Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 1 ust. 2 w części I Protokołu 3 do Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości, dotyczących pomocy państwa w odniesieniu do dodatkowych płatności na rzecz pięciu przedsiębiorstw świadczących usługi transportu autobusowego w okręgu Aust-Agder.

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 1 ust. 2 w części I Protokołu 3 do Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości, dotyczących pomocy państwa w odniesieniu do dodatkowych płatności na rzecz pięciu przedsiębiorstw świadczących usługi transportu autobusowego w okręgu Aust-Agder

(2013/C 118/05)

(Dz.U.UE C z dnia 25 kwietnia 2013 r.)

Decyzją nr 60/13/COL z dnia 6 lutego 2013 r., zamieszczoną w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Urząd Nadzoru EFTA wszczął postępowanie na mocy art. 1 ust. 2 w części I Protokołu 3 do Porozumienia pomiędzy państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości. Władze norweskie otrzymały stosowną informację wraz z kopią wyżej wymienionej decyzji.

Urząd Nadzoru EFTA wzywa niniejszym państwa EFTA, państwa członkowskie UE oraz inne zainteresowane strony do zgłaszania uwag w sprawie omawianego środka w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego zaproszenia na poniższy adres Urzędu Nadzoru EFTA:

EFTA Surveillance Authority

Registry

Rue Belliard/Belliardstraat 35

1040 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Uwagi zostaną przekazane władzom norweskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE

Procedura

Sektor lokalnego transportu autobusowego w Norwegii jest uregulowany ustawą o transporcie zarobkowym z 2002 r. i rozporządzeniem o transporcie zarobkowym z 2003 r. Oba akty prawne uchyliły poprzednie, zasadniczo podobne przepisy. Powyższe ramy legislacyjne przewidują m.in. system koncesji dla przedsiębiorstw, koniecznych do świadczenia usług autobusowego transportu publicznego, i nakładają na okręgi, w tym na Aust-Agder, odpowiedzialność za przyznawanie rekompensat przedsiębiorstwom oferującym przewozy na nierentownych trasach. Takie rekompensaty mogą być przyznane w celu pokrycia różnicy między dochodami pochodzącymi ze sprzedaży biletów a kosztami świadczenia usługi.

W okręgu Aust-Agder, jeszcze przed wejściem w życie Porozumienia EOG, zamówienia na usługi regularnych przewozów autobusowych na trasach lokalnych, a także szkolnych przewozów autobusowych, zostały przyznane bezpośrednio pięciu operatorom (siedmiu przed 2009 r.) i na tej podstawie, zgodnie z procedurą budżetową miasta, przyznano koncesjonariuszom rekompensaty za obsługę nierentownych połączeń. Rekompensaty płacono w formie rocznej kwoty ryczałtowej, której wysokość oparta była na kosztach poniesionych w poprzednich latach z uwzględnieniem szeregu czynników korygujących. Od 2004 r. stosowana jest nowa metoda obliczania rekompensat z tytułu świadczenia usług publicznych.

Okręg Aust-Agder zawarł umowy na usługi regularnych przewozów autobusowych na trasach lokalnych i szkolnych przewozów autobusowych z następującymi przedsiębiorstwami: Birkeland Busser AS;

Frolandsruta Frode Oland; Høyvågruta AS, do czasu połączenia z Nettbuss Sør AS w 2009 r.; Nettbuss Sør AS; Risør i Tvedestrand Bilruter AS ("RTB"), do czasu połączenia z Nettbuss Sør AS od 2009 r.; Setesdal Bilruter L/L i Telemark Bilruter.

Wszyscy operatorzy prowadzą działalność handlową wykraczającą poza zakres usługi publicznej. Działalność ta obejmuje transport towarowy, autokary wycieczkowe, usługi taksówkarskie i ekspresowe przewozy autobusowe. Operatorzy nie prowadzili jednak konsekwentnie w całym okresie odrębnej rachunkowości w odniesieniu do działalności handlowej i usług publicznych.

