Regulamin komisji stałych Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest.

REGULAMIN

komisji stałych Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest przyjęty przez ZP Euronest w dniu 3 maja 2011 r. i zmieniony w dniu 29 maja 2013 r. w Brukseli

(2013/C 221/02)

(Dz.U.UE C z dnia 1 sierpnia 2013 r.)

Zgodnie z art. 25 ust. 3 regulaminu Zgromadzenia Parlamentarnego EURONEST i uwzględniając wniosek prezydium, Zgromadzenie Parlamentarne EURONEST przyjmuje niniejszym regulamin komisji stałych.

Artykuł  1

Zakres zastosowania

1.
Regulamin komisji stałych określa wspólne mechanizmy działania wszystkich czterech komisji stałych Zgromadzenia Parlamentarnego (ZP) EURONEST (dalej zwanych komisjami); są to:
-
Komisja Spraw Politycznych, Praw Człowieka i Demokracji;
-
Komisja Integracji Gospodarczej, Zbliżania Przepisów i Konwergencji z Polityką UE;
-
Komisja ds. Bezpieczeństwa Energetycznego;
-
Komisja Spraw Społecznych, Edukacji, Kultury i Społeczeństwa Obywatelskiego.
2.
Do posiedzeń komisji zastosowanie ma mutatis mutandis regulamin ZP EURONEST, bez uszczerbku dla regulaminu komisji stałych.
Artykuł  2

Skład

1.
W skład komisji wchodzi maksymalnie 30 członków, w tym:
-
15 posłów do Parlamentu Europejskiego,
-
15 posłów z reprezentowanych parlamentów krajów Partnerstwa Wschodniego 1 .

Skład komisji stanowi odzwierciedlenie składu ZP EURONEST.

2.
Każdy członek ZP EURONEST ma prawo należeć do jednej z komisji stałych. W wyjątkowych przypadkach członek ZP EURONEST może należeć do dwóch komisji stałych.
3.
Członkowie wyznaczani są w trybie ustanawianym przez poszczególne parlamenty w sposób odzwierciedlający w miarę możliwości rozkład różnych grup politycznych i delegacji reprezentowanych w obu częściach składowych ZP - z ramienia Parlamentu Europejskiego i z ramienia Partnerstwa Wschodniego.
4.
Liczebność i skład komisji zatwierdza ZP EURONEST na wniosek prezydium.
Artykuł  3

Przewodnictwo i prezydium

1.
Każda z komisji wybiera ze swojego grona prezydium złożone z dwóch równych rangą współprzewodniczących (po jednym z każdej części składowej ZP) i czterech wiceprzewodniczących (po dwóch z każdej części składowej ZP), a tryb wyboru i długość kadencji ustala odrębnie każda z części składowych ZP.
2.
Współprzewodniczący wspólnie ustalają kolejność przewodniczenia posiedzeniom komisji.
Artykuł  4

Zastępcy

1.
Każdy członek, który nie ma możliwości wzięcia udziału w posiedzeniu komisji, może zostać zastąpiony przez członka należącego do tej samej części składowej ZP, pod warunkiem dokonania uzgodnień między danymi dwoma członkami. O wszelkich zastępstwach należy poinformować przewodniczącego przed rozpoczęciem posiedzenia.
2.
W ramach komisji zastępca posiada takie same prawa i podlega takim samym obowiązkom jak członek.
Artykuł  5

Posiedzenia

1.
Posiedzenia komisji są zwoływane przez ich współprzewodniczących najwyżej dwa razy w roku, przy czym jedno posiedzenie musi odbyć się w czasie sesji ZP EURONEST.
2.
Na wniosek prezydium komisji współprzewodniczący sporządzają i przekazują projekt porządku dziennego każdego posiedzenia komisji.
3.
Posiedzenia komisji są prowadzone w językach roboczych ZP EURONEST. Wszystkie posiedzenia są jawne, chyba że dana komisja zdecyduje inaczej.
4.
Przewodniczący kieruje przebiegiem obrad, zapewnia przestrzeganie regulaminu, utrzymuje porządek, udziela głosu, ogłasza zakończenie dyskusji, poddaje sprawy pod głosowanie i informuje o wynikach głosowania.
5.
Członkowie mogą zabierać głos wyłącznie, jeżeli udzieli go przewodniczący. Osobie zabierającej głos nie można przerywać, z wyjątkiem wniosków w sprawie przestrzegania regulaminu. Jeżeli osoba zabierająca głos odbiega od tematu, przewodniczący przywołuje ją do porządku, a za drugim razem może jej zakazać zabierania głosu do końca debaty na ten sam temat.
6.
Przewodniczący przywołuje do porządku każdego członka komisji, który powoduje zakłócenie przebiegu obrad. W razie ponownego przewinienia przewodniczący może wyprosić jego sprawcę z sali na czas pozostałej części posiedzenia.
7.
Dwie komisje lub ich większa liczba mogą, za zgodą swoich prezydiów, prowadzić wspólne posiedzenia dotyczące spraw będących przedmiotom wspólnego zainteresowania.
Artykuł  6

