Herkules II - Zaproszenie do składania wniosków na 2013 r. - część "Szkolenia".

HERKULES II

Zaproszenie do składania wniosków na 2013 r. - część "Szkolenia"

(2013/C 124/03)

(Dz.U.UE C z dnia 30 kwietnia 2013 r.)

1.
Cele i opis

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest decyzja nr 878/2007/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lipca 2007 r. ustanawiająca Wspólnotowy program działań na rzecz wspierania działalności w dziedzinie ochrony interesów finansowych Wspólnoty (program "Herkules II")(1).

Zaproszenie to związane jest z działaniami, o których mowa w art. 1 lit. a) i b) decyzji w sprawie programu "Herkules II", które obejmują organizację szkoleń, seminariów i konferencji poświęconych zwalczaniu nadużyć finansowych, korupcji i wszelkiej innej nielegalnej działalności, a także formułowaniu i wdrażaniu metod zapobiegania tym nadużyciom i wykrywania ich.

Roczny program prac "Herkules II" na 2013 r., uwzględniający zarówno jego priorytety, jak i środki dostępne w 2013 r., został przyjęty dnia 7 lutego 2013 r.(2).

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Wnioski kwalifikujące się do finansowania mogą być składane przez następujących wnioskodawców:

wszystkie krajowe i regionalne organy administracyjne państwa członkowskiego, kraju przystępującego lub kraju kandydującego, które wspierają intensyfikację działań UE w dziedzinie ochrony jej interesów finansowych,
wszystkie instytuty badawcze i edukacyjne, które przynajmniej od roku mają osobowość prawną oraz zostały ustanowione i działają w państwie członkowskim lub w kraju spoza Unii i które wspierają intensyfikację działań Unii w dziedzinie ochrony jej interesów finansowych,
wszystkie organizacje niekomercyjne, które przynajmniej od roku mają osobowość prawną oraz zostały zgodnie z prawem ustanowione w państwie członkowskim lub w kraju spoza Unii i które wspierają intensyfikację działań UE w dziedzinie ochrony jej interesów finansowych.

Wnioskodawcy z krajów spoza Unii Europejskiej muszą mieć miejsce stałego zamieszkania w:

1)
krajach przystępujących;
2)
państwach EFTA/EOG, zgodnie z warunkami określonymi w Porozumieniu EOG;
3)
krajach kandydujących stowarzyszonych z Unią Europejską na warunkach ustalonych w układach o stowarzyszeniu lub protokołach dodatkowych do nich w sprawie udziału w programach Unii Europejskiej, które zostały lub mają zostać zawarte z tymi krajami.
3.
Obowiązujące terminy

Wnioski muszą spełnić następujące kryteria:

muszą być wysłane najpóźniej w środę, dnia 29 maja 2013 r.,
muszą być złożone na piśmie, na oficjalnym formularzu zgłoszeniowym (bez wprowadzania żadnych zmian) dostępnym na stronie internetowej OLAF, wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami towarzyszącymi (zob. listę kontrolną poniżej),
muszą być sporządzone w jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej.

Niespełnienie powyższych wymogów formalnych będzie skutkować odrzuceniem wniosku.

Działania muszą dotyczyć projektu rozpoczynającego się nie wcześniej niż dnia 27 września 2013 r. oraz kończącego się nie później niż dnia 31 sierpnia 2014 r.

4.
Kwalifikujące się działania

Organizacja działań szkoleniowych mających na celu poszerzenie podstaw wiedzy, wymianę informacji oraz identyfikację i rozpowszechnianie dobrych praktyk:

szkoleń w formie konferencji, seminariów, kolokwiów, spotkań, sympozjów, e-szkoleń, prezentacji opinii uczestników i wymiany personelu,
wymiany najlepszych praktyk (w tym dotyczących oceny ryzyka wystąpienia nadużyć finansowych). Powyższe działania kwalifikują się do finansowania w wysokości do 80 % kosztów kwalifikowalnych.
5.
Kryteria udzielania dotacji

W dalszej ocenie przez komitet oceniający na podstawie kryteriów udzielenia dotacji uwzględnione będą jedynie projekty spełniające wymogi kwalifikowalności oraz kryteria wykluczenia i wyboru.

Przy ocenie projektów będących przedmiotem wniosku o finansowanie UE szczególna uwaga zostanie zwrócona na kwestie jasności i precyzji przedstawionego szacunku budżetowego, transnarodowego charakteru działania oraz poziomu szczegółowości programu.

