Zaproszenie do zgłaszania kandydatur do celów wyboru ekspertów na członków grupy ekspertów Komisji ds. bioproduktów.

Zaproszenie do zgłaszania kandydatur do celów wyboru ekspertów na członków grupy ekspertów Komisji ds. bioproduktów 1

(2013/C 41/05)

(Dz.U.UE C z dnia 13 lutego 2013 r.)

1.
Opis grupy ekspertów

W ramach kontynuacji prac prowadzonych przez grupę doradczą ad hoc ds. bioproduktów utworzoną w ramach inicjatywy rynków pionierskich(1), grupa ekspertów Komisji ds. bioproduktów ("grupa") powinna wspomagać Komisję w trwającym procesie wdrażania europejskiej strategii dotyczącej biogospodarki(2) i nowej polityki przemysłowej(3).

W tym celu Komisja: 1) zapewni w ramach bieżących ram politycznych realizację priorytetowych zaleceń wynikających z inicjatywy rynków pionierskich w zakresie bioproduktów, opracowanych przez grupę doradczą ad hoc w ramach inicjatywy rynków pionierskich; 2) dopilnuje, aby strategia dotycząca biogospodarki obejmowała cały łańcuch wartości, począwszy od etapu badań naukowych do wprowadzenia na rynek, od biomasy po bioprodukty, i uwzględni szczególne potrzeby i wkład sektora bioproduktów oraz 3) przyczyni się do realizacji celów określonych w planie działań na rzecz bioproduktów w ramach nowej polityki przemysłowej.

Komisja zaprasza do zgłaszania kandydatur na członków grupy.

Grupa będzie się składać maksymalnie z 30 członków, w tym:

z przedstawicieli państw członkowskich (ministerstw i agencji) aktywnie zaangażowanych w działalność związaną z biogospodarką lub nią zainteresowanych,
z europejskich stowarzyszeń przedsiębiorców (w tym MŚP) prowadzących aktywną działalność w sektorze bioproduktów,
z przedstawicieli sieci organizatorów zamówień publicznych na szczeblu europejskim; z ekspertów ds. etykietowania, przedstawicieli europejskich izb handlowych oraz Europejskiej Sieci Regionów Chemicznych (ECRN),
z organizacji pozarządowych posiadających wiedzę specjalistyczną dotyczącą sektora bioproduktów,
z przedstawicieli organizacji reprezentujących środowisko naukowe.

Komisja zamierza ograniczyć wielkość grupy do maksymalnie 30 członków.

Liczba przedstawicieli sektora przedsiębiorstw nie przekroczy połowy wszystkich członków. Komisja zamierza zaangażować organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony środowiska i praw konsumenta i zaprasza je do zgłaszania się.

Komisja dokona wyboru członków na okres jednego roku z możliwością przedłużenia mandatu. Przewiduje się odbycie dwóch posiedzeń rocznie w Brukseli. Pierwsze posiedzenie odbędzie się około 6 tygodni po nominacji członków grupy.

Za pełnienie swoich obowiązków ani członkowie, ani ich przedstawiciele, nie będą otrzymywali wynagrodzenia.

2.
Kryteria kwalifikacji

W momencie upływu terminu zgłaszania kandydatur kandydaci muszą:

być osobą prawną zarejestrowaną w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej lub w kraju przystępującym, bądź też w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
być zarejestrowani w unijnym rejestrze służącym przejrzystości(4) (z wyjątkiem państw członkowskich).
3.
Kryteria wyboru

