Zaproszenie do składania wniosków - EAC/S05/13 - Europejska sieć krajowych organizacji zajmujących się alfabetyzacją (zaproszenie otwarte).

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EAC/S05/13

Europejska sieć krajowych organizacji zajmujących się alfabetyzacją

(zaproszenie otwarte)

(2013/C 130/07)

(Dz.U.UE C z dnia 7 maja 2013 r.)

1.
Cele i opis

Celem niniejszego zaproszenia jest pogłębienie współpracy między europejskimi fundacjami i stowarzyszeniami, ministerstwami i innymi organizacjami działającymi w dziedzinie alfabetyzacji, na rzecz poprawy umiejętności czytania i pisania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych w Europie. Sieć otrzyma wsparcie w postaci dotacji z programu "Uczenie się przez całe życie" na działanie przeznaczone dla wielu beneficjentów, zgodnie z pkt 4.1.4 rocznego programu prac na 2013 r. przyjętego dnia 27 marca 2013 r.

Niniejsze zaproszenie ma na celu wspieranie tworzenia europejskiej sieci działającej na rzecz podnoszenia świadomości, gromadzenia i analizowania informacji w zakresie alfabetyzacji oraz wymiany rozwiązań programowych, dobrych praktyk, obiecujących kampanii oraz inicjatyw propagujących umiejętność czytania i pisania, w świetle celu wyznaczonego w strategicznych ramach europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia (ET 2020), jakim jest zmniejszenie do 2020 r. liczby osób osiągających słabe wyniki w czytaniu(1).

Wnioskodawcy muszą przedstawić program prac zawierający opis konkretnych działań i wyników proponowanych na rzecz osiągnięcia celów określonych w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków. W programie prac należy zawrzeć konkretne cele, wskaźniki oraz harmonogram.

W zakres proponowanego programu muszą wchodzić następujące działania:

gromadzenie danych dotyczących poszczególnych państw,
ułatwianie wymiany dobrych praktyk,
inicjatywy mające na celu podnoszenie świadomości,
współpraca z innymi instytucjami i organizacjami działającymi w dziedzinie alfabetyzacji na szczeblu zarówno krajowym, jak i unijnym w celu propagowania efektywnej polityki na rzecz alfabetyzacji.

Służbą Komisji odpowiedzialną za wykonanie tego działania i administrowanie nim jest dział "Edukacja szkolna i Comenius" Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury.

2.
Kwalifikowalność
2.1.
Wnioskodawcy

Kwalifikują się wyłącznie wnioski złożone przez podmioty prawne mające siedzibę w następujących państwach:

27 państw członkowskich Unii Europejskiej,
kraj przystępujący: Chorwacja,
kraje kandydujące: Islandia, Czarnogóra, Serbia, była jugosłowiańska republika Macedonii i Turcja,
państwa EFTA: Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria.

Wnioski pochodzące z krajów kandydujących będą mogły zostać wybrane, jeśli do dnia udzielenia dotacji zostaną podpisane umowy w sprawie warunków udziału tych krajów w programie "Uczenie się przez całe życie".

Sieć powinna obejmować co najmniej 20 państw uczestniczących w programie "Uczenie się przez całe życie", z zachowaniem równowagi geograficznej. Aby równowaga ta była zachowana, członkowie sieci powinni reprezentować co najmniej 15 państw członkowskich UE.

2.2.
Wnioski

Do udziału w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków kwalifikują się wnioski:

otrzymane przed upływem terminu określonego w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków,
złożone na oficjalnym formularzu wniosku, wypełnionym i podpisanym, oraz spełniające określone w tym formularzu wymogi,
sporządzone w jednym z języków urzędowych UE.
3.
Budżet i czas trwania projektu

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie przedmiotowego działania szacuje się na maksymalną kwotę 3.000.000 EUR na lata 2013-2015.

Wsparcie finansowe ze strony Komisji nie może przekroczyć 75 % łącznych kosztów kwalifikowalnych projektu.

Komisja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.

Okres realizacji:

działania powinny się rozpocząć po podpisaniu umowy o udzielenie dotacji (najpóźniej w grudniu 2013 r.),
działania powinny się zakończyć 24 miesiące po podpisaniu umowy o udzielenie dotacji,
maksymalny czas trwania projektu wynosi 24 miesiące.
4.
Termin składania wniosków

Wnioski należy nadsyłać najpóźniej do dnia 29 sierpnia 2013 r., do godz. 12.00 (decyduje data stempla pocztowego) na adres:

'Call for proposals European Policy Network of National Literacy Organisations EAC/S05/13'

For the attention of Mr João DELGADO

Head of Unit

Directorate-General for Education and Culture

Unit B1: School Education; Comenius

J-70, 02/232

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

5.
Dodatkowe informacje

Pozostałe dokumenty związane z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków, m.in. formularz wniosku oraz przewodnik programowy zawierający specyfikacje techniczne i administracyjne, są dostępne pod adresem:

http://ec.europa.eu/education/calls/index_en.htm

Wnioski muszą być zgodne z wymienionymi dokumentami. Wymaga się, by wnioski były składane na udostępnionych formularzach.

______

(1) Do roku 2020 odsetek 15-latków osiągających słabe wyniki w czytaniu, matematyce i naukach przyrodniczych powinien wynosić poniżej 15 % - http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri= OJ:C:2009:119:0002:0010:pl:PDF

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.130.8

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - EAC/S05/13 - Europejska sieć krajowych organizacji zajmujących się alfabetyzacją (zaproszenie otwarte).
Data aktu: 07/05/2013
Data ogłoszenia: 07/05/2013