Sprawozdania i kwestie pilne

1.
Komisje mogą wyznaczać sprawozdawców do zbadania konkretnych kwestii leżących w ich kompetencjach i do przygotowania sprawozdań przedstawianych ZP EURONEST po uzyskaniu zgody prezydium. Liczba takich sprawozdań ogranicza się co do zasady do jednego sprawozdania jednej komisji na jednym posiedzeniu plenarnym. Na wniosek współprzewodniczących komisji prezydium może podjąć decyzję o liczbie sprawozdań poddanych pod głosowanie na danej sesji w zależności od postępu prac nad ich przygotowaniem.
2.
W drodze wyjątku komisja może przedkładać ZP EURONEST sprawy pilne. Liczba spraw pilnych jest ograniczona zgodnie z art. 9 ust. 2 lit. b) regulaminu ZP EURONEST.
3.
Ponadto komisje mogą rozpatrywać inne punkty porządku obrad bez sporządzania sprawozdania i mogą poinformować pisemnie prezydium ZP EURONEST, że rozpatrzyły dane punkty.
4.
Komisje zdają ZP EURONEST sprawę ze swojej działalności.
Artykuł  7

Kworum i głosowanie

1.
Kworum komisji jest osiągnięte, gdy obecna jest co najmniej jedna trzecia członków każdej części składowej ZP.
2.
Wszystkie głosowania są ważne niezależnie od liczby głosujących. Każdy członek komisji może jednak wnieść o stwierdzenie kworum przed przystąpieniem do głosowania. Jeżeli po takim wniosku okaże się, że kworum nie zostało osiągnięte, głosowanie jest odraczane.
3.
Komisja podejmuje decyzje większością dwóch trzecich głosów członków biorących udział w głosowaniu. Każdy członek może składać poprawki do rozpatrzenia w komisji. Głosowanie w komisji odbywa się poprzez podniesienie ręki, przy czym każdy członek dysponuje jednym, własnym i nieprzekazywalnym głosem.
4.
Liczenie głosów przeprowadza komisja skrutacyjna złożona po połowie z członków będących przedstawicielami sekretariatów obu części składowych ZP EURONEST. Komisja skrutacyjna jest wyznaczana przez prezydium (lub przez współprzewodniczących komisji) przed rozpoczęciem danego posiedzenia i przekazuje wynik liczenia głosów bezpośrednio współprzewodniczącym.
5.
Każdy członek może złożyć poprawki do rozpatrzenia przez komisję w terminie ogłoszonym przez współprzewodniczących. Poprawki muszą odnosić się do zmienianego aktu i być złożone na piśmie. Poprawki ustne można przyjąć tylko wtedy, gdy ich celem jest korekta błędów merytorycznych lub językowych. Inne poprawki ustne nie powinny być uwzględniane.
6.
Jeżeli przed rozpoczęciem głosowania co najmniej trzech członków danej komisji -należących do co najmniej dwóch grup politycznych Parlamentu Europejskiego lub do co najmniej dwóch delegacji z części składowej ZP EURONEST z ramienia Partnerstwa Wschodniego - zgłosi wniosek o odrębne głosowanie w częściach składowych ZP, przedstawiciele części składowych ZP z ramienia Partnerstwa Wschodniego i z ramienia Parlamentu Europejskiego głosują odrębnie, ale jednocześnie. Dany tekst zostaje przyjęty, jeżeli opowiedziano się za nim większością dwóch trzecich głosów oddanych odrębnie w każdej z dwóch części składowych ZP.
Artykuł  8

Inne ustalenia

1.
Parlament goszczący posiedzenie komisji odpowiada za ustalenia praktyczne, wsparcie i koszty związane z organizacją tego posiedzenia.
2.
ZP EURONEST może jednak, na wniosek prezydium, zalecić wkład finansowy innych parlamentów w celu pokrycia kosztów organizacji posiedzenia komisji.
Artykuł  9

Wykładnia przepisów

Współprzewodniczący lub, na ich wniosek, prezydium komisji mają prawo do orzekania we wszystkich kwestiach związanych z wykładnią regulaminu komisji stałych.

Artykuł  10

Zmiana regulaminu komisji stałych.

1.
Wszelkie zmiany regulaminu komisji stałych przyjmuje ZP EURONEST na podstawie wniosków prezydium.
2.
Zaproponowane zmiany zatwierdza się większością dwóch trzecich głosów członków obecnych na posiedzeniu. Jeżeli przed rozpoczęciem głosowania co najmniej jedna dziesiąta członków danej komisji - należących do co najmniej dwóch grup politycznych Parlamentu Europejskiego lub do co najmniej dwóch delegacji z części składowej ZP EURONEST z ramienia Partnerstwa Wschodniego - zgłosi wniosek o odrębne głosowanie w częściach składowych ZP, przedstawiciele części składowych ZP z ramienia Partnerstwa Wschodniego i z ramienia Parlamentu Europejskiego głosują odrębnie. Dany tekst uznaje się za przyjęty, jeżeli opowiedziano się za nim większością dwóch trzecich głosów oddanych odrębnie w każdej z dwóch części składowych ZP.
3.
Jeżeli w chwili głosowania nie określono inaczej, zmiany w regulaminie komisji stałych wchodzą w życie niezwłocznie z chwilą ich przyjęcia.
1 Po przystąpieniu do Partnerstwa Wschodniego kolejnego państwa (Białorusi) miejsca zostaną ponownie rozdzielone między kraje Partnerstwa Wschodniego.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.221.11

Rodzaj: Regulamin
Tytuł: Regulamin komisji stałych Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest.
Data aktu: 03/05/2011
Data ogłoszenia: 01/08/2013
Data wejścia w życie: 29/05/2013