Służba Prawna (SJ)Ogłoszenie o naborze na stanowisko zastępcy dyrektora generalnego (grupa zaszeregowania AD 15) w Brukseli
(art. 29 ust. 2 regulaminu pracowniczego)
COM/2013/10341
(2013/C 302 A/01)
(Dz.U.UE C z dnia 18 października 2013 r.)
Reprezentujemy
Służbę Prawną, której rola polega na wspieraniu Komisji Europejskiej i wszystkich jej służb. Do głównych zadań Służby Prawnej należy:
wsparcie i doradztwo przy opracowaniu aktów prawnych,
wsparcie i doradztwo w kwestiach prawnych występujących w negocjacjach międzynarodowych,
wsparcie i doradztwo w kontekście pełnienia przez Komisję roli strażniczki Traktatów,
wspieranie Komisji w wykonywaniu uprawnień wykonawczych nałożonych na nią przez prawodawcę wspólnotowego lub postanowieniami Traktatów oraz związane z tym doradztwo.
Służba Prawna reprezentuje Komisję przed Trybunałem Sprawiedliwości, Sądem Pierwszej Instancji, Trybunałem Sprawiedliwości Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Trybunał EFTA), a także przed panelami w ramach Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu (GATT) i Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz wszystkimi innymi organami sądowymi. Uczestniczy również we wszystkich postępowaniach dotyczących wniosków o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym. Służbę Prawną tworzą prawnicy ze wszystkich państw członkowskich.
Służba Prawna podlega bezpośrednio przewodniczącemu Komisji.
Oferujemy
Pracę na stanowisku zastępcy dyrektora generalnego, który podlega dyrektorowi generalnemu Służby Prawnej i odpowiada za przeprowadzenie i koordynację procesu pogłębionej analizy dotyczącej zagadnień instytucjonalnych, w tym ewentualnych zmian Traktatów. Jednocześnie osoba na tym stanowisku będzie włączona w tradycyjne funkcje Służby Prawnej związane z doradztwem i postępowaniem spornym, a także w proces decyzyjny w ramach służby oraz przygotowanie prac kolegium.
Zastępca dyrektora generalnego będzie odpowiadać za organizację pracy w procesie pogłębionej analizy i przygotowania wniosków w Służbie Prawnej. Jego obowiązkiem będzie także zapewnienie koordynacji działań Służby Prawnej z działaniami innych służb Komisji, a szczególnie Sekretariatu Generalnego. Zastępca dyrektora generalnego ma za zadanie zapewnić stałą wymianę informacji z innymi instytucjami oraz państwami członkowskimi. Do jego zadań należy współpraca z przewodniczącym i członkami kolegium oraz zadbanie o to, aby proces ten przebiegał pod kierunkiem politycznym Instytucji.
Zastępca dyrektora generalnego będzie także odpowiadać za przygotowanie ewentualnych wniosków Komisji dotyczących zmian Traktatów i koordynację prac nad tymi wnioskami.
Jednocześnie obowiązkiem zastępcy dyrektora generalnego będzie przeprowadzenie analizy możliwości poprawy ogólnego funkcjonowania systemu instytucjonalnego UE, stosunków między strefą euro a pozostałymi państwami UE, inicjatywy "Praworządność" itp. na podstawie obowiązujących Traktatów. Jeżeli chodzi o kwestie instytucjonalne dotyczące strefy euro, punktem wyjścia analizy będą kierunki wytyczone w planie przyjętym przez Komisję w listopadzie 2012 r. 1 .
Zastępca dyrektora generalnego będzie również odpowiadać za przygotowanie odpowiedzi Komisji na inne inicjatywy mające wpływ na strukturę instytucjonalną. Ponadto zadaniem zastępcy dyrektora generalnego będzie przeprowadzenie analizy umożliwiającej włączenie do systemu prawnego i instytucjonalnego UE instrumentów o charakterze międzyrządowym, takich jak np. Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w unii gospodarczej i walutowej oraz Europejski Mechanizm Stabilności.
Poszukujemy
Idealny kandydat powinien wykazać się następującymi cechami:
posiadać fachową wiedzę z zakresu prawa na bardzo wysokim poziomie, udokumentowane umiejętności zarządzania oraz bardzo dobre umiejętności komunikacyjne,
posiadać bardzo dobrą znajomość służb Komisji, poszczególnych dziedzin polityki wspólnotowej oraz bieżących zagadnień prawnych,
posiadać ogólną orientację w działaniach Wspólnoty (wzajemne relacje między prawem wspólnotowym a prawem krajowym, realizacja polityki Wspólnoty w poszczególnych dziedzinach itd.),
wykazać się bardzo dobrymi umiejętnościami kierowania personelem wysokiego szczebla,
być w stanie reprezentować Komisję przed sądami wspólnotowymi, krajowymi, międzynarodowymi i arbitrażowymi w procedurze pisemnej i podczas rozpraw.
Kandydat musi (kryteria kwalifikacyjne):