Zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w ramach wieloletniego unijnego programu ochrony dzieci korzystających z internetu oraz innych technologii komunikacyjnych ("Bezpieczniejszy Internet").

Zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w ramach wieloletniego unijnego programu ochrony dzieci korzystających z internetu oraz innych technologii komunikacyjnych ("Bezpieczniejszy Internet")

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/C 107/06)

(Dz.U.UE C z dnia 13 kwietnia 2013 r.)

1.
Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1351/2008/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego wspólnotowego programu ochrony dzieci korzystających z internetu oraz innych technologii komunikacyjnych(1) ("Bezpieczniejszy Internet") Komisja Europejska ogłasza niniejszym zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań, które mogą być sfinansowane w ramach tego programu.

Program "Bezpieczniejszy Internet" opiera się na czterech działaniach:

a)
zapewnienie świadomości publicznej;
b)
zwalczanie niezgodnych z prawem treści i szkodliwych zachowań w środowisku online;
c)
promowanie bezpieczniejszego środowiska online;
d)
utworzenie bazy wiedzy.

Program stanowi kontynuację programu "Bezpieczniejszy Internet plus" (2005-2008).

2.
Zgodnie z art. 3 decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady Komisja Europejska przygotowała program prac(2), który posłuży jako podstawa wdrażania programu w 2013 r. Program prac zawiera dalsze informacje na temat celów, priorytetów, szacunkowego budżetu oraz rodzajów działań, o których mowa w niniejszym zaproszeniu, a także informacje o zasadach dotyczących kwalifikowania się do uczestnictwa.
3.
Informacje na temat przygotowania i składania wniosków oraz procesu oceny znajdują się w przewodniku dla wnioskodawców(3).

Dokument ten, a także program prac i inne informacje dotyczące niniejszego zaproszenia, można uzyskać od służb Komisji Europejskiej pod następującym adresem:

European Commission

Directorate-General for Communications Networks, Content and Technology

Media and Data

Inclusion, Skills and Youth

EUFO 2268

2920 Luxembourg

LUXEMBOURG

Faks +352 4301-34079

E-mail: CNECT-SAFERINTERNET@ec.europa.eu

Internet: https://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/safer-interne-tprogramme-cal-lproposals-2013

4.
Wnioski mogą dotyczyć poszczególnych, przedstawionych poniżej, części zaproszenia. Wnioskodawcy, którzy pragną złożyć wnioski dotyczące więcej niż jednej części, powinni złożyć osobny wniosek dla każdej części.
5.
W ramach budżetu na rok 2013 szacunkowa ogólna wysokość wkładu UE dotycząca niniejszego zaproszenia wynosi 2.275.600 EUR(4).

Dotacje na projekty w ramach wniosków złożonych w odpowiedzi na niniejsze zaproszenie zostaną przyznane na podstawie umów w sprawie przyznania dotacji.

Na podstawie oceny wniosków zostanie opracowany wykaz wniosków, które otrzymają dofinansowanie. Wykaz ten może zostać uzupełniony przez rezerwowy wykaz wniosków wystarczająco wysokiej jakości, które zostaną dofinansowane w razie dostępności środków budżetowych.

6.
Zaproszenie do składania wniosków w ramach niniejszego programu prac jest otwarte dla wszystkich osób prawnych mających siedzibę w państwach członkowskich. Jest ono również otwarte dla osób prawnych mających siedzibę w państwach EFTA, które są stronami Porozumienia EOG (Norwegia, Islandia, Liechtenstein).

Zaproszenie jest również skierowane do osób prawnych mających siedzibę w innych krajach, na warunkach określonych w art. 2 decyzji w sprawie ustanowienia programu(5) i pod warunkiem podpisania umowy dwustronnej. Jeżeli wnioski złożone przez osoby prawne z tych krajów zostaną wybrane do sfinansowania, umowa o udzielenie dotacji zostanie podpisana dopiero wówczas, gdy dane państwo podejmie konieczne środki w celu przystąpienia do programu poprzez podpisanie umowy dwustronnej. Aktualne informacje dotyczące krajów biorących udział w programie są dostępne na stronie internetowej programu: http://ec.europa.eu/saferinternet

Osoby prawne mające siedzibę w państwach nienależących do UE innych niż państwa, o których mowa powyżej, oraz organizacje międzynarodowe mogą uczestniczyć we wszystkich projektach na własny koszt.

