Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych(2013/C 318/08)
(Dz.U.UE C z dnia 1 listopada 2013 r.)
Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 .
WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY
ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006
w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych 2
WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY SKŁADANY NA PODSTAWIE ART. 9
"PECORINO SARDO"
NR WE: IT-PDO-0217-01127-04.07.2013
ChOG () ChNP (X)
JEDNOLITY DOKUMENT
ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006
w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych 3
"PECORINO SARDO"
NR WE: IT-PDO-0217-01127-04.07.2013
ChOG () ChNP (X)
W przypadku, gdy skórka uprzednio poddawana jest obróbce powierzchniowej, przewidzianej w specyfikacji, należy ją odpowiednio umyć i oskrobać tak, by usunąć pozostałości i ślady tej obróbki.
Odnośnie do pkt 1 należy podkreślić, że na Sardynii utrzymało się wiele naturalnych form, które zaniknęły na innych obszarach półwyspu: bezludne wybrzeża, góry, lasy, rzadkie gatunki zwierząt i roślinność endemiczna. Typowy śródziemnomorski klimat jest łagodny zimą i gorący latem: opady częściej występują na północy wyspy i na zachodnich stokach, a ogólnie liczba dni słonecznych wynosi 200-230 w ciągu roku. Ponadto klimat w znacznej mierze ukształtowany jest przez morze i silne wiatry, które wieją regularnie na tym obszarze w każdej porze roku. Lasy pokrywają około 18 % regionu; roślinność leśna charakteryzuje się przede wszystkim występowaniem dębu ostrolistnego i omszonego. Na wybrzeżu i w środkowo-wschodniej części przeważają jałowce i gaje oliwne. Cała pozostała część obszaru porośnięta jest rozległymi zaroślami krzewów pistacji, czystka, chruściny jagodnej i innych typowych dla wyspy gatunków dzikich roślin.
Odnośnie do pkt 2 należy podkreślić, że od czasów Nuragijczyków hodowla owiec stanowiła dla znacznej części mieszkańców wyspy główne, jeśli nie jedyne, źródło dochodów, a obok przetwórstwa mleka owczego i serowarstwa, branża rolniczo-pasterska również obecnie jest siłą napędową sektora społeczno-gospodarczego na tym obszarze ze względu na liczbę osób pracujących w tym sektorze i wysokość obrotów.