Zaproszenie do zgłaszania zainteresowania przez osoby, które chcą zostać wpisane na listę ekspertów w związku z decyzją Komisji z dnia 20 lipca 2010 r. ustanawiającą grupę użytkowników usług finansowych - MARKT/2013/20/H.

Zaproszenie do zgłaszania zainteresowania przez osoby, które chcą zostać wpisane na listę ekspertów w związku z decyzją Komisji z dnia 20 lipca 2010 r. ustanawiającą grupę użytkowników usług finansowych

MARKT/2013/20/H

(2013/C 137/05)

(Dz.U.UE C z dnia 16 maja 2013 r.)

Wprowadzenie

Decyzją z dnia 20 lipca 2010 r.(1) Komisja powołała grupę użytkowników usług finansowych (zwaną dalej "grupą"). Ponieważ kadencja obecnej grupy oraz ważność listy ekspertów upływa w październiku 2013 r., konieczne jest ogłoszenie nowego zaproszenia do zgłaszania zainteresowania, które umożliwi sporządzenie nowej listy ekspertów, a następnie odnowienie składu grupy. W związku z tym Komisja zaprasza do zgłoszenia zainteresowania osoby, które chcą zostać wpisane na listę ekspertów mającą stanowić podstawę dla wyboru 20 członków grupy użytkowników usług finansowych (FSUG). Jak stwierdzono w białej księdze w sprawie polityki w zakresie usług finansowych na lata 2005-2010, Komisja przywiązuje dużą wagę do zapewnienia proporcjonalnej reprezentacji użytkowników. W komunikacie z dnia 4 marca 2009 r. zatytułowanym "Realizacja europejskiego planu naprawy" Komisja stwierdziła, że interesy europejskich inwestorów, konsumentów oraz MŚP powinny znajdować się w centrum reform rynku finansowego.

Podczas swojego pierwszego trzyletniego mandatu FSUG okazała się bardzo przydatnym i skutecznym organem, wspomagając Komisję w szeregu inicjatyw i przedstawiając własne pomysły i projekty. Przyczyniła się do usprawnienia i dalszej poprawy jakości danych przekazywanych przez konsumentów, inwestorów detalicznych oraz mikroprzedsiębiorstwa na potrzeby kształtowania polityki Komisji w dziedzinie usług finansowych. Postanowiono zatem sporządzić nową listę ekspertów, której okres ważności wynosić będzie 6 lat od dnia 1 listopada 2013 r. Na podstawie tej listy ekspertów dokonany zostanie wybór 20 członków grupy. Jak wskazano w decyzji z dnia 20 lipca 2010 r., kadencja członków grupy trwa trzy lata (jednoroczne umowy z możliwością przedłużenia na dwa kolejne okresy jednego roku); ta trzyletnia kadencja może zostać dwukrotnie ponowiona.

Członkami grupy będą osoby powołane do reprezentowania interesów konsumentów, inwestorów detalicznych oraz mikroprzedsiębiorstw, a także indywidualni eksperci posiadający specjalistyczną wiedzę na temat usług finansowych z perspektywy ich użytkowników.

Niniejsze zaproszenie do zgłaszania zainteresowania w celu utworzenia grupy użytkowników usług finansowych jest otwarte dla odpowiednio wykwalifikowanych ekspertów z wszystkich państw UE.

Więcej informacji na temat pracy wykonywanej przez FSUG podczas pierwszych trzech lat działania znaleźć można na stronie internetowej pod adresem:

http://ec.europa.eu/internal_market/finservices-retail/fsug/index_en.htm

1.
Instytucja zamawiająca

European Commission

Directorate-General for the Internal Market and Services

Rue de Spa/Spastraat 2

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

E-mail: ec-intmarke-tcontracts@ec.europa.eu

http://ec.europa.eu/dgs/internal_market/calls_en.htm

2.
Zaproszenie do zgłaszania zainteresowania

Osoby, które chcą ubiegać się o wpisanie na listę, proszone są o postępowanie zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym ogłoszeniu.

