Pomoc państwa - Austria - SA.32554 (2009/C) Pomoc restrukturyzacyjna na rzecz Hypo Group Alpe Adria - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE.

POMOC PAŃSTWA - AUSTRIA

SA.32554 (2009/C) Pomoc restrukturyzacyjna na rzecz Hypo Group Alpe Adria

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/C 59/02)

(Dz.U.UE C z dnia 28 lutego 2013 r.)

Pismem z dnia 5 grudnia 2012 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła władze Austrii o swojej decyzji o czasowym zatwierdzeniu dwóch środków służących dokapitalizowaniu przedsiębiorstwa Hypo Group Alpe Adria na łączną kwotę 1,5 mld EUR i rozszerzeniu postępowania określonego w art. 108 ust. 2 TFUE dotyczącego wyżej wspomnianej pomocy na restrukturyzację.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Registry

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks: (32 2) 296 12 42

Uwagi te zostaną przekazane władzom austriackim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

PODSUMOWANIE

Przedsiębiorstwo Hypo Group Alpe Adria (HGAA) jest grupą finansową prowadzącą działalność w Austrii, we Włoszech, w Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii i Czarnogórze.

Zgodnie z decyzją austriackiego organu nadzorczego HGAA musi osiągnąć wyższe wskaźniki kapitałowe do dnia 31 grudnia 2012 r. W tym celu HGAA wymaga dodatkowego kapitału w wysokości 1,5 mld EUR. Planowane wsparcie przez Austrię obejmuje dwa środki: Austria przystąpi do podwyższenia kapitału w wysokości 500 mln EUR w postaci udziałów i udzieli gwarancji państwa dla podporządkowanych instrumentów kapitałowych Tier II o wartości nominalnej 1 mld EUR.

Komisja przeprowadziła ocenę środków pomocy na podstawie art. 107 ust. 3 lit. b) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który zezwala na pomoc "mającą na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego".

Celem pomocy jest wyeliminowanie zagrożenia dla stabilności gospodarki Austrii, jakie mógłby za sobą pociągnąć upadek HGAA. Komisja uznaje, że aby HGAA mogła spełnić wymogi kapitałowe określone przez organ nadzoru pomoc jest konieczna, lecz nie powinna ona przekraczać docelowych wskaźników kapitałowych, a gwarancji państwa należy udzielić za odpowiednią opłatą gwarancyjną.

Austria zobowiązała się do udzielenia zabezpieczenia związanego z polityką w zakresie ryzyka i nowymi transakcjami pożyczkowymi przedsiębiorstwa HGAA, jak również do przestrzegania zakazu przejmowania innych podmiotów oraz zakazu realizacji płatności kuponowych w celu uniknięcia nieuzasadnionych zakłóceń konkurencji.

Komisja uznała środki za tymczasowo zgodne z rynkiem wewnętrznym, rozszerzyła jednak formalne postępowanie wyjaśniające w sprawie restrukturyzacji HGAA. W związku z tym ostateczna zgodność środków będzie oceniona na podstawie planu restrukturyzacji lub likwidacji, który zostanie przedłożony. Komisja zauważa, że konieczność udzielenia dodatkowej pomocy pokazuje, iż uprzednio przedłożony plan restrukturyzacji nie był wystarczający do przywrócenia rentowności HGAA i wskazuje, że konieczne są szerzej zakrojone środki restrukturyzacyjne.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.59.34

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Austria - SA.32554 (2009/C) Pomoc restrukturyzacyjna na rzecz Hypo Group Alpe Adria - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE.
Data aktu: 28/02/2013
Data ogłoszenia: 28/02/2013