Część 1: Części zaproszenia

Działanie 1 i działanie 2: EUROPEJSKA SIEĆ CENTRÓW BEZPIECZNIEJSZEGO INTERNETU(6)

7.
Identyfikator: 1.1. PILOTAŻOWA PLATFORMA DLA CENTRÓW BEZPIECZNIEJSZEGO INTERNETU

W ramach programu można składać wnioski dotyczące projektu pilotażowego, którego cele są następujące:

a)
planowanie, budowa i testowanie pilotażowej platformy służącej wymianie zasobów, usług i dobrych praktyk w ramach centrów bezpieczniejszego internetu;
b)
ustanowienie pilotażowej bazy danych, która wzmacnia zdolność sieci punktów kontaktowych do identyfikacji pornografii dziecięcej oraz analizy obrazów i nagrań wideo przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci. Po zakończeniu realizacji projektu jego wyniki muszą zostać udostępnione punktom kontaktowym podmiotów będących członkami INHOPE oraz organom ścigania.

Szczegółowe warunki i wymogi dotyczące tego projektu pilotażowego przedstawiono bardziej szczegółowo w programie prac.

Potencjalnymi użytkownikami końcowymi/grupą docelową platformy pilotażowej powinno być co najmniej dziesięć centrów bezpieczniejszego internetu.

Orientacyjnym terminem zakończenia projektu pilotażowego jest październik 2014 r.

Projekt pilotażowy zostanie zrealizowany w formie zintegrowanej sieci i koordynatorzy mogą otrzymać maksymalnie 100 % bezpośrednich kwalifikujących się kosztów (zgodnie z definicją zawartą we wzorze umowy w sprawie przyznania dotacji) z wyłączeniem kosztów pośrednich (kosztów ogólnych).

Działanie 3: PROMOWANIE BEZPIECZNIEJSZEGO ŚRODOWISKA INTERNETOWEGO

8.
Identyfikator: 3.1. SIEĆ TEMATYCZNA: SIEĆ ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH NA RZECZ OCHRONY DZIECI W INTERNECIE

W programie przewidziano utworzenie sieci tematycznej na rzecz ochrony dzieci w internecie oraz zapewnienie włączania ochrony praw dziecka do porządku obrad w przypadku omawiania przez właściwe podmioty krajowe i międzynarodowe zagadnień związanych z zarządzaniem internetem, cyberprzestępczością i bezpieczeństwem w sieci.

Szczegółowe warunki i wymogi dotyczące tej sieci tematycznej przedstawiono bardziej szczegółowo w programie prac.

Koszty związane z koordynacją i wdrożeniem sieci przez koordynatora są pokrywane w wysokości do 100 % bezpośrednich kwalifikujących się kosztów (zgodnie z definicją zawartą we wzorze umowy o udzieleniu dotacji), z wyłączeniem kosztów pośrednich (kosztów ogólnych). Członkowie sieci pokrywają swoje wydatki bieżące z wyjątkiem kosztów podróży na spotkania sieci, które mogą zostać zwrócone z budżetu sieci.

Część 2: Kryteria oceny

Ocena wniosków będzie dokonywana w oparciu o zasady przejrzystości i równego traktowania. Oceny dokona Komisja z pomocą niezależnych ekspertów. Każdy wniosek zostanie poddany ocenie na podstawie kryteriów podzielonych na trzy kategorie: kryteria kwalifikowalności, kryteria przyznania dotacji, kryteria wyboru. Dalszej ocenie zostaną poddane wyłącznie wnioski spełniające kryteria kwalifikowalności. Opis kryteriów przedstawiono poniżej.

9.
Kryteria kwalifikowalności

Wszystkie złożone wnioski i podania zostaną poddane ocenie kwalifikowalności w celu zapewnienia spełniania przez nie wymogów zaproszenia i procedury składania wniosków.

Sprawdzone zostaną następujące aspekty:

czy wniosek wpłynął do Komisji w terminie określonym w zaproszeniu lub przed jego upływem,
kompletność wniosku. Wnioski istotnie niekompletne czyli takie, w których brak w formularzach informacji wystarczających do identyfikacji partnerów i ich statusu prawnego oraz do oceny zakresu proponowanego projektu, zostaną wykluczone.

Ponadto wnioskodawcy muszą oświadczyć, że nie znajdują się w żadnej z sytuacji wymienionych w programie prac, które wykluczałyby ich uczestnictwo.