Zgłoszenia zainteresowania należy składać w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej, drogą elektroniczną na następujący adres:

ec-intmarke-tcontracts@ec.europa.eu

Instytucja zamawiająca sporządzi listę ekspertów, którzy spełniają kryteria określone w pkt 8 poniżej. Po sporządzeniu listy Komisja dokona wyboru 20 kandydatów do członkostwa w grupie na podstawie niezbędnych umiejętności, doświadczenia i wiedzy oraz zgodnie z zasadami niedyskryminacji, równego traktowania i braku konfliktu interesów. Komisja zaprosi te osoby do zawarcia umowy na świadczenie usług eksperckich (co najmniej 11 członków stanowić będą osoby powołane do reprezentowania interesów konsumentów lub inwestorów detalicznych).

Wpisanie na listę nie nakłada na Komisję obowiązku zawarcia umowy.

3.
Rodzaj umowy

Lista, która powstanie w wyniku niniejszego ogłoszenia, będzie wykorzystywana wyłącznie na potrzeby zamówień publicznych następującego rodzaju: zamówienie na usługi w zakresie świadczenia usług eksperckich. Prosimy zapoznać się ze standardową umową na stronie internetowej pod adresem: http://ec.europa. eu/dgs/internal_market/calls_en.htm

Umowy eksperckie, które mają być zawarte na okres 12 miesięcy, muszą zostać podpisane przez kandydatów do członkostwa w grupie. Umowy mogą zostać przedłużone na dwa kolejne okresy 12 miesięcy.
Roczne wynagrodzenie członków grupy za świadczone usługi wynosić będzie 10.000 EUR. Koszty ich podróży oraz, w stosownych przypadkach, koszty diet w związku z działaniami grupy będą zwracane na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących grup ekspertów w Komisji.
Przez cały okres realizacji zamówienia członkowie grupy muszą wykazywać odpowiedni poziom zaangażowania w realizację wymaganych zadań (udział w posiedzeniach grupy oraz dodatkowe obciążenie pracą na poziomie ok. 35 dni). Jeżeli członek nie wykaże odpowiedniego poziomu zaangażowania, Komisja będzie mieć prawo do zmniejszenia jego wynagrodzenia bądź przedterminowego rozwiązania umowy po uprzednim powiadomieniu.
4.
Opis zadań

Do zadań grupy ekspertów należy:

doradzanie Komisji w trakcie prac nad przygotowaniem aktów prawnych lub innych inicjatyw politycznych mających wpływ na użytkowników usług finansowych, w tym konsumentów, inwestorów detalicznych i mikroprzedsiębiorstwa,
dostarczanie informacji, opinii i wskazówek związanych z praktyczną realizacją tych inicjatyw,
proaktywne identyfikowanie najważniejszych problemów związanych z usługami finansowymi, które dotykają użytkowników usług finansowych,
w stosownych przypadkach i za zgodą Komisji, utrzymywanie kontaktów z przedstawicielami użytkowników usług finansowych i organami przedstawicielskimi w Unii Europejskiej i na szczeblu krajowym oraz z innymi grupami konsultacyjnymi koordynowanymi przez Komisję, takimi jak europejska grupa konsultacyjna ds. konsumentów, grupa ekspertów ds. rynku systemów płatniczych, grupa ekspertów ds. europejskich rynków papierów wartościowych, a także dostarczanie im informacji.

Kwestie, odnośnie do których grupa może być konsultowana, będą obejmować pełen zakres usług finansowych, w tym, ale nie wyłącznie, bankowość detaliczną, kredyty konsumpcyjne i hipoteczne, środki i systemy płatności, ubezpieczenia na życie i inne rodzaje ubezpieczeń, emerytury, detaliczne produkty inwestycyjne, rynki papierów wartościowych oraz nadzór finansowy.