Przy ocenie kandydatur Komisja będzie brać pod uwagę następujące kryteria:

zakres udokumentowanej działalności istotnej dla zadań grupy ekspertów Komisji ds. bioproduktów,
zakres udokumentowanej zdolności operacyjnej do uczestniczenia w pracach grupy ekspertów, który należy wykazać poprzez opis organizacji, jej doświadczenia, zasobów i osiągnięć,
zakres kompetencji i doświadczenia oraz pozycję w hierarchii proponowanego przedstawiciela (proponowanych przedstawicieli) organizacji,
konieczność zapewnienia równowagi w grupie ekspertów pod względem reprezentatywności i pochodzenia geograficznego kandydatów,
ogólną potrzebę osiągnięcia w obrębie grupy równowagi pod względem reprezentatywności interesów, odpowiedniej wiedzy fachowej, płci i pochodzenia geograficznego,
potrzebę wystarczającej reprezentacji państw członkowskich.
4.
Procedura wyboru

Dyrektor Generalny ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu mianuje zespół składający się z czterech urzędników Komisji. Zdecydują oni, którzy kandydaci zostaną zaproszeni do wejścia w skład grupy. Członkowie zostaną mianowani najpóźniej do dnia 12 czerwca 2013 r.

5.
Zgłaszanie kandydatur

List motywacyjny wraz z formularzem wniosku (przedstawionym w załączniku), należycie podpisanym przez upoważnionego przedstawiciela podmiotu prawnego będącego kandydatem, należy przesyłać pocztą elektroniczną na adres: ENTR-EXPER-TBIOBASED@ec.europa.eu w terminie dziesięciu tygodni od daty opublikowania zaproszenia (tj. nowy termin składania wniosków upływa dnia 24 kwietnia 2013 r.), o czym świadczyć będzie potwierdzenie odbioru.

Wszystkie kandydujące organizacje muszą wyraźnie wskazać rodzaj reprezentowanych przez nie interesów (np. konsumenci, ochrona środowiska, pracownicy, MŚP, sektor gospodarczy itp.), zaproponować swego przedstawiciela (swych przedstawicieli) i dołączyć niepoświadczone kopie dokumentów uzasadniających spełnienie kryteriów kwalifikacji i wyboru.

Wnioski muszą być sporządzone w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej. Sporządzenie wniosków w języku angielskim usprawniłoby jednak procedurę wyboru.

Komisja zastrzega sobie prawo do zwrócenia się na późniejszym etapie o wszelkie dokumenty potwierdzające oraz do zastąpienia członków, którzy przedstawili nieścisłe lub nieprawdziwe oświadczenia.

Dane osobowe będą gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 45/2001(5).

Nazwiska członków grupy ekspertów zostaną opublikowane w rejestrze grup ekspertów Komisji(6).

Prośby o wszelkie dodatkowe informacje proszę przesyłać na adres poczty elektronicznej: ENTR-EXPERT-BIOBASED@ec.europa.eu

______

(1) Grupa doradcza ad hoc ds. bioproduktów w ramach inicjatywy rynków pionierskich została utworzona na podstawie komunikatu COM(2007) 860 wersja ostateczna, SEC(2007) 1730: Inicjatywa rynków pionierskich dla Europy (załącznik I, s. 3).

(2) Innowacje w służbie zrównoważonego wzrostu: biogospodarka dla Europy (COM(2012) 60 final i SWD(2012) 11 final, s. 17).

(3) Silniejszy przemysł europejski na rzecz wzrostu i ożywienia gospodarczego. Aktualizacja komunikatu w sprawie polityki przemysłowej (COM(2012) 582 final, s. 9f oraz SWD(2012) 297 final, SWD(2012) 298 final, SWD(2012) 299 final).

(4)http://europa.eu/transparency-register/index_pl.htm

(5) Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1).

(6)http://ec.europa.eu/transparency/regexpert/indexcfm?do=groupDetail.groupDetail&groupID=2510&Lang=PL

ZAŁĄCZNIK 

1 Ogłoszenie zmienione przez sprostowanie z dnia 28 marca 2013 r. (Dz.U.UE.C.13.92.8).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.41.5

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do zgłaszania kandydatur do celów wyboru ekspertów na członków grupy ekspertów Komisji ds. bioproduktów.
Data aktu: 13/02/2013
Data ogłoszenia: 13/02/2013