Pomoc państwa - państwo członkowskie - Pomoc państwa nr SA.34791 20../C (ex 2012/NN) - Belgia - Pomoc na ratowanie Val Saint-Lambert - i Pomoc państwa nr SA.35528 20../C (ex 2012/N) - Belgia - Pomoc na restrukturyzację Val Saint-Lambert - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - PAŃSTWO CZŁONKOWSKIE

Pomoc państwa nr SA.34791 20../C (ex 2012/NN) - Belgia - Pomoc na ratowanie Val Saint-Lambert

i

Pomoc państwa nr SA.35528 20../C (ex 2012/N) - Belgia - Pomoc na restrukturyzację Val Saint-Lambert

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/C 213/06)

(Dz.U.UE C z dnia 26 lipca 2013 r.)

Pismem z dnia 6 lutego 2013 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Belgię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wspomnianych wyżej środków pomocy oraz pewnych środków dodatkowych, o których dowiedziała się Komisja w ramach wymiany informacji z Belgią.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat tych środków pomocy i tych środków dodatkowych w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks: +32-2-296-1242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom belgijskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

1.

 PROCEDURA

(1)
W dniu 11 maja 2012 r. Belgia wstępnie notyfikowała Komisji pomoc na ratowanie Val Saint-Lambert SA. Ponieważ pomoc na ratowanie została już udzielona dnia 3 kwietnia 2012 r., Komisja zarejestrowała tę sprawę w rejestrze pomocy niezgłoszonych (rejestr NN). W dniu 3 października 2012 r. Belgia zgłosiła Komisji pomoc na restrukturyzację na rzecz Val Saint-Lambert SA.

2.

 OPIS

(2)
Spółka Val Saint-Lambert SA (zwana dalej "VSL") wytwarza wysokiej jakości lub luksusowe przedmioty z kryształu. Obecnie 76 % jej udziałów posiada CFC, 17 % Region Waloński i 7 % SPECI. Region Waloński przyznał jej 3 kwietnia 2012 r. pomoc na ratowanie na 6 miesięcy w formie pożyczki uprzywilejowanej w wysokości 1 miliona euro udzielonej przez Region Waloński. Pomoc na restrukturyzację polega na przedłużeniu pożyczki na okres 10 lat.
(3)
Oprócz tych dwóch pomocy Komisja dowiedziała się o następujących dodatkowych środkach:
w dniu 24 września 2008 r. Region Waloński udzielił syndykowi masy upadłościowej Cristallerie du Val Saint-Lambert SA, spółki będącej poprzednikiem VSL, gwarancji dla pożyczki bankowej, najwyraźniej bez wynagrodzenia;
w styczniu 2009 r. Region Waloński przeniósł prawo do znaku Val Saint-Lambert udzielając wyłącznej i nieograniczonej koncesji VSL. Koncesji tej dokonano za wynagrodzeniem uzależnionym od EBITDA;
w dniu 31 sierpnia 2009 r. Region Waloński udzielił VSL pożyczki w wysokości 1,5 mln euro na okres 7 lat;
w dniu 17 marca 2011 r. Region Waloński zasilił VSL wkładem kapitałowym w wysokości 1,5 mln euro;
w okresie od 19 lutego 2010 r. a 1 stycznia 2012 r. VSL otrzymało prawie 300.000 euro w ramach różnych środków pomocy uznanych przez władze belgijskie za pomoc de minimis;
w ramach projektu Cristal Park nieruchomości VSL zostaną odkupione po cenie nieuwzględniającej faktu, że nieruchomości te wymagają odnowy.

3.

 OCENA

(4)
Wszystkie opisane wyżej środki wydają się być pomocą państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE. Belgia nie kwestionuje tej kwalifikacji jako pomoc na ratowanie i pomoc na restrukturyzację. Ponadto wydaje się, że żaden prywatny podmiot gospodarczy działający w warunkach rynkowych (i) nie udzieliłby gwarancji nieodpłatnie (ii) nie udzieliłby licencji na znak towarowy Val Saint-Lambert z zastosowaniem hipotetycznego systemu wynagradzania (iii) nie udzieliłby pożyczki o przedmiotowym oprocentowaniu przy uwzględnieniu sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i jakości jej zabezpieczenia (iv) nie wniósłby wkładu kapitałowego bez biznesplanu. Ponadto w ramach projektu Cristal Park ustanowiony system umożliwi VSL sprzedaż jej nieruchomości prawdopodobnie powyżej ich wartości rynkowej.
(5)
Środki te również nie wydają się być zgodne z rynkiem wewnętrznym. W rezultacie, z wyjątkiem przejęcia przedsiębiorstwa w listopadzie 2008 r., wydaje się, że VSL jest w trudnej sytuacji od sierpnia 2008 r. do chwili obecnej. Dodatkowe środki przeznaczone na pomoc na ratowanie i pomoc na restrukturyzację powinny zatem spełniać warunki wytycznych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw. Wydaje się, że w tym przypadku warunki te nie są spełnione, w szczególności ze względu na fakt, że środki nie były ograniczone do okresu 6 miesięcy (ratowanie) ani nie towarzyszył im plan restrukturyzacji. Komisja ma również wątpliwości odnośnie do przestrzegania zasady "pierwszego i ostatniego razu".
Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 można wystąpić do beneficjenta o zwrot wszelkiej bezprawnie przyznanej pomocy.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.213.38

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - państwo członkowskie - Pomoc państwa nr SA.34791 20../C (ex 2012/NN) - Belgia - Pomoc na ratowanie Val Saint-Lambert - i Pomoc państwa nr SA.35528 20../C (ex 2012/N) - Belgia - Pomoc na restrukturyzację Val Saint-Lambert - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 26/07/2013
Data ogłoszenia: 26/07/2013