5.
Miejsce świadczenia usług

Grupa będzie spotykać się średnio 8 razy w roku, zazwyczaj w siedzibie Komisji w Brukseli. Forma i harmonogram posiedzeń ustalane są przez Komisję. Na wniosek członków jedno posiedzenie w roku może się odbyć w innym państwie członkowskim.

6.
Okres ważności listy

Lista będzie ważna przez okres 6 lat, począwszy od dnia 1 listopada 2013 r. Kandydaci mogą ubiegać się o wpisanie na listę w dowolnym momencie w terminie do 3 miesięcy przed upływem okresu ważności.

7.
Forma prawna

Brak szczególnych wymagań dotyczących statusu prawnego.

8.
Kryteria dotyczące wpisania na listę
8.1.
Kryteria wykluczenia

Wszyscy kandydaci muszą wypełnić deklaracje dotyczące kryteriów wykluczenia wyszczególnionych w dokumentacji zgłoszeniowej, którą można pobrać pod następującym adresem:

http://ec.europa.eu/dgs/internal_market/calls_en.htm

8.2.
Kryteria selekcji

Kryteria selekcji, które muszą zostać spełnione przez wszystkich kandydatów, a także wykaz dokumentów uzupełniających, wyszczególniono w dokumentacji zgłoszeniowej, którą można pobrać pod następującym adresem:

http://ec.europa.eu/dgs/internal_market/calls_en.htm

Grupa ekspertów składa się z 20 członków powoływanych zgodnie z art. 3 wspomnianej wyżej decyzji, posiadających odpowiednie kwalifikacje i wybranych przez Komisję na podstawie posiadanej przez nich specjalistycznej wiedzy w dziedzinie usług finansowych. Komisja ocenia kwalifikacje poszczególnych ekspertów na podstawie następujących kryteriów:

co najmniej 4 lata doświadczenia zawodowego w sektorze usług finansowych, z czego co najmniej 2 w zakresie kwestii związanych z użytkownikami,
biegła znajomość języka angielskiego, który jest zwyczajowo używany w dziedzinie finansów, na poziomie umożliwiającym udział w dyskusjach i sporządzanie projektów sprawozdań w tym języku; jako odniesienie wykorzystuje się europejski system opisu kształcenia językowego opracowany przez Radę Europy (http://www.coe.int/t/dg4/linguistic/source/framework_en.pdf),
dyspozycyjność na potrzeby udziału w posiedzeniach w wymiarze ok. 8 spotkań w ciągu roku oraz zaangażowanie w pracę między posiedzeniami w celu przygotowania opracowań grupy (opinie, dokumenty określające stanowiska, sprawozdania itd.).

Do zgłoszenia zainteresowania należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie powyższych kryteriów przez danego eksperta.

Dokonując ostatecznego wyboru członków grupy na podstawie przedłożonych propozycji, Komisja weźmie pod uwagę konieczność uzyskania od powoływanych osób wkładu w zakresie reprezentowania interesów konsumentów, inwestorów detalicznych i mikroprzedsiębiorstw z jednej strony oraz indywidualnych ekspertów z drugiej strony. Ponadto Komisja podejmie starania na rzecz osiągnięcia w grupie równowagi gwarantującej uzyskanie wiedzy specjalistycznej z zakresu wszystkich sektorów usług finansowych a kwestią zapewnienia wyważonej reprezentacji pod względem pochodzenia geograficznego w obrębie Unii Europejskiej.

