Pomoc państwa - Słowacja - Pomoc państwa SA.33797 (2013/C) (ex 2013/NN) - Domniemana pomoc na rzecz NCHZ - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - SŁOWACJA

Pomoc państwa SA.33797 (2013/C) (ex 2013/NN) - Domniemana pomoc na rzecz NCHZ

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/C 297/06)

(Dz.U.UE C z dnia 12 października 2013 r.)

Pismem z dnia 2 lipca 2013 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Słowację o swojej decyzji o wszczęciu postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Register

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks: +32-2-296-1242

E-mail: stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Słowacji. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

PROCEDURA

Pocztą elektroniczną z dnia 13 października 2011 r. Komisja otrzymała skargę dotyczącą domniemanej, niezgodnej z prawem pomocy udzielonej przedsiębiorstwu Novácké chemické závody, a.s. v konkurze (zwanemu dalej "NCHZ"). W dniu 17 października 2011 r. Komisja przekazała skargę władzom Słowacji wraz z wezwaniem do udzielenia informacji. Następnie kilkakrotnie miała miejsce wymiana informacji między Komisją, skarżącym i władzami Słowacji.

KONTEKST/OPIS ŚRODKÓW

NCHZ było zakładem chemicznym znajdującym się na Słowacji. Zatrudniało około 2 000 pracowników. W 2009 r. Komisja ukarała NCHZ grzywną w wysokości 19,6 mln EUR za udział w kartelu w sektorze węglika wapnia, a następnie przedsiębiorstwo złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości.

Miesiąc po tym jak przedsiębiorstwo zostało objęte postępowaniem upadłościowym, Słowacja przyjęła ustawę w sprawie strategicznych przedsiębiorstw (zwaną dalej "ustawą"), która daje państwu prawo pierwokupu strategicznych przedsiębiorstw będących w stanie upadłości, i wymaga, by syndyk masy upadłościowej zapewnił kontynuację działalności takiego strategicznego przedsiębiorstwa w trakcie postępowania. W dniu 2 grudnia 2009 r. rząd uznał NCHZ za strategiczne przedsiębiorstwo zgodnie z ustawą. Ustawa ta wygasła w grudniu 2010 r. NCHZ było jedynym przedsiębiorstwem, wobec którego zastosowano tę ustawę.

Po jej wygaśnięciu komitet wierzycieli, a w konsekwencji zabezpieczeni wierzyciele, podjęli decyzję o kontynuowaniu działalności NCHZ pomimo faktu, że dochody tego przedsiębiorstwa nie pokrywały jego kosztów operacyjnych.

W 2012 r. NCHZ zostało zbyte w drodze przetargu na rzecz czeskiego przedsiębiorstwa Via Chem.

OCENA ŚRODKÓW POMOCY

NCHZ nie opłacało składek na ubezpieczenie społeczne swoich pracowników ani nie regulowało żadnych innych zobowiązań wobec różnych podmiotów państwowych podczas postępowania upadłościowego. Dług publiczny za lata 2009-2011 wynosi 12,1 mln EUR. Z uwagi na trudności finansowe, z jakimi NCHZ borykało się przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości, wydaje się być jasne, że państwo, umożliwiając NCHZ dalsze działanie, podjęło realne ryzyko akumulacji zobowiązań publicznoprawnych, z których NCHZ może nie być w stanie się wywiązać. Można było zatem uniknąć niespłaconego długu lub przynajmniej znacznie go zmniejszyć poprzez zaprzestanie działalności NCHZ podczas postępowania upadłościowego.

Istnieją również wyraźne przesłanki świadczące o tym, że decyzję wierzycieli o kontynuowaniu działalności przez NCHZ po wygaśnięciu ustawy można przypisać państwu oraz że taka decyzja zapewniła przedsiębiorstwu nienależną, wybiórczą korzyść gospodarczą.

W związku z powyższym Komisja wstępnie uznaje, że NCHZ, mając możliwość kontynuowania swojej działalności, w tym działalności rynkowej, bez konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowania innych zobowiązań publicznoprawnych w ciągu stosunkowo długiego okresu, uzyskało korzyść względem swoich konkurentów, której nie mogłoby uzyskać w normalnych warunkach rynkowych.

Komisja ma również dalsze wątpliwości, czy przetarg, w drodze którego NCHZ zostało zbyte, był bezwarunkowy, ponieważ niektórzy oferenci mieli możliwość podniesienia swojej oferty na późniejszym etapie, kiedy wszystkie oferty zostały już przedłożone. W związku z tym Komisja ma wątpliwości, czy cena zapłacona za aktywa przedsiębiorstwa przez zwycięzcę przetargu stanowi cenę rynkową, która zapewniała maksymalizację przychodów mających zaspokoić wierzycieli, w tym państwo. Ponadto istnieją silne przesłanki wskazujące na to, że ciągłość gospodarcza między NCHZ i nowym podmiotem nie została przerwana.

Dlatego Komisja podjęła decyzję o wszczęciu postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 wszelka pomoc przyznana niezgodnie z prawem może podlegać windykacji od beneficjenta.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.297.85

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Słowacja - Pomoc państwa SA.33797 (2013/C) (ex 2013/NN) - Domniemana pomoc na rzecz NCHZ - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 12/10/2013
Data ogłoszenia: 12/10/2013