DECYZJA KOMISJIz dnia 1 sierpnia 2013 r.
w sprawie wprowadzenia w życie wkładu UE wypłacanego szkołom akredytowanym przez Radę Najwyższą Szkół Europejskich proporcjonalnie do liczby uczęszczających do nich dzieci pracowników unijnych, zastępująca decyzję Komisji C(2009) 7719 zmienioną decyzją Komisji C(2010) 7993
(2013/C 222/06)
(Dz.U.UE C z dnia 2 sierpnia 2013 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 335,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. 1 , w szczególności jego art. 54 ust. 2 lit. e),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Sieć szkół europejskich utworzono dla dzieci pracowników instytucji i innych organów Unii Europejskiej.
(2) Unia Europejska wspiera nauczanie dzieci pracowników instytucji unijnych w systemie europejskim, przyznając wkład szkołom europejskim w rozumieniu Konwencji określającej statut szkół europejskich 2 oraz gwarantując dzieciom swoich pracowników pierwszeństwo przy naborze do tych szkół bez żadnych opłat.
(3) Podejście to potwierdza polityka dotycząca rodzin pracowników Unii Europejskiej, a w szczególności art. 3 załącznika VII do Regulaminu pracowniczego urzędników i warunków zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej przyznający podwójny dodatek edukacyjny w przypadkach, gdy w odległości 50 km od miejsca pracy nie ma szkoły europejskiej.
(4) Decyzją Rady Najwyższej Szkół Europejskich z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie reformy systemu szkół europejskich 3 otworzono system szkół europejskich na szkoły oferujące europejski program nauczania i, w niektórych przypadkach, maturę europejską oraz akredytowane decyzją Rady Najwyższej potwierdzającą spełnienie przez nie szeregu warunków w odniesieniu do wymogów nauczania i jakości kształcenia.
(5) Na posiedzeniu w dniu 18 kwietnia 2013 r. Rada Najwyższa Szkół Europejskich uchyliła swoją decyzję z dnia 23 kwietnia 2009 r. i powiązane dokumenty prawne regulujące wkład Unii Europejskiej na rzecz akredytowanych szkół europejskich, w których kształcą się dzieci pracowników unijnych, i zastąpiła ją rozporządzeniem w sprawie akredytowanych szkół europejskich, które nie zawiera podstawy prawnej dla wkładu UE na rzecz akredytowanych szkół europejskich 4 .
(6) Należy zatem zastąpić decyzję Komisji C(2009) 7719 z dnia 14 października 2009 r. w sprawie wprowadzenia w życie wkładu Wspólnoty wypłacanego szkołom akredytowanym przez Radę Najwyższą Szkół Europejskich proporcjonalnie do liczby uczęszczających do nich dzieci pracowników wspólnotowych, zmienioną decyzją Komisji C(2009) 7719 z dnia 8 grudnia 2010 r., która szczegółowo przedstawia metodę przewidzianą w części III.1 decyzji Rady Najwyższej z dnia 23 kwietnia 2009 r.
(7) Należy zreformować metodę ustalania wkładu UE, w której przewiduje się coroczne dostosowania, ponieważ jest ona zbyt uciążliwa - jednego z niezbędnych kryteriów nie można już ustalić na podstawie faktycznych danych, zaś przewidziane kryteria pozostają poza kontrolą UE i nie są związane z wkładem UE na rzecz dzieci pracowników unijnych uczęszczających do innych placówek edukacyjnych.
(8) Należy zreformować warunki wypłacania wkładu UE, tak aby zapewnić ustalanie wysokości wkładu UE zgodnie z zasadami dobra rodziny i gospodarki oraz aby sprecyzować metodę dystrybucji w przypadkach, gdy zapisanie środków finansowych w budżecie instytucji unijnych przez władzę budżetową Unii Europejskiej jest niewystarczające do wypłacenia pełnego wkładu UE.
(9) Źródłem wkładu UE powinny stać się instytucje europejskie lub inne organy, które muszą podjąć decyzję w ramach swojej autonomii administracyjnej, czy chcą zapewnić dzieciom swoich pracowników pierwszeństwo przy naborze do szkół europejskich bez żadnych opłat w zamian za poniesienie kosztów powiązanego z tym wkładu UE wypłacanego przez Komisję Europejską,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: