskiego,
wspieranie współpracy i wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie problematyki młodzieży i edukacji "pozaformalnej",
udział w kształtowaniu polityki młodzieżowej, pracy z młodzieżą i wolontariatu oraz
rozwijanie długoterminowych relacji partnerskich i sieci organizacji młodzieżowych.

Priorytety

Pierwszeństwo będą miały projekty, które najlepiej odzwierciedlają następujące priorytety:

(i)
Stałe założenia priorytetowe programu "Młodzież w działaniu":
udział młodzieży,
różnorodność kulturowa,
obywatelstwo europejskie,
włączenie mniej uprzywilejowanej młodzieży.
(ii)
Roczne założenia priorytetowe programu "Młodzież w działaniu":
podnoszenie świadomości o prawach związanych z obywatelstwem unijnym,
wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu,
kreatywność, przedsiębiorczość i zdolność do zatrudnienia,
zdrowy tryb życia.
2.
KWALIFIKUJĄCE SIĘ ORGANY

Wnioski składają organizacje nienastawione na zysk. Mogą nimi być:

organizacje pozarządowe (NGO),
organy publiczne na poziomie regionalnym lub lokalnym lub
krajowe rady młodzieżowe.

To samo dotyczy organizacji partnerskich.

Kandydaci muszą - w wyznaczonym terminie składania wniosków - co najmniej od dwóch (2) lat posiadać oficjalną siedzibę w jednym z państw uczestniczących w programie.

Państwa uczestniczące w programie:

państwa członkowskie Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo(1),
następujące państwa członkowskie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA): Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria,
kraje kandydujące będące beneficjentami strategii przedakcesyjnej, zgodnie z ogólnymi zasadami i warunkami oraz ustaleniami określonymi w umowach ramowych zawartych z tymi krajami w celu ich uczestnictwa w programach UE: Chorwacja, Turcja.

Organy posiadające siedzibę w następujących państwach mogą uczestniczyć jako partnerzy, ale nie mogą składać wniosków w ramach zaproszenia. Państwa będące stronami umów z Unią Europejską w dziedzinie pracy z młodzieżą są uznawane za państwa partnerskie. Są to:

Ameryka Łacińska: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Gwatemala, Honduras, Kolumbia, Kostaryka, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Salwador, Urugwaj, Wenezuela,
Afryka: Angola, Benin, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Republika Zielonego Przylądka, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Komory, Kongo (Brazzaville), Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Gwinea Równikowa, Erytrea, Etiopia, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea Bissau, Kenia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Lesotho, Liberia, Madagaskar, Malawi, Mali, Mauretania, Mauritius, Mozambik, Namibia, Niger, Nigeria, Republika Gwinei, Rwanda, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Senegal, Seszele, Sierra Leone, Republika Południowej Afryki, Sudan, Suazi, Tanzania, Togo, Uganda, Zambia, Zimbabwe,
Karaiby: Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gujana, Haiti, Jamajka, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Surinam, Trynidad i Tobago,
Ocean Spokojny: Wyspy Cooka, Timor Wschodni, Fidżi, Kiribati, Wyspy Marshalla, Mikronezja, Nauru, Niue, Palau, Papua-Nowa Gwinea, Samoa, Wyspy Salomona, Tonga, Tuvalu, Vanuatu,
Azja: Afganistan, Bangladesz, Kambodża, Chiny (w tym Hongkong i Makau), Indie, Indonezja, Kazach-stan, Kirgistan, Laos, Malezja, Nepal, Filipiny, Singapur, Tajlandia, Uzbekistan, Wietnam, Jemen,
państwa uprzemysłowione(2): Australia, Brunei, Kanada, Japonia, Nowa Zelandia, Republika Korei, Stany Zjednoczone Ameryki.

W projektach muszą uczestniczyć partnerzy z co najmniej czterech różnych państw (w tym organizacja wnioskująca), w tym z co najmniej dwóch państw uczestniczących w programie, z których co najmniej jedno jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, oraz dwóch państw partnerskich.

3.
KWALIFIKUJĄCE SIĘ DZIAŁANIA

Projekt musi obejmować działania nienastawione na zysk oraz dotyczyć problematyki młodzieży i edukacji "pozaformalnej".

