Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rybołówstwa.

Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rybołówstwa

(2013/C 47/04)

(Dz.U.UE C z dnia 19 lutego 2013 r.)

Nr pomocy: SA.35846 (12/XF)

Państwo członkowskie: Włochy

Region/organ przyznający pomoc: Marche

Nazwa programu pomocy: avviso pubblico per la concessione di contributi ai sensi della misura 3.3 - Porti luoghi di sbarco e ripari di pesca del PO FEP 2007/2013 - rozp. (WE) nr 1198/2006 art. 39.

Podstawa prawna: Decreto dirigente della Posizione di Funzione Pesca e Zootecnia (obecnie Attività Ittiche e Faunistiche-venatorie) n. 4 del 5 febbraio 2009.

Planowane w ramach programu roczne wydatki: Oprócz zasobów przewidzianych w rozporządzeniu (WE) nr 1198/2006 przewiduje się możliwość wykorzystania zasobów własnych, w zależności od otrzymanych wniosków o dofinansowanie. Należy zatem w każdym przypadku, w zależności od terminów ważności przedstawionych wniosków ustalić możliwą do wykorzystania kwotę z zasobów własnych. Orientacyjnie kwota ta może wynieść około 300.000 EUR rocznie.

Maksymalna intensywność pomocy: Zgodnie z przepisami załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1198/2006

Data wejścia w życie: Po opublikowaniu w Bollettino Ufficiale della Regione Marche (Dzienniku Urzędowym regionu Marche) oraz po zarejestrowaniu niniejszego programu przez Komisję Europejską

Czas trwania programu pomocy (nie później niż do dnia 30 czerwca 2014 r.); należy wskazać:

w ramach programu: datę, do której pomoc może zostać przyznana; w odniesieniu do pierwszego terminu składania wniosków pomoc będzie przyznawana do 2009 r.; w odniesieniu do drugiego terminu składania wniosków pomoc będzie przyznawana do pierwszej połowy 2010 r.

Cel pomocy: Poprawa usług świadczonych w istniejących portach rybackich, restrukturyzacja istniejących miejsc wyładunku, poprawa bezpieczeństwa rybaków, z poszanowaniem wymogów nałożonych przepisami art. 36 i 39 rozporządzenia (WE) nr 1198/2006 oraz rozporządzeniem wykonawczym. Celem jest stworzenie nadwyżki projektów spełniających wymogi rozporządzenia (WE) nr 1198/2006.

Należy określić, który z art. 8-24 ma zastosowanie:

Artykuł 19

Przedmiotowa działalność: Pomoc przeznaczona na inwestycje w portach rybackich, miejscach wyładunku i przystaniach

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Regione Marche

Servizio Agricoltura, Forestazione e Pesca

PF Attività Ittiche e Faunistiche-venatorie (dawniej PF Pesca e Zootecnia, do dnia 14 marca 2009 r.)

Via Tiziano 44

60125 Ancona AN

ITALIA

Adres strony internetowej, na której można znaleźć pełny tekst programu pomocy:

http://www.pesca.marche.it/web/F-E-P-200/Misura-3-3/index.htm

Uzasadnienie: należy określić, z jakiego powodu ustanowiono program pomocy państwa zamiast korzystania z pomocy w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego:

Jest to ta sama forma pomocy jak pomoc udzielana w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego, która jednak jest finansowana również z dodatkowych środków własnych i w związku z tym podlega przepisom rozporządzenia (WE) nr 736/2008. Środek ma na celu stworzenie nadwyżki programów odpowiadających kryteriom Europejskiego Funduszu Rybackiego oraz szczególnym kryteriom zdefiniowanym w rozporządzeniach wspólnotowych dotyczących pomocy dla danego sektora objętej wyłączeniem. W przypadku korzystania z nadprogramowych zasobów EFR zwracać się będzie szczególną uwagę na poszanowanie tzw. "efektu zachęty" oraz przestrzegania zobowiązania ze sprawy Deggendorf.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.47.10

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rybołówstwa.
Data aktu: 19/02/2013
Data ogłoszenia: 19/02/2013