Regulamin komisji stałych Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest.

REGULAMIN

komisji stałych Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest przyjęty przez ZP Euronest w dniu 3 maja 2011 r. i zmieniony w dniu 29 maja 2013 r. w Brukseli

(2013/C 221/02)

(Dz.U.UE C z dnia 1 sierpnia 2013 r.)

Zgodnie z art. 25 ust. 3 regulaminu Zgromadzenia Parlamentarnego EURONEST i uwzględniając wniosek prezydium, Zgromadzenie Parlamentarne EURONEST przyjmuje niniejszym regulamin komisji stałych.

Artykuł  1

Zakres zastosowania

1.
Regulamin komisji stałych określa wspólne mechanizmy działania wszystkich czterech komisji stałych Zgromadzenia Parlamentarnego (ZP) EURONEST (dalej zwanych komisjami); są to:
-
Komisja Spraw Politycznych, Praw Człowieka i Demokracji;
-
Komisja Integracji Gospodarczej, Zbliżania Przepisów i Konwergencji z Polityką UE;
-
Komisja ds. Bezpieczeństwa Energetycznego;
-
Komisja Spraw Społecznych, Edukacji, Kultury i Społeczeństwa Obywatelskiego.
2.
Do posiedzeń komisji zastosowanie ma mutatis mutandis regulamin ZP EURONEST, bez uszczerbku dla regulaminu komisji stałych.
Artykuł  2

Skład

1.
W skład komisji wchodzi maksymalnie 30 członków, w tym:
-
15 posłów do Parlamentu Europejskiego,
-
15 posłów z reprezentowanych parlamentów krajów Partnerstwa Wschodniego 1 .

Skład komisji stanowi odzwierciedlenie składu ZP EURONEST.

2.
Każdy członek ZP EURONEST ma prawo należeć do jednej z komisji stałych. W wyjątkowych przypadkach członek ZP EURONEST może należeć do dwóch komisji stałych.
3.
Członkowie wyznaczani są w trybie ustanawianym przez poszczególne parlamenty w sposób odzwierciedlający w miarę możliwości rozkład różnych grup politycznych i delegacji reprezentowanych w obu częściach składowych ZP - z ramienia Parlamentu Europejskiego i z ramienia Partnerstwa Wschodniego.
4.
Liczebność i skład komisji zatwierdza ZP EURONEST na wniosek prezydium.
Artykuł  3

Przewodnictwo i prezydium

1.
Każda z komisji wybiera ze swojego grona prezydium złożone z dwóch równych rangą współprzewodniczących (po jednym z każdej części składowej ZP) i czterech wiceprzewodniczących (po dwóch z każdej części składowej ZP), a tryb wyboru i długość kadencji ustala odrębnie każda z części składowych ZP.
2.
Współprzewodniczący wspólnie ustalają kolejność przewodniczenia posiedzeniom komisji.
Artykuł  4

Zastępcy

1.
Każdy członek, który nie ma możliwości wzięcia udziału w posiedzeniu komisji, może zostać zastąpiony przez członka należącego do tej samej części składowej ZP, pod warunkiem dokonania uzgodnień między danymi dwoma członkami. O wszelkich zastępstwach należy poinformować przewodniczącego przed rozpoczęciem posiedzenia.
2.
W ramach komisji zastępca posiada takie same prawa i podlega takim samym obowiązkom jak członek.
Artykuł  5

Posiedzenia

1.
Posiedzenia komisji są zwoływane przez ich współprzewodniczących najwyżej dwa razy w roku, przy czym jedno posiedzenie musi odbyć się w czasie sesji ZP EURONEST.
2.
Na wniosek prezydium komisji współprzewodniczący sporządzają i przekazują projekt porządku dziennego każdego posiedzenia komisji.
3.
Posiedzenia komisji są prowadzone w językach roboczych ZP EURONEST. Wszystkie posiedzenia są jawne, chyba że dana komisja zdecyduje inaczej.
4.
Przewodniczący kieruje przebiegiem obrad, zapewnia przestrzeganie regulaminu, utrzymuje porządek, udziela głosu, ogłasza zakończenie dyskusji, poddaje sprawy pod głosowanie i informuje o wynikach głosowania.
5.
Członkowie mogą zabierać głos wyłącznie, jeżeli udzieli go przewodniczący. Osobie zabierającej głos nie można przerywać, z wyjątkiem wniosków w sprawie przestrzegania regulaminu. Jeżeli osoba zabierająca głos odbiega od tematu, przewodniczący przywołuje ją do porządku, a za drugim razem może jej zakazać zabierania głosu do końca debaty na ten sam temat.
6.
Przewodniczący przywołuje do porządku każdego członka komisji, który powoduje zakłócenie przebiegu obrad. W razie ponownego przewinienia przewodniczący może wyprosić jego sprawcę z sali na czas pozostałej części posiedzenia.
7.
Dwie komisje lub ich większa liczba mogą, za zgodą swoich prezydiów, prowadzić wspólne posiedzenia dotyczące spraw będących przedmiotom wspólnego zainteresowania.
Artykuł  6