Wykaz przykładowych działań, które można wdrażać w ramach wniosków

Działania kwalifikujące się do wsparcia w ramach niniejszego zaproszenia obejmują między innymi:

wydarzenia, seminaria, konferencje dla młodzieży na dużą skalę,
działania promujące rozwój partnerstw i sieci,
działania promujące dialog polityczny w zakresie problematyki młodzieży,
kampanie informacyjne i kampanie mające na celu podnoszenie świadomości, prowadzone przez młodzież i na jej rzecz,
szkolenia i budowanie potencjału osób pracujących z młodzieżą, organizacji młodzieżowych oraz osób odpowiedzialnych za rozpowszechnianie informacji,
staże (ang. job-shadowing) i długoterminowa mobilność dla osób pracujących z młodzieżą.

Rozpoczęcie projektów musi nastąpić obowiązkowo w okresie od dnia 1 października 2013 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. Czas trwania projektów wynosi minimalnie 6 miesięcy i maksymalnie 12 miesięcy.

4.
KRYTERIA PRZYZNAWANIA DOTACJI

Kwalifikujące się wnioski zostaną ocenione w oparciu o następujące kryteria:

istotność projektu w odniesieniu do celów i założeń priorytetowych zaproszenia (30 %),
jakość projektu i ujętych w nim metod pracy (50 %),
profil i liczba uczestników i promotorów biorących udział w projekcie (20 %).

Choć dążenie do zrównoważonej reprezentacji geograficznej będzie uwzględniane przy wyborze projektów, głównym czynnikiem determinującym liczbę sfinansowanych projektów przypadających na dane państwo będzie ich jakość.

5.
BUDŻET

Całkowity budżet przyznany na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do skła-dania wniosków szacuje się na 3.000.000 EUR.

Pomoc finansowa Agencji nie może przekroczyć 80 % całkowitych kwalifikujących się kosztów projektu. Maksymalna dotacja nie może przekroczyć 100.000 EUR.

Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.

6.
SKŁADANIE WNIOSKÓW

Należy zwrócić uwagę, że każdy wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków.

Wnioski o dotację należy przygotować w jednym z języków urzędowych UE, z wykorzystaniem formularza elektronicznego przeznaczonego do tego celu.

Formularze dostępne są w internecie pod następującym adresem:

http://eacea.ec.europa.eu/youth/funding/2013/call_action_3_2_en.php

Wypełniony elektroniczny formularz wniosku należy złożyć do godz. 12.00 (w południe czasu bruksel-skiego) w dniu 14 maja 2013 r.

Wersję papierową wniosku należy również wysłać do dnia 14 maja 2013 r. na poniższy adres:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

Youth in Action Programme - EACEA/10/13

BOUR 4/029

Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

pocztą - decyduje data stempla pocztowego,
przesyłką kurierską, decyduje data odebrania przesyłki przez firmę kurierską, uznawana za dowód wysłania (do formularza należy dołączyć kopię potwierdzenia nadania).

Wnioski wysłane faksem lub pocztą elektroniczną nie będą przyjmowane.

W przypadku niezgodności lub rozbieżności między wersją elektroniczną i wersją papierową, wersja elek-troniczna jest uważana za rozstrzygającą.

7.
INFORMACJE DODATKOWE

Wnioski muszą spełniać wymogi określone w wytycznych dla wnioskodawców dotyczących zaproszenia do składania wniosków EACEA/10/13, muszą być złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu i zawierać wszystkie stosowne załączniki.

Powyższe dokumenty można znaleźć w internecie pod następującym adresem:

http://eacea.ec.europa.eu/youth/funding/2013/call_action_3_2_en.php

______

(1) Osoby pochodzące z krajów i terytoriów zamorskich oraz, w stosownych przypadkach, instytucje publiczne lub prywatne mające tam siedzibę, kwalifikują się do udziału w programie "Młodzież w działaniu" według zasad określonych w programie i ustaleń obowiązujących państwo członkowskie, z którym są związane. Wykaz krajów i terytoriów zamorskich znajduje się w załączniku 1A do decyzji Rady 2001/822/WE z dnia 27 listopada 2001 r. w sprawie stowarzyszenia krajów i terytoriów zamorskich ze Wspólnotą Europejską ("Decyzja o Stowarzyszeniu Zamorskim"), (Dz.U. L 314 z 30.11.2001, s. 1):

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2001D0822:20011202:PL:PDF

(2) Jeśli projekt odbywa się z udziałem państw uprzemysłowionych, dotacja UE nie może obejmować kosztów ponie-sionych przez partnerów lub uczestników z takich państw.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024