Uwagi XLIX konferencji COSAC - Dublin, 23-25 czerwca 2013 r.

UWAGI XLIX KONFERENCJI COSAC

Dublin, 23-25 czerwca 2013 r.

(2013/C 305/01)

(Dz.U.UE C z dnia 19 października 2013 r.)

Zarządzanie gospodarcze

1.
COSAC z zadowoleniem przyjmuje ważną debatę, która odbywa się na poziomie UE i w państwach członkowskich, dotyczącą planów stopniowego kończenia budowy unii gospodarczej i walutowej (UGW), oraz istotną rolę, jaką odgrywają parlamenty w tej debacie.
2.
COSAC z zadowoleniem przyjmuje stanowczą wolę UE, by wspierać konkurencyjność Europy oraz stymulować zrównoważony wzrost gospodarczy, tworzenie miejsc pracy oraz spójność społeczną w Europie, przy jednoczesnym dążeniu do konsolidacji finansów publicznych.
3.
COSAC przyjmuje do wiadomości istnienie szerokiego konsensu co do potrzeby większej demokratycznej odpowiedzialności i legitymizacji jako podstawy tego procesu i ogólnie całej UE, oraz z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę Komisji i Rady Europejskiej, aby włączyć te kwestie do szerokiej debaty na temat UGW.
4.
COSAC odnotowuje rosnące zaangażowanie parlamentów w semestr europejski, ale zdaje sobie sprawę, że wiele parlamentów wciąż czuje się niedostatecznie zaangażowanych w ten proces. COSAC zachęca te parlamenty do głębszego zaangażowania w semestr w roku 2014, na wcześniejszym etapie tego procesu, a także do przyjęcia oferty Komisji Europejskiej w sprawie dialogu nt. rocznej analizy wzrostu gospodarczego oraz zaleceń dla poszczególnych krajów i strefy euro.
5.
COSAC z zadowoleniem przyjmuje istotne kroki podjęte w ostatnich miesiącach w celu wzmocnienia UGW. COSAC odnotowuje przyjęcie tzw. "dwupaku", tzn. rozporządzeń dotyczących wzmocnienia nadzoru budżetowego w strefie euro, a w szczególności przyjmuje z zadowoleniem postanowienia dające parlamentom narodowym prawo żądania od Komisji przedstawienia danemu parlamentowi jej opinii nt. projektu budżetu.
6.
COSAC odnotowuje postępy w zakresie realizacji uzgodnionych już elementów unii bankowej oraz zakończenie negocjacji w sprawie rozporządzenia Rady nakładającego na Europejski Bank Centralny określone zadania dotyczące polityki nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi, a w szczególności przyjmuje z zadowoleniem włączenie postanowień dotyczących odpowiedzialności i sprawozdawczości EBC przed Parlamentem Europejskim oraz przepisów, w myśl których na żądanie parlamentu narodowego przedstawiciel Rady Nadzorczej przy EBC, wraz z przedstawicielem odpowiedniego organu państwa członkowskiego, będzie miał obowiązek stawić się przed tym parlamentem i odpowiedzieć na pytania dotyczące realizacji zadań w zakresie nadzoru.
7.
COSAC oczekuje, że przewodniczący Rady Europejskiej przedstawi Radzie Europejskiej w czerwcu wiążący harmonogram dotyczący koordynacji reform krajowych, wymiaru społecznego UGW, wykonalności i procedur wzajemnych umów w sprawie konkurencyjności i wzrostu oraz mechanizmów solidarnościowych. COSAC podkreśla potrzebę uwzględnienia w tych projektach możliwości stworzenia mechanizmów wspierających budowę Europy zrównoważonej energii i przeciwdziałającej zmianom klimatu.
8.
COSAC z zadowoleniem przyjmuje Raport Komisji Europejskiej o konwergencji 2013 dotyczący Łotwy, a także postępy Łotwy w spełnianiu warunków przyjęcia euro 1 stycznia 2014, jako dalsze potwierdzenie wzmocnienia integracji gospodarczej w UE.