9.
Selekcja kandydatów
9.1.
Przyjmowane będą zgłoszenia od osób fizycznych. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia zgłoszenia, jedynie osoba fizyczna, która została pierwotnie wybrana przez zespół selekcyjny, zostanie dopuszczona do członkostwa w grupie. Zastępstwo osób fizycznych w trakcie całego okresu obowiązywania umowy, bądź podczas ewentualnych przedłużeń, nie będzie dozwolone.
9.2.
Pierwszy cykl selekcji kandydatów do wpisania na listę ekspertów odbędzie się we wrześniu 2013 r. Z tej listy ekspertów zespół selekcyjny, o którym mowa w sekcji 9.6 lit. b), wybierze 20 ekspertów w celu zawarcia z nimi umów na okres 12 miesięcy z datą obowiązywania od dnia 1 listopada 2013 r. Wspomniane umowy jednoroczne mogą być dwukrotnie przedłużane na okres jednego roku na maksymalnie dwa kolejne okresy jednego roku.
9.3.
Eksperci, którzy nie zostaną wybrani do członkostwa w grupie, pozostaną na liście z możliwością otrzymania propozycji członkostwa na późniejszym etapie.
9.4.
Komisja może podjąć decyzję o zaproszeniu ekspertów, którzy znajdują się na liście do zawarcia umowy, gdy uzna to za stosowne w dowolnym czasie po pierwszym cyklu selekcji oraz przed upływem okresu ważności listy. Za każdym razem przy zawieraniu umów stosowana będzie ta sama procedura selekcji, co w pierwszym cyklu.
9.5.
Zgłoszenia, które zostaną otrzymane po pierwszym cyklu selekcji, zostaną ocenione przez Komisję w każdym przypadku, gdy zaistnieje potrzeba rekrutacji nowych ekspertów, oraz co najmniej raz w roku. Kandydaci, którzy spełniają kryteria, zostaną dopisani do listy ekspertów i będą mogli następnie stać się członkami grupy.
9.6.
Zespoły selekcyjne

Komisja utworzy zespoły selekcyjne składające się z urzędników z różnych służb Komisji, które:

a)
przeprowadzą selekcję kandydatów, którzy mają zostać wpisani na listę ekspertów;
b)
dokonają wyboru członków grupy spośród osób na liście ekspertów.
9.7.
Zgłoszenia należy składać zgodnie z procedurami określonymi poniżej
9.7.1.
Dokumentacja zgłoszeniowa

Dokumentację zgłoszeniową można pobrać pod następującym adresem:

http://ec.europa.eu/dgs/internal_market/calls_en.htm

Wzór CV w formacie europejskim można pobrać pod następującym adresem:

http://eu-ropass.cedefop.europa.eu/en/documents/curriculum-vitae/templatesinstructions

9.7.2.
Zgłoszenia należy składać w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej drogą elektroniczną na następujący adres: ec-intmarke-tcontracts@ec.europa.eu. Zgłoszenia muszą zawierać wyraźne oznaczenie "Call for expressions of interest "FSUG" (MARKT/2013/20/H)" i muszą zostać złożone najpóźniej w dniu 21 czerwca 2013 r.

Zgłoszenie powinno być podpisane osobiście przez eksperta. Niepodpisane zgłoszenia nie będą uwzględniane.

Komisja opublikuje listę członków grupy ekspertów na stronach internetowych Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego i Usług oraz Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Konsumentów. Dane osobowe członków będą gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady(2).

Dodatkowe informacje zawarto w specyfikacji zadań grupy, którą można pobrać pod następującym adresem:

http://ec.europa.eu/dgs/internal_market/calls_en.htm

10.
Inne informacje

Kandydaci zostaną poinformowani o wyniku procedury. Niejasne bądź niekompletne zgłoszenia nie będą brane pod uwagę.

Kandydaci są zobowiązani do informowania Komisji o wszelkich zmianach odnośnie do ich sytuacji lub adresu, aby umożliwić aktualizację ich wniosków.

______

(1) Dz.U. C 199 z 21.7.2010, s. 12.

(2) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.137.5

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do zgłaszania zainteresowania przez osoby, które chcą zostać wpisane na listę ekspertów w związku z decyzją Komisji z dnia 20 lipca 2010 r. ustanawiającą grupę użytkowników usług finansowych - MARKT/2013/20/H.
Data aktu: 16/05/2013
Data ogłoszenia: 16/05/2013