Pomoc państwa - Hiszpania - Pomoc państwa SA.35550 (13/C) (ex 13/NN, ex 12/CP) - Amortyzacja podatkowa finansowej wartości firmy w związku z nabyciem udziałów w zagranicznych przedsiębiorstwach - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - HISZPANIA

Pomoc państwa SA.35550 (13/C) (ex 13/NN, ex 12/CP) - Amortyzacja podatkowa finansowej wartości firmy w związku z nabyciem udziałów w zagranicznych przedsiębiorstwach

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/C 258/06)

(Dz.U.UE C z dnia 7 września 2013 r.)

Pismem z dnia 17 lipca 2013 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Hiszpanię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia procedury określonej w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącej wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna procedurę, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Registry

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks +32 22961242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom hiszpańskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

OPIS ŚRODKA, W ODNIESIENIU DO KTÓREGO KOMISJA WSZCZYNA PROCEDURĘ

Przedmiotowym środkiem jest amortyzacja podatkowa finansowej wartości firmy w związku z nabyciem co najmniej 5 % udziałów w spółce zagranicznej. Środek ten podlega przepisom art. 12 ust. 5 hiszpańskiej ustawy o podatku od osób prawnych (TRLIS).

W dniu 28 października 2009 r. oraz w dniu 12 stycznia 2011 r. Komisja przyjęła dwie negatywne decyzje nakazujące odzyskanie pomocy przyznanej beneficjentom na podstawie art. 12 ust. 5 TRLIS (zwane dalej "pierwszą i drugą decyzją").

Komisja zdecydowała jednak o ograniczeniu zakresu obowiązku odzyskania ze względu na istnienie uzasadnionego oczekiwania.

W międzyczasie władze hiszpańskie wprowadziły zmiany do programu. W marcu 2012 r. w odpowiedzi na wniosek dotyczący interpretacji podatkowej hiszpańskie ministerstwo finansów przyjęło jednak wiążącą interpretację administracyjną art. 12 ust. 5 TRLIS, działającą wstecz i pozwalającą na stosowanie odpisów podatkowych finansowej wartości firmy na różnych poziomach posiadania udziałów. Jak wyjaśniły władze hiszpańskie w postępowaniu administracyjnym, które doprowadziło do przyjęcia pierwszej i drugiej decyzji, konsekwentną praktyką było dotąd stosowanie środka tylko do finansowej wartości firmy wynikającej z nabycia bezpośredniego.

OCENA ŚRODKA

Nowa interpretacja administracyjna art. 12 ust. 5 TRLIS wprowadzona przez Hiszpanię zdecydowanie odbiega od wcześniejszej konsekwentnej praktyki administracyjnej. Taka nowa interpretacja wydaje się rozszerzać zakres stosowania środka pomocy, uznanego już za niezgodny z prawem i niezgodny z rynkiem wewnętrznym, gdyż art. 12 ust. 5 TRLIS jest teraz stosowany nie tylko do wartości finansowej firmy wynikającej z nabycia bezpośredniego udziałów w spółkach zagranicznych, lecz również do wartości finansowej firmy wynikającej z nabycia pośredniego.

Mimo że w pierwszej i drugiej decyzji wspomniano zarówno o nabyciu bezpośrednim, jak i pośrednim, to tylko dlatego, że decyzje te odnosiły się do tekstu odpowiednich przepisów prawnych. Komisja zauważa jednak, że zakres decyzji dotyczącej pomocy państwa musi być określony nie tylko odniesieniem do faktycznego brzmienia tej decyzji, lecz także uwzględnieniem programu pomocy, opisanego przez dane państwo członkowskie podczas procedury administracyjnej. Nie kwestionuje się tego, że w chwili przyjęcia pierwszej i drugiej decyzji środek był stosowany konsekwentnie tylko do zakupu bezpośredniego.

Na obecnym etapie Komisja jest zdania, że poprzez rozszerzenie zakresu stosowania środka, a co za tym idzie poprzez zwiększenie liczby działań i liczby potencjalnych beneficjentów programu, Hiszpania wprowadziła do programu istotne zmiany, co zostało przez Komisję uznane za pomoc państwa niezgodną z prawem i ze wspólnym rynkiem.

Jeśli chodzi o warunki łączne, które muszą być spełnione, by móc zakwalifikować środek jako pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE, Komisja uznaje, że zastosowanie ma to samo uzasadnienie, które zastosowano w pierwszej i drugiej decyzji. Komisja ma wątpliwości, czy przedmiotowa nowa interpretacja mogłaby zostać uznana za zgodną z rynkiem wewnętrznym.

W związku z tym Komisja uznaje na obecnym etapie, że nowa interpretacja administracyjna stanowi nową pomoc.

Na obecnym etapie Komisja uważa, że uzasadnione oczekiwanie, uznane w pierwszej i drugiej decyzji, nie może zostać rozszerzone (wstecz) na sytuacje (nabycie pośrednie), które nie były objęte zakresem stosowania środka w chwili przyjęcia pierwszej i drugiej decyzji.

Komisja wzywa Hiszpanię, zgodnie z art. 11 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 1 , do zawieszenia wszelkiej pomocy niezgodnej z prawem, wynikającej ze stosowania nowej interpretacji administracyjnej art. 12 ust. 5 TRLIS do czasu podjęcia przez Komisję decyzji o zgodności zmienionego programu z rynkiem wewnętrznym (nakaz zawieszenia).

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 wszelka pomoc przyznana niezgodnie z prawem może podlegać odzyskaniu od beneficjenta.

TEKST PISMA

grafika

1 Dz.U. L 83 z 27.3.1999, s. 1.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.258.8

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Hiszpania - Pomoc państwa SA.35550 (13/C) (ex 13/NN, ex 12/CP) - Amortyzacja podatkowa finansowej wartości firmy w związku z nabyciem udziałów w zagranicznych przedsiębiorstwach - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 07/09/2013
Data ogłoszenia: 07/09/2013