Demokratyczna odpowiedzialność i legitymizacja

9.
COSAC uznaje inicjatywę Komisji w sprawie przygotowania wyborów do PE w dniach 22-25.05.2014 za bardzo cenną, niemniej wyraża głębokie zaniepokojenie stopniem rozbieżności, jaka powstała między obywatelami Europy a Unią Europejską; zgodnie z art. 10 ust. 2 TUE, w związku z Europejskim Rokiem Obywateli, COSAC podkreśla znaczenie przeprowadzenia rzeczywistej debaty publicznej przed wyborami, aby zwiększyć frekwencję wyborczą i wzmacniać więź pomiędzy obywatelami a Unią Europejską; w związku z tym, parlamenty oraz partie polityczne powinny zwiększyć swoje zaangażowanie jako organizatorzy debat na tematy europejskie, uświadamiający obywatelom ich prawa oraz wyzwania w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego.
10.
COSAC uważa, że parlamenty, także za pośrednictwem partii politycznych na szczeblu europejskim i krajowym, mają do spełnienia szczególną rolę w budowaniu więzów pomiędzy obywatelami, a procesem decyzyjnym w Europie. COSAC stwierdza, że parlamenty powinny w większym stopniu korzystać z istniejących narzędzi, ale przyznaje też, że niezbędne będzie stworzenie nowych mechanizmów, które umożliwią parlamentom, a w rezultacie także obywatelom, zmierzenie się z problemami dotyczącymi demokratycznej legitymizacji i odpowiedzialności.
11.
COSAC wzywa zatem Komisję Europejską i Radę Europejską do współpracy z parlamentami i przedstawienia konkretnych propozycji, zwiększających demokratyczną legitymizację i odpowiedzialność, z równą determinacją i ambicją, co w przypadku innych aspektów kończenia budowy UGW.

Zatrudnienie ludzi młodych

12.
COSAC wzywa Radę Europejską do uzgodnienia w czerwcu skutecznych i pilnych działań na rzecz przeciwdziałania bezrobociu wśród ludzi młodych. COSAC podkreśla potrzebę promowania mobilności młodych ludzi poszukujących pracy oraz mobilności młodych pracowników, między innymi poprzez wzmocnienie programu "Twoja pierwsza praca z EURES-em" ("Your First EURES Job") na rzecz trans-granicznego zatrudnienia oraz poprzez utworzenie programu "Erasmus" na rzecz szkolenia zawodowego. COSAC podkreśla znaczenie propagowania przedsiębiorczości ludzi młodych oraz kobiet poprzez poprawę możliwości kredytowania dla MŚP, w tym rozwój mikrokredytów.

Rozszerzenie UE

13.
COSAC uważa, że niezależnie od pogłębionej integracji, aktualnie trwającej a także planowanej w UE, należy utrzymać tempo transformacyjnego procesu rozszerzania UE, a państwom kandydującym i potencjalnym kandydatom należy w dalszym ciągu oferować realistyczną perspektywę ewentualnego członkostwa, aby motywować je do przeprowadzania niezbędnych reform.
14.
COSAC oczekuje na przystąpienie Chorwacji do Unii Europejskiej w dniu 1 lipca i udział chorwackich parlamentarzystów w pracach COSAC jako pełnoprawnych jego członków, począwszy od prezydencji litewskiej.
15.
COSAC z zadowoleniem przyjmuje porozumienie osiągnięte w kwietniu pomiędzy Serbią a Kosowem, a także uzgodniony w maju plan realizacji. COSAC odnotowuje zalecenie Komisji w sprawie rozpoczęcia negocjacji z Serbią w sprawie przystąpienia do UE. Ponadto COSAC uznaje zalecenie Komisji w sprawie rozpoczęcia negocjacji z Kosowem dotyczących układu o stabilizacji i stowarzyszeniu oraz sporządzenia przez Komisję sprawozdania z wdrożenia jego postanowień.
16.
COSAC wzywa Radę do otwarcia negocjacji akcesyjnych z Serbią i Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii oraz negocjacji z Kosowem w sprawie podpisania układu o stabilizacji i stowarzyszeniu, a także zauważa postępy w negocjacjach z Czarnogórą i Turcją, uzależnionych, zwłaszcza jeżeli chodzi o drugie z państw, od kontynuowania reform i przestrzegania kryteriów kopenhaskich.
17.
COSAC wyraża głębokie zaniepokojenie doniesieniami z Turcji. Prawo do organizowania pokojowych protestów, a także pluralizm i tolerancja należą do filarów demokracji. Wyrażanie odmiennych poglądów i stanowisk powinno się odbywać w warunkach dialogu i pokojowej konfrontacji. Wierząc, że Turcja będzie w stanie przezwyciężyć okresowe trudności niezwłocznie przyjmując postawę dojrzałej demokracji, COSAC będzie nadal wyrażać stanowcze przekonanie o europejskiej perspektywie Turcji oraz jej roli jako głównego czynnika gwarantującego stabilizację i równowagę geopolityczną w krajach basenu Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie. COSAC liczy także na to, że UE będzie z determinacją działać na rzecz osiągnięcia tych celów.
18.
COSAC docenia osiągnięcie przez parlament Albanii kompromisu wymaganego przez UE przed wyborami parlamentarnymi 23 czerwca, dotyczącego niektórych reform w obszarze administracji sądowej i publicznej oraz zmian regulaminu parlamentu. COSAC wzywa partie polityczne Albanii, które wejdą w skład nowego rządu, aby pozostały wierne zasadzie praworządności. COSAC podkreśla znaczenie wdrożenia planu działania na rzecz integracji z UE, aby zapewnić wejście w życie układu o stabilizacji i stowarzyszeniu z Bośnią i Hercegowiną. COSAC wzywa swoich członków do dalszego rozwijania kontaktów międzyparlamentarnych z obydwoma tymi państwami.
19.
COSAC wzywa parlamenty, jako instytucje otrzymujące informacje na temat wniosków o członkostwo w UE zgodnie z art. 49 Traktatu o Unii Europejskiej, do pełniejszego i bardziej kompleksowego zaangażowania w debatę na temat poszerzenia UE w ramach rozszerzania debaty publicznej w tej sprawie na poziomie narodowym w poszczególnych państwach członkowskich.

