Zawiadomienie dla przedsiębiorstw zamierzających w 2014 r. przywozić do Unii Europejskiej lub z niej wywozić substancje kontrolowane, które zubożają warstwę ozonową, oraz dla przedsiębiorstw zamierzających w 2014 r. produkować lub przywozić te substancje do nieodzownych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych.

Zawiadomienie dla przedsiębiorstw zamierzających w 2014 r. przywozić do Unii Europejskiej lub z niej wywozić substancje kontrolowane, które zubożają warstwę ozonową, oraz dla przedsiębiorstw zamierzających w 2014 r. produkować lub przywozić te substancje do nieodzownych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych

(2013/C 25/06)

(Dz.U.UE C z dnia 26 stycznia 2013 r.)

1.
Niniejsze zawiadomienie jest skierowane do przedsiębiorstw, których dotyczy rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową (zwane dalej "rozporządzeniem") i które w 2014 r. zamierzają:
a)
przywozić do Unii Europejskiej lub z niej wywozić substancje wymienione w załączniku I do rozporządzenia lub
b)
produkować lub przywozić te substancje do nieodzownych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych.

Niniejsze zawiadomienie jest również skierowane do przedsiębiorstw chorwackich, które zamierzają prowadzić powyższe działania po przystąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej. Przedsiębiorstwa te powinny stosować się do instrukcji znajdujących się w niniejszym zawiadomieniu.

2.
Zawiadomienie dotyczy następujących grup substancji:

Grupa I: CFC 11, 12, 113, 114 lub 115

Grupa II: inne całkowicie fluorowcowane CFC

Grupa III: halon 1211, 1301 lub 2402

Grupa IV: tetrachlorek węgla

Grupa V: 1,1,1-trichloroetan

Grupa VI: bromek metylu

Grupa VII: wodorobromofluorowęglowodory

Grupa VIII: wodorochlorofluorowęglowodory

Grupa IX: bromochlorometan

3.
Jakikolwiek przywóz lub wywóz substancji kontrolowanych(1) wymaga uzyskania licencji wydanej przez Komisję, z wyjątkiem przypadków tranzytu, czasowego składowania, składowania celnego lub procedury wolnego obszaru celnego, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 450/2008, w okresie nie dłuższym niż 45 dni. Wszelka produkcja substancji kontrolowanych do niezbędnych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych wymaga wcześniejszego zezwolenia.
4.
Ponadto następujące działania podlegają limitom ilościowym:
a)
produkcja i przywóz do zastosowań laboratoryjnych i analitycznych;
b)
przywóz w celu dopuszczenia do swobodnego obrotu w Unii Europejskiej do zastosowań krytycznych (halony);
c)
przywóz w celu dopuszczenia do swobodnego obrotu w Unii Europejskiej do zastosowań jako substraty;
d)
przywóz w celu dopuszczenia do swobodnego obrotu w Unii Europejskiej do zastosowań jako czynniki ułatwiające procesy chemiczne.

Komisja przydziela kwoty na działania wymienione w lit. a), b), c) i d). Kwoty są określane na podstawie wniosków o ich przydzielenie oraz:

zgodnie z art. 10 ust. 6 rozporządzenia i zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 537/2011(2) w odniesieniu do lit. a) powyżej,
zgodnie z art. 16 rozporządzenia w odniesieniu do lit. b), c) i d) powyżej.
5.
Oprogramowanie do celów składania wniosków o kwoty i wydawania licencji zostanie zmienione w 2013 r. Główna baza danych dotyczących substancji zubożających warstwę ozonową (Main-ODS-database) zostanie zastąpiona nowym systemem wydawania licencji na substancje zubożające warstwę ozonową (ODS Licensing System).

W odniesieniu do działań wymienionych w pkt 4

6.
Każde przedsiębiorstwo, które zamierza w 2014 r. przywozić lub produkować substancje kontrolowane do nieodzownych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych lub przywozić substancje kontrolowane do zastosowań krytycznych (halony), do zastosowań jako substraty lub jako czynniki ułatwiające procesy chemiczne, musi zastosować się do procedury przedstawionej w pkt 7-10.
7.
Przedsiębiorstwa takie muszą poinformować o tym Komisję, rejestrując się w nowym systemie licencji na substancje zubożające warstwę ozonową najpóźniej do dnia 15 maja 2013 r.

