Wytyczne w sprawie szczegółów różnych kategorii zmian, w sprawie funkcjonowania procedur ustanowionych w rozdziałach II, IIa, III i IV rozporządzenia Komisji (WE) nr 1234/2008 z dnia 24 listopada 2008 r. dotyczącego badania zmian w warunkach pozwoleń na dopuszczenie do obrotu dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi i weterynaryjnych produktów leczniczych oraz w sprawie dokumentacji, którą należy przedłożyć na podstawie tych procedur(2013/C 223/01)
(Dz.U.UE C z dnia 2 sierpnia 2013 r.)
Rozporządzenie w sprawie zmian reguluje procedury zmiany decyzji o wydaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu i zmiany dokumentacji technicznej.
Jednakże w przypadku produktów leczniczych stosowanych u ludzi wprowadzanie do oznakowania lub ulotki dołączanej do opakowania zmian, które nie są związane z charakterystyką produktu leczniczego, nie jest regulowane przez procedury określone w rozporządzeniu w sprawie zmian. Zgodnie z art. 61 ust. 3 dyrektywy 2001/83/WE zmiany te są zgłaszane właściwym organom i mogą być wprowadzone, o ile właściwy organ nie zgłosił sprzeciwu w ciągu 90 dni.
Niniejsze wytyczne dotyczą następujących kategorii zmian, określonych w art. 2 rozporządzenia w sprawie zmian:
Referencyjne państwo członkowskie, właściwy organ krajowy lub Agencja 8 mogą odpowiedzieć na wszelkie pytania posiadaczy odnoszące się do danej przyszłej zmiany. W stosownych przypadkach przed złożeniem wniosku może zostać zorganizowana dyskusja z referencyjnym państwem członkowskim, właściwym organem krajowym lub Agencją w celu otrzymania dalszych porad prawnych i proceduralnych.
Należy zauważyć, że w przypadku gdy grupa zmian obejmuje różne typy zmian, grupa taka musi być przedłożona i zostanie rozpatrzona w odniesieniu do zmian "najwyższego" typu w grupie. Na przykład grupa złożona z rozszerzenia i zmiany istotnej typu II będzie traktowana jako wniosek o rozszerzenie, a grupa składająca się z ze zmian niewielkich typu IB i IA zostanie rozpatrzona jako zgłoszenie zmian typu IB.
W przypadku odniesienia w niniejszych wytycznych do przedkładania zgłoszeń lub wniosków o zmianę, liczba egzemplarzy, które należy przedłożyć, zostanie podana do wiadomości publicznej dla każdego rodzaju procedury - przez Agencję w przypadku procedury scentralizowanej, przez grupy koordynacyjne, powołane na podstawie art. 31 dyrektywy 2001/82/WE dla weterynaryjnych produktów leczniczych i art. 27 dyrektywy 2001/83/WE dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi (zwanych dalej "grupą koordynacyjną") w przypadku procedury wzajemnego uznawania, oraz przez właściwy organ krajowy w przypadku procedury wyłącznie krajowej.
Formularz wniosku w sprawie zmian w pozwoleniu na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych stosowanych u ludzi i weterynaryjnych produktów leczniczych znajduje się na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/health/documents/ eudralex/vol-2/index_en.htm.
Na wniosek odpowiedniego organu posiadacz powinien bezzwłocznie dostarczyć wszelkie informacje dotyczące wprowadzenia danej zmiany.
Dwunastomiesięczny termin zgłaszania zmian niewielkich typu IA umożliwia posiadaczowi gromadzenie w ciągu roku zmian typu IA dotyczących produktów leczniczych. Ujęcie tych zmian w jednym zgłoszeniu jest jednak możliwe tylko wówczas, gdy mają zastosowanie warunki dotyczące grupowania (te same zmiany we wszystkich produktach leczniczych). Dlatego też zgłoszenie zmian wprowadzonych w okresie 12 miesięcy (tzw. "sprawozdanie roczne") może wymagać kilku zgłoszeń. Jedno z nich dotyczyłoby na przykład pojedynczej zmiany niewielkiej typu IA, inne - grupy zmian niewielkich typu IA
w warunkach jednego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, a jeszcze inne - grupy zmian niewielkich typu IA w warunkach kilku pozwoleń na dopuszczenie do obrotu.
Zgłoszenie musi zawierać elementy wymienione w załączniku IV do rozporządzenia w sprawie zmian, przedstawione w sposób określony poniżej, zgodnie z odpowiednimi nagłówkami i numeracją "Zasad dotyczących produktów leczniczych w Unii Europejskiej" wg formatu Uwag dla wnioskodawców, tom 2B ("CTD UE") lub formatu Uwag dla wnioskodawców, tom 6B (weterynaryjne produkty lecznicze, gdy nie jest dostępny format CTD UE):
W przypadku zmian zgłaszanych w ramach procedury wzajemnego uznawania referencyjne państwo członkowskie powinno dodatkowo otrzymać wykaz dat wysyłek ze wskazaniem numeru procedury dotyczącej zmian typu IA i dat wysłania wniosków do każdego zainteresowanego państwa członkowskiego oraz potwierdzenie uiszczenia odpowiedniej opłaty wymaganej przez właściwe organy.
