Grupa ekspertów ds. działań przeciwko nielegalnemu handlowi bronią palną w celu ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego UE ("grupa ekspertów ds. broni palnej").

DECYZJA KOMISJI

z dnia 11 kwietnia 2013 r.

powołująca grupę ekspertów ds. działań przeciwko nielegalnemu handlowi bronią palną w celu ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego UE ("grupa ekspertów ds. broni palnej")

(2013/C 107/05)

(Dz.U.UE C z dnia 13 kwietnia 2013 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Polityka Unii Europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego uległa w ostatnich latach pewnym zmianom. Postanowienia Traktatu z Lizbony dotyczące bezpieczeństwa wewnętrznego umożliwiły rozwój strategii bezpieczeństwa wewnętrznego opartej na wspieraniu zgodnych działań w celu podjęcia wspólnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem(1).

(2) W dokumencie "Program sztokholmski - Otwarta i bezpieczna Europa dla dobra i ochrony obywateli" uznano nielegalny handel bronią palną za jedno z zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego UE(2).

(3) W celu umożliwienia Komisji wykorzystania wiedzy fachowej w kwestiach związanych z nielegalnym handlem bronią palną, rozwojem powiązanych zagrożeń bezpieczeństwa i zmieniającymi się wymogami właściwych organów należy powołać grupę ekspertów w tej dziedzinie oraz określić jej zadania i strukturę.

(4) Zadaniem grupy powinno być wsparcie przy opracowywaniu i rozpowszechnianiu wytycznych co do najlepszych praktyk w dziedzinie zwalczania nielegalnego handlu bronią na poziomie operacyjnym oraz przy dokonywaniu oceny skuteczności tych wytycznych.

(5) Grupa ta powinna składać się z ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego, w tym z producentów broni palnej i naukowców oraz innych osób posiadających, zdaniem Komisji, cenną wiedzę fachową, którzy mogą pomóc Komisji w opracowaniu ewentualnych wniosków ustawodawczych oraz inicjatyw politycznych w celu usprawnienia działań przeciwko nielegalnemu handlowi bronią palną na rzecz ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego UE.

(6) Należy ustanowić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy.

(7) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(3).

(8) Należy ustalić pięcioletni okres stosowania niniejszej decyzji. W odpowiednim czasie Komisja rozważy celowość przedłużenia tego okresu,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejszym powołuje się grupę ekspertów ds. działań przeciwko nielegalnemu handlowi bronią palną w celu ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego UE ("grupa").

Artykuł  2

Zadania

1.
Grupa:
a)
stanowi forum dialogu i wymiany doświadczeń dotyczących obecnych i przyszłych działań przeciwko nielegalnemu handlowi bronią palną oraz przyczynia się do wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk w kwestiach związanych z nielegalnym handlem bronią palną w celu wsparcia Komisji w opracowaniu wniosków ustawodawczych oraz inicjatyw politycznych na rzecz usprawnienia działań przeciwko temu procederowi;
b)
umożliwia wymianę informacji o zmianach technologii związanych z bronią palną oraz legalnych wymogów właściwych organów państw członkowskich w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego, które to wymogi są istotne dla stosowania prawodawstwa UE i właściwych postanowień konwencji międzynarodowych dotyczących nielegalnego handlu;
c)
monitoruje rozwój polityki w dziedzinie zwalczania nielegalnego handlu bronią palną i identyfikuje trudności związane z wdrażaniem prawodawstwa UE i właściwych postanowień konwencji międzynarodowych, doświadczane przez właściwe organy ścigania na szczeblu krajowym i w wymiarze transgranicznym;
d)
identyfikuje najlepsze praktyki w kwestiach związanych ze zwalczaniem nielegalnego handlu bronią palną.
2.
Działania grupy prowadzone są bez uszczerbku dla działań grupy kontaktowej ekspertów krajowych ds. broni palnej ustanowionej uprzednio dyrektywą 91/477/EWG zmienioną dyrektywą 2008/51/WE, która ma wyłączną kompetencję w kwestiach objętych tymi dyrektywami, związanych z legalnym handlem cywilną bronią palną.
Artykuł  3

Konsultacje

Komisja może konsultować się z grupą w każdej sprawie dotyczącej nielegalnego handlu bronią palną istotnej dla prewencji, dochodzenia, wykrywania i ścigania poważnych przestępstw.

