Herkules II - Zaproszenie do składania wniosków - Pomoc techniczna w celu walki z nadużyciami finansowymi w UE - "Wsparcie dochodzeniowe".

HERKULES II

Zaproszenie do składania wniosków

Pomoc techniczna w celu walki z nadużyciami finansowymi w UE - "Wsparcie dochodzeniowe"

(2013/C 176/07)

(Dz.U.UE C z dnia 21 czerwca 2013 r.)

1.
Cele i opis

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest decyzja nr 878/2007/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lipca 2007 r. ustanawiająca Wspólnotowy program działań na rzecz wspierania działalności w dziedzinie ochrony interesów finansowych Wspólnoty (program "Herkules II")(1). Zaproszenie to związane jest z działaniami, o których mowa w art. 1a lit. a) decyzji w sprawie programu "Herkules II" i które obejmują:

"pomoc techniczną dla organów krajowych poprzez udostępnianie specyficznej wiedzy, sprzętu i narzędzi technologii informatycznych ułatwiających współpracę ponadnarodową oraz współpracę z Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) w celu zwalczania nadużyć finansowych, korupcji i innych nielegalnych działań, jak również opracowania i wdrożenia polityki zapobiegania nadużyciom finansowym i ich wykrywania".

Decyzja w sprawie finansowania z 2013 r.(2) przewiduje zorganizowanie dwóch zaproszeń do składania wniosków w przypadku sektora działalności "Pomoc techniczna". Niniejsze zaproszenie dotyczy pomocy technicznej "Wsparcie dochodzeniowe".

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Niniejsze zaproszenie jest skierowane do organów administracji krajowej lub regionalnej ("Wnioskodawcy") dowolnego państwa członkowskiego lub dowolnego państwa spoza Unii Europejskiej, które wspierają wzmocnienie działań na poziomie europejskim zmierzających do ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej.

3.
Kwalifikujące się działania

Kwalifikujące się działania w dziedzinie pomocy technicznej "Wsparcie dochodzeniowe" obejmują:

zakup specjalnych narzędzi i metod dochodzeniowych stosowanych w działalności operacyjnej w ramach dochodzeń przeprowadzanych między innymi w celu zwalczania nadużyć finansowych i wszelkich innych nielegalnych działań naruszających interesy finansowe Unii. Obejmuje to zakup nowego wyposażenia technicznego lub modernizację istniejącego wyposażenia technicznego, jak również koszty ich utrzymania(3), takie jak:

wyposażenie techniczne służące do nadzoru elektronicznego i mobilnego,
wyposażenie techniczne do analizy dowodów w wersji cyfrowej,
wyposażenie techniczne do odczytywania zaszyfrowanych wiadomości.
4.
Kryteria udzielania dotacji

Każde przedstawione kwalifikowalne działanie będzie oceniane na podstawie następujących kryteriów:

1)
zgodność działania z celami Komisji w dziedzinie zwalczania nadużyć i w szczególności przeciwdziałania nielegalnemu przywozowi wyrobów tytoniowych do UE oraz jego wykrywania i ścigania;
2)
jakość innych środków towarzyszących zakupowi lub organizacji działania w celu poprawy wykrywania nielegalnych wyrobów tytoniowych;
3)
jakość techniczna oraz adekwatność proponowanego działania w stosunku do potrzeb zgłoszonych przez wnioskodawcę;
4)
opłacalność: koszty działania powinny być adekwatne do jego celów;
5)
zgodność działania z podejmowanymi lub planowanymi działaniami związanymi z priorytetami politycznymi UE w dziedzinie zapobiegania nadużyciom finansowym w stosunku do budżetu UE (zapobieganie, analiza informacji, metody współpracy itp.);
6)
zgodność działania z podobnymi projektami realizowanymi w innych państwach członkowskich i przeprowadzanymi przez inne krajowe organy ścigania oraz służby celne;
7)
możliwość wykorzystania metod proponowanych w ramach działania lub jego wyników do rozszerzenia współpracy i zwiększenia skuteczności w dziedzinie zwalczania nadużyć i przemytu papierosów (włączenie tej dziedziny w główny nurt, tzw. "mainstreaming").

Jeżeli kilka działań uzyska jednakową ocenę w oparciu o powyższe kryteria przyznawania dotacji, pierwszeństwo w finansowaniu otrzymają (w porządku malejącym):

organy ścigania, które nie posiadają sprzętu do zwalczania przemytu i podrabiania papierosów lub które posiadają sprzęt niewystarczający do tego celu,
wnioski umożliwiające sprawiedliwy rozkład geograficzny,
wnioskodawcy, którzy nie otrzymali dotacji w poprzednich latach lub w ramach poprzednich zaproszeń do składania wniosków dotyczących tych samych lub podobnych działań.
5.
Budżet

Orientacyjny budżet dostępny w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 3.500.000 EUR. Wsparcie finansowe będzie miało formę dotacji. Przyznane wsparcie finansowe nie będzie przekraczało 50 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych.

Komisja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.

6.
Dodatkowe informacje

Wymogi techniczne i formularz zgłoszeniowy można pobrać na następującej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/anti_fraud/about-us/funding/techn-assist/index_en.htm

Pytania lub wnioski o dodatkowe informacje związane z niniejszym zaproszeniem należy wysyłać drogą elektroniczną na adres:

OLAF-FM-BHERCULE-TA@ec.europa.eu

Pytania i odpowiedzi mogą zostać opublikowane anonimowo we wskazówkach dotyczących wypełniania formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej OLAF-u, jeżeli okażą się one przydatne dla innych wnioskodawców.

7.
Termin składania wniosków

Termin składania wniosków upływa w: piątek, dnia 12 lipca 2013 r.

______

(1) Dz.U. L 193 z 25.7.2007, s. 18.

(2) COM(2013) 612 final z dnia 7 lutego 2013 r.

(3) Koszty utrzymania nieobjęte gwarancją.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.176.22

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Herkules II - Zaproszenie do składania wniosków - Pomoc techniczna w celu walki z nadużyciami finansowymi w UE - "Wsparcie dochodzeniowe".
Data aktu: 21/06/2013
Data ogłoszenia: 21/06/2013