W przypadku zmian zgłaszanych w ramach procedury wyłącznie krajowej - potwierdzenie uiszczenia odpowiedniej opłaty wymaganej przez właściwe organy krajowe.
W przypadku zmian zgłaszanych w ramach procedury scentralizowanej należy zgodnie z procedurami finansowymi Agencji uiścić odpowiednią opłatę, przewidzianą w rozporządzeniu Rady (WE) nr 297/95 9 , za zmianę niewielką/zmiany niewielkie typu IA.
W przypadku zgrupowanych zmian niewielkich typu IA dotyczących kilku pozwoleń na dopuszczenie do obrotu należących
do tego samego posiadacza, zgodnie z art. 7 lub art. 13d rozporządzenia w sprawie zmian należy przedłożyć wspólne pismo przewodnie i formularz wniosku wraz z oddzielną dokumentacją uzupełniającą i, w stosownych przypadkach, zmienionymi informacjami o produkcie odnośnie do każdego produktu leczniczego, którego zmiany te dotyczą. Umożliwi to odpowiednim organom aktualizowanie dokumentacji dotyczącej każdego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu wchodzącego w skład grupy w oparciu o odpowiednio zmienioną lub nową informację.
2.1.2. Przegląd zmian typu IA w ramach procedury wzajemnego uznawania
Referencyjne państwo członkowskie dokona przeglądu zgłoszenia zmian typu IA w ciągu 30 dni od jego otrzymania.
W terminie 30 dni referencyjne państwo członkowskie powiadomi posiadacza i zainteresowane państwa członkowskie o wyniku tego przeglądu. W przypadku gdy pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wymaga jakichkolwiek zmian w decyzji o wydaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, wszystkie zainteresowane państwa członkowskie zaktualizują decyzję o wydaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w ciągu 6 miesięcy od otrzymania wyniku przeglądu wysłanego przez referencyjne państwo członkowskie, o ile dokumentacja niezbędna do zmiany pozwolenia na dopuszczenie do obrotu została przekazana zainteresowanym państwom członkowskim.
W przypadku przedłożenia jednej lub kilku zmian niewielkich typu IA w ramach jednego zgłoszenia referencyjne państwo członkowskie powiadomi posiadacza, którą zmianę/które zmiany przyjęto lub odrzucono po dokonaniu przeglądu. Posiadacz pozwolenia na dopuszczenie do obrotu nie może wprowadzić odrzuconej zmiany lub odrzuconych zmian.
O ile w przypadku zmian niewielkich typu IA niedostarczenie w zgłoszeniu całej niezbędnej dokumentacji nie musi prowadzić do natychmiastowego odrzucenia zmiany, jeżeli posiadacz bezzwłocznie dostarczy brakujące dokumenty na żądanie odpowiedniego organu, to należy podkreślić, że w określonych przypadkach zmiana niewielka typu IA może zostać odrzucona, w wyniku czego posiadacz musi natychmiast zaprzestać stosowania danych wprowadzonych zmian.
2.1.3. Przegląd zmian typu IA w ramach procedury wyłącznie krajowej
Właściwy organ krajowy dokona przeglądu zgłoszenia zmian typu IA w ciągu 30 dni od jego otrzymania.
W terminie 30 dni właściwy organ krajowy powiadomi posiadacza o wyniku swojego przeglądu. W przypadku gdy pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wymaga jakichkolwiek zmian w decyzji o wydaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, właściwy organ krajowy zaktualizuje decyzję o wydaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym posiadacz został poinformowany o wyniku przeglądu, o ile dokumentacja niezbędna do zmiany pozwolenia na dopuszczenie do obrotu została przekazana odpowiedniemu organowi krajowemu.
W przypadku przedłożenia jednej lub kilku zmian niewielkich typu IA w ramach jednego zgłoszenia właściwy organ krajowy powiadomi posiadacza, którą zmianę/które zmiany przyjęto lub odrzucono po dokonaniu przeglądu.
O ile w przypadku zmian niewielkich typu IA niedostarczenie w zgłoszeniu całej niezbędnej dokumentacji nie musi prowadzić do natychmiastowego odrzucenia zmiany, jeżeli posiadacz bezzwłocznie dostarczy brakujące dokumenty na żądanie odpowiedniego organu, to należy podkreślić, że w określonych przypadkach zmiana niewielka typu IA może zostać odrzucona, w wyniku czego posiadacz musi natychmiast zaprzestać stosowania danych wprowadzonych zmian.