Sprawozdania i kwestie pilne

1.
Komisje mogą wyznaczać sprawozdawców do zbadania konkretnych kwestii leżących w ich kompetencjach i do przygotowania sprawozdań przedstawianych ZP EURONEST po uzyskaniu zgody prezydium. Liczba takich sprawozdań ogranicza się co do zasady do jednego sprawozdania jednej komisji na jednym posiedzeniu plenarnym. Na wniosek współprzewodniczących komisji prezydium może podjąć decyzję o liczbie sprawozdań poddanych pod głosowanie na danej sesji w zależności od postępu prac nad ich przygotowaniem.
2.
W drodze wyjątku komisja może przedkładać ZP EURONEST sprawy pilne. Liczba spraw pilnych jest ograniczona zgodnie z art. 9 ust. 2 lit. b) regulaminu ZP EURONEST.
3.
Ponadto komisje mogą rozpatrywać inne punkty porządku obrad bez sporządzania sprawozdania i mogą poinformować pisemnie prezydium ZP EURONEST, że rozpatrzyły dane punkty.
4.
Komisje zdają ZP EURONEST sprawę ze swojej działalności.
Artykuł  7

Kworum i głosowanie

1.
Kworum komisji jest osiągnięte, gdy obecna jest co najmniej jedna trzecia członków każdej części składowej ZP.
2.
Wszystkie głosowania są ważne niezależnie od liczby głosujących. Każdy członek komisji może jednak wnieść o stwierdzenie kworum przed przystąpieniem do głosowania. Jeżeli po takim wniosku okaże się, że kworum nie zostało osiągnięte, głosowanie jest odraczane.
3.
Komisja podejmuje decyzje większością dwóch trzecich głosów członków biorących udział w głosowaniu. Każdy członek może składać poprawki do rozpatrzenia w komisji. Głosowanie w komisji odbywa się poprzez podniesienie ręki, przy czym każdy członek dysponuje jednym, własnym i nieprzekazywalnym głosem.
4.
Liczenie głosów przeprowadza komisja skrutacyjna złożona po połowie z członków będących przedstawicielami sekretariatów obu części składowych ZP EURONEST. Komisja skrutacyjna jest wyznaczana przez prezydium (lub przez współprzewodniczących komisji) przed rozpoczęciem danego posiedzenia i przekazuje wynik liczenia głosów bezpośrednio współprzewodniczącym.
5.
Każdy członek może złożyć poprawki do rozpatrzenia przez komisję w terminie ogłoszonym przez współprzewodniczących. Poprawki muszą odnosić się do zmienianego aktu i być złożone na piśmie. Poprawki ustne można przyjąć tylko wtedy, gdy ich celem jest korekta błędów merytorycznych lub językowych. Inne poprawki ustne nie powinny być uwzględniane.
6.
Jeżeli przed rozpoczęciem głosowania co najmniej trzech członków danej komisji -należących do co najmniej dwóch grup politycznych Parlamentu Europejskiego lub do co najmniej dwóch delegacji z części składowej ZP EURONEST z ramienia Partnerstwa Wschodniego - zgłosi wniosek o odrębne głosowanie w częściach składowych ZP, przedstawiciele części składowych ZP z ramienia Partnerstwa Wschodniego i z ramienia Parlamentu Europejskiego głosują odrębnie, ale jednocześnie. Dany tekst zostaje przyjęty, jeżeli opowiedziano się za nim większością dwóch trzecich głosów oddanych odrębnie w każdej z dwóch części składowych ZP.
Artykuł  8

Inne ustalenia

1.
Parlament goszczący posiedzenie komisji odpowiada za ustalenia praktyczne, wsparcie i koszty związane z organizacją tego posiedzenia.
2.
ZP EURONEST może jednak, na wniosek prezydium, zalecić wkład finansowy innych parlamentów w celu pokrycia kosztów organizacji posiedzenia komisji.
Artykuł  9

Wykładnia przepisów

Współprzewodniczący lub, na ich wniosek, prezydium komisji mają prawo do orzekania we wszystkich kwestiach związanych z wykładnią regulaminu komisji stałych.

Artykuł  10

Zmiana regulaminu komisji stałych.

1.
Wszelkie zmiany regulaminu komisji stałych przyjmuje ZP EURONEST na podstawie wniosków prezydium.
2.
Zaproponowane zmiany zatwierdza się większością dwóch trzecich głosów członków obecnych na posiedzeniu. Jeżeli przed rozpoczęciem głosowania co najmniej jedna dziesiąta członków danej komisji - należących do co najmniej dwóch grup politycznych Parlamentu Europejskiego lub do co najmniej dwóch delegacji z części składowej ZP EURONEST z ramienia Partnerstwa Wschodniego - zgłosi wniosek o odrębne głosowanie w częściach składowych ZP, przedstawiciele części składowych ZP z ramienia Partnerstwa Wschodniego i z ramienia Parlamentu Europejskiego głosują odrębnie. Dany tekst uznaje się za przyjęty, jeżeli opowiedziano się za nim większością dwóch trzecich głosów oddanych odrębnie w każdej z dwóch części składowych ZP.
3.
Jeżeli w chwili głosowania nie określono inaczej, zmiany w regulaminie komisji stałych wchodzą w życie niezwłocznie z chwilą ich przyjęcia.
1 Po przystąpieniu do Partnerstwa Wschodniego kolejnego państwa (Białorusi) miejsca zostaną ponownie rozdzielone między kraje Partnerstwa Wschodniego.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.221.11

Rodzaj: Regulamin
Tytuł: Regulamin komisji stałych Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest.
Data aktu: 03/05/2011
Data ogłoszenia: 01/08/2013
Data wejścia w życie: 29/05/2013