10.
Kryteria przyznania dotacji

W celu oceny względnych walorów otrzymanych wniosków każdy środek wdrożenia programu (zintegrowane sieci, projekty celowe oraz projekty badawcze i sieci tematyczne) będzie podlegać osobnym kryteriom przyznania dotacji o określonej wadze. Opis kryteriów przyznawania znajduje się w programie prac "Bezpieczniejszy Internet 2013"(7).

11.
Kryteria wyboru

Kryteria wyboru mają na celu zagwarantowanie, że wnioskodawcy posiadają wystarczające zasoby do współfinansowania projektu oraz odpowiednie kompetencje i kwalifikacje zawodowe niezbędne do pomyślnego wykonania prac.

Kryteria wyboru stosuje się na podstawie informacji zawartych we wniosku. Jeżeli analiza tych informacji wykaże niewystarczające zasoby finansowe lub kompetencje zawodowe, mogą być wymagane działania kompensujące, takie jak gwarancje finansowe lub inne działania. Wnioski, które pomyślnie przeszły do etapu negocjacji, podlegają formalnemu zatwierdzeniu prawnemu i finansowemu stanowiącemu wymóg zawarcia umowy o udzielenie dotacji.

Opis kryteriów wyboru znajduje się w programie prac "Bezpieczniejszy Internet 2013".

Część 3: Informacje administracyjne i termin składania wniosków

12.
Wnioski należy przygotować korzystając z formularzy zamieszczonych w przewodniku dla wnioskodawców, a następnie przesłać Komisji jeden (1) oryginał i pięć (5) kopii w wersji papierowej oraz jedną kopię w wersji elektronicznej na płycie CD-ROM na następujący adres:

European Commission

Directorate-General for Communications Networks, Content and Technology

Media and Data

Inclusion, Skills and Youth

EUFO 2268

2920 Luxembourg

LUXEMBOURG

13.
Termin składania wszystkich wniosków: dnia 23 maja 2013 r., godz. 17.00 (czasu obowiązującego w Luksemburgu).

Wnioski, które wpłyną po upływie terminu lub zostaną przesłane faksem lub pocztą elektroniczną, nie zostaną uwzględnione.

14.
Orientacyjny harmonogram oceny i wyboru: ocena zostanie dokonana w terminie dwóch miesięcy od daty upływu terminu składania wniosków w ramach niniejszego zaproszenia. Wnioskodawcy zostaną poinformowani o decyzji w sprawie ich wniosku po przeprowadzeniu oceny (wstępnie we wrześniu), a umowy o dotacji zostaną podpisane do końca 2013 r. W celu zapobieżenia nakładaniu się podobnych działań, a także zapewnienia ciągłości działań przy ustalaniu terminów realizacji niektórych nowych projektów uwzględnione zostaną istniejące umowy o udzieleniu dotacji. W takich przypadkach wnioskodawca może zwrócić się z prośbą, aby początek działania przypadał między datą złożenia wniosku a podpisaniem umowy o przyznaniu dotacji.
15.
W korespondencji związanej z niniejszym zaproszeniem (np. prośby o informacje lub złożenie wniosku) zawsze należy powołać się na odpowiedni identyfikator części zaproszenia.

Składając wniosek, wnioskodawcy akceptują procedury i warunki podane w niniejszym zaproszeniu oraz w dokumentach, do których zaproszenie się odnosi.

Wszystkie wnioski otrzymane przez Komisję Europejską będą traktowane z zachowaniem ścisłej poufności.

Unia Europejska stosuje politykę równych szans, w związku z czym do składania wniosków lub uczestnictwa w ich składaniu szczególnie zachęca się kobiety.

______

(1) Dz.U. L 348 z 24.12.2008, s. 118.

(2) Decyzja Komisji C(2013) 1954 z 11.4.2013, https://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/safer-interne-tprogramme-cal-lproposals-2013

(3) https://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/safer-interne-tprogramme-cal-lproposals-2013

(4) Pod warunkiem że władza budżetowa przyjmie bez zmian projekt budżetu na rok 2013.

(5) Porównaj: przypis 1.

(6) Działanie 1 z decyzji nr 1351/2008/WE: "zapewnia świadomość publiczną"; działanie 2: "zwalcza niezgodne z prawem treści oraz szkodliwe kontakty i zachowania w środowisku online".

(7) Porównaj: przypis 2.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.107.7

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w ramach wieloletniego unijnego programu ochrony dzieci korzystających z internetu oraz innych technologii komunikacyjnych ("Bezpieczniejszy Internet").
Data aktu: 13/04/2013
Data ogłoszenia: 13/04/2013