2.1.4. Przegląd zmian typu IA w przypadku procedury scentralizowanej
Agencja dokona przeglądu zgłoszenia zmian typu IA w ciągu 30 dni od jego otrzymania bez udziału sprawozdawcy wskazanego dla danego produktu przez Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi lub Komitet ds. Weterynaryjnych Produktów Leczniczych. Kopia zgłoszenia zmian typu IA zostanie jednak przekazana przez Agencję do wiadomości sprawozdawcy.
W terminie 30 dni Agencja powiadomi posiadacza o wyniku swojego przeglądu. Jeżeli wynik przeglądu jest pozytywny i decyzja Komisji o wydaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu musi być zmieniona, Agencja poinformuje Komisję i przekaże jej zmienioną dokumentację. W takim przypadku Komisja zmieni decyzję o wydaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu najpóźniej w terminie 12 miesięcy.
W przypadku przedłożenia jednej lub kilku zmian niewielkich typu IA w ramach jednego zgłoszenia Agencja wyraźnie powiadomi posiadacza, którą zmianę/które zmiany przyjęto lub odrzucono po dokonaniu przeglądu.
O ile w przypadku zmian niewielkich typu IA niedostarczenie w zgłoszeniu całej niezbędnej dokumentacji nie musi prowadzić do natychmiastowego odrzucenia zmiany, jeżeli posiadacz bezzwłocznie dostarczy brakujące dokumenty na żądanie Agencji, to należy podkreślić, że w określonych przypadkach zmiana niewielka typu IA może zostać odrzucona, w wyniku czego posiadacz musi zaprzestać stosowania danych wprowadzonych zmian.
W przypadku innych zmian Komisja w razie potrzeby zmieni decyzję o wydaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu najpóźniej w terminie 12 miesięcy.
Zatwierdzona zmiana istotna/zatwierdzone zmiany istotne typu II, które wymagają w ciągu 2 miesięcy zmiany decyzji Komisji o wydaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, mogą być wprowadzane wyłącznie po odpowiednim powiadomieniu posiadacza przez Komisję. Jeżeli zmiana decyzji w sprawie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu nie jest wymagana w ciągu 2 miesięcy lub jeżeli zatwierdzona zmiana/zmiany nie wpływa/nie wpływają na warunki decyzji Komisji o wydaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, zmiana/zmiany mogą być wprowadzane po powiadomieniu posiadacza przez Agencję o pozytywnej opinii.
Zmiany związane z kwestiami bezpieczeństwa muszą zostać wprowadzone w terminie uzgodnionym przez Komisję i posiadacza.
Aby uniknąć powielania pracy podczas dokonywania oceny takich zmian ustanowiono procedurę podziału pracy, w ramach której jeden organ ("organ referencyjny") wybrany spośród właściwych organów państw członkowskich i Agencji zbada zmianę w imieniu pozostałych zainteresowanych organów.
Jeżeli co najmniej jedno z danych pozwoleń na dopuszczenie do obrotu zatwierdzono w drodze procedury scentralizowanej, organem referencyjnym będzie Agencja (sekcja 3.4). We wszystkich innych przypadkach funkcję organu referencyjnego będzie pełnił właściwy organ krajowy wybrany przez grupę koordynacyjną z uwzględnieniem zalecenia posiadacza (sekcja 3.2).
W celu ułatwienia planowania procedury posiadaczy zachęca się do powiadamiania Agencji lub grupy koordynacyjnej i proponowanego organu referencyjnego przed przedłożeniem zmiany lub grupy zmian, które mają podlegać procedurze podziału pracy.
Aby korzystać z procedury podziału pracy, ta sama zmiana/te same zmiany musi/muszą mieć zastosowanie do różnych produktów leczniczych, niewymagających (lub wymagających w ograniczonym stopniu) przeprowadzenia oceny potencjalnych skutków dla poszczególnych produktów. Dlatego też w przypadku gdy "ta sama" zmiana/"te same" zmiany w różnych pozwoleniach na dopuszczenie do obrotu wymaga/wymagają przedłożenia indywidualnych zestawów danych pomocniczych dotyczących poszczególnych produktów leczniczych lub oddzielnej oceny w odniesieniu do poszczególnych produktów, takie zmiany nie będą objęte podziałem pracy.
W przypadku innych zmian Komisja zmieni decyzję o wydaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu najpóźniej w terminie 12 miesięcy.
Zmianę niewielką/zmiany niewielkie typu IB (z wyjątkiem zmian zgrupowanych ze zmianą istotną/zmianami istotnymi typu II) można wprowadzić po otrzymaniu od Agencji pozytywnej opinii.
Zmianę istotną/zmiany istotne typu II (oraz zmianę niewielką/ zmiany niewielkie typu IB zgrupowaną/zgrupowane ze zmianą typu II), z wyjątkiem zmian, które wymagają przyjęcia w ciągu 2 miesięcy decyzji Komisji, można wprowadzić po upływie 30 dni od otrzymania pozytywnej opinii Agencji pod warunkiem że przedłożono dokumenty niezbędne do dokonania zmiany pozwolenia/pozwoleń na dopuszczenie do obrotu.