Dotacje przyznane zostaną w ramach dostępnego budżetu, według hierarchii ważności i na podstawie następujących kryteriów udzielenia dotacji:

spójności proponowanego działania z celami programu "Herkules II",
transnarodowego charakteru oraz wartości dodanej dla Unii Europejskiej,
stopnia przygotowania i organizacji programu, jasności i precyzji w określeniu jego celów, koncepcji (obejmującej harmonogram) i planowania,
zachowanej równowagi między kosztami i korzyściami planowanej działalności,
wykonalności proponowanego działania, tj. praktycznych możliwości jego wykonania przy użyciu proponowanych środków,
efektywności pod względem kosztów: koszty projektu powinny być adekwatne do jego celów. Pod uwagę będą brane jego aspekty interdyscyplinarne i transgraniczne,
komplementarności między proponowanym działaniem i innymi działaniami, na które dotacje są przyznawane,
zgodności z pracami prowadzonymi lub zaplanowanymi w zakresie priorytetów polityki Unii Europejskiej dotyczących uniknięcia nadużyć w kontekście budżetu unijnego (w szczególności walki z korupcją, rozszerzenia Unii),
możliwości wykorzystywania wyników (np. poprzez ukierunkowaną dystrybucję) do zacieśnienia współpracy i poprawy skuteczności w dziedzinie zapobiegania nadużyciom finansowym.

Jeżeli kilka projektów uzyska jednakową ocenę w oparciu o powyższe kryteria przyznawania dotacji, OLAF:

będzie dążyć do zapewnienia sprawiedliwego rozkładu geograficznego wszystkich projektów,
przyzna pierwszeństwo wnioskodawcom, którzy nie otrzymali jeszcze dotacji z OLAF na rzecz podobnego środka (temat, odbiorcy) w poprzednich latach,
przyzna pierwszeństwo środkom dotyczącym różnych sektorów działalności dochodzeniowej, w obrębie których najczęściej prowadzone są dochodzenia przez Urząd (fundusze strukturalne, wydatki bezpośrednie, pomoc zewnętrzna, cła i rolnictwo).
6.
Budżet

Dla wniosków złożonych w 2013 r. dostępny jest budżet w wysokości 1.000.000 EUR.

Wkład będzie miał formę dotacji.

Komisja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.

7.
Dodatkowe informacje

Na stronie internetowej http://ec.europa.eu/anti_fraud/about-us/funding/training/index_en.htm znajdują się wszelkie niezbędne informacje (rodzaje wspieranych działań, docelowi beneficjenci, budżet, dokumenty).

Pytania lub wnioski o dodatkowe informacje związane z niniejszym zaproszeniem należy wysyłać drogą elektroniczną na adres: Olaf-ant-ifraud-training@ec.europa.eu

8.
Termin składania wniosków

Dwie kopie formularza wniosku o dotację oraz wszystkie wymagane dokumenty należy wysłać pocztą (listem poleconym) (poświadczeniem terminowego złożenia wniosku jest data stempla pocztowego) lub przesyłką kurierską (poświadczeniem terminowego złożenia wniosku jest data potwierdzenia nadania) w dniu upływu terminu (dnia 29 maja 2013 r.) lub wcześniej na następujący adres:

przesyłką pocztową lub kurierską (dwie kopie):

HERCULE II - Training - Call for proposals 2013

European Anti-Fraud Office (OLAF)

Unit D.5 - Hercule, Pericles and Euro Protection

Office JII 30 - 09/41

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

lub dostarczyć osobiście (dwie kopie) lub za pośrednictwem upoważnionego przedstawiciela (poświadczeniem terminowego złożenia wniosku jest data potwierdzenia odbioru przez Komisję) na następujący adres:

Główne wejście budynku centralnego biura podawczego Komisji Europejskiej (Central Mail Department) Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1 1140 Bruxelles/Brussel (Evere) BELGIQUE/BELGIË

http://ec.europa.eu/oib/buildings_en.cfm

Biuro podawcze jest czynne od poniedziałku do czwartku w godz. 8-17 i w piątek w godz. 8-16. Biuro jest zamknięte w soboty, niedziele oraz dni wolne od pracy w Komisji;

załączając następującą wiadomość:

HERCULE II - Training - Call for proposals 2013

European Commission - OLAF

Unit D.5 - Hercule, Pericles and Euro Protection

Office JII 30 - 09/41

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Należy także przesłać pocztą elektroniczną jedną kopię formularza zgłoszeniowego (w formacie Word) oraz jedną kopię formularza budżetowego (format Excel), w formacie oryginalnym (nie PDF), wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, w formacie zip, najpóźniej dnia 29 maja 2013 r. na następujący adres:

Olaf-ant-ifraud-training@ec.europa.eu

Uwaga: niekompletne i niepodpisane formularze oraz wnioski złożone po terminie nie będą brane pod uwagę w ocenie. Wnioskodawcom zaleca się zachowanie potwierdzenia nadania wniosku pocztą przed upływem ostatecznego terminu.

______

(1) Dz.U. L 193 z 25.7.2007, s. 18.

(2) COM(2013) 612 final z dnia 7 lutego 2013 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.124.3

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Herkules II - Zaproszenie do składania wniosków na 2013 r. - część "Szkolenia".
Data aktu: 30/04/2013
Data ogłoszenia: 30/04/2013