Wniosek w sprawie zamknięcia postępowania dotyczącego skargi CHAP (2013)2466.

Wniosek w sprawie zamknięcia postępowania dotyczącego skargi CHAP (2013)2466

(2013/C 357/04)

(Dz.U.UE C z dnia 6 grudnia 2013 r.)

1.
Komisja Europejska otrzymała i zarejestrowała pod CHAP (2013)2466 szereg skarg dotyczących kontroli dokonywanych przez władze hiszpańskie na granicy z Gibraltarem.
2.
Zważywszy na dużą liczbę otrzymanych skarg w tej sprawie i celem zapewnienia szybkiej odpowiedzi oraz poinformowania zainteresowanych stron, przy jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu zasobów administracyjnych, Komisja opublikowała potwierdzenie otrzymania skargi w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oraz w internecie pod adresem:

http://ec.europa.eu/eu_law/complaints/receipt/index_en.htm

3.
Po zbadaniu skarg oraz po wymianie uwag z odpowiednimi organami Komisja postanowiła zorganizować wizytę techniczną na przejściu w La Línea de la Concepción w dniu 25 września 2013 r.
4.
Służby Komisji zakończyły obecnie postępowanie. Na podstawie obserwacji poczynionych podczas wizyty technicznej w dniu 25 września 2013 r. oraz informacji przekazanych przy tej okazji przez oba organy Komisja nie znalazła potwierdzenia zarzutów, jakoby kontrole osób i towarów dokonywane przez władze hiszpańskie na przejściu w La Línea de la Concepción naruszały odnośne postanowienia prawa Unii.
5.
Zarządzanie tym przejściem stanowi jednak wyzwanie z uwagi na duże natężenie ruchu na stosunkowo niewielkiej przestrzeni (każdego dnia ok. 35 000 osób wjeżdżających i tyle samo wyjeżdżających, ok. 10 000 samochodów dziennie) oraz wzrost przemytu tytoniu do Hiszpanii. W związku z tym Komisja uważa, że władze po obu stronach mogłyby podjąć dalsze kroki w celu skuteczniejszego rozwiązania tych problemów.
6.
Jeśli chodzi o Hiszpanię, Komisja zwróciła się do władz hiszpańskich, aby rozważyły następujące działania:

Optymalizacja fizycznej przestrzeni dostępnej po hiszpańskiej stronie przejścia granicznego:

Podczas wizyty eksperci Komisji zauważyli, że przy wjeździe do Hiszpanii sześć pasów ruchu dla samochodów po stronie Gibraltaru jest zredukowane do dwóch pasów ruchu na poziomie punktu kontroli hiszpańskiej policji, a następnie większość podróżnych korzysta de facto z jednego pasa ruchu, kiedy zbliża się do hiszpańskiego punktu kontroli celnej (z zielonego pasa ruchu dla pojazdów nieprzewożących towarów do oclenia). Ponadto przy wjeździe do Hiszpanii droga skręca o 180° i w tym miejscu ruch samochodowy napotyka ruch motocyklowy. Mimo że podczas wizyty natężenie ruchu nie było bardzo duże, eksperci Komisji zaobserwowali istotne zagęszczenie ruchu pojazdów w tym miejscu. Zdaniem Komisji układ ten powoduje efekt wąskiego gardła i można go uznać za jedną z przyczyn zagęszczenia ruchu na tym przejściu granicznym. W związku z tym Komisja zaleca, aby Hiszpania dokonała przeglądu organizacji ruchu w tym miejscu w celu zwiększenia liczby pasów ruchu dla podróżnych nieprzewożących towarów do oclenia, szczególnie z wykorzystaniem wolnej przestrzeni dostępnej w pobliżu punktu granicznego.
Podczas wizyty eksperci zauważyli, że przy wyjeździe z Hiszpanii de facto dostępny jest tylko jeden pas ruchu z dwóch istniejących pasów dla pojazdów. Pojazdy były kierowane na dwa pasy ruchu dopiero na poziomie punktu kontroli hiszpańskiej policji. Dzieje się tak dlatego, że długi odcinek pasa ruchu usytuowanego po lewej stronie jest wykorzystywany w obu kierunkach i pozostaje pusty na wypadek sytuacji wyjątkowej (jak wyjaśniły organy hiszpańskie w trakcie wizyty). Komisja zwraca się do Hiszpanii o dokonanie przeglądu tej organizacji ruchu w celu pełnego wykorzystania dwóch istniejących pasów ruchu, szczególnie w godzinach szczytu.
Komisja zwraca się do Hiszpanii o rozważenie wykorzystania wsparcia finansowego z Funduszu Granic Zewnętrznych/Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego do tego celu. Komisja przypomina również o możliwości włączenia modernizacji przejścia granicznego do umowy o partnerstwie i programów operacyjnych w kontekście instrumentu w ramach polityki spójności na lata 2014-2020.