Formularze rejestracyjne będą dostępne w internecie w ramach nowego systemu licencji na substancje zubożające warstwę ozonową (http://ec.europa.eu/clima/policies/ozone/ods/index_en.htm) od dnia 1 kwietnia 2013 r.

8.
Przedsiębiorstwa muszą wypełnić i przekazać formularz wniosku o przydzielenie kwot dostępny w internecie w ramach nowego systemu licencji na substancje zubożające warstwę ozonową.

Formularze wniosku o przydzielenie kwot będą dostępne w internecie w ramach nowego systemu licencji na substancje zubożające warstwę ozonową (http://ec.europa.eu/clima/policies/ozone/ods/index_en.htm) od dnia 15 maja 2013 r.

9.
Komisja uzna za ważne wyłącznie prawidłowo wypełnione formularze wniosku o przydzielenie kwot, niezawierające błędów i złożone do dnia 8 lipca 2013 r.

Przedsiębiorstwom zaleca się jak najszybsze przesyłanie wniosków o przydzielenie kwot, aby umożliwić wprowadzenie ewentualnych korekt i ponowne złożenie wniosku przed upływem terminu.

10.
Samo złożenie wniosku o przydzielenie kwot nie uprawnia do przywozu ani wytwarzania substancji kontrolowanych do nieodzownych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych, ani do przywozu substancji kontrolowanych do zastosowań krytycznych (halony), do zastosowań jako substraty bądź jako czynniki ułatwiające procesy chemiczne. Zanim dojdzie do takiego przywozu lub wytwarzania w 2014 r., przedsiębiorstwa muszą wystąpić o licencję, korzystając z formularza wniosku o wydanie licencji dostępnego w internecie w ramach nowego systemu licencji na substancje zubożające warstwę ozonową.

W odniesieniu do przywozu do zastosowań innych niż wymienione w pkt 4 i w odniesieniu do wywozu

11.
Każde przedsiębiorstwo, które chce w 2014 r. dokonywać wywozu substancji kontrolowanych lub przywozu substancji kontrolowanych do zastosowań innych niż te wymienione w pkt 4, musi zastosować się do procedury przedstawionej w pkt 12 i 13.
12.
Przedsiębiorstwo takie musi zarejestrować się w nowym systemie licencji na substancje zubożające warstwę ozonową.

Formularze rejestracyjne będą dostępne w internecie w ramach nowego systemu licencji na substancje zubożające warstwę ozonową (http://ec.europa.eu/clima/policies/ozone/ods/index_en.htm) od dnia 1 kwietnia 2013 r.

Przedsiębiorstwom zaleca się jak najszybsze rejestrowanie się w 2013 r., aby możliwe było wprowadzenie ewentualnych korekt w formularzu rejestracyjnym przed 2014 r. w celu terminowego rozpatrywania wniosków o wydanie licencji w 2014 r.

13.
Zanim dojdzie do przywozu do zastosowań innych niż wymienione w pkt 4 lub do wywozu w 2014 r., przedsiębiorstwa muszą wystąpić o licencję, korzystając z formularza wniosku o wydanie licencji dostępnego w internecie w ramach nowego systemu licencji na substancje zubożające warstwę ozonową.
______

(1) Uwaga: dozwolony może być jedynie przywóz lub wywóz zwolniony z ogólnego zakazu przywozu i wywozu na podstawie art. 15 i 17.

(2) Rozporządzenie Komisji (UE) nr 537/2011 z dnia 1 czerwca 2011 r. w sprawie mechanizmu przyznawania ilości substancji kontrolowanych dopuszczonych do celów zastosowań laboratoryjnych i analitycznych w Unii zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową (Dz.U L 147 z 2.6.2011, s. 4).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.25.31

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zawiadomienie dla przedsiębiorstw zamierzających w 2014 r. przywozić do Unii Europejskiej lub z niej wywozić substancje kontrolowane, które zubożają warstwę ozonową, oraz dla przedsiębiorstw zamierzających w 2014 r. produkować lub przywozić te substancje do nieodzownych zastosowań laboratoryjnych i analitycznych.
Data aktu: 26/01/2013
Data ogłoszenia: 26/01/2013