Zmiana załącznika do komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych.

Komunikat Komisji zmieniający załącznik do komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych

(2013/C 372/01)

(Dz.U.UE C z dnia 19 grudnia 2013 r.)

I.

 WPROWADZENIE

(1)
W komunikacie Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych 1 ("komunikat") określa się w pkt 13, że ubezpieczyciele państwowi 2 nie mogą oferować krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych w odniesieniu do ryzyka zbywalnego. Zgodnie z pkt 9 ryzyko zbywalne oznacza ryzyko polityczne i handlowe o maksymalnym okresie ryzyka krótszym niż dwa lata, odnoszące się do nabywców publicznych i niepublicznych w państwach umieszczonych w wykazie znajdującym się w załączniku do komunikatu.
(2)
W wyniku trudnej sytuacji panującej w Grecji w 2012 r. zaobserwowano brak zdolności ubezpieczeniowej lub reasekuracyjnej do pokrycia wywozu do Grecji. Z tego powodu Komisja zmieniła komunikat Komisji do państw członkowskich o zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do ubezpieczeń krótkoterminowych kredytów eksportowych, tymczasowo wykluczając Grecję z wykazu państw o ryzyku zbywalnym 3 . Zmiana ta przestaje obowiązywać w dniu 31 grudnia 2013 r. W rezultacie od dnia 1 stycznia 2014 r. Grecja byłaby zasadniczo ponownie uznawana za kraj o ryzyku zbywalnym, ponieważ wszystkie państwa członkowskie UE są zawarte w wykazie państw o ryzyku zbywalnym znajdującym się w załączniku do komunikatu.
(3)
Jednak zgodnie z pkt 36 komunikatu trzy miesiące przed zakończeniem okresu tymczasowego usunięcia z wykazu Komisja rozpoczęła przegląd sytuacji, aby stwierdzić, czy obecna sytuacja na rynku uzasadnia wygaśnięcie usunięcia Grecji z listy krajów o ryzyku zbywalnym w 2014 r., czy też zdolności rynkowe nadal są niewystarczające, aby objąć ubezpieczeniem wszelkie ekonomicznie uzasadnione ryzyko, i w związku z tym konieczne jest przedłużenie usunięcia.

II.

 OCENA

(4)
Przy określaniu, czy brak wystarczającej zdolności prywatnej do pokrycia wszelkiego ekonomicznie uzasadnionego ryzyka uzasadnia przedłużenie tymczasowego wykluczenia Grecji z wykazu państw o ryzyku zbywalnym, Komisja zasięgnęła opinii i informacji od państw członkowskich, prywatnych ubezpieczycieli kredytów oraz innych zainteresowanych stron. W dniu 8 października 2013 r. Komisja opublikowała wezwanie do udzielenia informacji w sprawie dostępności krótkoterminowych ubezpieczeń kredytów eksportowych w odniesieniu do wywozu do Grecji 4 . Termin nadsyłania odpowiedzi upłynął w dniu 6 listopada 2013 r. Wpłynęły 24 odpowiedzi od państw członkowskich, ubezpieczycieli prywatnych i eksporterów.
(5)
Informacje przekazane Komisji lub dostępne Komisji wyraźnie wskazują, że w dalszym ciągu brakuje wystarczającej zdolności prywatnej do ubezpieczenia kredytów eksportowych w odniesieniu do Grecji i nie prognozuje się, aby w najbliższej przyszłości nowa znacząca zdolność stała się dostępna. W latach 2012-2013 całkowity ubezpieczony obrót w odniesieniu do ryzyka związanego z Grecją stale utrzymywał się na niskim poziomie. Prywatni ubezpieczyciele kredytów eksportowych zachowują ostrożność, jeśli chodzi o objęcie ubezpieczeniem wywozu do Grecji, i nie oferują wystarczającej zdolności do ubezpieczenia, aby pokryć nowe limity ubezpieczenia kredytów lub nawet istniejące obroty. Jednocześnie ubezpieczyciele państwowi nadal odnotowywali rosnący popyt na ubezpieczenia kredytu eksportowego w odniesieniu do wywozu do Grecji, co nastąpiło w wyniku braku dostępności ubezpieczenia prywatnego. Nadesłane odpowiedzi nie zawierały danych wskazujących, że Grecja powinna zostać ponownie włączona do wykazu państw o ryzyku zbywalnym.
(6)
Od czasu wydania decyzji w sprawie tymczasowego wykluczenia Grecji z wykazu państw o ryzyku zbywalnym w grudniu 2012 r. zdolność prywatna w 2013 r. nie została przywrócona. Respondenci potwierdzili, że sytuacja jest szczególnie trudna dla małych i średniej wielkości eksporterów, a w niektórych przypadkach odnotowano całkowite wstrzymanie ubezpieczeń. W większości nadesłanych odpowiedzi stwierdzono, że zdolność prywatna jest w dalszym ciągu zbyt ograniczona, aby ubezpieczyć wywóz do Grecji, i oczekuje się, że w 2014 r. wzrośnie ona jedynie w ograniczonym zakresie. Analiza Komisji dotycząca braku wystarczającej zdolności prywatnej do ubezpieczenia kredytów eksportowych w odniesieniu do Grecji, określona w powyższej decyzji, pozostaje aktualna.
(7)
Od grudnia ubiegłego roku prognozy gospodarcze dla Grecji były ostrożnie korygowane w górę 5 . Jednak według jesiennej europejskiej prognozy gospodarczej z 2013 r. grecka gospodarka nadal znajduje się w recesji, a w 2013 r. realny PKB zmniejszał się - chociaż nieco wolniej. Oczekuje się, że w 2014 r. realny PKB wzrośnie, głównie ze względu na wywóz i inwestycje. Jednak spożycie prywatne prawdopodobnie będzie nadal spadać wraz z dochodem do dyspozycji. Jednocześnie, według informacji przesłanych w ramach konsultacji społecznych, oczekuje się, że łączna liczba upadających przedsiębiorstw w 2014 r. będzie nadal wzrastać.
(8)
Z tych powodów Komisja ustaliła na podstawie zgromadzonych informacji brak wystarczającej zdolności prywatnej do pokrycia wszelkiego ekonomicznie uzasadnionego ryzyka i postanowiła przedłużyć wykluczenie Grecji z wykazu państw o ryzyku zbywalnym.

III.

 ZMIANA KOMUNIKATU

(9)
W okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. stosuje się następującą zmianę komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych:
-
Załącznik otrzymuje brzmienie:

"LISTA PAŃSTW O RYZYKU ZBYWALNYM

Wszystkie państwa członkowskie oprócz Grecji

Australia

Kanada

Islandia

Japonia

Nowa Zelandia

Norwegia

Szwajcaria

Stany Zjednoczone Ameryki".

1 Dz.U. C 392 z 19.12.2012, s. 1.
2 Ubezpieczyciel państwowy oznacza przedsiębiorstwo lub inną organizację oferującą ubezpieczenie kredytów eksportowych, przy wsparciu państwa członkowskiego lub działając w jego imieniu, lub państwo członkowskie oferujące ubezpieczenie kredytów eksportowych; zob. pkt 9.
3 Dz.U. C 398 z 22.12.2012, s. 6.
5 Przykładowo: S&P i Fitch: B- z CCC w lipcu 2012 r.; Moody's: rating na stałym poziomie C.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.372.1

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Zmiana załącznika do komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych.
Data aktu: 19/12/2013
Data ogłoszenia: 19/12/2013
Data wejścia w życie: 01/01/2014