Optymalizacja profilowania w oparciu o analizę ryzyka:

Komisja zaleca władzom hiszpańskim poprawę systemu analizy ryzyka, aby lepiej ukierunkować szczegółowe kontrole bagażu podróżnych i pojazdów.
Władze hiszpańskie poinformowały również, że hiszpańskie organy celne przeprowadzają kontrole wyrywkowe przy wyjeździe z Hiszpanii. Komisja jest jednak zdania, że intensywność tych kontroli jest nieuzasadniona i może zostać zmniejszona, ułatwiając płynny przepływ podróżnych z Hiszpanii do Gibraltaru.

Rozwój wymiany informacji o przemycie tytoniu:

Zachęca się hiszpańskie organy do prowadzenia bardziej intensywnego dialogu ze swoimi odpowiednikami w zakresie wymiany informacji wywiadowczych o przemycie tytoniu w celu poprawy zdolności w zakresie egzekwowania prawa po obu stronach i rozwiązania problemu.
7.
Jeżeli chodzi o Zjednoczone Królestwo, Komisja poprosiła jego władze o rozważenie następujących działań:

Rozwój profilowania w oparciu o analizę ryzyka:

Chociaż władze gibraltarskie uznały istnienie poważnego problemu związanego z przemytem tytoniu na przedmiotowym przejściu granicznym oraz poinformowały Komisję o istniejących przepisach mających na celu zwalczanie tego zjawiska, eksperci Komisji podczas wizyty zauważyli, że przy wyjeździe z Gibraltaru nie przeprowadza się żadnych kontroli osób ani towarów. W związku z tym Komisja zaleca, aby Gibraltar zapewniał na przejściu w La Línea de la Concepción niesystematyczne i oparte na kontroli ryzyka kontrole podróżnych i ich rzeczy osobistych przy wyjeździe z Gibraltaru.

Optymalizacja przepisów i zabezpieczeń w celu poprawy skutecznego zwalczania przemytu tytoniu:

Zachęca się władze gibraltarskie do rozważenia dokonania przeglądu gibraltarskiej ustawy tytoniowej z 1997 r. w celu dostosowania jej do przepisów UE dotyczących ulg celnych i podatkowych dla podróżnych wjeżdżających do UE i odpowiadających im ograniczeń ilościowych przywożonych produktów tytoniowych zwolnionych z podatku.
Zachęca się władze gibraltarskie do podjęcia odpowiednich kroków w celu zapewnienia, aby przywóz produktów tytoniowych do Gibraltaru odpowiadał uzasadnionemu popytowi.
Zachęca się władze gibraltarskie do zapewnienia, aby wszyscy producenci wyrobów tytoniowych dostarczający papierosów klientom w Gibraltarze realizowali odpowiednie kontrole łańcucha dostaw.

Rozwój wymiany informacji o przemycie tytoniu:

Zachęca się władze gibraltarskie do prowadzenia bardziej intensywnego dialogu ze swoimi hiszpańskimi odpowiednikami w zakresie wymiany informacji wywiadowczych o przemycie tytoniu w celu poprawy zdolności w zakresie egzekwowania prawa po obu stronach i rozwiązania problemu.
8.
Wreszcie, tak jak w przypadku wszystkich przejść granicznych, najlepsze wyniki w zwalczaniu przemytu i przestępczości transgranicznej, a także utrzymaniu płynnego ruchu można osiągnąć dzięki codziennej współpracy organów po obu stronach granicy. W związku z tym Komisja zachęca wszystkie właściwe organy do wzmocnienia konstruktywnego dialogu ze swoimi odpowiednikami.
9.
Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, służby Komisji skierują do Komisji wniosek o zamknięcie niniejszej sprawy.

W przypadku gdy wnoszący skargę uważają, że posiadają nowe informacje mogące skutkować ponownym rozpatrzeniem omawianego wniosku o zamknięcie sprawy, są oni proszeni o przedstawienie tych informacji Komisji w terminie jednego miesiąca od dnia publikacji niniejszego ogłoszenia. W przypadku braku dalszych informacji Komisja może zamknąć niniejszą sprawę.

10.
Komisja będzie jednak w dalszym ciągu monitorować sytuację na przejściu granicznym w La Línea de la Concepción i poprosiła organy po obu stronach o przekazanie w terminie sześciu miesięcy informacji na temat tego, jak uwzględniono jej zalecenia.
11.
Ponadto Komisja zastrzega sobie prawo do ponownego rozważenia swojego stanowiska, jeśli sytuacja ulegnie zmianie, jak również prawo do odbycia kolejnej wizyty na przejściu granicznym w La Línea de la Concepción w przyszłości, jeśli będzie taka konieczność.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.357.5

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Wniosek w sprawie zamknięcia postępowania dotyczącego skargi CHAP (2013)2466.
Data aktu: 06/12/2013
Data ogłoszenia: 06/12/2013