Komunikat Komisji dotyczący środków przyjętych przez wspólny komitet Unii Europejskiej i Islamskiej Republiki Mauretańskiej ustanowiony Umową partnerską w sprawie połowów między Wspólnotą Europejską a Islamską Republiką Mauretańską, w tym protokołem do niego ustalającym uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową przewidziane w tej umowie.

Komunikat Komisji dotyczący środków przyjętych przez wspólny komitet Unii Europejskiej i Islamskiej Republiki Mauretańskiej ustanowiony Umową partnerską w sprawie połowów między Wspólnotą Europejską a Islamską Republiką Mauretańską, w tym protokołem do niego ustalającym uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową przewidziane w tej umowie

(2013/C 222/04)

(Dz.U.UE C z dnia 2 sierpnia 2013 r.)

Nowy protokół do Umowy partnerskiej w sprawie połowów między Wspólnotą Europejską a Islamską Republiką Mauretańską 1 jest tymczasowo stosowany od dnia 16 grudnia 2012 r. - daty jego podpisania. Obejmuje on okres dwóch lat, licząc od tej daty 2 .

Wspólny komitet Unii Europejskiej i Islamskiej Republiki Mauretańskiej, o którym mowa w art. 10 umowy partnerskiej w sprawie połowów, obradował w dniach 19 i 20 lutego 2013 r. w Paryżu. Zgodnie z art. 4 protokołu wspólny komitet może przyjmować środki powodujące zmianę uprawnień do połowów oraz dostosowanie rekompensaty finansowej.

Na podstawie art. 10 umowy partnerskiej w sprawie połowów i art. 4 protokołu strony uzgodniły niektóre środki wykonawcze w odniesieniu do protokołu i załączników do niego. Środki te wpisano do protokołu wyżej wymienionego wspólnego komitetu i - jako że chodzi o zmiany dotyczące kategorii połowowej 2 i 3 - były one przedmiotem późniejszej wymiany listów.

W trosce o przejrzystość należy zatem poinformować wszystkie zainteresowane strony o tych decyzjach wspólnego komitetu oraz opublikować je w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Ponadto ponowny przydział uprawnień do połowów między kategorię połowów 6 i kategorię połowów 5 stanowi równocześnie przedmiot wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie Rady (UE) nr 1259/2012.

Następujące środki mają zastosowanie od dnia 20 lutego 2013 r.:

I.
Kategoria połowowa 1: statki poławiające skorupiaki, z wyjątkiem langusty i kraba
1.
Zezwala się na przyłowy w wysokości 4 % głowonogów, 15 % ryb oraz 10 % krabów. Przyłowy te odnotowuje się wyraźnie w dziennikach połowowych.
2.
Przyłowy ryb dopuszczone na mocy ust. 1 podlegają opłacie w naturze w wysokości 2 % przyłowów ryb bez względu na gatunek.
3.
Liczba statków upoważnionych do równoczesnego połowu na zachód od linii 6 mil ustanowionej począwszy od najniższego stanu wody na południe od równoleżnika 19°00' N zostaje zmieniona z 10 na 12 do celów arkuszy połowowych protokołu dotyczących tej kategorii 3 .
II.
Kategoria połowowa 2: trawlery (niebędące zamrażalniami) i taklowce głębinowe do połowów morszczuka czarnego
1.
Obszar połowowy zostaje rozszerzony:
na południe od równoleżnika 19°15'60" N do równoleżnika 17°50' N: na zachód od linii 18 mil morskich liczonych od najniższego stanu wody,
na południe od równoleżnika 17°50' N: na zachód od linii 12 mil morskich liczonych od najniższego stanu wody.
2.
Podczas okresów ochronnych dla połowów głowonogów:
na południe od równoleżnika 19°15'60" N (Cap Timiris) do równoleżnika 17°50' N (Nouakchott) obowiązuje zakaz połowów poza linią 18 mil morskich liczonych od najniższego stanu wody,
na południe od równoleżnika 17°50' N (Nouakchott) poza linią 12 mil morskich liczonych od najniższego stanu wody obowiązuje zakaz połowów.
III.
Kategoria połowowa 3: statki poławiające gatunki głębinowe inne niż morszczuk czarny przy pomocy narzędzi innych niż włoki
1.
Obszar połowowy zostaje rozszerzony na południe od równoleżnika 19°21' N od linii 3 mil morskich liczonych od najniższego stanu wody.
2.
Podczas okresu ochronnego w połowach głowonogów obowiązuje, na południe od równoleżnika 19°15'60" N (Cap Timiris), zakaz połowów poza linią 3 mil liczonych od najniższego stanu wody.
IV.
Kategoria połowowa 4: kraby

Obszar połowowy rozciąga się na południe od równoleżnika 17°50' N, na zachód od linii 12 mil liczonych od najniższego stanu wody.

V.
Kategoria połowowa 5: sejnery tuńczykowe i kategoria połowowa 6: klipry tuńczykowe i taklowce powierzchniowe 4

Trzy upoważnienia dla kliprów z kategorii 6 przenosi się do kategorii 5. Zatem liczba upoważnionych statków w kategorii połowowej 5 wynosi obecnie 25 sejnerów tuńczykowych, a w kategorii 6 - 19 kliprów tuńczykowych i taklowców powierzchniowych.

VI.
Kategoria połowowa 7: trawlery zamrażalnie do połowów pelagicznych

Aby ułatwić dostęp do kanionu i jednocześnie chronić dna znajdujące się na głębokości mniejszej niż 100 m, obszar połowowy rozszerza się na południe od równoleżnika 17°50' N wzdłuż mokradeł Toumbos i u ujścia rzeki Senegal do 15 mil morskich liczonych od najniższego stanu wody.

1 Dz.U. L 343 z 8.12.2006, s. 4.
2 Dz.U. L 361 z 31.12.2012, s. 10.
3 Arkusze połowowe, kategoria połowowa 1, pkt 6 "Uprawnienia do połowów/Opłaty", wiersz trzeci "Opłata", akapit trzeci protokołu.
4 Przepisy te mają zastosowanie z zastrzeżeniem przyjęcia rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1259/2012.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.222.5

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Komunikat Komisji dotyczący środków przyjętych przez wspólny komitet Unii Europejskiej i Islamskiej Republiki Mauretańskiej ustanowiony Umową partnerską w sprawie połowów między Wspólnotą Europejską a Islamską Republiką Mauretańską, w tym protokołem do niego ustalającym uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową przewidziane w tej umowie.
Data aktu: 02/08/2013
Data ogłoszenia: 02/08/2013