Rozwój

20.
COSAC zdaje sobie sprawę z konieczności pełnej realizacji Milenijnych Celów Rozwoju (MCR) oraz z historycznej szansy, jaką dają MCR i reprezentowane przez nie uzgodnione globalnie priorytety rozwoju, aby skupić uwagę polityczną i skierować wysiłki bezpośredniej współpracy międzynarodowej na określoną liczbę możliwych do realizacji celów.
21.
COSAC zdaje sobie sprawę z faktu, że zbliża się ustalony termin realizacji MCR, oraz że, w oczekiwaniu na ich realizację, rozpoczęła się globalna debata na temat sposobu wykorzystania MCR do sformułowania zasad nowego, uzgodnionego w skali globalnej zestawu priorytetów współpracy międzynarodowej w sprawie wyeliminowania skrajnego ubóstwa.
22.
COSAC przyjmuje do wiadomości zdecydowane poglądy, wyrażane przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego w Europie i na całym świecie w sprawie konieczności oparcia nowych ram rozwoju na potrzebach, prawach i priorytetach społeczności zmagających się z nędzą, wykluczeniem i dyskryminacją.
23.
COSAC zachęca przywódców państw UE do rozwijania na poziomie krajowym i lokalnym inicjatyw mających na celu osiągnięcie konsensu w sprawie głównych priorytetów walki z ubóstwem i marginalizacją w Europie i na świecie oraz do przekazywania informacji na temat wyników takich inicjatyw.
24.
COSAC podkreśla potrzebę pracy nad ciągłym wzmacnianiem programów rozwojowych UE i państw członkowskich poprzez realizację zobowiązań w sprawie wielkości i jakości udzielanej pomocy oraz wygaszania wszelkich form pomocy wiązanej, zgodnie z deklaracją paryską oraz Partnerstwem z Pusan w sprawie skutecznej współpracy na rzecz rozwoju.
25.
COSAC wzywa parlamenty narodowe do pełniejszego i bardziej całościowego zaangażowania w debatę na temat rozwoju w ramach rozszerzenia debaty publicznej w tej sprawie na poziomie narodowym w poszczególnych państwach członkowskich.

Zasada pomocniczości

26.
COSAC zdaje sobie sprawę z pracy Komisji związanej z zajmowaniem się dużą liczbą uzasadnionych opinii przesyłanych przez parlamenty narodowe. COSAC wzywa jednak Komisję do szybszego udzielania odpowiedzi na uzasadnione opinie wydawane przez parlamenty narodowe i większego koncentrowania się na argumentach zawartych w każdej uzasadnionej opinii.
27.
Choć COSAC docenia praktyczne uzgodnienia opublikowane przez przewodniczącego Barroso w 2009, to uważa również, że należy wyciągnąć wnioski z pierwszej "żółtej kartki", zastosowanej w odniesieniu do propozycji rozporządzenia "Monti II" 1 . W praktyce, po uruchomieniu pierwszej w historii "żółtej kartki", wokół tych uzgodnień narosły pewne niejasności i dlatego COSAC zachęca Komisję do przeanalizowania, udoskonalenia i objaśnienia sposobu, w jaki te uzgodnienia będą stosowane w odniesieniu do procedury zarówno żółtej, jak i pomarańczowej kartki.
28.
COSAC zachęca Komisję, aby w tym przeglądzie określiła w szczególności, jak i kiedy będzie udzielała odpowiedzi na uruchomione w ten sposób kartki, oraz przewidziane na to ramy czasowe.
29.
COSAC zachęca również Komisję do określenia sposobu komunikacji z parlamentami narodowymi w przypadku uruchomienia procedury kartki oraz zaleca Komisji bardziej szczegółowe odnoszenie się do problemów zgłaszanych przez parlamenty narodowe w uzasadnionych opiniach. W świetle powyższego COSAC zauważa, że w marcu 2013, w wyniku wniosku skierowanego do Komisji w ramach Uwag XLVIII COSAC, te parlamenty narodowe, które przedstawiły uzasadnione opinie w sprawie projektu rozporządzenia Monti II, otrzymały od Komisji pismo z uzasadnieniem, dlaczego jej zdaniem nie doszło do naruszenia zasady pomocniczości. COSAC zauważa jednak, że odpowiedź była ogólna i nie odnosiła się do wszystkich szczegółowych argumentów przedstawionych przez poszczególne parlamenty narodowe.
30.
Na koniec COSAC stwierdza, że termin ośmiu tygodni na kontrolę przestrzegania zasady pomocniczości jest w większości przypadków wystarczający. W kontekście debaty na temat przyszłości UE, COSAC podkreśla jednak, że kolejny przegląd Traktatu powinien uwzględniać opinię parlamentów narodowych, zgodnie z którą wydłużenie tego okresu usprawniłoby proces i zneutralizowało wpływ okresów wakacyjnych i przerw w obradach parlamentów, oraz podkreśla, że wydłużenie terminu kontroli nie spowodowałoby istotnego spowolnienia europejskiej procedury ustawodawczej.

Dialog polityczny

31.
COSAC uważa, że parlamenty narodowe powinny być skuteczniej angażowane w proces ustawodawczy Unii Europejskiej, nie tylko w roli strażników zasady pomocniczości, ale także jako aktywni uczestnicy tego procesu. Zaangażowanie takie nie ograniczałoby się tylko do wydawania uzasadnionych opinii na temat projektów aktów ustawodawczych, mogących blokować takie akty, ale byłoby bardziej pozytywnym, przemyślanym i bardziej holistycznym podejściem, w którym parlamenty mogłyby zachęcać Komisję do opracowywania projektów ustawodawczych, które parlamenty uznają za niezbędne lub do analizy i dostosowania istniejących projektów na podstawie podanego uzasadnienia.
32.
Art. 12 Traktatu o Unii Europejskiej stwierdza, że parlamenty narodowe aktywnie przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania Unii. W tym kontekście COSAC zamierza nadal budować i promować głębsze, pozytywne zaangażowanie parlamentów narodowych w proces ustawodawczy.
33.
COSAC wzywa Komisję do rozpatrzenia, w kontekście bieżącego dialogu politycznego, wszystkich indywidualnych lub zbiorowych wniosków parlamentów narodowych w sprawie nowych projektów ustawodawczych.
34.
COSAC zauważa rosnące znaczenie kontroli parlamentarnej dla całego procesu legislacyjnego. Mając na uwadze w szczególności wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014, COSAC zwraca uwagę trojki prezydencji, Rady, Parlamentu Europejskiego oraz Komisji na potrzebę zapewnienia odpowiedniego czasu na przeprowadzenie kontroli na szczeblu krajowym przed zakończeniem procesu legislacyjnego.
35.
COSAC wzywa również Komisję do zwrócenia szczególnej uwagi i rozważenie opinii w sprawie określonych projektów ustawodawczych - lub określonych aspektów takich projektów - opracowanych w kontekście dialogu politycznego przez co najmniej jedną trzecią parlamentów narodowych.
36.
Zachęca się Komisję, aby informowała parlamenty narodowe z wyprzedzeniem i na piśmie, albo na kolejnym spotkaniu przewodniczących lub posiedzeniu plenarnym COSAC - bądź też podczas innej odpowiedniej konferencji organizowanej przez prezydencję - o swoim stanowisku w sprawie takich wniosków lub uwag politycznych, o których mowa powyżej.
37.
Mając na uwadze rozwijanie wkładu i zaangażowania parlamentów narodowych na wczesnym etapie procesu formułowania polityki unijnej, COSAC zachęca Komisję do dopilnowania, aby parlamenty narodowe były specjalnie informowane o wszystkich publicznych konsultacjach Komisji w chwili ich rozpoczęcia, zgodnie z treścią Uwag XLVII Konferencji COSAC, oraz do szczególnie wnikliwego rozpatrywania wszelkich uwag wnoszonych przez parlamenty w ramach takich konsultacji.
1 COM(2012) 130

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.305.1

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Uwagi XLIX konferencji COSAC - Dublin, 23-25 czerwca 2013 r.
Data aktu: 19/10/2013
Data ogłoszenia: 19/10/2013