Ponadto z informacji przekazanych przez norweskie władze wynika, że kilka gmin opracowało wraz z okręgami Vest-Agder i Aust-Agder projekt współpracy, nazywany projektem ATP, którego celem jest utrzymanie wyższej jakości usług przewozów autobusowych. Od 2004 r. w ramach tego projektu dotacje bezpośrednie otrzymało jedynie przedsiębiorstwo Nettbuss Sør AS, a ich wartość wyniosła około 1 mln NOK (2 mln NOK od 2010 r.).

Ocena środka polegającego na rocznej rekompensacie

Istnienie pomocy państwa

Urząd zastanawia się, czy przyznawana koncesjonariuszom roczna rekompensata z tytułu świadczenia usługi publicznej stanowi pomoc państwa. Wysokość rocznej rekompensaty nie została ustalona w drodze procedury zamówień publicznych. Istotne jest, czy jest ona zbliżona do kosztów, które poniosłoby dobrze zarządzane i odpowiednio wyposażone przedsiębiorstwo. Wydaje się, że nie zostały spełnione wymogi wyroku w sprawie Altmark, a zatem rekompensata prawdopodobnie stanowi pomoc państwa w rozumieniu art. 61 ust. 1 Porozumienia EOG.

Charakter pomocy

Urząd stwierdził, że pomoc została przyznana w dużej mierze w ramach istniejącego programu pomocy stworzonego na podstawie CTA, CTR i Ustawy o edukacji, stosowanych w okręgu Aust-Agder przed wejściem w życie Porozumienia EOG. Urząd nie ma obecnie możliwości ustalenia, czy cała przyznana pomoc wchodziła w zakres programu. Ponadto Urząd nie może ocenić, czy program istniejącej pomocy zmienił swój charakter przez zastosowanie metody ALFA w 2004 r. i czy od tego momentu stanowił program nowej pomocy.

Zgodność pomocy

Na tym etapie wydaje się, że płatności przekazane w ramach bezpośrednio przyznanych koncesji mogą być zgodne z rekompensatą z tytułu świadczenia usługi publicznej na podstawie art. 49 Porozumienia EOG. Ocena zgodności w ostatecznej decyzji będzie więc miała przede wszystkim na celu zbadanie, czy w przedmiotowej sprawie wystąpiła nadmierna rekompensata.

Ocena środka obejmującego roczne dotacje dla Nettbuss Sør AS

Istnienie pomocy państwa

Ponadto w ramach projektu ATP przedsiębiorstwo Nettbuss Sør AS otrzymało dotacje bezpośrednie w wysokości około 1 mln NOK (2 mln NOK od 2010 r.). Ten selektywny środek, jak jego nazwa wskazuje, najwyraźniej stanowi korzyść ekonomiczną, której przedsiębiorstwo Nettbuss Sør AS nie uzyskałoby w normalnych warunkach rynkowych. Urząd nie otrzymał jednak dokładnych informacji, które pozwoliłyby mu należycie ocenić, czy roczne płatności stanowią pomoc państwa.

Zgodność pomocy

W kwestii projektu ATP z uwagi na brak wystarczających informacji Urząd nie może obecnie ocenić zgodności tego środka z Porozumieniem EOG na podstawie jego art. 49 ani innego postanowienia Porozumienia EOG.

Podsumowanie

W świetle powyższych zastrzeżeń Urząd podjął decyzję o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego zgodnie z art. 1 ust. 2 w części I Protokołu 3 do Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości. Zainteresowane strony zaprasza się do nadsyłania uwag w terminie jednego miesiąca od publikacji niniejszego zawiadomienia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

grafika

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.118.4

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 1 ust. 2 w części I Protokołu 3 do Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości, dotyczących pomocy państwa w odniesieniu do dodatkowych płatności na rzecz pięciu przedsiębiorstw świadczących usługi transportu autobusowego w okręgu Aust-Agder.
Data aktu: 25/04/2013
Data ogłoszenia: 25/04/2013