Artykuł  4

Skład i powoływanie

1.
Członkami grupy ekspertów są:
a)
organy ścigania państw członkowskich (do dziewięciu członków);
b)
eksperci ze szkół wyższych, ośrodków badawczych i organizacji pozarządowych (do trzech członków);
c)
zrzeszenia europejskich producentów broni palnej (do dwóch członków);
d)
Europejski Urząd Policji (jeden członek).
2.
Organy państw członkowskich i Europejski Urząd Policji, o których mowa w ust. 1 lit. a) i d), mianują swoich przedstawicieli. Członkowie, o których mowa w ust. 1 lit. b), powoływani są jako osoby prywatne przez Dyrektora Generalnego DG do Spraw Wewnętrznych w następstwie otwartego zaproszenia do składania kandydatur na członka grupy ekspertów. Członkowie, o których mowa w ust. 1 lit. c), powoływani są przez Dyrektora Generalnego DG do Spraw Wewnętrznych w następstwie otwartego zaproszenia do składania kandydatur na członka grupy ekspertów. Członków grupy ekspertów powołuje się na pięć lat. Pełnią oni swoje funkcje do czasu ich zastąpienia lub do upłynięcia ich kadencji. Ich kadencja może zostać przedłużona.

Jeśli chodzi o członków, o których mowa w ust. 1 lit. b) i c), można przewidzieć powołanie takiej samej liczby ich zastępców. Warunki powoływania zastępców są takie same jak w przypadku członków; zastępcy automatycznie przejmują obowiązki członków nieobecnych bądź niedysponowanych. Jeżeli zarówno członek, jak i jego zastępca są nieobecni lub niedysponowani, członkowie ci mogą, w porozumieniu z przewodniczącym grupy, mianować innych ekspertów na swoich przedstawicieli podczas posiedzeń.

3.
Członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy ekspertów, złożą rezygnację lub nie spełniają warunków określonych w art. 339 Traktatu, mogą zostać zastąpieni na okres, jaki pozostaje do upłynięcia ich kadencji.
4.
Członkowie powołani jako osoby prywatne działają niezależnie i w interesie publicznym.
5.
Imiona i nazwiska członków grupy są publikowane w rejestrze grup ekspertów Komisji i podobnych zespołów ("rejestr").
6.
Dane osobowe są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.
Artykuł  5

Tryb pracy

1.
Przewodniczącym grupy jest przedstawiciel Komisji.
2.
W porozumieniu ze służbami Komisji grupa może powoływać podgrupy w celu zbadania szczegółowych kwestii na zasadach określonych przez grupę. Tego rodzaju podgrupy ulegają rozwiązaniu z chwilą wygaśnięcia ich mandatu.

W trybie doraźnym przedstawiciel Komisji może zaprosić do udziału w pracach grupy lub podgrupy ekspertów zewnętrznych, w tym przedstawicieli Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, posiadających określone kompetencje w dziedzinie, którą zajmuje się grupa lub podgrupa.

3.
Członkowie grupy i ich przedstawiciele oraz zaproszeni eksperci i obserwatorzy podlegają wymogom zachowania tajemnicy służbowej określonym w Traktatach i ich przepisach wykonawczych, a także muszą przestrzegać przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE(4). W przypadku nieprzestrzegania przez nich powyższych zobowiązań Komisja może podjąć wszelkie stosowne środki.
4.
Posiedzenia grupy i podgrup odbywają się w pomieszczeniach Komisji. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu. W posiedzeniach grupy i jej podgrup mogą uczestniczyć inni urzędnicy Komisji zainteresowani jej pracami.
5.
Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny na podstawie standardowego regulaminu przyjętego przez Komisję.

Przewodniczący grupy informuje Europejską Służbę Działań Zewnętrznych o pracach grupy.

6.
Komisja publikuje wszelkie stosowne dokumenty (takie jak porządki obrad, protokoły i opinie uczestników), umieszczając je w rejestrze grup ekspertów Komisji i podobnych zespołów albo na specjalnej stronie internetowej dostępnej poprzez link umieszczony w rejestrze. Należy przewidzieć wyjątki od systematycznego publikowania dokumentów, w przypadku gdy ujawnienie dokumentu naruszyłoby ochronę interesu publicznego lub prywatnego, jak określono w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1049/2001.
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

1.
Osoby uczestniczące w pracach grupy nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.
2.
Koszty podróży służbowych i pobytu ponoszone przez osoby uczestniczące w pracach grupy są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji.
3.
Zwrot tych kosztów odbywa się w granicach dostępnych środków przyznanych w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.
Artykuł  7

Stosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się przez 5 lat od daty jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 kwietnia 2013 r.

W imieniu Komisji

Cecilia MALMSTRÖM

Członek Komisji

______

(1) Dz.U. C 115 z 9.5.2008.

(2) Dz.U. C 115 z 4.5.2010.

(3) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

(4) Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.107.4

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Grupa ekspertów ds. działań przeciwko nielegalnemu handlowi bronią palną w celu ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego UE ("grupa ekspertów ds. broni palnej").
Data aktu: 11/04/2013
Data ogłoszenia: 13/04/2013
Data wejścia w życie: 11/04/2013